Connect with us

Kültür

Ferhat Tunç son şarkısı ‘Memleketçe’yi anlattı: Özlemi ancak bu şekilde dile getiriyorum

“Memleketçe” adlı şarkısının sürgün, gurbet ve hasret hisleri içinde ortaya çıktığını ifade eden sanatçı Ferhat Tunç, “Ben bu özlemi ancak bu şekilde dile getiriyorum” dedi.

BOLD – Sosyal medya paylaşımları yüzünden 20 yıla kadar hapsi istenen, hakkında 7 tutuklama kararı bulunan sanatçı Ferhat Tunç, sevenlerine 3 yıl aradan sonra ‘Memleketçe’ ile merhaba dedi.

Gazeteci Erkam Tufan’ın Youtube kanalına konuk olan sanatçı, “Memleketçe” adlı şarkısının da yer aldığı yeni albümüne dair hislerini anlattı.

Erkam Tufan Memleketçe’de yer alan “Ben nasıl susayım/ Böyle biriktikçe/ Bana bir şeyler söyle/ Söyle memleketçe” dizeleri okuyup “Biriken ne?” sorusuna Tunç, “Çok şey var” dedi.

Almanya’da yaptığı ve 11 eserden oluşan Memleketçe albümünü anlatan Tunç, “Aslında sürgünü, gurbeti yaşayan, hasreti yaşayan herkes o biriken şeyi, gün be gün çok yoğun bir şekilde yaşıyor hayatında. Sözlerini Ahmet Can Akyol ile birlikte yazdık. Karşılık olarak duygularımızı paylaştığımızda bu eser ortaya çıktı. Biriken şey, özlem. Çok ağır bir şey. Özlenilmek gerçekten çok zordur. Özlem dediğim şey, memleket özlemi. Çocukluğumuzun geçtiği, hayatınızın geçtiği, kendinizi bulduğunuz, kimliğinizi bulduğunuz o yerden bahsediyorum. O topraklardan, o coğrafyalardan hiç istemediğiniz halde, oradan uzak kalmak bu biriken şeyin en temel özlemi ifade eden şeydir” dedi.

‘SEN KENDİNİ KURTARDIN” DİYENLERE DE BİR CEVAP

Ferhat Tunç, 3 yıldır Türkiye’den uzakta yaşamak zorunda kaldığını ve bu durumun gurbette olan herkes gibi kendisini de çok üzdüğünü söyledi.

Üç yıldır toprağından, ülkesinden, evinden koparıldığını söyleyen Tunç, “Ben 3 yıldır kaldığım bu ülkede susmadım. Ülkeme dair kaygılarımı bir sanatçı olarak diri tutmaya çalıştım. Bunu yaparken de sosyal medyayı kullanmaya çalıştım, yaptıkça daha yoğun bir saldırı ile karşı karşıya kaldım. ‘Sen artık yurt dışındasın, artık susman gerekir’ diyenlerin, burada da susturmaya çalıştıklarını görmek hakikaten acıtıcı bir şeydi. Biraz buna da sitemdi. ‘Ferhat sen hapiste değilsin. Sonuçta başka bir ülkedesin, iyi bir ülkedesin onlara göre. Canını kurtarmışsın, hayatını kurtarmışsın. Ne diye hala konuşuyorsun?’ diyenlere bir yanıt olarak da görülebilir” diye konuştu.

ÇOK ACITICI BİR SÜREÇ YAŞANIYOR

Yaşananların herkes için çok acıtıcı olduğunu belirten Tunç, “Kuşkusuz bizim durumumuz cezaevlerinde tutulan binlerce insanımızdan daha ağır değil. Elimiz kolumuz bağlı değil hiç olmazsa, evimizden ülkeden de uzak olsak. Ama tabi ki bir sanatçının duyarlılığı bir şekilde onun şarkılarına yaptıklarına yansıyacaktır. Bunu yapabiliyorsanız, başarılı bir şey ortaya koyuyorsunuz. Bunu yapamayanlar da var kuşkusuz, istedikleri halde. Bunu yapıyorum ben, bu özlemi ancak bu şekilde dile getiriyorum” diye konuştu.

DİRENMEK SANATÇI İÇİN EN BÜYÜK KAZANIMDIR

Geceleri uyuyamadığını söyleyen Tunç, “Yastığa başımı koyunca o kadar çok şey düşünüyorum. Geride bıraktıklarım, bir hayat, bir tarih, insanların yaşadıkları dramlar, acılar; onlarla birlikte yaşıyorum ben her şeyi aslında” dedi.

İnsanların yaşadıkları acılara karşı her zaman hassas olduğunu anlatan Tunç, haksızlıklara direnmenin de önemine vurgu yaparak, “Baskıların düzeyi ne olursa olsun, yaşadıklarımdan öğrenen biri oldum. Bu inancı koruyarak bir karşı duruş içerisinde oldum. Şu vardır, eğilip bükülmeden yoluna devam etmek. Siz biz yolcusunuz hayatta. Her şey çok ağır da olabilir, ağır da yaşanabilir ama buna karşın yolunuza devam etmek durumundasınız. Bu yol bazen sizi hapse, bazen sürgüne, bazen de ölüme götürebilir. Ama bence bir sanatçı direnmeyi elden bırakmıyorsa, onun için en büyük kazanımdır. Sadece onun için değil, ülke için gelecek için çok önemli. Ama tersi olursa, bir hiç olarak tarih sayfalarında yerinizi alırsınız. Seçim aslında size kalmış. Türkiye böyle yolculukların ülkesi.”

Sürgündeki sanatçı sıla özlemini ‘Memleketçe’ söyledi

Kültür

Masumlar Apartmanı’nın çekildiği apartman satışa çıktı: Bülent Ersoy da talip

Birçok dizi ile filmin çekimlerinde kullanılan ve son olarak Masumlar Apartmanı’nın çekildiği Beyoğlu’ndaki ‘Temel Apartman’ 108 milyon liraya satışa çıkarıldı. Sanatçı Bülent Ersoy’un binaya talip olduğu öne sürüldü.

BOLD – İki hafta sonra final yapacak olan Masumlar Apartmanı’nın çekimlerinin tamamlandığı bina için 7 milyon dolar yani 108 milyon TL isteniyor.

Posta gazetesinden Suna Akyıldız’ın haberine göre, Bülent Ersoy binanın satışa çıkarıldığını duyunca harekete geçti. Dizinin hayranı olan Ersoy, ünlenen binayı satın almak için de görüşmelere başladı.

TRT’de yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisinin başrollerinde oynayan Ezgi Mola ve Birkan Sokullu.

2. ABDÜLHAMİT ZAMANINDA

100 yıl önce Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid tarafından İstanbul’a getirtilen İtalyan müzisyenlerin konaklaması amacıyla yapılan binada İtalyan mimar ve mühendislerin emeği var.

İtalya’dan getirtilen inşaat malzemeleri kullanılan 7 katlı binanın 190’ar metrekarelik 12 dairesi var. Temel Apartman aynı zamanda İstanbul’da ilk kez asansör ve kalorifer kullanılan bina.

 

Ankara’da ByLock operasyonu: 11 kişiye gözaltı

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’li belediye ‘Kürtçe Dil Bayramı’nda bunu yaptı: “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz”

Kürtçe Dil Bayramı olan 15 Mayıs’ta AKP’li Derince Belediyesi, Kürt müziğinin güçlü sesi sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal ettiğini açıkladı. Gerekçeyi inandırıcı bulmayan siyasiler karara tepki gösterdi.

BOLD – Bugün 15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı. Bu özel günde birçok kentte açıklama, panel, buluşma, yarışma ve yürüyüş düzenlendi. Eylem ve etkinliklerde, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması gibi talepler öne çıktı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde düzenlenen yürüyüş sonrası konuşan Kürt Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Remziye Alparslan, 15 Mayıs’ın bayram olmasının yanı sıra hak arama günü olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) anadil hakkına dair kararlarını hatırlatan Alparslan, Kürtlerin yaklaşık yüz yıldır anadilleri için mücadele verdiğine dikkat çekti.

AKP’Lİ BELEDİYEDEN KONSER İPTALİ

Öte yandan AKP’li Derince Belediyesi Sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal etti.

Derince Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “İnceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” denildi.

SİYASİLERDEN KARARA TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yaşananlara tepki gösterdi.

Müzik yasağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “AKP belediyesinde Kürtçe müzik yasak” dedi. İktidarı işaret eden Kılıçdaroğlu, “Eğlenmeyi yasaklayan bir anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara” ifadelerini kullandı.

“Geceye Dar Hejiroke iyi gider…” diyen Kılıçdaroğlu, “Özgür doğduk, özgür öleceğiz bu vatanda. Bunu kafana sok AKP” şeklinde konuştu.

KISACA “FAŞİSTİZ” DEMİŞLER

Kürt sanatçının konserini 15 Mayıs’ta iptal edilmesine tepki gösteren TİP Milletvekili Ahmet Şık da “AKP’li Derince Belediyesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Gününde ilçe sınırları içinde yapılacak konserde Kürtçe müziğin en güçlü seslerinden Aynur Doğan’ın sahne almasını engellemiş. Kısaca “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz” demişler” diye yazdı.

Niinistö’nün kafası karışık Türklerin net: Erdoğan’ın “U” dönüşüne herkes hazır

Okumaya Devam Et

Kültür

“Nerdesin Mübarek” gün sayıyor

Bir kazayla hayatı değişen senarist Ahmet üzerinden, Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı değişimi anlatan “Nerdesin Mübarek” yakında Raindrops Tv’de başlıyor.

BOLD – İlginç hikayesi, dikkat çeken kadrosuyla “Nerdesin Mübarek” adlı dizi Raindrops Tv’de başlıyor.

Dizinin senaryosu şöyle, yapımcı Ahmet yeni filmi Selam 3’ün hazırlıklarını sürdürürken bir kaza geçirir. Uzun süre komada kalan genç adam, 3 yıl sonra uyandığında ise büyük bir şok yaşar. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Senarist Ahmet üzerinden Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı savrulmayı anlatan dizi yakında izleyiciyle buluşuyor.

Erdoğan ailesinin yeni tutkusu

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar