Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan Rejimi’ne hayat suyu veriyorlar: Türkiye’nin yeni Perinçekleri

Eski MİT mensubu Mehmet Eymür’ün yaydığı yalanlardan dolayı ‘fabrikatör’ lakabı taktığı ve kritik dönemlerde Türkiye’yi karıştıran Doğu Perinçek, artık yalnız değil. Ümit Özdağ, Ümit Kocasakal, Tanju Özcan ve Nihat Genç, mülteciler ve toplumun farklı kesimlerine yönelik nefret söylemleriyle ‘Perinçek’i aratmıyor. 

BOLD ANALİZ– İstihbaratçı Mehmet Eymür’ün “Doğu Perinçek için fabrikatör lafı, bir istihbari terimdir. Yani yalan haber yayanlara verilen bir şeydir” diyerek tanımladığı Doğu Perinçek, sandıklarda ‘sıfıra’ yakın oy alsa da Türkiye’yi karıştırmaya devam ediyor. Son yıllarda ise yaşı ilerleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yerini almaya hazırlanan isimler var. Ümit Özdağ, Ümit Kocasakal, Tanju Özcan ve Nihat Genç de tıpkı Perinçek gibi yaptıkları açıklamalar ve farklı kesimlere yönelik nefret söylemleri ile Erdoğan rejiminin parçalara böldüğü toplumu karıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İşte ‘Türkiye’nin yeni Perinçekleri’ diyebileceğimiz isimlerin portreleri…

SIĞINMACILAR ÜZERİNDEN TOPLUMU GERİYOR

Millî Birlik Komitesi üyesi olarak 27 Mayıs darbesine katılan kurmay yüzbaşı Muzaffer Özdağ’ın oğlu olan Ümit Özdağ, Münih Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde eğitim gördü. İstihbarat, ordu ve siyasi ilişkiler uzmanı. 2006’da Devlet Bahçeli’ye karşı genel başkan adayı olunca partiden ihraç edilen Özdağ, 2010’da yeniden MHP’ye döndü. 2015 seçimlerinde MHP’den Gaziantep Milletvekili seçilen Özdağ, 2016’da yeniden partisinin genel başkanlığına aday olunca yeniden ihraç edildi. Meral Akşener’le İyi Parti’yi kuran Özdağ, partisini hedef alan çıkışlarının ardından İyi Parti’den de ihraç edildi. Irkçı açıklamaları ile önplana çıkan, daha önce Afgan ve Suriyeli sığınmacıların sınır dışı edilmesine yönelik çok sayıda açıklaması bulunan Özdağ, Suriyeliler’i göndermek için 10 milyon imza toplayacaklarını duyurdu.

MÜLTECİLERİ HEDEF ALDI, BELEDİYE BİNASINA ERDOĞAN’IN SÖZÜNÜ ASTIRDI

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, partisinin son yıllardaki kucaklayıcı, birleştirici politikalarının aksine ayrıştıran ve kışkırtan açıklamalarıyla ön plana çıkıyor. Seçilir seçilmez ilk icraat olarak mültecilere yardımı kesen Özcan, yetkisi olsa ildeki tüm göçmenleri “attırmak” istediğini birçok kez yineledi. Yabancı uyrukluların kullandığı suya 10 kat zam yapacağı açıklamasıyla tepki çeken Özcan, son açıklamasında yabancı uyruklulardan nikah ücreti olarak 100 bin lira alacaklarını kaydetti. Özcan, belediye binasına astırdığı pankartla AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” sözünü asarak AKP’ye göz kırptı. Bolu’yu CHP milletvekili olarak 3 dönem Meclis’te temsil eden Özcan, 2019 yerel seçimlerinde CHP’den Bolu Belediye Başkanı seçildi. Milletvekilliğinden istifa eden Özcan Kur’an-ı Kerîm’e el basıp yemin ederek belediye başkanlığı görevine başladı.

‘SUÇLU SUÇSUZ ÖNEMİ YOK, HEPSİ ACIMASIZ ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLECEK’

Radikal görüşleri ile bilinen ulusalcı yazar Nihat Genç, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Toplumun her kesimiyle helalleşme yolculuğuna çıkıyorum” sözüne sert tepki gösterenler arasında yer alıyor. “Sanki Kılıçdaroglu kaçırılmış, ele geçirilmiş, işkence ile bu söyledikleri söyletiliyor. Söyledikleri inanılır gibi değil” diyen Genç, Gülen Hareketi mensupları ile ilgili de ”Suçlu, suçsuz bir önemi yok. Masum da olsa gereken yapılacak. Hepsi acımasız şekilde öldürülecektir” demişti. 1956 yılında Trabzon’da doğan Genç, İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi ile Ankara Bankacılık Okulu’na kayıt yaptırdı ancak siyasi olaylar nedeniyle bu okullardan ayrıldı. Ardından Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’ndan 1983 yılında mezun oldu. 9 yıl memuriyet yaptı. Gençlik yıllarında gazete ve dergilerde teknik eleman olarak çalıştı. Bir dönem Odatv ve Akşam’da yazana Genç, Veryansın isimli bir sitede yazıyor.

KOCASAKAL DA HELALLEŞMEYİ HEDEF ALDI

Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” videosuna tepki gösterenlerden bir isim de eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal oldu. Kocasakal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Duydunuz mu? Kemal Bey helalleşme yolculuğuna çıkma kararı almış! Affetmeyi ve affedilmeyi kucaklayarak helallik istemeyi başarmak gerekiyormuş! Bu, iktidardan daha önemli bir vizyonmuş. Helalleşme adı altında kimi, kimleri katliamcı ilan ediyordu? Anlaşılıyor ki af dilenip, helalleşilecek ve bu şekilde kapatılacak ilk yara ‘Dersim katliamı’ Seyit Rıza’yı da onursal üye yaparsınız artık!” ifadelerini kullandı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, bir dönem askeri savcılık yapan, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde akademik kariyerini tamamlayan Kocasakal, iki dönem İstanbul Barosu Başkanlığı yaptı. 2018 yılında CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklayan delegeler itibar etmedi. Kocasakal’an başında olduğu İstanbul Barosu, 15 Temmuz sonrası gözaltına alınan şüphelilere avukat vermeyerek AKP’nin aparatına dönüştü. Kocasakal, ODATV’de yazılar yazıyor.

 

AKP’nin gizlediği gerçek enflasyon ortaya çıktı: TÜİK’in açıkladığının 3 katı

 

Analiz

Yüzde 30’un altına düşen Erdoğan meydandaki CHP’lileri saydırıyor

Kılıçdaroğlu’nun Mersin mitingine katılımı polemiğe çeviren Erdoğan’ın partisi AKP’deki büyük erime anketlere de yansıdı. MAK Danışmanlık’ın son anketi, iktidar partisinin yüzde 30’un altına düştüğünü gösterirken, AKP’liler açılışlara bile gelmeyen vatandaşa dert yanıyor.

BOLD – Erken seçim çağrısıyla meydanlara inen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilk mitingini Mersin’de gerçekleştirdi. Konuşmasından önce sahneyi esnaf, atanamayan öğretmen ve çiftçiye bırakan Kılıçdaroğlu, ardından kendisi konuştu.

Mitingdeki katılımcı sayısı ise siyasi polemiğe neden oldu.

CHP’liler 200 bin kişi topladıklarına dair açıklamalar yapınca Siir’te açılış törenine katılan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun Mersin’de kendisi kadar kalabalık toplayamadığını söyledi. Mitinge katılan sayısının elinde olduğunu söyleyen Erdoğan, “Topladığın kalabalık ortada. Rakamlar elimizde” dedi.

Akşam saatlerinde ise Anadolu Ajansı (AA), valiliğe dayandırdığı haberinde katılımcısı sayısının 21 bin 500 olduğunu açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Rakamları TÜİK’ten mi aldınız diyerek” ajansın haberiyle dalga geçti.

GİDİYORSUNUZ!

Bir tepki de eski Devlet Bakanı Fikri Sağlar’dan geldi. Erdoğan ve AKP’lilerin mitinge katılanlara ‘kalabalık’ diyerek hitap etmelerini eleştiren Sağlar, “Neymiş, Mersin’de “kalabalık” toplanamamış. Bu yalan makinasının neresini düzeltelim? Bir kere onun adı “kalabalık” değil, Halk. Bu bir! Mersin Halkı caddelerden, meydanlardan taştı. Bu iki! Haberiniz olsun gidiyorsunuz. Bu da üç!

AKP’DE BÜYÜK ERİME

Gazeteci Gökhan Özbek’in 23 Derece programının konuk olan MAK Danışmanlık sahibi Mehmet Ali Kulat, hazırladıkları son anket çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kulat’ın verdiği bilgiler arasında en dikkat çekici konu ise AKP’nin oy oranı. Kulat, AKP’nin oyunun yüzde 30’un altına indiğini duyurdu.

Erime AKP’lilerin katıldığı açılışlara da yansıyor. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, memleketi Kahramanmaraş’ta açılış şoku yaşadı. Açılışa kimsenin gelmemesine tepki gösteren Ünal’a katılımcılar, son aylarda art arda gelen zamlardan şikayetçi oldu.

Metin Feyzioğlu AKP ve MHP TBB seçimlerini kaybetti

Okumaya devam et

Analiz

Harikalar diyarından ucuz ekmek kuyruklarında titremeye

Türk halkı, gerçeklikten yıllar önce kopan AKP ve Erdoğan’ın yanlış politikalarının ızdırabını çekiyor. Algılar ve gerçek dışı vaatlerle ‘Alice Harikalar Diyarında’ sendromu yaşayan halk için soğuk ve uzun ekmek kuyrukları uyanışa sebep oluyor.

BOLD – 17/25 Aralık büyük yolsuzluk soruşturmaları sonrası demokrasiden uzaklaşmaya başlayan AKP rejiminin baskıları 15 Temmuz sonrası tarihte eşine az rastlanır bir hal almaya başladı. Sertleşen rejim, halk desteğini kaybetmeme adına gerçekleşme ihtimali düşük bir çok vaatte bulundu. Yerli uçak, otomobil, dünyanın peşinde koştuğu yerli ve milli silahlar, milyonlarca metreküp doğalgaz, geniş bor madeni yatakları…

Bu süreç, büyük ve güçlü Türkiye, Erdoğan’ın faiz lobileri ve dış güçlerle mücadelesi, Almanya’nın kıskandığı ülke, güçlü Erdoğan’ın dize getirdiği dünya algısı sık sık işlendi.

Önümüzdeki seçim Erdoğan için ölüm kalım savaşı olacak. Yıllardır seçim kazandıran söylemlerinin bu sefer de işe yarayacağını söylemek zor. Takke düştü kel göründü. Seçim kazanmak için atılmış adımlar, yanlış dış politika, ABD ve AB ile inatlaşma ve demokrasiden uzaklaşmanın neticesinde Türkiye, ekonomik hem askeri alanda dünyanı çok gerisinde kaldı. Kişi başına düşen milli gelir 12 bin dolarlardan 8 binlere indi.

RÜYA BİTTİ

Ne yerli otomobili gören var ne de uçağı. Cumayı Şam’da kılma hayalleri Esad’ın zaferini kabullenme ile sonuçlandı. “Dolar 10 TL olacak” uyarısı yapan ekonomistler gözaltına alınırken dolar 15 TL oldu. Kombisini yakmaya korkan halk yerli doğalgaz söylemlerine de inanmıyor artık. Yerli otomobil hayali kuranlar ikinci el otomobilin yanından geçemez oldu. Erdoğan, ABD’ye kafa tutarken Joe Biden’dan randevu alamamaktan şikayet eder oldu. Rusya’ya had bildirmek isteyenler Putin’in kapısında ağaç edildi. Gerçeklerden vatandaş da nasibini aldı. AKP’den ekonomik refah beklentisi olan halk soğuk havada ucuz yağ ve ekmek kuyruklarında titriyor şimdi.

UYANMA VAKTİ

AKP ve destekçilerinin ‘Alice Harikalar Diyarında Sendromu’ yaşadığını söyleyen BirGün yazarı Serhat Halis, “Hayatın taştan gerçeği insanları sarsarak bu rüyadan uyandırıyor. Sıradan insan böylesi sendromlara bağlanma eğilimi taşır. Bu yüzden olsa gerek böyle sarsıcı çarpışmalar olmadan toplumun uyanışı pek mümkün olmuyor. Uykuda olan geniş yığınlar için köprüden önceki son çıkış bu. Şimdi uyanma vakti” ifadelerini kullandı.

Halk, seçim olmamasına rağmen mitinglerde muhalefetin saflarını sıkılaştırırken, AKP’liler açılışlarına kimsenin gelmemesinden şikayetçi. MAK’ın araştırmasına göre ise AKP yüzde 30’ların altına inerek tarihinin en kötü sevilerinde.

Mahir Ünal’a memleketinde açılış şoku

Okumaya devam et

Analiz

Bürokratların yüz çevirdiği muhalefetin arkasında artık halk var

Şikayet ettiği partili bürokratların kapıları yüzüne kapattığı Kemal Kılıçdaroğlu’na halk sahip çıktı. Mersin mitinginde yüzbinlerin karşıladığı Kılıçdaroğlu bir kez de buradan partili bürokratları uyardı. Aynı gün memleketi Elbistan’da açılışında AKP’li Mahir Ünal ise açılışa gelen çiftçilerden ‘zam’ fırçası yedi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bürokratlara yakın zamanda parti militanı gibi hareket etmemeleri konusunda uyarı geldi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde kanuna aykırı hareket eden bürokratlardan hesap soracaklarını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine randevu vermeyen TÜİK’e gitti. Kılıçdaroğlu ve CHP yetkililerinin gittiği TÜİK, kapılarını açmadı. Kılıçdaroğlu, “Bu tablo Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için önemli bir tablo” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürlüğü’de Basın Yayın ve Enformasyon Sorumlusu olan Erdal Şener adlı bürokrat sosyal medya hesabından isim vermeden Kılıçdaroğlu’na göndermede bulundu.

Şener, Kılıçdaroğlu’nu içeri almayan TÜİK’in binasında poz vererek nispet yaptı. Şener, paylaşımına, “Şu an TÜİK’in 17. katında çay içiyorum” ifadelerini kullandı.

MERSİN MİTİNGİ

Türkiye’de seçime normal şartlarda 1,5 yıl var. Erken seçim olasılığı ise Erdoğan’ın tavrı yüzünden az. Partiler ise seçim varmışcasına miting düzenliyor. Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi günü Mersin’de miting yaptı. Mitinge yüzbinlerce insan katılırken, Erdoğan’ın gündeminde bile CHP’nin mitingi vardı.

CHP’liler görüntülerle Erdoğan’a cevap verirken, sosyal medyada da “CHP’nin en görkemli mitingi” yorumları yapıldı.

Kılıçdaroğlu partili bürokratlara bir ez de buradan gözdağı verdi. Kılıçdaroğlu, “Saray ve şürekası duysun, rüşvet alanların, uyuşturucu baronlarıyla kol kola gezenlerin, onların uçaklarına binenleri, devletin kadroları içinde asla yaşatmayacağım. Hepsinin görevine son vereceğiz” dedi.

AKP’LİLER İLGİZİLİKTEN ŞİKAYETÇİ

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, memleketi Kahramanmaraş’ta Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin açılışını yaptı. Ünal, açılışa az sayıda Elbistanlı’nın katılmasına tepki gösterdi.

AÇILIŞA HALK RAĞBET GÖSTERMEDİ
Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, AKP’li Ünal’ın katılımıyla hizmete açıldı. Törende konuşan Ünal, açılışa az sayıda kişinin gelmesine tepki göstererek, “Zaten kimse gelmemiş ki bir siz gelmişsiniz. Demek ki bu Elbistanlılar herhalde bu hastanenin açılışına pek mutlu olmadılar. Hava soğuk diye mi gelmediler Ahmet başkan?” diye konuştu.

HALK ZAMLARDAN ŞİKAYETÇİ OLDU
Açılışa katılan bir kişi Ünal’a, “Sayın Bakan’ım geleceğimiz kalmadı. Gübreye yüzde 500 zam” diye seslendi.

Okumaya devam et

Popular

Shares