Connect with us

Politika

CHP’li vekilden Seçim Kanunu tepkisi: “Birinci sınıfa ayrılan hakimlerin kaçı AKP üyesi?”

Seçim kanunundaki değişiklikle seçim kurulu başkanları kıdemli hakimler yerine birinci sınıfa ayrılan hakimler arasından kura ile belirlenecek. CHP’li Süleyman Bülbül, birinci sınıf hakimlerin kaçının AKP üyesi olduğunun açıklanmasını istedi.

BOLD – CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, 3 bin 763 birinci sınıf hâkim, bin 368 de birinci sınıfa ayrılan hâkim bulunduğunu belirterek, “Bunların kaçı AKP üyesi, açıklansın” dedi.

KAÇ TANE AKP’Lİ HAKİM VAR?

Anayasa Komisyonu’nda Milletvekili Seçim Kanunu’nun görüşmelerinde konuşan CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, 50 yıldan beri kıdemli hâkimlerin, il ve ilçe seçim kurulu başkanlığı yaptığını belirterek, “Yeni getirilen düzenlemede kıdemli hâkimlerin seçim kurulu başkanı olması kaldırılıyor. Siz neden birinci sınıf hâkime ve kıdemli hâkime güvenmiyorsunuz? Bu bin 368 hâkim içerisinde AKP üyesi olarak aldığınız kaç tane hâkim var? Seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız?” diye sordu.

“CUMHURBAŞKANI NEDEN SEÇİM YASAKLARI KAPSAMINA GİRMİYOR?”

Yeni kanuna göre, Cumhurbaşkanı’nın seçim yasaklarından muaf olmasını eleştiren Bülbül, “Cumhurbaşkanı neden seçim yasakları kapsamına girmiyor? Cumhurbaşkanı, partili bir Cumhurbaşkanı değil mi şu anda tek adam değil mi yürütmenin başı değil mi? Bakanlara seçim yasağını getiriyorsunuz ama Cumhurbaşkanı’na getirmiyorsunuz. Birçok yasada başbakanı silip cumhurbaşkanı yazıyorsunuz ama orada yazmıyorsunuz” dedi.

“İNSANLAR BAŞIMA BİR ŞEY GELECEK Mİ DİYE DÜŞÜNÜYOR”

Haksız ve hukuksuz uygulamalara değinen Bülbül, “2018’den bugüne devam eden Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi denilen sistemde anayasal hak ve özgürlükler kullanılamıyor. Seçimle ilgili düzenlemeler, seçim güvenliği açısından dışarıda kalıyor ve demokrasinin olmadığını her alanda yaşıyoruz. Sokakta yaşıyoruz, Meclis’te yaşıyoruz, cezaevinde yaşıyoruz, mahkemelerde yaşıyoruz, kuyruklarda yaşıyoruz ve insanlar anayasal hak ve özgürlüklerini kullanırken “Acaba başıma bir şey gelecek mi?” diye düşünüyor” dedi.

SESİNİ ÇIKARIRSAN YOLUN SONU CEZAEVİ

Bu yıl için cezaevlerine 6,5 milyar TL pay ayrıldığını vurgulayan Bülbül, “Bu muhaliflere “İktidara karşı sesini çıkarırsan yolun ya gözaltıdır ya gazdır ya sopadır ya da cezaevidir” demek oluyor. Bu durumda, toplumun demokratik olmayan yapısında yeni bir seçim kanunu teklifi önümüze geliyor. Bu seçim kanunu teklifinden seçim güvenliği, Anayasa’nın 67/2’nci maddesinde oluşan seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarını ve özgürlüklerini çıkarmaya, bu hakları kullanmaya dair madde var mı diye bakıyoruz” dedi.

‘Benim başörtülü bacım’ siyasetinin finali

Politika

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KHK’lılarla ilgili Mağduriyet Eylem Planını açıkladı. Babacan, “Kamu görevine iade edeceğimiz tüm KHK’lıların yasal, mali ve sosyal haklarını iade edeceğiz. Haklarındaki kısıtlamaları kaldıracağız. İsimlerinin yer aldığı tüm listeleri kamu kurum ve kuruluşlarının kayıtlarından sileceğiz.” dedi.

BOLD – DEVA Partisi, Genel Başkan Ali Babacan ile Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’nun katıldığı toplantıda KHK Mağduriyetlerini Giderme Eylem Planını açıkladı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KHK’lıların iadesiyle ilgili, “Hakkında kovuşturma ve soruşturma olmayanları, soruşturma sonunda davaları beraatla sonuçlananları KHK ile ihraç edildikleri kamu görevlerine başlatacağız.” dedi.

Parti Genel Merkezi’nde açıklama yapan Ali Babacan, “Maalesef bugünkü otoriter ittifak ülkemizi kahrın ve zulmün ülkesi yaptı. KHK ile işten atılanların hayatı herkesin gözü önünde mahvedildi.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK YAKINDA BU ÜLKEYİ BİZ YÖNETECEĞİZ”

Uğruna ömür adadıkları mesleklerinden bir gecede atılan KHK’lıların büyük mağduriyetler yaşadığını kaydeden Babacan, “Bu insanlarımız yokluğa ve dışlanmaya mahkum edildiler. Çoluk çocuk topluca çok ağır bir zulmü uğradılar. Evrensel hukukta toplu cezalandırma yoktur. Bu hukuk devleti için ağır bir tablodur. Çok yakında bu devleti biz yöneteceğiz. Bu dönemdeki hiçbir zulme izin vermeyeceğiz.” dedi.

ASKER VE POLİSLERLE İLGİLİ AYRINTI

18 maddelik eylem planını açıklayan Babacan, KHK listeleriyle ihraç edilenlerin hakları iade etmek için DEVA Partisi iktidarının 90 gününde yapılacakları anlattı. Babacan, “Hakkında kovuşturma ve soruşturma olmayanları, soruşturma sonunda davaları beraatla sonuçlananları KHK ile ihraç edildikleri kamu görevlerine başlatacağız. Başka hiçbir şeye bakmayacağız. İşlerini geri vereceğiz. Kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili kurumlardan ihraç edilenler idarenin kendilerine uygun göreceği yerde göreve başlayacaklar. DEVA Partisi iktidarında Türkiye’yi birinci sınıf hukuk ülkesi yapacağız.” diye konuştu.

“CADI AVINA SON VERECEĞİZ”

Eylem Planının detaylarını DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu açıkladı. OHAL Komisyonu’nu kapatacaklarını söyleyen Yeneroğlu, şunları söyledi: “Ciddi mağduriyetlere yol açan, 7075 Sayılı Kanun kapsamında kurulan Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonunu kapatacağız. 7075 sayılı Kanunu tamamen ilga edeceğiz. Adaletten nasibini almamış bu düzeni değiştireceğiz. Cadı avına son vereceğiz. Suçsuz, günahsız insanların çektiği acılara dur diyeceğiz”

Eski MİT’çi Darıcılı, Gülen Hareketi üyelerinin nasıl kaçırıldığını anlattı: Afrika’dan rüşvetle getiriyoruz, Almanya’da mümkün değil

Okumaya Devam Et

Politika

Cumhur İttifakı’nda çatlak: BBP seçime tek başına girecek

Seçimler öncesi İttifaklar şekillenirken Cumhur İttifakı’nda ilk çatlak yaşandı. AKP ve MHP’nin merkezindeki Cumhur İttifakının küçük ortağı Büyük Birlik Partisi, seçime kendi ismi ve logosuyla katılacağını açıkladı.

BOLD – Yakın bir gelecekte yapılması beklenen baskın seçim öncesi Cumhur İttifakı’nda kriz yaşanıyor. İttifak ortağı Büyük Birlik Partisi (BBP), seçime kendi ismi ve logosuyla katılacağını açıkladı.

Büyük Birlik Partisi Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Ercan Altunkaya, İl Başkanı Nihat Komşu, Alperen Ocakları İl Başkanı Kürşat Sarı ve Merkez İlçe Başkanı Ömer Yerboğa’nın katılımıyla gerçekleştirilen Adıyaman İl Divan Kurulu toplantısının ardından konuşan BBP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Bulut, 2023 seçimlerine Büyük Birlik Partisi olarak kendi isim ve amblemleriyle katılacaklarını duyurdu.

Geçen hafta Rize Artvin Havalimanı açılışında Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye elini vermemesi dikkat çekmişti.

 

“Talimat aldım”, “Mecburdum” diyeceklere kapıyı kapattı: Bunun adı vatana ihanettir

Okumaya Devam Et

Politika

Özgür Özel: 250 bin dolar veren kaç Rus, Türk vatandaşı oldu?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından başka ülkelerdeki yatırımları dondurulan ya da yatırımlarına el konulan Rus oligarkların bir bölümünün yatırım yapmak için Türkiye’yi tercih ettiği ve bu yolla Türk vatandaşlığına hak kazandığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

BOLD – CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kamuoyunda sıkça gündem olan Türk vatandaşlığının 250 bin Amerikan doları ile konut alarak satıldığına yönelik eleştirileri TBMM gündemine taşıdı.

RUS OLİGARKLARI FUAT OKTAY’A SORDU

CHP’li Özel, Ukrayna savaşı sonrasında Rus oligarkların yatırım yapmak için Türkiye’yi tercih ettiği ve bu yolla Türk vatandaşlığına hak kazandığı iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

VATANDAŞLIK 400 BİN DOLARA ÇIKARILDI

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte 13 Mayıs’ta yapılan değişiklikle istisnai vatandaşlık verilmesi için satın alınması gereken gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkartıldığını hatırlatan Manisa Milletvekili Özel, ancak bu değişikliğin bir ay sonra, 13 Haziran’da yürürlüğe gireceğine işaret etti.

 

Karabük’teki 14 kız öğrencinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar