Connect with us

Analiz

Türkiye’nin paranormal aktiviteleri

2021 yılı Türkiye için olumsuz anlamda olağanüstülüklerin yaşandığı bir yıl oldu. 2021’in ilk günleri Saray’a bağlı rektör istemeyen Boğaziçililer eylemlere başladı, olayları bastırmak isteyen polis üniversite kapısını kelepçeledi. Bir mafya babası AKP’lilerin ulusal ve uluslararası suçlarını ifşa ederek vicdan çağrısı yaptı… Ülkenin Cumhurbaşkanı ‘açız’ diyen selde yangında evi yıkılan afetzede vatandaşa ‘keyif çayı fırlattı… Tüm ülke, normalde varlığından bile haberi olmadığı Para Politikaları Kurulu’nun toplantısına kilitlendi.

BOLD – Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası kurduğu Saray rejiminde, attığı yanlış adımların meyvelerini topluyor. Eğitimden iç ve dış politikaya, adaletten ekonomiye büyük yıkımların yaşandığı Türkiye’de zamlardan bunalan halk isyanın eşiğine geldi. Seçim sandığına çok güvenen Erdoğan ise erken seçim çağrılarını duymazdan geliyor.

Erdoğan’ın seçim çağrılarını duymazdan gelmesinin en önemli nedenlerinin başında anket sonuçları var. Son aylarda yaşattıkları yüzünden kitlesel kopuşlar yaşayan AKP ile ortağı MHP’nin oy oranı yüzde 30’un altını gördü.

AKP’yi bu sevilere düşüren sebeplerin bazıları 2021 yılı içerisinde yaşandı.

ÜNİVERSİTE KAPISINA KELEPÇE

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından, birçok öğretim üyesi ve öğrenci, Bulu’nun istifa etmesini ve rektörün seçimle belirlenmesini talep etti. Kampüste başlayan protestolarda da çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Protestolar sırasında üniversitenin kapısına kelepçe takılması gibi bazı olaylar da yaşandı. 2 Ocak’ta rektör olarak atanan Bulu ise 15 Temmuz’da görevden alındı. Bulu’nun yerine Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Naci İnci atandı. Eylemler hala devam ediyor.

ERDOĞAN’IN HALKA ÇAY FIRLATMASI

Malatya’ya Ekim 2020 tarihinde ziyaret gerçekleştiren Erdoğan, yoluna çıkan şoförlerle sohbet etti. Bir şoförün “Eve ekmek götüremiyoruz” sözlerine Erdoğan “Abartma” diyerek sert çıktı. Erdoğan daha sonra elindeki çayları şoföre uzatarak, “Al bu keyif çayını iç” dedi.

Bu olay büyük tepki çekmesine rağmen Erdoğan çay dağıtma adetini bir süre daha sürdürdü. Geçen Temmuz ayında sel felaketiyle sarsılan Doğu Karadeniz’de onlarca kişi hayatını kaybetti, binlerce insan evsiz kaldı.

Felaketin hemen ardından memleketi Rize’de miting yapan Erdoğan, burada toplanan halka yine otobüsten fırlatarak çay dağıttı.

Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük yangınları olarak tarihe geçen Ağustos ayındaki orman yangınlar sonrası da evleri yanan halka çay dağıttı.

Muhalefet Erdoğan’ın ısrarını “Akıl tutulması” olarak yorumladı.

SEDAT PEKER SÜPRİZİ

2021 yılının en sürpriz olayı ise açık ara Sedat Peker videoları oldu. Ünlü mafya babası Peker’in YouTube kanalı üzerinden yaptığı ifşa videoları siyasetin gündemini salladı. AKP’li politikacılar hakkında iddialarda bulunan Peker’in seriye dönüştürdüğü videolar, kısa zamanda sosyal medyada oldukça popüler hale geldi.

Videolar, IMDb’de “Bir mafya liderinin itirafları” başlığıyla Top 200 içinde 1’nci sıraya oturdu. Peker, bu videolarda AKP’nin yönettiği Devlet-Mafya-Medya üçgenini en ince detayına kadar delileriyle anlattı. Uluslararası uyuşturucu ve silah kaçakçılığından iş insanlarına mafyavari çökmelere kadar bir çok suçun iktidar mensupları tarafından işlendiğini söyleyen Peker, AKP’lilere vicdan çağrısı yaptı.

PPK TOPLANTISI TAKİP EDEN HALK

Erdoğan, Naci Ağbal sonrası göreve getirilen Merkez Bankası (TCMB )Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na uzun süre faiz indirimi konusunda baskı yaptı.

Göreve geldiği ilk aylarda faiz indirimi yapmayan Kavcıoğlu ve ekibi, Erdoğan’ın “nas” açıklamaları sonrası peş peşe indirim kararları aldı. Bu kararları doların 18 TL’yi görmesine neden oldu. Bu tırmanış tüm ekonomik verileri altüst etti.

Kurdaki bu dalgalanma bankalardaki döviz mevduatı toplam 232 milyar 76 milyon doları bulan vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Doları olan ve dolar almayı düşünen vatandaş, faiz kararının açıklandığı Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’nun (PPK) toplantılarına kilitlenir oldu.

Gitmeyeceklerini düşünüyorlar! AKP’nin halkın dini hassasiyetlerine güveni tam

Analiz

Adana’da AKP’nin başörtüsü oyunu: Furkan gönüllüsü kadınları bu sefer başörtüsüzlere dövdürdüler

Adana’da geçen Mart ayında demokratik haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu. Aynı hatayı tekrarlamak istemeyen iktidar, bu seferki müdahalede başörtülü polisleri sahaya sürmedi.

BOLD – Furkan Vakfı üyelerine geçen Mart ayında yapılan, işkenceye varan müdahale AKP’nin başörtüsü siyasetinin ibretlik vesikasını ortaya koydu. Başörtülü kadınlara yönelik müdahaleden yansıyan görüntüler dehşete düşürürken, toplumun her kesiminden yoğun tepki topladı.

Bir numaralı gündem haline gelen orantısız müdahale de başörtülü polislerin, kendileri için yıllarca hak mücadelesi yapmış başörtülü aktivistlere coplu saldırısı vicdanları yaraladı.

Demokratik ve anayasal haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu.

Adana’da bugün de Furkan Vakfı’nın eylemi vardı. Adana emniyeti basın açıklaması yapmak isteyen gruba aynı şekilde karşılık verdi. Coplar çekildi, konuşmak isteyenlerin kafaları yarıldı.

Bu seferki müdahalenin diğerinden bir farkı vardı.

Furkan üyesi kadınların karşısına bu sefer başörtülü kadınlar dikilmedi.

Tamamı başı açık olan polislerin müdahale ettiği eylemci kadınlar, yine copların hedefi oldu.

Adana’da polis zulmü tam gaz: Kızlar yine stres attı

Okumaya Devam Et

Analiz

CHP’nin Kılıçdaroğlu ısrarına eleştiriler artıyor: Uygun aday değil

CHP’lilerin cumhurbaşkanlığı için adayın genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun olacağını açıklaması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada yorumlarını paylaşan muhalif birçok isim, Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı konusunda hemfikir…

BOLD ANALİZ – Kamuoyu araştırmalarında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısında en az oyu alan isim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda ısrarcı olması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı eleştirileri giderek artıyor.

“CHP’NİN ADAYI KILIÇDAROĞLU”

CHP’li birçok isim seçimlerde cumhurbaşkanı adaylarının genel başkanları Kemal kılıçdaroğlu olacağını açıkladı. Son olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay dün İstanbul’da yapılan mitingde “Mırın kırın etmenin anlamı kalmadı. ‘Gönlümüzün adayı Kılıçdaroğlu’ deniyordu, o ‘gönlümüzün’ kısmı biraz kalktı. CHP’nin adayı Kılıçdaroğlu” diyerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladı.

“TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BİR ŞANSI YOK”

CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusundaki ısrarı eleştirilere yol açtı. Diken.com.tr yazarı Levent Gültekin, “Kılıçdaroğlu aday olursa” başlıklı yazısında “Kapalı kapılar ardında Kemal Bey’i adaylık için cesaretlendirenleri, aday olması için teşvik edenleri, daha şimdiden kampanya hazırlığı içinde olanları toplumun bilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek, demokrasiye dönüş konusunda Türkiye’nin ikinci bir şansı olmadığı uyarısında bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KARİZMA VE PERFORMANSI YOK

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Berk Esen ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “KK adaylığında zaten sıkıntı tam da bu. Kılıçdaroğlu dürüst bir insan, partide önemli değişimlere de imza attı. 2019 yerel seçiminde büyük rolü var. Ama bu kadar zorlu, kritik seçime gidilirken tüm muhalif seçmenlerin kafasından şüpheleri atacak bir hazırlık, karizma ve performansı yok. Keşke olsaydı” dedi. Esen, Türkiye’yi Erdoğan  rejiminden kurtaracak aday ve kadro konusunda kumar oynanmaması gerektiğini kaydetti.

KAZANAMAYACAK TEK ADAY KILIÇDAROĞLU

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Kılıçdaroğlu temiz, dürüst bir siyasetçi ama… Kazanmayacak tek aday! Muhalefet partileri o kadar kafayı sıyırmış olamaz… Seçim stratejisi falan di mi bu?” dedi.

Yunanistan’a ulaşan sığınmacıları, Türkiye’ye çalışan çete geri itti

Okumaya Devam Et

Analiz

Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması: Özgür medyaya olan açlığın fotoğrafı

Çiftçinin haline üzülen FOX TV ana haber spikeri Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması Türkiye’de özgür medyaya olan açlığın fotoğrafını ortaya koydu. Habertürk gazetesinde çalışırken AKP Hükumetini eleştiren haberler yapamayan Tepeli, yandaş olmayan FOX televizyonunda kendini buldu.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de medyanın hali pürmelali Selçuk Tepeli üzerinden dönen tartışmalarda kendini gösterdi.

YANDAŞ MEDYA VE TROLLERDE SELÇUK TEPELİ ÖFKESİ

Mazot ve gübre fiyatlarına gelen zamlar yüzünden tarlasını ekemeyen çiftçilerin haberini sunarken tepki göstermesi medyayı da ikiye böldü. Havuz medyası ve ak troller Tepeli’nin görevden alınmasını FOX TV’ye de RTÜK’ün ceza kesmesini istedi. Tepeli’ye destek verenler ise “Bu tepki zamlar altında inleyen halkın tepkisidir” görüşünde birleşti.

ŞÖHRETİ YAKALAYAN FATİH PORTAKAL UNUTULDU

Vatandaşın sıkıntılarını gündemine alan haberler hazırlayan FOX ekibinin bütün sunucuları gündeme oturuyor. FOX muhabir ve kameramanlarının halkın içinden haberlerini sunan Fatih Portakal, ekrandayken herkesin görüşünü merak ettiği isim haline gelmişti. Kanaldan ayrıldıktan sonra şöhreti biten Portakal’ın YouTube kanalı gerekli ilgiyi görmüyor.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA’NIN SALVO ÖZGÜRLÜĞÜ

Medyanın yüzde 95’inin AKP ve Erdoğan yanlısı haberler yaptığı Türkiye’de FOX kanalındaki zam, geçim sıkıntısı, borç altında ezilen çiftçi haberleri büyük ilgi görüyor. Aynı kanalda sabah haberlerini sunan İsmail  Küçükkaya’nın herkesi eleştirme konforu da FOX’un bu gücünden kaynaklanıyor.

Portakal, Küçükkaya ve Tepeli’nin haber sunma tarzları Erdoğan Türkiye’sinde medya özgürlüğünü olan açlığı gözler önüne serdi.

Yandaş Kütahyalı’dan ‘seçimi kaybetse de Erdoğan koltuğu bırakmayabilir’ iması

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar