Connect with us

BOLD ÖZEL

Cezaevinde Kovid olan tutuklu öğretmen Hilal Sakman: İlaç yok, doktor yok, kendimi ölüme terk edilmiş hissediyorum

Edirne Kadın Kapalı Cezaevine girdikten sonra koronavirüse yakalanan biyoloji öğretmeni Hilal Sakman, “Görevli memur, doktorun gelemeyeceğini, hastanenin dolu olduğunu anlattı. Ciğerlerimin tıkalı olup nefesimin tıkandığını belirttiğimde daha sonra ciğer tedavisi alırsın dedi. Şimdi bu şartlarda kendimi ölüme terk edilmiş hissediyorum.” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL 

Sapasağlam girdiği Edirne Kadın Kapalı Cezaevinde Kovid-19’a yakalandıktan sonra birçok hak ihlaline maruz kalan 25 yıllık biyoloji öğretmeni Hilal Sakman, karantina hücresinden sağ mı ölümü çıkacağını bilemediği için çocuklarıyla vedalaşan bir mektup yazdı.

“EĞER YAŞAMAZSAM BU VASİYETİMİ OKUYACAKSINIZ”

Hamile kadınların, bebekli annelerin kaldığı Edirne Kadın Kapalı Cezaevinin insani olmayan koşullarını mektubunda bir kez daha gözler önüne seren 4 çocuk annesi Sakman, “Eğer yaşarsam beni göreceksiniz çocuklarım ama beni göremezseniz bu vasiyetimi okuyacaksınız. Ben sağlıklı olarak girdim buraya ve hastalandım. İyileşmek için elimden geleni fazlasıyla yaptım. Dilekçeler yazdım. Revir için, hastaneye gitmek için, ilaç istedim vs… Evlatlarım sizi seviyorum. Ne olursa olsun insan kalmaya çalışın.” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ulaştırılması için ailesine bir mektup gönderen Sakman, “Eklem ağrılarımın anormal artması sebebiyle pazartesi revire dilekçe vermiştim. Revire götürülmedim. Dolayısıyla doktor muayenesi, teşhisi, ilaç ve vitamin takviyesi olmadan tek başıma koğuşta iyileşmem istendi. Yalnızım, ciğerim batıyor nefes alıp verirken. Tat alamaz oldum.” ifadelerini kullandı.

Sakman şöyle devam etti: “Karantinanın ikinci günü yanıma Kovidli bir hasta bayan arkadaş getirildi. Artık 2 hastayız. İkimizin de ayağa kalkınca başı dönüyor. Havalandırmaya çıkartılmadık. Odamız güneş almıyor dolayısıyla D vitamini doğal yoldan da alamıyoruz. Görevli memur, doktorun gelemeyeceğini, hastanenin dolu olduğunu anlattı. Ciğerlerimin tıkalı olup nefesimin tıkandığını belirttiğimde daha sonra ciğer tedavisi alırsın dedi. Şimdi bu şartlarda kendimi ölüme terk edilmiş hissediyorum.”

“YİYECEKLERİMİN ARASINDA FARE ÇIKTI”

Doktor, hastane, ilaç, yeterli beslenme imkanlarından yoksun bırakıldığını ifade eden Sakman, karantinanın dördüncü gününde yiyeceklerinde fare gezindiğini görünce şok olduğunu, panik atak krizi geçirdiğini vurguladı. Fareleri dışarı çıkaran memurun ise bu durumu “normal” karşıladığını sözlerine ekledi.

Edirne CİK’te şu anda 5 aylık hamile Aslı Ünlü ve Hatice Bağcı’nın 1,5 yaşındaki çocuğuyla birlikte aynı koşullarda yaşadığı biliniyor. 17 Mart 2022’de Edirne’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve 30 Mart’ta hapiste Kovid-19 teşhisi konulan Hilal Sakman’ın sağlık durumunun ise iyi olduğu ve 16 kişilik koğuşa geçtiği öğrenildi.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan 47 yaşındaki Hilal Sakman’ın mektubunun orijinali:

Felçli tutuklu Mehtap Şentürk’ün eşinden mektup: Eşim ilacını alamadı, tedavisi aksadı

BOLD ÖZEL

Kuran-ı Kerim, hadis kitabı, dua… AKP döneminde şimdi de ‘birlikte iftar’ suç delili

Geçen hafta perşembe gününden beri Karabük’te gözaltında tutulan ve gözaltı süreleri dün 4 gün daha uzatılan 14 kız öğrencinin sorgusuna dair ilginç detaylar geliyor. Polis, sorguda öğrencilere Ramazan ayında birlikte yaptıkları ‘iftar’ı sordu.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Karabük Terörle Mücadele Şubesi tarafından 12 Mayıs’ta gözaltına alınan 14 kız öğrencinin gözaltı süresi dün 4 gün daha uzatıldı. Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre kız öğrencilerden bazıları yaşadıkları aşırı stres, gerginlik ve maruz kaldıkları baskı nedeniyle acile götürüldü.

“BİRLİKTE NAMAZ KILIYOR MUSUNUZ?”

Dün itibariyle durumlarının iyi olduğu belirtilen öğrencilerin ifadeleri alınmaya bugün de devam edilecek. “Biz sizin neci olduğunuzu biliyoruz” diye itham edilen öğrenciler, üniversite okumak için tuttukları evin ‘örgüt evi’ olup olmadığına dair sorgulanıyor. Gözaltındaki öğrencilere 4 gündür neden aynı evde kaldıkları, nasıl tanıştıkları, birlikte namaz kılıp kılmadıkları, birlikte dua edip etmedikleri soruluyor.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEME GELİNCE İYİ DAVRANIYORLAR

Öğrencileri ziyarete giden bir avukatın verdiği bilgiye göre Karabük Üniversitesi’nde okuyan kızlar 22-23 yaşlarında. Öğrencilerin hiçbir şeyden haberi olmayan; sessiz, sakin gencecik kızlar olduğunu söyleyen avukat, “Sanki ilk kez dışarı çıkıyormuş gibiydiler. Bazı öğrencilerin midesinde problem olmuş. Aşırı stres, gerginlik, baskı ortamı nedeniyle acile götürmüşler. Kaldıkları öğrenci evinin örgüt evi olduğunu anlamaya yönelik sorular sorulmuş. İnsani koşullar yok. Duş ihtiyacı olanlar var, alamamışlar. Fiziki takip yapılmış.” dedi.

Avukat, 14 öğrencinin gözaltında olduğu sosyal medyada gündeme geldikten sonra polislerin öğrencilere iyi davrandığını, yemekleri ve özel ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini de belirtti.

Bu arada, Bold Medya öğrencilerin emniyette devam eden sorgularına ilişkin ilginç detaylara ulaştı.

Polis, öğrencilere Ramazan ayında yaptıkları toplu iftarlara ilişkin sorular yöneltti.

Daha önce de Gülen Hareketi mensuplarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınanlara yöneltilen skandal sorular basına yansıdı.

Bir çok ev araması sonrası ele geçirilen Kuran-ı Kerim ve hadis kitapları da suç delili sayılarak emniyette sergilendi.

Ordu Cumhuriyet Savcılığının hazırladığı bir iddianamede, geçmiş olsun ziyaretinde bulunmak, tutuklu olan insanlara dua etmek ve patlayan bisiklet lastiğini tamir etmek de suç sayıldı.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

İki kez beyin ameliyatı geçiren hasta tutuklu Abdullah Aslan’ın hastalığı yeniden nüksetti

Beynindeki tümör nedeniyle daha önce iki kez ameliyat olan din kültürü öğretmeni Abdullah Aslan’ın hastalığı yeniden nüksetti. Uzun yıllardır epilepsi hastası da olan Aslan, 54 aydır hapiste yaşam mücadelesi veriyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL 

Aralık 2017 yılından bu yana tutuklu olan din kültürü öğretmeni Abdullah Aslan’ın beynindeki tümör yeniden nüksetti. Acil ameliyat olması gereken Aslan, cezaevinde kontrole bile götürülmüyor.

Uzun yıllardır sara hastası olan Abdullah Aslan, beyninde oluşan tümör nedeniyle 2007’de ameliyat edildi. Hastalığı yeniden nüksedince 2017’de İzmir’de tekrar ameliyat edilen Aslan, ameliyattan 3 gün sonra kız kardeşinin evinde gözaltına alındı.

“AMELİYATTAN 3 GÜN SONRA GÖZALTINA ALINDIM”

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında yargılanan Aslan, kapatılan bir kolejde çalıştığı için, Bank Asya hesap hareketleri, Afyon’daki kaplıca oteli Korel’e gittiği, gaybubet evi olduğu iddia edilen ablasının evinde gözaltına alındığı için 10 yıl 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

27 Mart 2019’daki ifadesinde tahliyesini ve beraatini talep eden Aslan, “Beynimde oluşan tümör dolayısıyla ameliyat oldum. Tutuklu bulunmam sağlığımı etkilemektedir. Gözaltına alınmadan 3 gün önce ameliyat olmuştum. Tamamlayıcı tedavilerim yapılmamıştır. Uzun süre geçtiğinden kemoterapi uygulanamayacağı ve yeniden ameliyat olmam gerektiği doktor tarafından söylenmiştir. Cezaevi şartlarında sağlığıma kavuşmam mümkün değildir, cezaevi şartlarında iyileşmemi imkansız kılmaktadır.” dedi.

“İLAHİYATÇIYIM, KURAN’A HADİSE  TERS BİR HAREKETİM OLMADI”

Yargıtay 1 yıl sonra Abdullah Aslan’a verilen ceza kararını bozdu. Tekrar yargılanan Aslan, 2 Ocak 2020’de Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadede “Hayatımın hiçbir döneminde terörle bağlantım olmadı… Ben ilahiyatçıyım, Kuran’a, hadise ters bir hareketim olmamıştır. Eğer olmuşsa da özür diliyorum. Epilepsi hastasıyım. Her an nöbet geçirme riskim vardır. Hapishanede de bu sıkıntı ile yaşıyorum. Dolayısıyla hem hastalığım, hem de çoluk çocuğumun sıkıntıları göz önüne alınarak tahliyemi talep ediyorum.” diye kendini savundu.

İzmir Şakran, Afyon E Tipi cezaevlerinden sonra şu anda Afyon Bolvadin Cezaevinde tutuklu olan Aslan, hapse girdiğinden bu yana hastalığını mahkemelerde defalarca kez dile getirdi. Cezaevinde yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Hiçbir şekilde dikkate alınmadı. Beynindeki tümör üçüncü kez nükseden Aslan, hapiste tedavi edilmeyi bekliyor.

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Karabük’teki 14 kız öğrencinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı

Geçen hafta perşembe gününden beri Karabük’te gözaltında tutulan 14 kız öğrencinin gözaltı süresi uzatıldı. Dört gündür mülakat adı altında sorgulanan öğrencilerden bazılarının yaşadıkları aşırı stres, gerginlik ve maruz kaldıkları baskı nedeniyle acile götürüldüğü öğrenildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Karabük Terörle Mücadele Şubesi tarafından 12 Mayıs 2022’de gözaltına alınan 14 kız öğrencinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı. Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre kız öğrencilerden bazıları yaşadıkları aşırı stres, gerginlik ve maruz kaldıkları baskı nedeniyle acile götürüldü.

“BİRLİKTE NAMAZ KILIYOR MUSUNUZ?”

Dün itibariyle durumlarının iyi olduğu belirtilen öğrencilerin ifadeleri alınmaya bugün de devam edilecek. “Biz sizin neci olduğunuzu biliyoruz” diye itham edilen öğrenciler, üniversite okumak için tuttukları evin ‘örgüt evi’ olup olmadığına dair sorgulanıyor. Gözaltındaki öğrencilere 4 gündür neden aynı evde kaldıkları, nasıl tanıştıkları, birlikte namaz kılıp kılmadıkları, birlikte dua edip etmedikleri soruluyor.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEME GELİNCE İYİ DAVRANIYORLAR

Öğrencileri ziyarete giden bir avukatın verdiği bilgiye göre Karabük Üniversitesi’nde okuyan kızlar 22-23 yaşlarında. Öğrencilerin hiçbir şeyden haberi olmayan; sessiz, sakin gencecik kızlar olduğunu söyleyen avukat, “Sanki ilk kez dışarı çıkıyormuş gibiydiler. Bazı öğrencilerin midesinde problem olmuş. Aşırı stres, gerginlik, baskı ortamı nedeniyle acile götürmüşler. Kaldıkları öğrenci evinin örgüt evi olduğunu anlamaya yönelik sorular sorulmuş. İnsani koşullar yok. Duş ihtiyacı olanlar var, alamamışlar. Fiziki takip yapılmış.” dedi.

Avukat, 14 öğrencinin gözaltında olduğu sosyal medyada gündeme geldikten sonra polislerin öğrencilere iyi davrandığını, yemekleri ve özel ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini de belirtti.

Karabük’te 14 kız öğrenci gözaltına alındı

 

Karabük’te kız öğrencilere mülakat adı altında hukuksuz sorgu yapılıyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar