Connect with us

Analiz

Erdoğan, baskın seçim öncesi ekonomide ‘yalancı bahar’ peşinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da seçim sandıkları için görevlendirmelerin yapıldığını belirterek baskın bir seçimin startını verdi. Geçen hafta başında TL faiz hesaplarına döviz garantisi verip doları 18.40 liradan 11 liralara kadar düşüren Erdoğan’ın Katar’dan getireceği paralarla dolar kurunda yeni şoklar yapacağı belirtiliyor. 

BOLD ANALİZ – Halk askıda ekmeğe muhtaçken, Türkiye’nin büyüme verileriyle dünyanın kıskanılan ülkesi olduğunu öne süren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şimdi baskın seçim arefesinde yeni bir illüzyon gösterisine hazırlanıyor. Geçen hafta kur garantili mevduat modeli ile doların ateşini düşüren Erdoğan’dan doları tekli rakamlara düşürecek yeni hamleler bekleniyor.

KESENİN AĞZINI AÇTI DOLARI DÜŞÜRDÜ

Pandemi ve ekonomik krizin etkisiyle oyları eriyen AKP Hükumeti, baskın bir seçimle iktidarını 2027’ye kadar taşımak istiyor. Bu uğurda asgari ücrete yüzde 50 zam yapan, memur ve emekliye de yüzde 30 zam vaadinde bulunan AKP Hükumeti, yoksul kesime elektrik ve doğalgazı indirimli kullanma imkanı getiriyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve gizli faiz artırımı olarak nitelendirilen kur garantili mevduatla kurda büyük düşüş sağlandı.

DOLAR TEKLİ HANELERE Mİ İNECEK?

Ekonomistlerin örtülü faiz artırımı olarak niteledikleri ve doları 18.40 liradan 11 liraya kadar düşüren kararın faturasının ağır olacağı uyarılarına kulak asmayan AKP Hükumeti’nin baskın seçim öncesinde dolar kurunu daha da artıracak hamleler yapması bekleniyor. Bu konuda Erdoğan’ın kullanacağı argümanlar ise  Katar’a götürüldüğü iddia edilen 128 milyar dolar ve halkın bankalarda bulunan döviz mevduatları.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdoğan

SEÇİM KAPIDA, SANDIK GÖREVLİLERİ BELİRLENDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP İstanbul Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda erken seçim sinyali verdi. Sandık için görevlendirilen kişi sayısını açıklayan Erdoğan, partililerden seçim için çalışmaları talimatı verdi. Erdoğan, sandık kurulları ile ilgili 31 bin 124 sandık için, 166 bin 877 AKP’linin görevlendirildiğini kaydetti.

KAYNAĞI MEÇHUL DÖVİZLER TÜRKİYE’YE GETİRİLECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolar üzerinden kahramanlık çıkarma hamlesiyle ilgili yorumlarda bulunan Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, dolarda yeni düşüş için kayıtdışı paraların devreye sokulacağını öne sürdü. Bozkurt, “İlk müdahale ile düşen döviz kurlarının yeniden tırmanmaması için ikinci safhada “Varlık Barışı” ismi altında kaynağı meçhul dövizler Türkiye’ye getirilecek. Sadece 10 ayda bavulla 15 milyar dolar getirildi” dedi.

128 MİLYAR PİYASAYA MI SÜRÜLECEK?

Merkez Bankası rezervlerinden sıfırlanan 128 milyar doların Katar’a götürüldüğünü öne süren Gazeteci Said Sefa ise aylardır muhalefet partilerine çağrı yaparak, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu paraları olası bir erken seçimde kullanacağını belirtiyor. Sefa, bu paralarla seçim öncesi çok sıkıntılı günler geçiren Türkiye ekonomisinde yalancı bir baharın oluşturulabileceği konusunda muhalefet partilere uyarılarda bulunuyor.

ERDOĞAN’IN GÖZÜ HALKIN 238 MİLYAR DOLARINDA MI?

Korkusuz gazetesi yazarı Memduh Bayraktaroğlu ise Erdoğan’ın dolar kuru üzerinden yeni oyunlar planladığını öne sürüyor. Bir erken seçim öncesi dolarda yeni şokların olabileceğini belirten Bayraktaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kararnamesi ile bankalardaki döviz mevduatlarının TL’ye çevrilmesiyle doların 4 liralara kadar inebileceği ancak kısa bir süre sonra 24 liralara kadar çıkabileceği iddiasında bulundu.

Erdoğan “ne işin var senin dolarla” diyor AKP’li milletvekili 1100 dolarlık kemerli pozunu paylaşıyor

Analiz

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Merkez parti hedefindeki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sahte çürük raporu ve hipnozla işkence suçlarından ceza alan eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’a törenle rozet taktı. Üçok’un İYİ Parti’ye katılması “AKP ile yol ayrımındaki derin yapıların yoluna İYİ Parti ile devam edeceği” iddialarını güçlendirdi.

BOLD ANALİZ – AKP, 17 – 25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları sonrasında ortaklık kurduğu Ergenekon ile yolları ayırmaya hazırlanıyor. AKP ile Ergenekon arasındaki çatışma artık görünür hale gelirken, eski Ergenekon sanığının İYİ Parti’ye katılması AKP ile yollarını ayırmaya hazırlanan Ergenekon’un yeni partisinin İYİ Parti olacağı yorumlarına neden oldu.

KORAY AYDIN VE AĞIRALİOĞLU GİTTİ, ÜÇOK GELDİ

Kamuoyu yoklamalarında oyunu en çok arttıran parti, Meral Akşener’in başında bulunduğu İYİ Parti. Araştırmalarda yüzde 20’lerde takılı kalan oyunu daha yukarı çıkarmak isteyen Akşener, “merkez partisi” algısını güçlendirmek için iki ay önce Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten MHP kökenli Koray Aydın, Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı BBP kökenli Yavuz Ağıralioğlu görevlerinden alındı. Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu görevden alınırken, parti vitrinine hiç beklenmedik bir isim girdi.

Eski askeri savı Ahmet Zeki Üçok.

ERGENEKON SANIĞI PARTİYE ALINDI

Son dönemde parti yönetiminde yaptığı değişikler ve hükumete yönelik eleştirileriyle anketlerde oylarını artıran İYİ Parti, bu yolda eski merkez sağ partilerde görev yapan isimleri yönetime almıştı. Ancak Akşener’in liderliği yaptığı İYİ Parti, hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’u bünyesine katarak herkesi şaşırttı.

ÜÇOK’A ÖNEMLİ GÖREVLER VERİLMESİ BEKLENİYOR

Derin yapılarla arasına mesafe koyan ve partisini merkeze çekmeye çalışan Akşener’in, hafta sonu partisine aldığı hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’u partide önemli bir göreve getireceği iddia ediliyor.

İŞKENCECİ İYİ PARTİ YÖNETİCİSİ İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

İYİ Parti’nin kuruluşunda yer alan 15 Temmuz’da yaptığı işkence ile hatırlanan Ergenekon sanığı Ali Türkşen, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Milli Güvenlik Danışmanı ve İYİ Parti Genel İdari Kurul Üyesi iken 2018 sonunda aniden istifa etti.

Kayyumlara dokunulmazlık zırhı: Zararı Hazine ödeyecek

Okumaya Devam Et

Analiz

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak. Eğitime yapılan baskılardan bunalan gençler yurtdışında okuma ve yaşama hayali kuruyor.

BOLD ANALİZ – Karabük, Antalya, Aydın, Diyarbakır, Hatay, Şanlıurfa’da son 10 gündür birçok üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Karabük’te 8, Urfa’da 7 öğrenci tutuklandı. Antalya’da gözaltında olan Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin ifadeleri ise devam ediyor.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında alınan öğrencilerin “suçu” aynı evde kalmak. İfadelerde tüm öğrencilere birbirlerini tanıyıp tanımadıkları, üniversite okumak için tuttukları öğrenci evinin ‘örgüt’ evi olup olmadığına dair sorguya çekiliyorlar.

Birlikte Ramazan’da iftar yapmak, birlikte kafeye gitmek, birlikte namaz kılmak, kitap okumak ya da dua etmek terör örgütü faaliyeti kapsamında sokmaya çalışan bir adalet sistemi var. Şanlıurfa’da tutuklanan kız öğrencilerin kaldığı evine giden polisler, Risale-i Nur kitaplarının içinde delil aradı.

Türkiye’de artık iki kişiden fazla insan bir araya gelemiyor. Gelirse polis tarafından fiziki ve teknik takibe alınıyor. Normal öğrenci faaliyetleri ‘suç’ kapsamına sokuluyor.

Uşak Emniyeti, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Eylül 2020’de 23’ü kız öğrenci olmak üzere 26 kişiyi gözaltına alındı. 20 kız öğrencisine bir yıl sonra 6 yıldan 10 yıla kadar cezalar verildi. Tutuklananlar arasında bulunan, yeni ameliyatlı, 30 yaşındaki Büşra Elbüken, hapisteki arkadaşlarının aileleriyle görüştüğü ve onların ihtiyaçlarına yardımcı olduğu için 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

YEMEĞE DAVET ETMEK, PİKNİĞE GİTMEK SUÇUNDAN GÖZALTI

Sakarya’da 2019 yılında gözaltına alınan 18 üniversite öğrencisine ifade sırasında birbirleriyle görüşüp görüşmedikleri, evlerinde yemek daveti verip vermedikleri ve birlikte pikniğe gidip gitmedikleri soruldu.

İstanbul’da 11 Kasım 2020’de gözaltına alınan, yaşları 18-20 arasında değişen erkek öğrencilere de “Gülen Cemaatine ait bir evde kalmak için kimseyle bağlantı kurdun mu?” ve “Kayıt yaptırmak için İstanbul’a geldiğinizde yapılan pikniğe katıldın mı?” diye soruldu. Benzer operasyonlar birçok ilde yapılmaya devam ediyor.

Polis, Şanlıurfa’da kız öğrencilerin kaldığı evlerdeki kitaplar arasında suç delili aradı.

ÖĞRENCİLERE YAPILANLAR EĞİTİME DÜŞMANLIK

AKP iktidarı, 15 Temmuz’u bahane ederek Türkiye’nin eğitim konusunda öncü bir cemaati yok ediyor. Dershaneler, okullar, üniversiteler kapatıldı. Gençlerin büyük çoğunluğu ya hapiste ya da yurt dışında yaşama hayali kuruyor, imkanları olanlar ülkeyi terk ediyor.

Eğitim Sen’in (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) en son öğretmenler günü olan 24 Kasım 2021’de açıkladığı rakamlara göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alınan öğretmen sayısının yaklaşık 70 bin. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bugüne kadar 30 bin 740 öğretmen işten atıldı. Üniversitelerden ihraç edilen akademik ve idari personelin sayısı ise 5 bin 914.

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenciden 5’i tutuklandı

Okumaya Devam Et

Analiz

Adana’da AKP’nin başörtüsü oyunu: Furkan gönüllüsü kadınları bu sefer başörtüsüzlere dövdürdüler

Adana’da geçen Mart ayında demokratik haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu. Aynı hatayı tekrarlamak istemeyen iktidar, bu seferki müdahalede başörtülü polisleri sahaya sürmedi.

BOLD – Furkan Vakfı üyelerine geçen Mart ayında yapılan, işkenceye varan müdahale AKP’nin başörtüsü siyasetinin ibretlik vesikasını ortaya koydu. Başörtülü kadınlara yönelik müdahaleden yansıyan görüntüler dehşete düşürürken, toplumun her kesiminden yoğun tepki topladı.

Bir numaralı gündem haline gelen orantısız müdahale de başörtülü polislerin, kendileri için yıllarca hak mücadelesi yapmış başörtülü aktivistlere coplu saldırısı vicdanları yaraladı.

Demokratik ve anayasal haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu.

Adana’da bugün de Furkan Vakfı’nın eylemi vardı. Adana emniyeti basın açıklaması yapmak isteyen gruba aynı şekilde karşılık verdi. Coplar çekildi, konuşmak isteyenlerin kafaları yarıldı.

Bu seferki müdahalenin diğerinden bir farkı vardı.

Furkan üyesi kadınların karşısına bu sefer başörtülü kadınlar dikilmedi.

Tamamı başı açık olan polislerin müdahale ettiği eylemci kadınlar, yine copların hedefi oldu.

Adana’da polis zulmü tam gaz: Kızlar yine stres attı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar