Connect with us

Gündem

Göçmenler Türk hükumetinin açıklamalarını davet algılıyor

Hava sıcaklığının eksi 30 derecelerde olduğu Van sınırında askerin devriyeye çıkamamasını fırsat bilen çoğunluğu Afgan yüzlerce göçmen Türkiye’ye giriyor. Bölgeden yeni görüntüler paylaşan gazeteci Ruşen Takva, AKP Hükumetinden yapılan açıklamaları davet olarak algıladıkları için göçmenlerin Türkiye’yi daha çok tercih ettiğini savundu.

BOLD – Geçen yılın en önemli gelişmelerinden biri Taliban’ın 20 yıl sonra Afganistan’da yönetimi tekrar ele geçirmesi oldu.

Taliban, Afganistan’da geçen 6 Ağustos’ta yıllar sonra ilk kez bir vilayet merkezini ele geçirdi. Bu başarıdan 9 gün sonra ise başkent Kabil’i de ele geçirerek Afganistan’da yeniden kontrolü sağladı.

Yıldırım hızıyla ilerleyen Taliban savaşçıları karşısında on binlerce kişi evlerini terk etti, çoğu Kabil’e, bir kısmı da komşu ülkelere kaçtı.

Türkiye’de göçlerden nasibini aldı. Orta Doğu ve Orta Asya’daki gerilimlerden olumsuz etkilenen Türkiye’de yaz aylarından bu yana İran sınırından gelen göçmenler hakkında çok sayıda görüntü paylaşıldı. Türkiye’ye gelen düzensiz göçmenlerin sayısı bilinmezken, gazeteci Ruşen Takva yeni bir görüntü daha paylaştı.

Takva’nın paylaştığı görüntülere “İran sınırı üzerinden Türkiye’ye yapılan göçmen geçişlerini gösteren görüntüler gelmeye devam ediyor. Geçişin yapıldığı bölgedeki hava sıcaklığı bazen sıfırın altında eksi 30 dereceye kadar düşüyor” notunu düştü.

Sınırlardaki güvenlik önlemlerindeki yetersizlik iddiaları sürerken Takva, “Haber kaynakları, soğuk olduğu için güvenlik önlemlerinin alınmadığını söylüyor” ifadesini kullandı.

2 BİN DOLAR ÖDÜYORLAR

Gerçek Gündem’e konuşan gazeteci Ruşen Takva, görüntülerde 80 ila 100 kişilik bir kafilenin İran sınırından geçtiğini belirterek, “Bunun gibi her gün 3-4 grup geçiyor. Günlük ortalama 400-600 arasında mülteci geçişi var” dedi.

Gelen göçmenlerin yüzde 90-95’nin Afganistan’dan olduğunu ifade eden Takva, aralarında çok az sayıda Pakistan ve Bangladeş’ten de insanlar olduğunu dile getirdi.

Gelen göçmenlerle görüşmeler yaptığını da kaydeden Takva, “Şöyle bir ağ var: Yola çıkanlar Türkiye’ye gelmek için 1500-2000 dolar arası bir ücret ödüyorlar. Bu anlaşma Van’a kadar. Van’dan sonra ise yeni bir tarife var” diye konuştu.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından gelen göçmenlerin orta sınıftan olduğuna dikkat çeken Takva şöyle devam etti:

“Son dönemde Türk hükümetinin açıklamaları bir davet olarak algılanıyor. Afganistan’dan gelen göçmenler için Türkiye artık bir geçiş noktası değil hedef ülke pozisyonuna düşmüş durumda.”

MİLYONLARCA İNSANA KAPILARI AÇTIK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan mültecilerle ilgili yaptığı konuşmada, “Baskı gören; inancı, rengi, kültürü dolasıyla ayrımcılığa maruz kalan milyonlarca insana kapılarımızı açtık” demişti.

DEVRİYELER DURDU UYUŞTURUCU TRAFİĞİ DE ARTTI

Takva göçmenlerin kullandıkları rotanın uyuşturucu baronları tarafından fark edildiğini ve göçmenlerle beraber ciddi bir uyuşturucu trafiğinin yaşandığını söyledi. Takva, göçmenlere taşıyıcılık yaptırıldığını iddia ederek, bunun mültecileri bir kez daha zor duruma soktuğunun altını çizdi. Takva, “Mülteci rotası görünür kılınırken uyuşturucu rotası bununla birlikte gizleniyor” diye kaydetti.

Son zamanlardaki hava şartlarının ağırlaşmasıyla birlikte denetimlerin daha da gevşetildiğine dikkat çeken Takva, “Havanın eksi 30’ları bulmasıyla birlikte kolluk güçlerinin de devriye gibi görevlerini yapmadıklarına dair bazı iddialar var. Eğer iddia doğruysa ki bu görüntüler iddiayı güçlendiriyor; soğuk havadan kaçakçılar faydalanıyor” ifadesini kullandı.

Bir Erdoğan bir İmamoğlu vuruyor! İstanbullu metro, metrobüs ve ekmeğinden olacak

Gündem

Erdoğan aleyhine slogan nedeniyle liselilerin okullarında gözaltına alınması isyan ettirdi: İşte bu kadar zayıfsınız!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşünde slogan attığı gerekçesiyle 16 yaşındaki Eylül, okuduğu lisede sabah saatlerinde gözaltına alındı. İfadesinin ardından serbest bırakılan genç kız, telefonla görüştüğü CHP’li Gökçen’e yaşadıklarını anlattı.

BOLD – CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan 16 yaşındaki lise öğrencisiyle telefonda görüştü.

Görüşmeden edindiği gözaltına ilişkin detayları paylaşan Gökçen, polisin lise öğrencisi Eylül’ü okuduğu okulundan sabah saatlerinde aldığını aktardı.

Gökçen, polisin liseli gence katıldığı 8 Mart Kadınlar Günü yürüyüşündeki sloganları sorduğunu da söyledi.

CHP’li siyasetçi, yapılanları siyasi olduğunu belirterek, “İşte bu kadar zayıfsınız” sözleriyle AKP’ye yüklendi.

Gökçen paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan 16 yaşındaki Eylül ile konuştum. Sabah 09.30’da okullarından alınmışlar, tüm gün bekletilmişler, savcı bundan 2 ay önce katıldığı 8 Mart’ta atılan sloganları sormuş. Gözaltına alınan arkadaşı Bedirhan da 17 yaşında.

Nasıl bir yönetimdir ki 16-17 yaşındaki insanların önce evine sonra okuluna polis gönderecek; bir açıklama, artık bir tweet bile değil, artık slogan attığını iddia ederek gözaltına alacak. Sonra da “güçlüyüz” masalları anlatacak. İşte bu kadar zayıfsınız!”

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Gündem

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Canlı yayında tehdit ve şiddet içerikli sözleri nedeniyle “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapsi istenen Sevda Noyan’ın davası düşürüldü. Noyan’ın, kastettiği 3 kişi ile uzlaştığı öğrenildi. Noyan, ölüm listesi hazırladığına ilişkin sözlerine tepki gösterenlere ise hep aynı tonda cevap verdi.

BOLD – İktidara yakın Ülke TV’de, 2020 yılında katıldığı “Esra Elönü Arafta Sorular” programında sarf ettiği sözler yüzünden yazar Engin Noyan’ın eşi Sevda Noyan hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca hazırlanan iddianamede, Sevda Noyan’ın “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katılmayan sanık Sevda Noyan’ı, avukatı Oğuz Özer temsil etti. Duruşmaya, müşteki olarak katılan olmadı.

Cumhuriyet savcısı, Noyan’ın oturdukları sitedeki 3-5 kişiyi kastettiğini ve bunlarla ilgili liste hazırladığını beyan ettiğini kaydetti.

TARAFLARIN UZLAŞTIĞI AKTARILDI

Mütalaada, Noyan’ın eyleminin “tehdit” suçunu oluşturacağına karar verilip, sitede oturanların tespit edilerek dava dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderildiği belirtildi. Tarafların uzlaştığını aktaran duruşma savcısı mütalaasında, bu sebeple davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer savunmasında, müvekkilinin suç işleme kastı veya anayasal düzene karşı sözler sarf etmediğini, aksine darbe karşıtlığı ve anayasal düzeni koruma adına beyanda bulunduğunu savundu. Noyan’ın bir daha darbe kaynaklı mağduriyetlerin yaşanmaması için elinden geleni yapabileceğini söylediğini aktaran Özer, “Kovuşturma evresinde suç vasfı değiştiği düşüncesiyle dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ve gelen cevabi yazıda isimleri belirtilen mağdurlar ile müvekkilim arasında uzlaşmanın sağlandığı rapor edilmiştir.” diyerek davanın düşürülmesini talep etti.

Mahkeme, uzlaşma kapsamında kalan “tehdit” suçunda tarafların uzlaştığını belirterek davanın düşmesine karar verdi.

NE DEDİ

Noyan’ın davaya konu olan sözleri şöyle: “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

GERİ ADIM ATMADI

Noyan’ın Tepki çeken konuşması büyük tepki topladı. Noyan sosyal medyadan gelen tepkilere aynı tonda cevap verdi.

Noyan, kendisini eleştirenlere şunları söyledi: “Evet açık ve net söylüyorum. Hiç birinizden korkmuyorum hain zombiler. Şayet bir kez daha bu ülkede darbe yapmaya kalkarsanız sonunuz hiç iyi olmayacak bunu çok iyi bilin. Yaptığınız hakaretleri attığınız iftiraları size iade ediyorum… Bilin ki hiç etkilenmiyorum.. Hain zombiler.

Konuşmam niye size dokundu tekrar darbe yapmayı mı planlıyorsunuz? Bu sefer kaçacak delik bulamazsınız. Sahte hesaplarla istediğiniz kadar saldırın, hiç etkilenmem. Alışkınız sizin iftiralarınıza… Liderim Recep Tayyip Erdoğan… Sonuna kadar onun yanındayım”

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Gündem

31 öğretmen, doktor, hemşire, mühendis ve astsubaya irtibat iltisak gözaltısı

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Balıkesir merkezli 16 ilde aralarında öğretmen, doktor, hemşire ve askerlerin de olduğu 31 kişi hakkında irtibat ve iltisak suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

BOLD – Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturmalar kapsamında 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar kişiler arasında öğretmen, doktor ve astsubay da bulunuyor.

Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla aralarında 7 öğretmen, 2 doktor, 2 hemşire, bir astsubay ve bir mühendisin olduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Jandarma ekipleri, Balıkesir’in yanı sıra Adana, Adıyaman, Ankara, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Muğla, Muş, Sakarya, Samsun, Siirt ve Van’da 31 kişiden 29’unu gözaltına aldı. Gülen Hareketi ile irtibat ve iltisaklı olmakla suçlanan kişilerle ilgili dosyada somut bir suçlama yer almaması dikkat çekti.

 

Eski MİT’çi Darıcılı, Gülen Hareketi üyelerinin nasıl kaçırıldığını anlattı: Afrika’dan rüşvetle getiriyoruz, Almanya’da mümkün değil

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar