Connect with us

Ekonomi

AKP de TÜİK’e inanmadı: Asgari ücret zammında ekonomistleri dikkate aldı

Daha önceki yıllarda enflasyonun birkaç puan üzerinde asgari ücret zammı yapan AKP Hükumeti, bu kez TÜİK’i dinlemedi. AKP, bağımsız akademisyenlerin öngördüğü enflasyon değerine yakın bir zam açıkladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 2022 yılı asgari ücretini 4.250 lira olarak açıkladı. Asgari ücrete önceki yıllardaki gibi Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon  oranında değil, onun çok üzerinde bir artış yapılması dikkat çekti.

AKP TÜİK’İN VERİLERİNİ BAZ ALMADI

AKP Hükumeti, işçi, memur maaş artışlarında bugüne kadar hep TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerini dikkate aldı. AKP 2020 yılı asgari ücretini TÜİK’in yüzde 14.6 enflasyon verisinin 0,9 puan üzerinde yüzde 15.5 artırmıştı. 2021 yılı için ise yüzde 19.89 enflasyona karşın yüzde 21.56 zam yaptı. AKP 2022 yılı için ise TÜİK’i dikkate almadı. TÜİK’in yüzde 21.31 enflasyon açıklamasına karşın asgari ücrete yüzde 50.04 zam yapıldı.

ÜNLÜ EKONOMİST: GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 85

Marketlerde günlük etiketlerin değiştiği bir dönemde TÜİK Kasım ayı enflasyonunu yüzde 21.31 olarak açıkladı. Bağımsız akademisyenlerden oluşan ENAGrup ise Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki 12 aylık artışın yüzde 58.65 olduğunu duyurdu. Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke de Türkiye’nin gerçek enflasyonunun yüzde 85 olduğunu öne sürdü.

KILIÇDAROĞLU TÜİK’E BASKIN YAPMIŞTI

TÜİK’in verilerine eleştirenlerin başında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. Bürokratlara “Erdoğan ailesinin değil bu devletin memuru olun” çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, enflasyon ve işsizlik verileriyle oynadığı öne sürülen TÜİK’ten randevu talep etti. Randevu talebi kabul edilmeyen Kılıçdaroğlu’nun kurum binasına girmesine de izin verilmedi.

 

MB’nin enflasyon hedefi HaberTürk stüdyosunu sessizliğe bürüdü

Ekonomi

Akaryakıta zam sürüyor: Benzin 24 lirayı geçecek

Dolar kurundaki artışın ardından akaryakıt fiyatlarına peş peşe zam haberleri geliyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 1 lira 43 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş zam gelecek. Benzinin litresi 24 lirayı geçecek.

BOLD – Döviz kurlarındaki ve uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Dün otogaz fiyatına gelen 36 kuruş zammın ardından bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litrede benzine 1 lira 43 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş zam gelecek. Zamlar pompa fiyatına yansıyacak.

LİTRE FİYATI 24 LİRAYI GEÇECEK

Bu geceki zamla birlikte, benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 24,29 TL’ye, Ankara’da 24,40 TL’ye, İzmir’de 24,41 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul’da 23,41 TL’ye, Ankara’da 23,52 TL’ye, İzmir’de 23,53 TL’ye yükselecek.

SON BİR YILDA 3 KAT ZAMLANDI

Benzinin litre fiyatı İstanbul’da bir sene önce 7,72 TL, yıl başında 12,29 TL idi. Benzine son bir yılda yüzde 215, yıl başından bu yana yüzde 98 oranında zam geldi. Motorinin litre fiyatı İstanbul’da bir sene önce 7,20 TL, yıl başında 11,43 TL idi. Motorine son bir yılda yüzde 225, yıl başından bu yana yüzde 105 oranında zam geldi.

Kumpas diye kapatıldı, ABD terör örgütü olarak tanıdı

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Merkez Bankası, dolardaki yükselişe rağmen faizi değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dolardaki yükselişin ardından gözlerin çevrildiği faiz kararında değişiklik yapmadı. Banka, piyasaların da beklediği gibi politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu. Banka en son geçen yıl aralık ayında 100 baz puanlık faiz indirimine gitmişti.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB) 16 Aralık 2021 tarihinde yüzde 14’e indirdiği faize yine dokunmadı. TMCB Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu.

KARARDAN LİRALAŞMAYA TEŞVİK ÇIKTI

Kurul kararında “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir” denildi. Kurul liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme sürecinin devam ettiğini kaydetti.

BANKA YENİ ADIMLARI DEVREYE ALACAK

Kararda, “Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları devreye alınacaktır.” ifadeleri dikkati çekti.

PİYASALAR KARARI SÜKUNETLE KARŞILADI

En son Aralık ayında 100 baz puan faiz indiren banka, son 5 toplantıda faizi değiştirmedi. Piyasalar Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutma kararını sükunetle karşıladı. Dolar, euro ve borsada faiz kararının bariz bir etkisi görülmedi.

 

Kumpas diye kapatıldı, ABD terör örgütü olarak tanıdı

Okumaya Devam Et

Ekonomi

TÜİK’e göre ekonomiye güven arttı

Uluslararası piyasalarda Türkiye’nin kredi risk primi her geçen gün artarken TÜİK, ekonomiye güvenin arttığını bildirdi. Mayıs ayı ekonomi güven endeksini açıklayan TÜİK’e göre geçen ay 94,7 olan ekonomik güven endeksi mayıs ayında yüzde 2,1 oranında artarak 96,7’ye yükseldi.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomik güven endeksinin Nisan ayında 94,7 iken, Mayıs ayında yüzde 2,1 oranında artarak 96,7 değerine yükseldiğini açıkladı.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, ekonomik güven endeksi Nisan ayında 94,7 iken, Mayıs ayında yüzde 2,1 oranında artarak 96,7 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış; tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Bir önceki aya göre Mayıs ayında tüketici güven endeksi yüzde 0,4 oranında artarak 67,6 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,1 oranında artarak 121,7 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında artarak 121,4 değerini aldı. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,7 oranında azalarak 107,0 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,2 oranında azalarak 81,6 değerini aldı.

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar