Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Saray’ın fetvacıları devrede: Ekonomistlerin ‘örtülü faiz’ dediğine ‘hibe’ adını verdiler

Dövizi düşürmek için devreye sokulan ‘kur korumalı TL mevduatı’ konusunda sarayın fetvacıları Erdoğan’ın imdadına yetişti. Önde gelen bütün ekonomistlerin ‘örtülü faiz’ olarak tanımladığı sisteme, Saray’ın fetvacısı Hayreddin Karaman, ‘hibe’ dedi. Karaman, sarayın diğer fetvacılarının da aynı görüşte olduğunu söyledi.

BOLD – “Saray’ın fetvacısı” diye tanımlanan Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman ‘kur korumalı TL mevduatı’ için “örtülü faiz değil hibe” yorumunu yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Dışarıdan herhangi bir saldırı yok. İçeride birkaç manipülatif, spekülatif işlemeler var” diye tanımladığı dövizdeki yükselişi yine ‘iç ve dış saldırı’ya bağlayan Yeni Şafak yazarı Karaman, “İçeriden ve dışarıdan Erdoğan’ı düşürmeyi dava edinmiş olanların oyunları yüzünden altın ve döviz fiyatları çok hızlı bir şekilde yükselmeye başlayınca o çevreler ellerini ovuşturmaya; bir kısmı iktidar, bir kısmı intikam bir kısmı da sömürü hesapları yapmaya koyuldular. Alınan zamanında ve yerinde tedbir ile fiyatlar normalleşme yoluna girdi.” dedi.

Ancak devletin ödemesinin faiz olup olmadığı konusunda tartışma ortaya çıktığını belirten Karaman, köşe yazısında sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu defa da devletin ödemesinin faiz olup olmadığı tartışması ortaya çıktı. Bazı hocalar, devletin ödemesinin faiz olduğu kanaatindeler. Ben bu kanaatte değilim, “devletin ödemesi hibedir” diyorum.”

DİĞER SARAY FETVACILARI DA AYNI GÖRÜŞTE

Karaman, kendi görüşüne Saray’a yakın diğer ilahiyatçıların da destek verdiğini söyledi.

Karaman’a göre Orhan Çeker, Faruk Beşer, Mehmet Odabaşı ve Ahmet Yaman gibi isimler de kendisiyle aynı fikirde.

“FAİZDİR, ASLA BİR MÜSLÜMAN’A UYGUN OLMAYAN BİR AMELDİR”

İsmailağa Cemaati’nin önde gelen isimlerinden Fatih Kalender, “kur korumalı TL mevduat hesabına” ilişkin bir soruya yanıt verirken yapılan uygulamanın faiz olduğunu ve İslam’a göre caiz olmadığını ifade etmişti.

Hükümetin açıkladığı paket için “Faizdir, asla bir Müslüman’a uygun olmayan bir ameldir” diyen Kalender, sözlerinin devamında parasını korumak isteyenlerin faiz ile elde ettiği geliri de kendileri için harcamamaları tavsiyesinde bulundu.

CÜBBELİ DE ‘HARAM’ DEDİ

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de faizle işlem yapan bankalardan ‘kur korumalı mevduat’ hesabı açmanın caiz olmadığını, haram olduğunu söyledi.

İsmailağa Fıkıh Heyeti Üyelerinden Fatih Kalender Hocanın verdiği ‘kur korumalı TL mevduat’ fetvasına katıldığını belirten Cübbeli Ahmet, faizli bankacılık kurumlarının bu hizmetinden yararlanmanın haram olduğunu ve caiz olmadığını belirtti.

“ÖRTÜLÜ FAİZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın döviz kurlarının rekor kırdığı 20 Aralık gecesi açıkladığı ‘kur korumalı TL mevduatı’ sadece bankalara yatırılılan ‘vadeli’ yani ‘faiz uygulanan’ hesaplar için geçerli. Faiz uygulanmayan ‘vadesiz’ hesaplar bu sistemden yararlanamıyor.

Hesaplar 3,6,9 ve 12 ay vadelerle açılabiliyor. Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacak.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak.

Sistem için önde gelen bütün ekonomistler ‘örtülü faiz’ ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan iş yok diyenleri eleştirdi: Nankör bunlar, yan gelip yatarak para kazanmak istiyorlar

Gündem

Kayyum, cezaevinde ölen tutuklu için tabut vermedi

Erdoğan rejiminin atadığı kayyumla yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi, cezaevinde yaşamını yitiren yaşlı tutuklu için cenaze aracı ve tabut vermedi. 

BOLD – Kayyumun yönettiği Van Büyükşehir Belediyesi, cezaevinde yaşamanı yitiren 70 yaşındaki Ramazan Turan için cenaze aracı ve tabut vermedi. Aile, marangozdan tabut yaptırmak zorunda kaldı.

CEZAEVİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde yaşamanı yitiren Ramazan Turan’ın ailesi, otopsi işlemlerinin devam ettiği Van Adli Tıp Kurumu önüne geldi. Turan’ın ailesi, cenazeyi Hakkari’ye götürebilmek için Van Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nden araç talep etti.

AİLE CENAZE İÇİN TABUT YAPTIRDI

Müdürlük, bu talebe olumsuz yanıt verirken, aile tabut istedi. Tabut da verilmeyen aile, marangozdan tabut yaptırmak zorunda kaldı. Aile, işlemlerin ardından cenazeyi kendi imkanlarıyla Hakkari’ye götürecek.

 

Şenkal Atasagun kliği ve kulakçık programı

Okumaya devam et

Gündem

Şenkal Atasagun kliği ve kulakçık programı

Gazeteci Cevheri Güven, Youtube kanalından yayınladığı son video ile emniyet ve MİT içerisinde yuvalanan eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun liderliğindeki kliği ortaya çıkardı. Güven, klikle ilgili tüm detayları patreon hesabından yazdı.

BOLD – Yılın en önemli videosuyla izleyicisinin karşısına çıkan gazeteci Cevheri Güven, patreon hesabından da Ankara’daki klikle ilgili detaylı bilgilere yer verdi.

Yazısında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin AKP’yi kurtaran hamlelerine yer veren Güven, kliğin lideri emekli MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, organize suç örgütü lideri Alaaddin Çakıcı ve emniyetteki kliğin adamları hakkında ilginç bilgiler veriyor.

Kliğin üyelerinden Ağarcı kadroların 15 Temmuz sonrası Gülen Hareketi üyelerine ve askerlere ağır işkencelerin başını çektiğini vurgulayan Güven, kliğin Süleyman Soylu’nun içişleri bakanı olmasıyla da emniyetin tamamının ele geçirmek için harekete geçtiğine dikkat çekiyor.

İşte Güven’in ülkeyi paylaşmak için gizli oluşumunu sürdüren klikle ilgili kaleme aldığı yazı…

 

Taşlar yerine oturdu! Herkes bu videoyu konuşuyor: Nedir bu “Kulakçık Kliği”?

Okumaya devam et

Gündem

Cami kürsüsünden Sezen Aksu’yu hedef gösterdi

Cuma namazı sonrası cami içerisinde halka hitap eden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sanatçı Sezen Aksu’yu hedef aldı. Erdoğan, “O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir” dedi.

BOLD – Cuma namazını Üsküdar’da bulunan Çamlıca Cami’nde kılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısındaki sözler sebebiyle gündem olan sanatçı Sezen Aksu’yu hedef aldı. Erdoğan, “Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir” dedi.

ŞARKI 5 YIL ÖNCESİNE AİT

Sanatçı Sezen Aksu, 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısında geçen sözler üzerinden, iktidara yakınlığıyla bilinen kişi ve gruplar tarafından hedef gösterildi. Aksu’nun yazdığı şarkıda “Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri dine hakaret olarak yorumlandı.

UZANAN DİLLERİ KOPARMAK GÖREVİMİZ

Son olarak, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da Aksu’yu hedef gösterdi. Cuma namazı sonrası cemaate seslenen Erdoğan, “Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da had bildirmek bizim görevimizdir” dedi.

 

 

Adalet Bakanı Gül, Mustafa Kabakçıoğlu ve Nesrin Gençosman’la ilgili önergelere hâlâ cevap vermedi

Okumaya devam et

Popular

Shares