Connect with us

Medya

AYM gazeteci Kalyoncu’nun başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, Gazeteci Cemal Azmi Kalyoncu’nun kişi hürriyeti ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine yönelik başvurusunu reddedip, cezaevine konulmasını “makul gerekçelere” dayandığını savundu.

BOLD – Anayasa Mahkemesi (AYM), 4 yıl hapis yatan gazeteci Cemal Azmi Kalyoncu’nun kişi hürriyeti ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine yönelik başvurusunu reddetti.

AYM GAZETECİLİK FAALİYETİNİ ÖRGÜTSEL SUÇ SAYDI

AYM’nin Aksiyon dergisi muhabiri Kalyoncu’nun bireysel başvurusuyla ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kronos’un haberine göre Yüksek Mahkeme, Kalyoncu’nun sosyal medya paylaşımları ile gazetecilik faaliyetlerinin “örgütsel suç” kapsamında saydı, tutuklanarak cezaevine konulmasının da “makul gerekçelere” dayandığını savundu. AYM, Kalyoncu’nun tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi güvenliği ve hürriyetinin ihlal edildiği iddiasını reddederek dayanaktan yoksun bulurken, ifade ve basın özgürlüklerinin de ihlal edilmediğine hükmetti.

15 TEMMUZ SONRASI 4 YIL HAPİS YATTI

15 Temmuz’dan sonra Gülen Hareketi’ne yönelik “medya yapılanması” davasında Cemal Azmi Kalyoncu tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Kalyoncu, birlikte yargılandığı gazetecilerle, 31 Mart 2017’deki duruşmada tahliye edilmiş, ancak savcının itirazıyla serbest kalmandan yeniden tutuklanmıştı. Kalyoncu, diğer birçok gazeteciyle birlikte Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Mart ayında davayı bozması üzerine, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, bozma ilamı doğrultusunda tutuklu gazeteciler Ahmet Memiş, Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız’ın tahliyesine karar vermişti.

AVUKAT BUDAK: AYNI DELİLLERİ İÇEREN BİR BAŞVURU

AYM kararını yorumlayan avukat Rümeysa Budak, geçtiğimiz günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin gazeteci Nazlı Ilıcak’la ilgili verdiği ihlal kararını hatırlatarak, “İHAM’ın Nazlı Ilıcak kararıyla tutuklamaya esas gösterilen neredeyse aynı delilleri içeren bir başvuru. İHAM’ın bu başvuru için de 16 bin Euro gibi yüklü bir tazminat vermemesi için hiçbir sebep yok” yorumunda bulundu.

 

AİHM, ILICAK’A 16 BİN EURO TAZMİNAT ÖDENMESİNE HÜKMETTİ

AİHM, Nazlı Ilıcak kararında 15 Temmuz darbe girişimi devam ederken attığı tweetler ve çalıştığı medya kurumu nedeniyle ‘terör örgütü üyeliğiyle’ suçlanıp tutuklanmasını “hak ihlali” saymıştı. Ilıcak’ın özgürlük, güvenlik ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmeden AİHM, Türkiye’nin 16 bin Euro ödemesine hükmetmişti. Ilıcak 3 yıldan fazla süre hapis yatmıştı.

Çarpıcı dolar itirafı: Operasyon sürecek

Medya

Habere sinirlenen Selçuk Tepeli su dolu kupayı kameraya fırlattı

Fox Ana Haber sunucusu Selçuk Tepeli canlı yayın sırasında çiftçilerin yarısının işi bıraktığı haberi nedeniyle sinirlerine hakim olamayarak masadaki su dolu kupayı kameraya doğru fırlattı.

BOLD – Fox TV Ana Haber’in sunucusu Selçuk Tepeli canlı yayında sinirlerine hakim olamadı. Tepeli, tarım arazilerinin katledilmesiyle ilgili bir haberini sunmasının ardından yok edilen tarım arazilerine ve çaresiz kalan köy halkı izin üzülüp, başka habere geçilmesi gerektiğini söyledi.

Fox Ana Haber sunucusu Selçuk Tepeli canlı yayın sırasında, Türkiye’deki çiftçilerin yarısının işi bıraktığı haberini okurken sinirlendi. Haberi tamamlamak istemeyen Tepeli, masadaki su dolu kupayı kameraya doğru fırlattı. Tepeli, “Şimdi bu ülkenin çiftçilik yapan inanlarının yarısı işi bıraktı. Gözünü seveyim geç abi, öbür habere geç” diyerek stüdyodan çıktı.

