BOLD – Gri pasaport ile insan kaçırdığı haberleriyle gündeme gelen, Elazığ’ın Akçakiraz Belediyesi’nin AKP’li başkanı Sabahattin Kaya, aday adaylığını geri çektiğini açıkladı. Kaya, bu kararı almasında yerel AKP’li yöneticilerin kendisine destek vermeyeceklerini açıklamalarının etkili olduğunu ifade etti.
SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU
Yerel seçimlerde Akçakiraz Belediye Başkanlığı’na AKP’den yeniden aday adayı olan Kaya, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla aday adaylığından çekildiğini duyurdu. Kaya’nın adaylıktan çekilme açıklaması şöyle:
“Başarı hikayeleriyle dolu 10 yıllık hizmet serüvenimizin 31 Mart 2024 tarihinde sonuna gelmiş olacağız. Ak Parti Akçakiraz Belediye Başkanı aday adayları ve belde başkanımız ile defalarca yaptığımız istişareler sonrasında, şahsıma hiçbir şartta ve durumda destek vermeyeceklerini ve kendi aralarında konsensus sağladıklarını ifade etmişlerdir. Beldemizin ve partimizin selameti açısından seçmenler arasında kutuplaşmaya ve kaosa sebebiyet vermemek amacıyla aday adaylığı sürecinden kendimi azlediyorum. AK Parti’mizin görevi tevdi edeceği aday arkadaşımıza başarılar diliyor, partimizin ve liderimizin yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Belde sakinlerimize ve samimi tüm gönül dostlarımıza şükranlarımı sunuyor, helallik temenni ediyorum.”
HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMIŞTI
Akçakiraz Belediyesi’nin, gri pasaport almalarını sağladığı bazı kişileri ‘belediye gezisi’ adı altında Almanya Bremen şehrine gönderdiği ve bunlardan bazılarının geri dönmediği ortaya çıkmıştı. Bakanlığı, olayla ilgili Akçakiraz Belediyesi hakkında hakkında soruşturma açmıştı. Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmada ise Sabahattin Kaya hakkında takipsizlik kararı verilmişti.