Connect with us

Dünya

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan INTERPOL’e çağrı: Türkiye’nin sistemi suiistimal etmesine izin vermeyin

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 23-25 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 89. Interpol Zirvesi öncesi, Genel Kurul üyelerine çağrı yaptı. AKP hükumetinin 15 Temmuz’dan beri sistemi siyasi olarak kötüye kullandığını belirten GYV, Selahaddin Gülen ve Muaz Türkyılmaz olaylarını örnek gösterdi.

BOLD – Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (Journalists and Writers Foundation-JWF) 23-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 89. Interpol Zirvesi öncesi, Türkiye hükûmetinin Interpol Bildirim Sistemini nasıl kötüye kullandığını bütün gerçekliğiyle ortaya koydu.

Kenya’dan Türkiye’ye yasadışı yollarla kaçırılan Selahaddin Gülen ve Panama’da tutuklanan Muaz Türkyılmaz davaları hakkında özel bir rapor hazırlayan Vakıf, sistemin Türkiye tarafından suiistimal edilmesini önlemek için Genel Kurul üyelerine çağrıda bulundu.

AKP HÜKUMETİ, INTERPOL’U KULLANARAK YURTDIŞINDAKİ MUHALİFLERİ SİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bu yana, AKP hükümetinin, Interpol Anayasasının ruhuna ve yürürlükteki ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olarak, Interpol aracılığıyla siyasi amaçlı bültenler yayınlayarak yurtdışındaki muhalifleri sindirmeye çalıştığını belirten Vakıf, “Yurt dışında yüzlerce, hatta binlerce Türk vatandaşı seyahat ederken kırmızı bülten veya pasaport iptalleri nedeniyle gözaltına alınıyor, zorla Türkiye’ye deport ediliyor veya iade edilme riski yaşıyor. Selahaddin Gülen davası, Interpol sisteminin Türkiye tarafından siyasi olarak kötüye kullanılmasının başlıca örneğidir. Selahaddin Gülen, Interpol Ankara tarafından yayınlanan kırmızı bülten uyarısına istinaden 17 Ekim 2021’de Nairobi’de gözaltına alındı. Daha önce yargılandığı ve 2008 yılında tüm suçlamalardan beraat ettiği halde asılsız suçlardan dolayı tekrar tutuklandı. Selahaddin Gülen, 3 Mayıs 2021’de Kenya’dan kaçırılması ve 5 Mayıs 2021’de Ankara’ya yasadışı olarak nakledilmesinin ardından, Türk makamları tarafından anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve terörizm nedeniyle soruşturulup yargılandı.” ifadelerini kullandı.

MUAZ TÜRKYILMAZ DAVASI

JWF’nin açıklaması şöyle devam etti: ”

“Muaz Türkyılmaz davası da Interpol sisteminin Türkiye tarafından siyasi olarak kötüye kullanılmasının bir başka örneğidir. Muaz Türkyılmaz, 8 Eylül 2020’de Hollanda’ya giden uçağa binerken Panama göçmenlik makamları tarafından pasaportuna el konulmasının ardından 14 Eylül 2020’de Panama City’de tutuklandı. Panama Şehri’nde iade öncesi birkaç ay tutuklu kaldıktan sonra Muaz Türkyılmaz nihayet mahkeme tarafından serbest bırakıldı ve üçüncü bir ülkeye güvenli bir şekilde ulaşmayı başardı.”

Selahaddin Gülen ve Muaz Türkyılmaz davaları, haklarındaki asılsız suçlamaları ve Interpol Genel Sekreterliği ve Panama hükümeti tarafından reddedilen talepler incelendiğinde, Türk yetkililerin Interpol’e ve Üye Devletlere gözaltı ve iade talepleri için yanıltıcı bilgiler verdikleri ortaya çekiyor.”

GENEL KURUL ÜYELERİNE ÇAĞRI

JWF tarafından hazırlanan özel raporda, 23-25 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecek olan zirvede, Genel Kurul üyelerinin, Türkiye hükümeti yetkililerine, eylemlerinin Interpol Anayasası ve Evrensel İnsan Haklarını Beyannamesi ilkelerine uyması gerektiğini hatırlatmak için önemli bir fırsat olduğunu belirtildi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Interpol sistemini istismar eden Türkiye hükümetinin yurtdışındaki muhaliflere yönelik tüm kırmızı bülten ve difüzyon taleplerinin Interpol ve diğer üye devletler tarafından ihtiyatlı bir şekilde ele alınmalısı ve gerektiğinde reddedilmesini istedi.

SOSYAL MEDYA KAMPANYASI

JWF, İnterpol Bildirim Sistemini Türkiye’nin Kötüye Kullanması hakkında hazırladığı raporla ilgili olarak bugün (Pazartesi) sosyal medyada bir de kampanya gerçekleştirecek.

Kampanya değişik bölgelerde aşağıdaki yerel saatlere göre düzenlenecek:

Saat: 11:00 AM (New York)

12:00 PM (Amerika Kıtası)

17:00 (Avrupa-Afrika)

19:00 (Türkiye)

21:30 (Hindistan)

Avrupalı parlamenter: Türkiye artık hukuk devleti değil, herkes devlet düşmanı ilan edilebilir

Dünya

KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE 2 yaşında

Ankara Emniyetinde, 2 sene önce işkence gören meslektaşlarının sesini duyurabilmek için uğraşan KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE yeni yaşını kutluyor.

BOLD – Meslektaşları Ankara Emniyeti’nde işkence görürken işkencelerin durması için konuyu dünya gündemine taşıyan eski diplomatlar, 2020 yılının Mayıs ayında Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü’nü (instituDE) kurdu.

instituDE’un, ikinci yıldönümü vesilesiyle yayınlanan mesajda, aradan geçen iki yılda gerçekleştirilen faaliyetler anlatıldı.

Mesajda 200’den fazla yazılı ve görsel yayına imza atıldığı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini iç ve dış kamuoyuna duyurmaya çalışıldığı, İngilizce, Fransızca ve Almanca basında haberlere konu olunduğu belirtildi.

instituDE yöneticilerinden Hüseyin Konuş, ikinci yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Sorumluluk duygusu ve amatör ruhla başladığımız yolculukta instituDE 200’ün üzerinde yayınla 2. yılını doldurdu. Emeği geçen özverili arkadaşlarıma içten teşekkürler ediyorum; iyi ki varsınız.”

SAVAŞI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

instituDE, Türkiye için çok önemli olan Ukrayna-Rusya savaşını da yakından takip ediyor. Gelişmeleri takipçilerine aktaran instituDE, savaşı takip etmek isteyenler için günün gelişmelerini özetleyip aynı gün akşam Tweet serisiyle takipçilerine duyuruyor.

Günün öne çıkan tüm gelişmelerini içeren Tweet serisiyle okuyucular iki dakika içerisinde savaşın gidişatı hakkında bilgi edinebiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Dünya

Yunanistan’daki kaderdaşlarını unutmadılar

Time To Help derneği, Almanya’nın Köln ve çevre illerinde Yunanistan’daki mülteciler için yardım kampanyası düzenledi. Dernek gönüllülerinin topladığı yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Atina’ya ulaştırmak üzere yola çıktı.

BOLD – Türkiye’de Erdoğan rejimini baskı ve zulümleri aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz sonrası akademisyen, öğretmen, işçi, memur, ev hanımı, çocuk ve yaşlı yüzbinlerce insan yargı eliyle cezaevlerine atılırken, bir o kadar insan da çareyi ölümü göze alarak yurtdışına çıkmakta buldu.

Time to Help ve Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren Forum Colonia für kulturelle Vielfalt derneğinin ortaklaşa düzenlediği kampanya ile Yunanistan’daki Türk mültecilere yardım malzemeleri toplandı.

Atina’da yaşayan aileler için hazırlanan yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Köln‘den yola çıktı.

Yetkililer, Yunanistan‘da zor şartlar altında yaşayan aileler için kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar