Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Gözünün önünde annesi tutuklanan Elif Rana travma geçirdi, üç gün kimseyle konuşamadı

Beş yıldır hapiste olan eşini ziyarete giden iki çocuk annesi Günnur Şahin tutuklandı. Babasını göreceği için sevinen Elif Rana, annesi gözünün önünde gözaltına alınınca travma geçirdi. Elif Rana, yaşadığı şok nedeniyle üç gün kimseyle konuşamadı.

BOLD – Burdur Cezaevinde tutuklu olan eşi, KHK’lı memur İbrahim Şahin’i geçen ay kızıyla birlikte ziyarete giden ev hanımı Günnur Şahin ziyaret sırasında gözaltına alındı. Afyon Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanıp Afyon E Tipi Cezaevine gönderilen Günnur Şahin’in 11 yaşındaki kızı Elif Rana, annesinin gözaltına alınmasına tanık olduğu için büyük bir şok yaşayıp üç gün kimseyle konuşamadı.

“ADALET BAKANLIĞI DEĞİL ZULÜMAT BAKANLIĞI”

TBMM’de bugün yaptığı basın toplantısında Şahin ailesinin ve çocuklarının yaşadığı travmayı gündeme getiren HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, anne-baba tutukluluklarının toplumda çok büyük yara olduğunu, iktidarın zalimlikleri yüzünden masum çocukların perişan edildiğini söyledi.

Bu yapılanları asla unutmayacaklarını ve sorumluların hukuk önünde adil bir şekilde yargılanmasını isteyeceklerini belirten Gergerlioğlu, “Bu masum çocuklar suçlu değil. Etmeyin eylemeyin diyoruz ama kimsenin umurunda değil. Ben bu tüm zalimliklere, zulümat bakanlığına rağmen görevimi ifa etmeye çalışıyorum. İktidarım zalimliği yüzünden bu çocuklar perişan oldu, bundan dolayı affetmeyeceğiz iktidarı. Masum çocukların kanına giriyorlar. Masum bebeklerin anne karnında ölümüne yol açıyorlar” dedi.

Gergerlioğlu, “Babayı cezaevi ziyaretinde anne gözaltına alınıyor. Çocuk ortada kalıyor. Çocuk çok büyük bir psikolojik travma yaşıyor. Üç gün boyunca çocuktan tek bir kelime çıkmıyor. Bunlar zulümdür. Bu anne tutuksuz yargılanabilir. Eşi de zaten cezaevinde. İktidar bu konuda bir yasa teklifi getirmişti ama kendi eliyle bu yasa teklifini iptal ettiler” diye konuştu.

Elif Rana ve Beyza Nur Şahin.

İLK DURUŞMA 18 OCAK 2022’DE

Bold Medya’ya konuşan Şahin ailesinin yakınlarının verdiği bilgiye göre Maliye’de memur olarak çalışırken ihraç edilen Günnur Şahin’in eşi KHK’lı İbrahim Şahin, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 9 Eylül 2016’da tutuklandı. Burdur Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Şahin’in dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

İlk duruşması 18 Ocak 2022’de Afyon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek müvekkilinin tutuksuz yargılanmasını isteyen Şahin ailesinin avukatı, eşinin tahliye edilmesine az bir süre kaldığı için sevinçli olan Günnur Şahin’in tutukluluğuna yapılan itirazı Afyon 1. Ağır Ceza Mahkemesi reddettiğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacaklarını söyleyen avukat, iki çocukları ortada kalan Şahin ailesinin maruz kaldığı hak ihlallerini Gergerlioğlu’na gönderdiği mesajda dile getirdi:

“Afyon E Tipi Cezaevinde tutuklu olan müvekkilimiz Günnur Şahin’in eşi 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı. Müvekkilimiz pandemi öncesinde ve sonrasında eşinin görüşlerine gitmiştir. Geçtiğimiz ay içerisinde yine Burdur Cezaevine kızı Elif Rana ile gittiği esnada gözaltına alındı. Aynı gün ev araması yapıldı. Müvekkilimiz Afyon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma neticesinde tutuklanmıştır. Kaçma şüphesi ve delil karatma ihtimali bulunmayan Günnur Şahin için hakimliğin verdiği karar neticesinde iki evlat anne-babasız kalmıştır. Çocuklar Elif Rana (11) ve Beyza Nur (8) yaşlı dede ve annenin gözetiminde olup annenin gözaltı işlemine şahit olan kızı Elif Rana, büyük kız üç gün konuşmadı, küçük kızın psikolojisi yerle bir edildi.”

 

 

İhraç hakim Esra Çiçekdağ, 6 aylık bebeği ve 4 yaşındaki oğluyla tutuklandı

BOLD ÖZEL

Tutuklu kanser hastası Gülden Aşık’a tetkik eziyeti: 1 ay bekleyecek

Cezaevinde tiroid kanserine yakalanan Gülden Aşık, tümörün vücuduna ne kadar yayılıp yayılmadığını öğrenebilmek için tam bir ay bekleyecek.

BOLD ÖZEL – Cezaevindeki hastalar, sağlık hizmetlerine ulaşamadığı ya da çok geç ulaştığı için hayatını kaybediyor. Kanser gibi ölümcül hastalığı olanların yaşam hakkı bu nedenle daha da tehlikeye atılıyor.

İki yıl önce Bandırma M Tipi Cezaevinde kansere yakalanan ev hanımı Gülden Aşık, o dönemde, aynı zamanda 7 haftalık bebeğini de kaybettiği için tahliye edilmişti. 15 Eylül 2021’de tekrar tutuklanan Aşık, dört aydır hapiste kanserle mücadele ediyor.

DOKTOR AMELİYAT DEDİ

Sürekli hastaneye gidip geldiği için karantina hücresinden kalan Aşık, iki gün önce ailesiyle yaptığı kapalı görüşte 22 Şubat 2022’de Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi’ne götürüleceğini söyledi.

Bold Medya’ya konuşan Gülden Aşık’ın eşi İbrahim Aşık, “Önce Bandırma Devlet Hastanesi’ne götürmüşler. Oradaki doktor eşime ameliyat olması gerektiğini söylemiş, sevk etmişler. Bursa Uludağ Üniversitesi 22 Şubat’a gün vermiş. Tümörün vücuduna ne kadar yayıldığına bakacaklar önce. Her geçen gün ömründen gidiyor.” dedi.

AÇIK GÖRÜŞ HAKKI VERİLMİYOR

Eşinin sürekli karantina hücresinde kaldığı için açık görüş hakkının da verilmediğini söyleyen İbrahim Aşık, “Bandırma’da açık görüşler genelde ay sonunda yapılıyor. Eşim hapse girdiğinden beri çocuklarla hiç açık görüş yapamadı. Karantina olduğu için görüşe çıkarmıyorlar. Cezaevi yönetimine dilekçe yazdık prosedür böyle, dediler.” diye konuştu.

12, 11, 8 yaşlarında üç çocuk sahibi olan ev hanımı Gülden Aşık, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 10 Nisan 2019’da Bandırma’da gözaltına alındı. 2 gün sonra tutuklanıp Bandırma M Tipi Cezaevine konuldu. Bylock kullandığı iddiasıyla ve tanık ifadelerine dayanılarak 26 Şubat 2020’de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Aşık’ın dosyası İstinaf Mahkemesi’nde bulunuyor.

Hapse girdiğinde hamile olduğunu öğrenen Aşık, 1 Haziran 2019’da bebeği 10 haftalıkken düşük yaptı. Ancak otopsi sonucunda bebeğin 7 haftalık 5 günlükken kalbi durduğu ortaya çıktı. Karnında ölü bebekle hapiste 3 hafta yaşayan Gülden Aşık, kürtajdan 1 gün sonra taburcu edilip tekrar hapse gönderildi.

Bebeğini kaybettikten sonra eşine 19 sayfalık bir mektup yazan Aşık, gardiyanların doğmamış çocuğuna çöp muamelesi yaptığını kaleme almıştı. Bold Medya’nın yayınladığı mektupta geçen Aşık’ın “Benim yavrum canım kanım, onlar için çöptü” cümlesi ise akıllara kazınmıştı.

Yedi haftalık bebeğini hapiste kaybeden kanser hastası Gülden Aşık yine tutuklandı

 

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Yangın uçağı bulunamayan Antalya’da, KHK’lı veteriner hekim özel uçakla tutuklandı

Yangın uçağı bulunamadığı için binlerce hektar ormanın yok olduğu, insanların öldüğü Manavgat yangınından kısa bir süre sonra tutuklanan veteriner hekim Ali Kara’nın özel uçakla Antalya’ya getirildiği ortaya çıktı.

BOLD ÖZEL | 12 gün süren Manavgat yangınında 7 kişi hayatını kaybetti. 70 bin hektar cayır cayır yandı. 38 köyün doğrudan etkilendiği yangında 12 köy ise tamamen yok oldu. Orman Bakanlığı’nın yangını söndürmek için organize olamaması ve yangın uçağı bulunamaması bütün Türkiye’yi ayağa kaldırdı.

Olaydan kısa bir süre sonra Hakkari’de gözaltına alınan veteriner Ali Kara ise özel uçakla hemen Antalya’ya getirildi.

GÖNÜLLÜ OLARAK HAKKARİ’YE ATANDI

Uzun yıllar Antalya ve Burdur çevresindeki illerde görev yapan Ali Kara, veteriner hekim olarak çalışmak için 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığına yaptığı başvuru sonucu tayini, gönüllü olarak çalışmak istediği tayini Hakkâri’ye çıktı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevinde kalan ailelere yardım edildiği gerekçesiyle 13 Eylül 2021’de 36 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı. İki hafta gözaltında kalan 36 kişiden 25’i çıkarıldığı sulh ceza hakimlikleri tarafından tutuklandı. Tutuklananlar arasında veteriner hekim Ali Kara da yer aldı.

“TOPLUMU KORKUTMAK VE BASKI İÇİN YAPILIYOR”

Dört aydır Antalya L Tipi Cezaevinde tutuklu olan ve 21 Şubat 2022’de Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülecek olan Ali Kara, kendisini ziyaret eden avukatı Mücahit Gündoğdu’ya, “Eşleri cezaevinde bulunan ailelere yardım etmekle suçlanıyoruz. Özel uçakla getirilince kendimi çok özel hissettim. Ben ne yaptım ki!” dedi.

Mücahit Gündoğdu gazeteci Tuncer Çetinkaya’nın da Aksaray’dan Antalya’ya aynı şekilde getirildiğini, toplumda korku ve baskı oluşturmak için bunların bilinçli yapıldığını söyledi. Gündoğdu, “Tuncer Çetinkaya’nın böbrek rahatsızlığı nedeni ile cezaevinden ring aracıyla Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilirken yanında çok sayıda özel harekat polisi, jandarma ve infaz koruma memuru vardı ve birçok basın mensubu çağrılmıştı. Yazılan karalama haberlerle insanlara itibar suikastı yapıldı.” diye konuştu. (Abdurrahman Keskin) 

Öğretmen İlayda Tekgöz iki çocuğuyla birlikte 1 yıldır hapiste

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Annesi gözünün önünde tutuklanan KHK’lı çocuğu Elif Rana’nın günlüğünden: Hayatım karanlığa gömüldü

Burdur E Tipi Cezaevinde tutuklu olan eşini ziyarete gittiği gün kendisi de gözaltına alınan ve tutuklanan ev hanımı Günnur Şahin’in büyük kızı Elif Rana, o gün yaşadıklarını ve hissettiklerini günlüğüne yazdı. “Hayatım karanlığa gömüldü. Gecenin karanlığında polis ışıklarını altında ondan ayrılışım hala kalımda” diyen Elif Rana’nın cümleleri yürekleri dağlıyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 9 Eylül 2016’dan beri hapiste olan KHK’lı memur İbrahim Şahin’in eşi Günnur Şahin, 23 Kasım 2021’de eşini ziyarete gitti. O gün yanında 11 yaşındaki büyük kızı Elif Rana da vardı. 8 yaşındaki kızı Beyza Nur ise dede ve babaannesinin yanında kalmıştı.

Elif Rana görüş için gelen diğer çocuklarla kapıda oynarken Günnur Şahin’in yanına Afyon KOM Şube’den polisler gelmiş ve ifade vermesi gerektiğini söylemişti. Eşi beş yıldır tutuklu olan Şahin’in başından aşağı kaynar sular dökülmüştü. İki kızı vardı, şimdi ne olacaktı, eşine bu haberi nasıl verecekti? Çok zor bir görüş geçirdiler.

“BEN HASRET KÖRÜYDÜM”

Halen Afyon E Tipi Cezaevinde tutuklu olan Günnur Şahin’in yarın ilk mahkemesi görülecek.

Annesinin gözaltına alınmasına şahit olan Elif Rana hissettiklerini daha sonra günlüğüne yazdı. Anne-babası tutuklu bir çocuğun kaleminden dökülenler, tıpkı Bahadır Odabaşı gibi KHK’lı ailelerin yalnız bırakılan çocuklarının yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

“Hayatım karanlığa gömüldü. Hiçbir şey görmüyordum. Ben hasret körüydüm. Gecenin karanlığında polis ışıklarını altında ondan ayrılışım hala kalımda. Ben kendimi tek başıma karanlık ve sessiz bir yolda yürüyormuş gibi hissediyorum.” diyen Elif Rana’nın üç bölüm şeklinde yazdığı günlüğü:

Kızının gözü önünde tutuklanan Günnur Şahin: O nezarethaneyi hatırlamak bile istemiyorum

 

Okumaya devam et

Popular

Shares