Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

CNN’in konuğu olan Enes Kanter: NBA’de bir kürsüm var ve ben onu bütün masumların sesi olmak için kullanıyorum

New York (BOLD)- NBA’nın New York Knicks takımında forma giyen milli oyuncu Enes Kanter‘in can güvenliği sebebiyle takımı ile birlikte İngiltere’nin başkenti Londra’ya gidememesi ve hakkında kırmızı bülten talebinde bulunulması ABD medyasında yankılanmaya devam ediyor.

ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından CNN’in canlı yayın konuğu olan Kanter, Türkiye’de insan hakları ihlalleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaştı. CNN’nin tanınmış sunucularından Brooke Baldwin’e konuk olan Kanter, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini gündeme getirmeye devam edeceğini söyledi.

“TERÖRİZE ETTİĞİM TEK ŞEY POTA ÇEMBERİ”

Kanter’in CNN’deki konuşmasının tamamı şöyle:

Brooke Baldwin: Devlet medyasının haberine göre, Türkiye az önce bir NBA oyuncusu için “terörist olduğu” iddiasıyla bir yakalama emri çıkardı. Ancak Knicks orta saha oyuncusu Enes Kanter, tehlikeli olanın Türkiye olduğunu söylüyor.

Bu yüzden bundan birkaç dakika sonra Londra’da gerçekleşecek Wizards’a karşı maçta oynayamıyor. Kanter, ABD’den ayrılırsa Türk hükümeti tarafından öldürülebileceğinden korktuğunu söylüyor. Interpol kırmızı bültenle arandığını öğrenirken, Kanter buna cevap olarak şu tweeti atıyor: Terörize ettiğim tek şey pota çemberi.

26 yaşındaki profesyonel sporcu, gazetecilerin yanı sıra on binlerce muhalifi tutuklatan Türkiye Cumhurbaşkanı’nı (Recep Tayyip Erdoğan) sert bir şekilde eleştiriyor. 2017’de Kanter, Türkiye’nin liderini, “Asrımızın Hitleri” olarak nitelendirmişti. Enes Kanter şimdi bizimle birlikte. CNN’e geldiğiniz için teşekkürler.

Kanter: Davet ettiğiniz için teşekkür ederim.

Baldwin: Neden şu anda Londra’da değilsin, bu maçı oynamıyorsun?

Kanter: Bu konuda konuştuğum zaman kalbim acıyor. Çünkü Londra maçına kadar tek bir maçı kaçırmadım. Takımımla ve yönetimdeki arkadaşlarla konuştuğumda, “bu maçı kaçırman gerekecek ve Londra’ya gitmeni istemiyoruz, çünkü çok büyük bir sorun olabilir” dediler. Ve hatta onlara takımla çok oynamak istediğimi söyledim fakat orada kendimi güvende hissetmiyorum.

Baldwin: Güvende hissetmeyeceğini, tutuklanabileceğini, öldürülebileceğini sebep olabilecek yaptığın ve söylediğin şey ne olabilir ki?

Kanter: Eğer Avrupa’da ve dünyanın diğer ülkelerindeki Erdoğan’ın yürüttüğü operasyonlara baktığınızda…

Baldwin: Cumhurbaşkanı Erdogan, Türkiye devlet başkanı.

Kanter: Evet. Ve Türk hükümeti, kendisi ve Erdoğan hakkında konuşan insanları avlamakla biliniyor. Bu yüzden Erdoğan’ın uzun kollarından korktum, hayatım tehlikede olacaktı.

Baldwin: ABD’yi terk ettiğinde öldürülebileceğine inanıyorsun?

Kanter: Amerika dışına adımımı attığımda, evet. Fakat Amerika’da güvende hissediyorum kendimi.

“HER 2-3 HAFTADA BİR GÜLEN’İ ZİYARET EDERİM”

Baldwin: Önceki ay Türkiye Dışişleri Bakanı, (ABD Başkanı) Trump yönetiminin, senin de takip ettiğin, din adamı Fethullah Gülen’in iadesi ile uğraştığını söylemişti.

Bununla birlikte, ABD tarafında, bununla ilgili bir gelişme olduğuna dair Washington’dan hiçbir işaret bulunmadığını belirtmeliyiz. Buna cevabın nedir?

Kanter: Türkiye hükümeti 5 yıldır Gülen’i iade etmek için uğraşıyor ve ortaya sunabildiği bir delil yok.

Her 2-3 haftada bir kendisini ziyaret ediyorum. Kendisi Pensilvanya’da yaşayan yaşlı bir adam. Kendisinin bir araba park cezası bile yok. ABD’de yasalar ve kurallar var. Bundan dolayı böyle bir iadenin olabileceğine ihtimal vermiyorum.

Baldwin: Fakat görünüşe göre, onu takip ettiğin için Türk hükümeti senin terörist olduğunu düşünüyor. Çünkü Erdoğan’ın 2016 darbesi ile suçladığı bu din adamını destekliyorsun. Buna ne diyorsun?

Kanter: Darbe gecesi Sayın Gülen’le birlikteydim. Aynı odadaydık. Gülen’in asistanı bu haberi getirince, odadaki herkes şoke oldu.

Baldwin: Sen onun şahidisin.

Kanter: Ben onunla aynı odadaydım. Herkes şoke olmuştu. Sayın Gülen çok üzgündü ve kendi gözlerimle gördüm, hatırlıyorum. Tek yaptığı, sandalyesinde oturdu ve ülkesi için dua etti.

Baldwin: Onunla olan ilişkinden dolayı ve söylediklerinden dolayı iade edileceğinden endişe ediyor musun?

“BENİM HIZ YAHMA CEZAM BİLE YOK”

Kanter: Söylediğim gibi, Sayın Gülen gibi, benim bir hız yapma cezam bile yok. Amerika’da hız bile yapmıyorum. Amerikan vatandaşı olmaya çalışıyorum ve umarım 2021 yılında olacağım. Ama yanlış bir şey yapmadım. Tek yaptığım bütün masum insanların sesi olabilmek.

Baldwin: Ailenle ilgili konuşalım. Geçen sene Haziran ayında baban 15 sene hapis cezasına çarpıtıldı. Bundan önce, 2016 yılında baban seni reddederek, “Böyle bir oğlum olduğu için Türk halkından ve Cumhurbaşkanından özür diliyorum.” dedi. Babanla ilişkinden bahseder misin?

Kanter: Her şeyden önce, onları 2015 yılından bu yana görmedim. Onların sesini unuttum. Onların görüntüsünü bile bilmiyorum artık.

Baldwin: Nasıl hissediyorsun?

Kanter: Doğrusunu söylemek gerekirse, kalbimi acıtıyor. 2017 yılında polis Türkiye’de bizim eve geldiklerinde, bütün evde arama yaptılar ve bütün elektronik eşyaları alıp götürdüler. Telefonlar, bilgisayarlar, laptoplar, her şey.

Ailemle bir irtibatımın hala olup olmadığını kontrol etmek istiyorlardı. Eğer ”merhaba anne!” gibi kısa bir mesaj attığımı görseler veya herhangi bir cevapsız arama veya ”baba merhaba, nasılsın?” gibi bir konuşma. Bugün onlar hapisteydi. Bundan dolayı ailemin veya herhangi bir kimsenin hayatını tehlikeye atmak istemiyorum. Benimle iletişimde oldukları için hapse girebilirler.

Baldwin: Fakat babanın böyle bir şey söylemesi ve Türk halkından böyle bir evlat için özür dilemesi.

“AİLEM BÖYLE KONUŞMASAYDI HEPSİ HAPSE ATILIRDI”

Kanter: Böyle bir açıklama yapmak zorundalardı, yoksa hepsi hapiste olurdu. Çok üzüntü verici tabii. Çünkü onlar benim ailem. Onlarla konuşmak istiyorum. Elbette onları seviyorum. Onlara ulaşmak istiyorum. Annemle konuşmak istiyorum.

Annem muhtemelen benimle ilgili her şeyden dolayı çok endişeleniyor. Ne yapıyorum? Ne yiyorum? Soğuk mu? Hasta oldum mu? Bundan dolayı çok zor bir durum bu.

Baldwin: Birkaç gün önce Kongre’deydin. ABD hükümetinden ne talep ediyorsun? Ne istiyorsun?

Kanter: Birçok Senatör ve Meclis Üyesi ile görüştüm ve onlar çok yardımcı oldu. İade ile ilgili konuştuk. Interpol ile ilgili konuştuk. Birçok diğer konularla ilgili ve Erdoğan’ın kendi gücünü kullanarak Türkiye’de gerçekleştirdiği korkunç insan hakları ihlalleri ile ilgili konuştuk.

Aslında şoke oldum çünkü bunlarla ilgili konuştuğumda onlar beni durduruyordu ve, “Merak etme, bütün bunları biliyoruz zaten.” diyorlardı. Bunlar beni hep mutlu etti, çünkü bütün bu Senatörler ve Meclis üyeleri biliyorlar.

Baldwin: Bunları biliyorlar ve bu ülkede güvende hissettiğini söylemiştin.

Kanter: Evet

Baldwin: Benim son sorum: Ailenle ilgili üzüntünü anlayabiliyorum. Senin pasaportunu elinden aldılar. 2015’ten bu yana evine uğramamışsın?

Kanter: Evet

“HAPİSTEKİ GAZETECİLER İÇİN BUNU YAPMAM GEREKİYOR”

Baldwin: Erdoğan’la ilgili çok sert eleştirilerin var. Değer mi?

Kanter: Her gün takım arkadaşlarımdan duyduğum bir soru bu. Arkadaşlarım, herkes bana ”Deli misin?” diye soruyor. Ben deli değilim.

Baldwin: Deli olup olmadığını sormuyorum. Buna değer mi? diye soruyorum.

Kanter: Değer mi? Evet, değer. Ben NBA’de oynuyorum ve büyük bir kürsüm var. Bu kürsümü bütün masumların sesi olmak için kullanıyorum. Çünkü insanlar benim hikâyemi biliyorlar, fakat orada binlerce ve binlerce insan var ki seslerini duyurmak için bekliyorlar. İşte benim işim bütün bu masum insanların sesi olabilmek.

Sonuçta ben bir basketbol oyuncusuyum. Siyasetçi değilim. Gazeteci değilim. Şu anda kullandığım bazı kelimeleri bile hayatımda ilk kez kullanıyorum.

Fakat bunu masum insanlar ve hapisteki bütün gazeteciler için yapmam gerekiyor.

NBA yöneticisi Silver’dan Enes Kanter’e destek: Tehditler ciddi

Dünya

Dünya Sağlık Örgütünden önümüzdeki bir kaç ayla ilgili çarpıcı açıklama

Kışa girerken artan vakalara dikkat çeken DSÖ Başkanı Ghebreyesus hükumetleri, bulaşma zincirlerini kırmaya, hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmaya çağırdı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus video konferans yöntemiyle bir basın açıklaması düzenledi. Pandeminin seyrine ilişkin bilgi paylaşan Ghebreyesus: “Kuzey Yarım Küre kışa girerken özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da vakaların hızla artmaya başladığını görüyoruz. Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz” dedi.

Vakalar arttıkça hastane ve yoğun bakımda yatağa ihtiyacı olanların sayısının da arttığını aktaran DSÖ Genel Direktörü, hastane kapasitesine ulaşılması ve kapasitenin aşılması hem hastalar hem de sağlık çalışanları için çok zor ve tehlikeli bir durum olduğunu kaydetti.

HÜKUMETLERE SESLENDİ

Akıllı seçimlerle vakaların azaltılabileceğini söyleyen Ghebreyesus: “Temel sağlık hizmetlerinin ve çocukların okula devam etmesini sağlayabileceğimizi umuyoruz. Tüm hükumetlerin bulaşma zincirlerini kırmaya ve hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmak için temel prensiplere odaklanması önem arz ediyor” diye konuştu.

Ghebreyesus daha sonra bahsettiği temel prensiplerin hangileri olduğunu şöyle açıkladı: “Aktif vakaların tespit edilmesi, virüsün çok görüldüğü bölgelerde küme araştırması yapılması, tüm vakaların izole edilmesi, temaslıların karantinaya alınması, iyi bir klinik bakım sağlanması, sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması.”

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Dünya

Dünyada koronavirüs: Kabe ibadete açıldı küresel ekonomi çöküşte

Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve Portekiz’deki koronavirüs vakaları rekor sayılara ulaştı. Slovakya’da herkese test yapılacak. Hindistan’da 7.5 milyon, Brezilya’da 5 milyon vaka sayısına ulaşıltı. Kanada ve Rusya’da virüs kabusu geri döndü. Arabistan 7 ay sonra Kabe’yi ibadete açtı. Dünya ekonomisi ise çöküşün eşiğinde.

BOLD – Koronavirüs vakalarındaki artış, mevsim değişiminin de etkisiyle korkutucu boyutlara ulaştı. Pandeminin başladığı nisan ayından bu yana en fazla vaka sayısı son günlerde rapor ediliyor. Bazı ülkeler karantina uygulamasına başlarken dünya ekonomisi zorda… İşte dünyada olup bitenler:

 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her 10 kişiden birinin koronavirüsü çoktan kaptığını açıkladı. Geri kalanların ise tehlike altında olduğunu bildirdi.
 • Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre dünya çapında 39.7 milyon hasta, 1.1 milyon kayıp var. Buna karşın 27.3 milyon kişi iyileşti.
 • Dünya Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) koronavirüsün dünya ekonomisine zararının 2009 krizinden 4 kat daha fazla olduğunu açıkladı.
 • Almanya, İngiltere, İtalya ve Portekiz pandemi başlangıcından beri en yüksek vaka sayıları rapor edildi.
 • Fransa’da son 24 saat içerisinde 29 bin vaka görüldü. İtalya’da Pazar günü 11 bin 705 yeni vaka kaydedildi.
 • Slovakya 10 yaşından büyük herkese test yapılacak. Polonya’da okullar ve üniversiteler yüz yüze eğitime ara verdi.
 • İngiltere sıkı önlemler aldı. Farklı hanelerden insanların kapalı alanlarda buluşmaları yasaklandı.
 • Belçika 24.00-05.00 arası sokağa çıkma yasağı getirdi. Kafe ve restoranlar 4 hafta süreyle kapalı kalacak.
 • Çek Cumhuriyeti hükumeti, ordudan yardım talep etti.
 • Hindistan son 24 saat içerisinde 61 bin 871 vaka kaydetti. Toplamda 7.5 milyon vaka var. Yeni Delhi’deki hava kirliliği virüse karşı mücadeleyi zorlaştırıyor.
 • İsrail eylül ayı sonunda yükselen değerlerden sonra yeni karantina kararı aldı.
 • Güneydoğu Asya’daki en yüksek ölüm sayısına sahip Endonezya’da toplam ölü sayısı 12 bini geçti.
 • İran’da ölü sayısı 30 bini aştı.
 • Irak’ta vaka sayısı 400 bine yükseldi.
 • Suudi Arabistan Mekke’yi 7 ay aradan sonra ilk defa ibadete açtı.
 • Kanada’da virüs yayılma hızını artırdı.
 • Amerika’da toplam 8 milyon 188 bin vaka kaydedildi. Virüs, Amerikan ekonomisini adeta yıktı. Gayri safi yurtiçi hasılada nisan ile temmuz arasında yüzde 33 düşüş kaydedildi.
 • Bolivya’da virüs nedeniyle ölü sayısı 8 bin 500’e ulaştı. Ancak seçimlerin yine de yapılacağı aktarıldı.
 • Brezilya’da 5 milyon onaylanan vaka var fakat günlük vaka sayılarının artışının yavaşladığı düşünülüyor.
 • Arjantin’de vaka sayıları hızla artıyor. Yaklaşık 1 milyon vaka kaydedildi.
 • Peru 7 aydır ilk defa sınırlarını açtı.
 • Güney Afrika Sağlık Bakanı Zweli Mkhize ve eşinin test sonucu pozitif çıktı. Güney Afrika’da 700 bin vaka kaydedildi. Afrika’da toplam 1.6 milyon vaka kayda geçti.
 • Pasifik’teki Fransız adaları olan Wallis ve Futuna adalarında ilk vakalar kayda geçti.
 • Virüsü iki defa yenen Yeni Zelanda’da ise 22 gün içerisinde ilk yerel vakalar bildirildi.

Okumaya devam et

Dünya

Donald Trump’tan Beşşar Esad’a gizli mektup

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de rehin tutulan Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması için Beşşar Esad’a ‘gizli’ mektup gönderdi.

BOLD – Amerikan Wall Street Journal gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre, 10 yıldan uzun süredir Suriye hükumeti ile ABD arasındaki ilk temas bu yılın başında kuruldu. ABD Başkanı Donald Trump’ın asistanlarından Kash Patel, Şam’a ziyaret gerçekleştirdi. Patel, Şam ziyareti esnasında Suriye’de rehin bulunduğuna inanılan iki ABD vatandaşının salıverilmesi için “gizli görüşmeler” yaptı ancak görüştüğü kişilerle ilgili haberde detaylı bilgi paylaşılmadı.

Kaynaklar, mart ayında Trump’ın, Beşşar Esad’a gizli mektup yazdığını ve Tice’ın serbest bırakılması için doğrudan diyalog çağrısı yaptığını öne sürdü. Geçen hafta da Lübnanlı üst düzey güvenlik yetkilisi Abbas İbrahim’in Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile aynı konuyla ilgili görüştüğünü iddia etti.

Konuya yakın kişiler, görüşmeler sonucu Suriye ile çok fazla yol alınamadığını kaydetti.

ABD ile Suriye yönetimleri arasında Şam’da bilinen en son görüşme 2010 yılında gerçekleşmişti. ABD, 2012’de Suriye iç savaşında Esad yönetiminin eylemleri nedeniyle diplomatik ilişkileri kesmişti.

Okumaya devam et

Popular