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Okumaya Devam Et

Medya

İlber Ortaylı Halk Tv’de başka A Haber’de başka: Mültecilere ihtiyaç var

Suriyelilerin bayramı ülkelerinde geçirmesi üzerinden AKP’nin sığınmacı politikasını Halk TV’de katıldığı programda eleştiren Ortaylı, konuk olduğu A Haber’de mültecilere ihtiyaç olduğunu söyledi.

BOLD – Tayyip Erdoğan’ın bir hafta arayla yaptığı 2 farklı açıklama, sığınmacı tartışmalarını doruğa ulaştırdı.

A Haber’in canlı yayın konuğu olan Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, son günlerin tartışılan konusu mülteciler hakkında açıklama yaptı.

Türkiye’deki nüfusun yaşlandığı belirten Ortaylı, üretimde genç mültecilere ihtiyaç duyulacağını ileri sürdü.

İlber Ortaylı, Halk TV’de de yaklaşan bayram öncesi Suriyelilerin ülkelerine dönüp bayram sonrası dönmelerini eleştirdi.

“Sığınmacılar konusunda kontrolü kaçırdık” diyen Ortaylı “Biz şarktan gelenlere mülteci statüsü vermiyoruz. Sığınmacı dediğin bayramda piknik yapar gibi sınırın öbür tarafına gidip gelmez. O zaman orada kal. Sığınmacıya insani yardım dışında bir şey yapılamaz” ifadelerini kullandı.

AFGANLAR İÇİN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Daha önce de “Afganlar olmasa hayvancılık biter” açıklamalarıyla gündeme gelen Ortaylı, tepkilerin odağı olmuştu.

Türkiye’nin uyuşturucu karteli: AKP’li baronlar

Okumaya Devam Et

Medya

Her şeye rağmen gazetecilik: Journalist Post’un dördüncü sayısı çıktı

Dünyanın farklı ülkelerinde sürgün hayatı yaşamak zorunda kalan gazetecilerin hikayelerinin yer aldığı Journalist Post’un dördüncü sayısı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde ‘Her şeye rağmen gazetecilik’ kapağı ile yayımlandı.

BOLD – Afganistan, Meksika, Mısır, Venezuela ve Türkiye’den ayrılarak sürgün hayatının tüm zorluklarına rağmen mesleklerini sürdüren 5 gazeteci ile yapılan röportajlar Journalist Post’un yeni sayısında yer aldı.

International Journalists Assosiaciton e.V çatısı altında yayına hazırlanan ve Türkçenin yanı sıra İngilizce ve Almanca olarak basılan dergiye uluslararası alanda birçok gazeteci destek verdi. Dünyanın tek çok dilli uluslararası dergisi Journalist Post’un bu sayısında 21 farklı ülkeden 32 gazetecinin basın ve ifade özgürlüğü konulu makaleleri ile habercilik alanında gerçekleştirilen röportajları okurla buluşuyor.

21 FARKLI ÜLKE 32 GAZETECİ

Almanya’nın en büyük gazeteci kuruluşu DJU’dan Monique Hofmann, Güney Afrika Ulusal Editörler Forumu SANEF’in İcra Kurulu Direktörü Reggy Moalusi, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Hollanda Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ana Karadarevic dernekler adına makaleleri ile destek verdiler. Brezilya’dan bölgenin en tanınmış 7 kişilik gazeteci ekibinin dosyalarının yanı sıra, Avustralya, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Filistin, Ukrayna, Yunanistan ve Malta’dan konuk kalemler basın ve ifade özgürlüğü konularındaki yazıları ile JP’yi zenginleştirdiler.

İstatistiklere göre savaşta olmayan bir ülke için en fazla gazetecinin öldürüldüğü yer olan Meksika’dan dünyanın tanınmış gazetecilerinden Marcela Turati ile özel röportaj da son sayıda geniş şekilde yayımlandı.

Suroyo TV’nin kurucularından Yawsef Beth Turo ile Süryani Medyası üzerine röportajın yer aldığı Journalist Post’ta ‘Invisible’ belgeselini yapan gazeteci Marianna Kakaounaki ile de bir mülakat gerçekleştirildi. Malta’da öldürülen gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın hikayesini Alman tecrübeli gazeteci Iris Rohmann kaleme aldı. Ayrıca Journalist Post’un her sayısına büyük destek veren Wahrheitskämpfer da hazırladığı Rus gazetecilerin portreleriyle 4. sayıda yerini aldı.

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar