Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

CHP’de yeni seçim geleneği: Saray’a bağlılıklarını bildirme

CHP’nin İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Erdoğan’ı Saray’da ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Saray ziyaretleri artık her kritik dönemeç öncesi bir geleneğe dönüştü. İşte 6 CHP’linin 6 kritik dönemeçte Erdoğan’a yaptığı ziyaretler…

BOLD– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı ziyaret sosyal medyada hayli tepki aldı. Ancak CHP parti yöneticileri ve teşkilatlarının konuya tepkisizliği dikkat çekti.

Gazeteci-yazar Yavuz Baydar bu konuya ironik bir yaklaşımla dikkat çeken isimlerden:

“İmamoğlu’nun Saray ziyareti yetmez, diyor bazı kızgın CHP seçmenleri. Tüm CHP belediye başkan adayları topluca randevu alıp Saray’da beyefendiyi ziyaret etmeli, onu gülümsetmeli, toplu resim çektirmeli ve hatta salonda toplanıp onun konuşmasını da canlı yayında dinlemeli.”

İMAMOĞLU’NA TEPKİ YAĞDI

İmamoğlu’nun ziyarete ilişkin paylaşımının altı da tepki mesajları ile doldu. Seçmen, “Büyük hata. Ortada gülümseyecek bir şey göremiyoruz. Size de özel tavsiyelerde bulundu mu? CHP seçmeni sandığa gitmesin diye elinizden geleni yapıyorsunuz. Yalakalık mı komedi mi adını koyamadım” eleştirileri yapıldı.

CHP SARAY ZİYARETLERİNİ GELENEĞE DÖNÜŞTÜRDÜ

CHP’li isimlerin kritik dönemlerde Saray ziyaretleri bir geleneğe dönüşmüş durumda.

7 Haziran 2015 Milletvekilliği Seçimi’nin akabinde Deniz Baykal, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sonrası Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milltvekilliği Seçimi öncesi Muharrem İnce, 24 Haziran sonrası ise İlhan Kesici, Erdoğan’ı ziyaret etmişti.

Son olarak İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Saray’da Erdoğan ile görüştü.

1.DENİZ BAYKAL’IN ZİYARETİ

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tek başına iktidarı kaybettiği 7 Haziran 2015 seçimi sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı çok kritik önemdeydi. Muhalefet birleşirse Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Meclis Başkanlığı’nı alma ihtimali yoktu.

TARİH: 11 Haziran 2016. YER: Dışişleri Konutu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun selefi Deniz Baykal, Erdoğan’ı ziyaret etti.

Tam bu noktada CHP Antalya Milletvekili ve Kılıçdaroğlu’nun selefi Deniz Baykal devreye girdi. CHP’nin Erdoğan’a yaptığı bu ilk ziyaret Dışişleri Konutu’nda gerçekleşti. CHP seçim öncesinde “Cumhurbaşkanı meşruiyetini kaybetti” sloganını kullanırken,  Baykal’ın ziyareti ise tam aksi bir mesaj vermişti.

Ziyaret sonrası CHP, Baykal’ı aday gösterdi. Muhalefet parçalandı. AKP’nin aday olarak gösterdiği İsmail Kahraman, TBMM Başkanı seçildi.

2.KILIÇDAROĞLU “GİTMEM” DEDİĞİ SARAY’DA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yapım aşamasından itibaren Saray’ı kaçak ve illegal ilan ederek gitmeyeceğini söylemişti. Erdoğan kendinden emin bir eda ile “Tıpış tıpış gelecekler.” demişti. Nitekim 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra Kılıçdaroğlu, Saray’a giderek Erdoğan’ı ziyaret etti.

TARİH: 25 Temmuz 2016 YER: Saray OLAY: CHP lideri Kılıçdaroğlu (sağda), “Gitmem.” dediği Saray’da Erdoğan ile görüştü.

Kılıçdaroğlu, “Darbe sonrası yaşananlar malum. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Özel Kalemi arayarak liderler zirvesine benim katılmamın memnuniyet yaratacağını söyledi. Biz de arkadaşlarımızla görüştük. Bir devlet krizi yaşadığı için görüşmeye katılmaya karar verdik.” ifadelerini kullanmıştı.

3.MUHARREM İNCE RAKİBİNİN AYAĞINA GİTTİ

Erdoğan’a bir diğer CHP’li ziyareti ise yine başka bir kırılma noktasında geldi. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Erdoğan’dan randevu istedi. İnce, AKP Genel Merkezi’ne giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü.

TARİH: 9 Mayıs 2018 YER: AKP Genel Merkezi OLAY: CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce (solda), Erdoğan ile görüştü.

4.İLHAN KESİCİ’DEN TEBRİK ZİYARETİ

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ise 24 Haziran’da Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Saray’a gitti. Kesici, “Görüşmeden Kemal Kılıçdaroğlu’nu da bilgilendirdim. Tamamen bir nezaket ziyaretiydi. Kendisini tebrik edip başarılar diledim. Bunun dışında özel bir gündemle yapılmış görüşme değildir” açıklamasını yaptı.

5- İLK ZİYARET EDİRNE BELEDİYE BAŞKANINDAN

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden ilk CHP’li ise Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan oldu. Gürkan, 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne davette bulunmak için, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ile Erdoğan’ı ziyaret etti.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı İmamoğlu, Saray ziyaretinden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

6- ERDOĞAN’IN TAVSİYELERİNİ ALMAYA GİDEN CHP’Lİ ADAY

Son ziyaret CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı.

İmamoğlu Saray’a giderek Erdoğan’ı ziyaret etti. Ardından pembe tablo çizdiği oldukça neşeli açıklamasında, “İstanbul’la ilgili tecrübe ve tavsiyelerini dinledik. Çok kıymetli anekdotları vardı. Bizim amacımız en az hatayla süreci başlatmak. Bu anlamıyla çok faydalı bir görüşme oldu.” dedi.

SARAY DIŞINDA BAŞLADI, SARAY’DA SÜRÜYOR

CHP’li isimlerin Erdoğan’ı ziyaretleri Saray dışında başladı, ancak artık Saray’a taşınmış durumda. Her seçim ya da kritik dönemeç öncesi bir şekilde CHP’li bir isim Saray’ı ziyaret ediyor.

CHP’li Özel, Erdoğan ve Bahçeli’yi yöneten derin devletten bahsedince Aydınlık ekibi öfkelendi

BOLD ÖZEL

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

AKP Hükumeti koronavirüs cezalarını yeni bir vergi kalemine çevirdi. İçişleri Bakanlığı 42 günde sokağa çıkma yasağına uymayan 214 bin 83 kişiye ceza kesti. Vatandaşlar 674 milyon 361 bin 450 TL para cezası ödeyecek. Bu parayla Çin aşısı bedelinin önemli kısmı karşılanmış oldu.

BOLD ÖZEL – Zonguldak Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun sert üslubuyla yaptığı denetimler koronavirüs cezalarını gündeme getirdi. 23 Kasım 2020-4 Ocak 2021 arasında gece ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarına uymayanlara kesilen ceza dudak uçuklattı. Salgınla işini kaybeden ve yoksullaşan milyonlarca vatandaş cezaları ödemekte zorlanacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZALARI

Bold’un İçişleri Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre 4 Ocak 2021 haftasında 35 bin 544 vatandaşa kişi başına 3 bin 150 lira para cezası uygulandı. 21 Aralık haftasında ise 40 bin 591 yurttaşa aynı miktarda ceza yazıldı. 14 Aralık haftasında da sokağa çıkan 38 bin 874 kişiye koronavirüs cezası kesildi. 7 Aralık haftasında gece boyunca ve cumartesi pazar gün boyunca sokağa çıkma yasağını delen 39 bin 146 yurttaş cezadan nasibini aldı.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN 825 LİRA, CEZA 3 BİN 150 LİRA

Kovid-19 cezaları 1 Aralık haftasında da durmadı. 37 bin 614 vatandaşa kişi başına 3 bin 150 lira sokağa çıkma yasağına uymamaktan ceza yazıldı. 28 Kasım haftasında da kısıtlamalara uymayan 12 bin 671 kişiye ceza uygulandı. 23 Kasım haftasında ise 9 bin 583 vatandaş 3 bin 150 lira cezayla yüz yüze kaldı.

MASKE VE DİĞER CEZALAR DAHİL DEĞİL

ABD, İngiltere, Almanya gibi ülkeler koronavirüs döneminde vatandaşına para desteği verirken, Türkiye’de kesilen cezalar tepki topluyor. AKP hükumeti Kovid-19 cezalarını gelir kapısına dönüştürdü. Sokağa çıkma yasağını delenlere 3 bin 150 lira ceza kesiliyor. Maske takmayanlara 900 lira para cezası uygulanıyor. Vali ve kaymakamlıkların belirlediği alanlarda sigara içenlere de 900 lira ceza yazılıyor.

Sadece sokağa çıkma yasağına uymayanlara verilen 674 milyon liralık cezaya maske ve diğer cezalar eklendiğinde rakam 1 milyar lirayı geçiyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Sıvı yağda ithalatçı firmaya 7 milyon dolar, yerli çiftçiye 4 lira

aycicek yagi,

Zam üstüne zam gelen sıvı yağ fiyatlarında ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ dedirten karar alındı. 5 bin ton Ayçiçek yağı ithalatı için bir firmaya 7 milyon dolar veren AKP hükumeti, 2 milyondan fazla çiftçiye sadece 4 TL gübre desteği artışı yaptı.

BOLD ÖZEL – Fiyat artışlarıyla 5 litresi 85 liraya ulaşan Ayçiçek yağı fiyatlarındaki yanlış tarım politikalarının faturası çiftçi ve vatandaşa çıkıyor. Zamları durdurmak için PTT’nin ucuz yağ satışı başlamadan çöktü. Tenekesi 57,90 liraya vatandaşa satılması planlanan yağ yeterli olmadığı için stoklar tükendi.

BİR FİRMAYA 7 MİLYON DOLAR

Bunun üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi tarihinde ilk kez sıvı yağ ithalat ihalesi yaptı. 18 Şubat’taki 25 bin ton ithal ham ayçiçeği yağı ihalesini Yayla Agro kazandı. Firma 5 bin tonluk yağın tonunu Trakya Limanı’na 1.394 dolara teslim edecek. Çiftçinin kara gün dostu TMO, firmaya toplamda 6 milyon 970 bin dolar ödeyecek.

MAZOT DESTEĞİ ARTMADI

Yurtdışından getirilen Ayçiçek yağında bunlar yaşanırken, Resmi Gazete’de yerli çiftçiye yapılan tarım destekleriyle ilgili bir değişiklik yayımlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla çiftçinin yağlık Ayçiçek üretimi için verilecek destek sadece 4 TL arttırıldı. Dekar başına yağlık Ayçiçek üretimine yapılan 26 liralık mazot desteği ise aynı kaldı.

Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikalede dekar başına mazot desteği 19 lira, gübre desteği 16 lira olmak üzere 35 TL olarak belirlendi.

DESTEKLER 1 YIL GECİKMELİ ÖDENİYOR, ÇİFTÇİ İCRALIK

2 milyondan fazla çiftçiye 2020 yılında tarımsal destekler verilmedi. 2019 yılından kalan destek ödemeleri yapıldı. Son kararla 2020 destekleri bir yıl gecikmeli olarak bu yıl ödenecek. Borç batağındaki çiftçiler icra sebebiyle traktör ve tarlasını satmak zorunda kalıyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Tutuklu imam Ahmet Kaptan 3 ayda 22 kilo verdi: Ayakta duramıyor!

Üç yıldır Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan emekli imam Ahmet Kaptan’a kronik gastrit teşhisi konuldu. Üç ay içinde 22 kilo kaybeden Kaptan ayakta duramayacak kadar hasta ve bakıma muhtaç.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

İki abisi mide kanseri tedavisi gören hasta mahpus Ahmet Kaptan, 8 aydır cezaevinde mide sorunuyla mücadele ediyor. 3,5 ay önce doktora götürülen ve kronik gastrist teşhisi konulan Kaptan, yemek yiyemediği için 22 kilo kaybetti. Mide biyopsisi sonuçları temiz çıkan Kaptan, hala cezaevinde zor günler geçiriyor. 54 kiloya düşen Kaptan 43 kişilik koğuşta yaşıyor ve tüm ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor. Koğuş sayımlarına görevlilerin yardımıyla inebilen Ahmet Kaptan’ın ayakta duramadığı, yemek yiyemediği ve sürekli istifra ettiği belirtiliyor.

“GÖRÜNCE ŞOK OLDUM, KEMİKLERİ ÇIKMIŞ, GÖZLERİ ÇUKURLAŞMIŞ”

Kapalı görüşte eşinin halini görünce şok olduklarını söyleyen Hatice Kaptan, “Görüşe gittim, şok oldum, kızım ağlamaktan perişan oldu, ben yanında ağlayamadım, dışarıda ağladım, kemikleri çıkmış, gözleri çukurlaşmış. Sesi çıkmıyor. Konuşacak takati yoktu. Bir şey yapamıyoruz. Oğlum savcılığa dilekçe verdi. Ben hastaneye gider- gelirsem yolda ölürüm, dedi. Durumu o derece kötü” ifadelerini kullandı.

“RESMEN KURUMUŞ, AYAKTA DURAMIYOR”

Eşinin yemek yiyemediğini belirten Hatice Kaptan, “İki yudum süt, bir iki kaşık da yoğurt yiyebiliyorum, kesinlikle başka bir şey yiyemiyorum, dedi. 76 kilo olan adam resmen kurumuş. Ayakta duramıyor. İleri derecede gastriti var. Ama bu kadar perişan eder mi? Kardeşleri mide kanseri. Biyopsi sonucu temiz çıktı ama durumu hala kötü. Bugün telefon görüşümüz vardı, sesi çıkmıyor. Ne yedin diye sordum, zorla yarım yumurta yiyebilmiş. Hiç uyuyamadığını söyledi. Yediklerini sürekli istifra ediyor.” diye konuştu.

“BAKILMASI LAZIM Kİ DÜZELSİN”

Cezaevinde doğru dürüst yemek de verilmediğini ifade eden Kaptan, “Doğru dürüst yemek gelmiyormuş zaten. Bakılacak ki düzelsin… Evde bakılır hiç değilse, ev hapsi verseler. Orada kim bakacak. Geçen gün sayıma gelmişler, yataktan kalkamamış, görevliler kaldırmış. Namazı hiç bırakmayan adam namaz kılamıyorum, banyoya giremiyorum, ayakta duramıyorum, diyor.” dedi. Mide koruyucu, vitamin ve depresyon hapı kullanan Ahmet Kaptan’a şekeri çıktığı için bir de şeker ilacı verildiği belirtildi.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 3 yıl önce tutuklanan emekli imam Ahmet Kaptan (65), tanık ifadelerine dayanılarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Uzun yıllar Edremit’te imamlık yapan Ahmet Kaptan kendisi gidip ifade verdiği halde tutuklandı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Ahmet Kaptan

Bu kaçıncı ölüm: Tutuklu öğretmen koronavirüsten hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0