Connect with us

Medya

Yandaşta yorumcu kıtlığı: Olaylı Oscar’ı askeri uzmanlar tartıştı

Oscar ödül törenine Will Smith’in sunucuya attığı tokat damga vurdu. CNN Türk’te bu tarihi olayın, içerisinde askeri uzmanların da bulunduğu yorumcularla değerlendirmesi dikkat çekti.

BOLD – AKP yönetiminde Türk medyası ağır bir darbe aldı. Muhalif medya, RTÜK’ün kestiği cezalarla baskıya maruz kaldı. iktidar eliyle medya dizayn edildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın dünürleri Türkiye’nin en büyük medya organizasyonu olan Turkuazı, Erdoğan’a yakın iş insanı Yıldırım Demirören ise 2. büyük olan Demirören Medya’yı kontrol ediyor.

Yandaş olarak adlandırılan bu kanallar kamu kaynaklarıyla da finanse ediliyor. Örneğin kamu bankalarından reklam geliri olan 30 kanaldan ilk 21’i iktidar destekçisi olarak bilinen kanallar.

Reytingi çok düşük seviyelerde ilerleyen ve hemen hemen izlenmeyen MHP’nin televizyon kanalı Bengü Türk de Türkgün gazetesi gibi kamu bankalarından en fazla ilan alan televizyon kanalı oldu.

Hatta, Bengü Türk’e verilen reklamların süresi ikinci sırada olan A Haber’den 2 kat fazla.

MUHALİFE REKLAM YOK

Medya Takip’in tablosuna göre kamu bankalarından en çok reklam alanlar sıralamasında ilk 10’daki 5 kanal Turkuvaz Medya Grubu’na ait.

İktidar yanlısı olmayan Fox, Halk TV, Tele-1, KRT ve TV5 gibi kanalların kamu bankalarından aldığı ilan sayısı ise 0.

BOYKOT ÜSTÜNE BOYKOT

İktidara yakın kanalların gelirinin, etkisiyle doğru oranda arttığı söylenemez. Ana muhalefet partisi CHP yıllardır CNN Türk’ü boykot ediyor. Parti yönetimi, kanallın izlenmemesi yönünde de partililere sık sık tavsiyede bulunuyor.

Boykot eden bir diğer camia ise Fenerbahçe. Erdoğan’ın dünürlerinin futbolda yanlı yayın yaptığını iddia eden Fenerbahçeliler A Spor’u uzun zamandır boykot ediyor.

Yıllardır her yıl Hürriyet gazetesinin düzenlediği Altın Kelebek Ödül Töreni’ne bile sanatçı boykotları damga vurdu. Ödüle kayık görülen başarılı şarkıcı Güvenç Dağüstün, “Yandaş basının herhangi bir organizasyonunun kıyısında köşesinde bile olmam benim için mümkün değildir” diyerek ödülünü almadı.

Gazeteci Candaş Tolga Işık da organizasyonu boykot eden isimlerden.

OSCAR’I KİMLER TARTIŞTI

CNN Türk’te yayınlanan Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’de, son yılların en ilginç programlarından biri gerçekleştirildi.

Odatv’de yer alan habere göre, Oscar Ödülleri’ne oyuncu Will Smith’in, komedyen Chris Rock’a attığı tokat damga vurdu.

Will Smith sunucu Chris Rock’un eşi Jada Pinkett Smith’in saçlarını kazıtmasıyla ilgili yaptığı şakadan rahatsız oldu.

Will Smith şakadan rahatsız olmayı bir adım öteye götürüp sahneye sakince çıktı ve “Karımın adını ağzına alma!” diyerek Chris Rock’ı tokatladı.

Olay, dünya basınında geniş yer bulurken Will Smith’i destekleyen ve eleştirenler sosyal medya kullanıcıları tepkilerini dile getirdi.

Bu konu CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’de de “askeri ve siyasi uzmanlar tarafından” değerlendirildi.

Tokat, canlı yayında araştırma şirketi sahibi Hakan Bayrakçı, Akşam gazetesi yazarı Turgay Güler, eski Jandarma Kurmay Albay Eray Güçlüer ve Genelkurmay İstihbarat Dairesi Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin tarafından tartışıldı.

Siyasi güç ve rant için futbolu bitirdi

Okumaya Devam Et
Advertisement

Medya

İlber Ortaylı Halk Tv’de başka A Haber’de başka: Mültecilere ihtiyaç var

Suriyelilerin bayramı ülkelerinde geçirmesi üzerinden AKP’nin sığınmacı politikasını Halk TV’de katıldığı programda eleştiren Ortaylı, konuk olduğu A Haber’de mültecilere ihtiyaç olduğunu söyledi.

BOLD – Tayyip Erdoğan’ın bir hafta arayla yaptığı 2 farklı açıklama, sığınmacı tartışmalarını doruğa ulaştırdı.

A Haber’in canlı yayın konuğu olan Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, son günlerin tartışılan konusu mülteciler hakkında açıklama yaptı.

Türkiye’deki nüfusun yaşlandığı belirten Ortaylı, üretimde genç mültecilere ihtiyaç duyulacağını ileri sürdü.

İlber Ortaylı, Halk TV’de de yaklaşan bayram öncesi Suriyelilerin ülkelerine dönüp bayram sonrası dönmelerini eleştirdi.

“Sığınmacılar konusunda kontrolü kaçırdık” diyen Ortaylı “Biz şarktan gelenlere mülteci statüsü vermiyoruz. Sığınmacı dediğin bayramda piknik yapar gibi sınırın öbür tarafına gidip gelmez. O zaman orada kal. Sığınmacıya insani yardım dışında bir şey yapılamaz” ifadelerini kullandı.

AFGANLAR İÇİN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Daha önce de “Afganlar olmasa hayvancılık biter” açıklamalarıyla gündeme gelen Ortaylı, tepkilerin odağı olmuştu.

Türkiye’nin uyuşturucu karteli: AKP’li baronlar

Okumaya Devam Et

Medya

Her şeye rağmen gazetecilik: Journalist Post’un dördüncü sayısı çıktı

Dünyanın farklı ülkelerinde sürgün hayatı yaşamak zorunda kalan gazetecilerin hikayelerinin yer aldığı Journalist Post’un dördüncü sayısı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde ‘Her şeye rağmen gazetecilik’ kapağı ile yayımlandı.

BOLD – Afganistan, Meksika, Mısır, Venezuela ve Türkiye’den ayrılarak sürgün hayatının tüm zorluklarına rağmen mesleklerini sürdüren 5 gazeteci ile yapılan röportajlar Journalist Post’un yeni sayısında yer aldı.

International Journalists Assosiaciton e.V çatısı altında yayına hazırlanan ve Türkçenin yanı sıra İngilizce ve Almanca olarak basılan dergiye uluslararası alanda birçok gazeteci destek verdi. Dünyanın tek çok dilli uluslararası dergisi Journalist Post’un bu sayısında 21 farklı ülkeden 32 gazetecinin basın ve ifade özgürlüğü konulu makaleleri ile habercilik alanında gerçekleştirilen röportajları okurla buluşuyor.

21 FARKLI ÜLKE 32 GAZETECİ

Almanya’nın en büyük gazeteci kuruluşu DJU’dan Monique Hofmann, Güney Afrika Ulusal Editörler Forumu SANEF’in İcra Kurulu Direktörü Reggy Moalusi, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Hollanda Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ana Karadarevic dernekler adına makaleleri ile destek verdiler. Brezilya’dan bölgenin en tanınmış 7 kişilik gazeteci ekibinin dosyalarının yanı sıra, Avustralya, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Filistin, Ukrayna, Yunanistan ve Malta’dan konuk kalemler basın ve ifade özgürlüğü konularındaki yazıları ile JP’yi zenginleştirdiler.

İstatistiklere göre savaşta olmayan bir ülke için en fazla gazetecinin öldürüldüğü yer olan Meksika’dan dünyanın tanınmış gazetecilerinden Marcela Turati ile özel röportaj da son sayıda geniş şekilde yayımlandı.

Suroyo TV’nin kurucularından Yawsef Beth Turo ile Süryani Medyası üzerine röportajın yer aldığı Journalist Post’ta ‘Invisible’ belgeselini yapan gazeteci Marianna Kakaounaki ile de bir mülakat gerçekleştirildi. Malta’da öldürülen gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın hikayesini Alman tecrübeli gazeteci Iris Rohmann kaleme aldı. Ayrıca Journalist Post’un her sayısına büyük destek veren Wahrheitskämpfer da hazırladığı Rus gazetecilerin portreleriyle 4. sayıda yerini aldı.

 

Okumaya Devam Et

Medya

Ümit Nağmeleri’nden Ramazan Bayramı’na özel program

Özellikle mübarek günlerde yaptığı farklı programlarla farkındalık oluşturan Ümit Nağmeleri, Ramazan Bayramı’nda da takipçilerinin karşısına özel bir içerik ile çıkıyor.

BOLD – Ümit Nağmeleri, bu Ramazan Bayramı’nda da takipçilerinin karşısına özel bir içerik ile çıkıyor. Reha Yeprem’in sunacağı, Grup Nevbahar’ın yorumları ve sürpriz bir konuğun yer alacağı özel program Pazartesi akşamı Avrupa saatiyle 20.00’de Ümit Nağmeleri’nin YouTube kanalında yayınlanacak.

Genç öğrencilerden oluşan Nevbahar Müzik Korosu’nun seslendireceği gurbet ve coşku içerikli şarkılar, şiirler ve türkülerle dolu programda, bir de özel bölüm var.

Kısa süre önce yayınlanan ve izleyenleri çok etkileyen küçük Zeynep Vildan’ı bir iftar vakti ziyaret eden Nevbahar Korosu’nun, bu ziyaretten çok özel anları sadece bayram özel programında olacak.

Ümit Nağmeleri’nin sunduğu Bayram Özel Programı 2 Mayıs Pazartesi akşamı yayınlanacak.

Türkiye’den yayın yapan Mısırlı muhaliflerin TV kanalı yayınlarını durdurdu

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar