Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İnşaat çılgınlığının bedeli: Hafriyat kamyonları bir yılda 253 kişiyi öldürdü

Şule İdil Dere, 2016 yılında Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda yürüyüş yaparken, İstanbul Belediye'sine ait hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Özellikle İstanbul trafiğinin kâbusu haline gelen hafriyat kamyonu ve beton mikserlerinin karıştığı kazalarda 2018 yılında 253 kişi hayatını kaybetti. Ölümlerin 22’si İstanbul’da yaşandı.

BOLD- Son yıllarda başta İstanbul trafiği olmak üzere, büyükşehirlerde tam bir hafriyat kamyonu ve beton mikseri terörü yaşanıyor. İnşaat yatırımlarının patlamasıyla yollara düşen binlerce hafriyat kamyonu ve beton mikseri, özellikle binek otomobillerin adeta kabusu olmuş durumda.

Kamyon şoförlerinin, boş gittiklerinde trafikte yaptıkları slalomlar ve sürekli sol şeridi kullanmaları büyük tepki topluyor. İnşaat şirketlerinin ve kamu kurumlarının bu soruna çözüm bulmaması da tepkileri artırıyor.

İSTANBUL’DA 22 ÖLÜM

2016 yılında Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki yürüyüş yolunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin ailesi “Türkiye ve İstanbul hafriyat kamyonu ve beton mikseri can kaybı” isimli rapor hazırladı.

Rapora göre 2018 yılında Türkiye’de hafriyat kamyonu ve beton mikserlerinin karıştığı kazalarda 253 kişi hayatını kaybetti, 943 kişi de yaralandı.

253 ölümün 22’si İstanbul’da gerçekleşti. 22 kişiden 15’i hafriyat kamyonunun karıştığı olaylarda hayatını kaybetti.

BİR YILDA YÜZDE 80 ARTIŞ

2017 yılında bu tip kazalarda hayatını kaybeden insan sayısı 141. Sadece bir yılda hafriyat kamyonlarının karıştığı kaza oranındaki yüzde 80 artışa dikkat çeken raporda, “Yasaların zorunlu kıldığı can güvenliği tedbirini almayan, alınması sağlanamayan, denetlenemeyen, açık arazi için tasarlanmış hafriyat kamyonu ve benzeri ağır tonajlı araçlar şehirden çekilmelidir.” denildi.

ŞEHİR TRAFİĞİNE UYGUN ARAÇLARA GEÇİLMELİ

Raporda, kentsel dönüşüm adı altında gerçekleştirilen kuralsız ve denetimsiz bina yenileme çalışmalarına işaret edildi. Bu çalışmalarda 40-50 tonla şehir trafiğinde seyreden araçlar kullanıldığı ve bunun tek çözüm olmadığı vurgulandı.

Raporda, şehir trafiğine uygun ikame araç kullanılması teklifi yer aldı.

Sürgün tutukluların aileleri: Görüş yolu, ölüm yolu

Ekonomi

Koronavirüse yakalanan Rahmi Koç taburcu edildi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, koronavirüs tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesinden bugün taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

BOLD – Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan Rahmi Koç, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Kovid-19 tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Rahmi Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

90 yaşında olan Rahmi Koç’un 9 Ekim’deki doğum günü için düzenlenen organizasyonda virüsü kapmış olabileceği ifade edilmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

TOBB rakamları açıkladı: 2020’nin ilk 9 ayında 10 binden fazla şirket kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerle ilgili açıkladığı istatistikler ekonomik krizin boyutunu gösterdi. TOBB’un verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında kapanan şirket sayısı 10 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Sadece eylül ayında bin 582 şirket kapandı.

BOLD – TOBB, eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerin sayısını açıkladı. Pandemi döneminde rekor seviyede şirket kapandı.

Birgün’ün haberine göre, Türkiye’de kapanan şirket sayısı ilk kez yılın ilk 9 ayında 10 bini geçerek 10 bin 453’e çıktı. Türkiye’nin yine bir mali bunalımda olduğu geçen yıl ilk 9 ayda kapanan şirket sayısı 9 bin 385’ti. Kapanan şirket sayısı ilgili dönemde yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Sadece eylül ayı itibariyle kapanan şirket sayısı bin 582 olarak gerçekleşti. Eylül ayları içinde değerlendirildiğinde son 10 yılın en çok kapanan şirketi 2020’de gerçekleşti. Eylül aylarında kapanan şirket sayılarının 2015’ten bu yana kesintisiz şekilde artması dikkat çekiyor.

EN ÇOK ELEKTRİK ŞİRKETİ KAPANDI

Ocak-Eylül döneminde kapanan 10 bin 453 şirketin bin 808’ini anonim şirketler oluşturdu. Anonim şirketler içinde en çok şirketin kapandığı faaliyetler ise sırasıyla elektrik enerjisi üretimi, ikamet amaçlı olan veya olmayan binaların inşaatı, mühendislik faaliyetleri için teknik danışmanlık oldu.

Kapanan şirketler içinde en çok elektrik enerjisi olması dikkat çekerken bu yılın ilk 9 ayında toplam 211 elektrik anonim şirketi kapandı.

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Bulgarlar alışveriş edirne

Türk Lirası, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Levanın 5 TL’ye dayanması sonrası Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti. Bulgarların çantalarını Türk ürünleriyle doldurmaları dikkat çekti.

BOLD – Bulgaristan’ın para birimi olan leva, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya yükselince, komşu ülke vatandaşları Edirne’ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin her yerinde Bulgar plakalı araçların dolaşması dikkat çekti.

SOSYETE PAZARINI BULGARLAR DOLDURDU

Bulgaristan para birimi Leva’nın Türk Lirası karşısında hızla değer kazanmasını fırsat bilen Bulgarlar, Edirne’de kurulan sosyete pazarına akın etti. Giyimden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden poşet poşet alan Bulgarlar, aldıkları malzemeleri taşımakta güçlük çekti.

SON DÖNEMDE DAHA ÇOK GELİYORLAR

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu valilik ve belediye tarafından pandemi için hazırlanan Bulgarca uyarı anonslarını gün boyu ses sistemlerinden yayınladıklarını dile getirerek, “Pandemi başladığından bu yana salgınla ilgili önlemler almaktayız. Son dönemde tabii Bulgar vatandaşlarımızın Edirne’ye gelmesi ile birlikte yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğa rağmen biz ekibimizle birlikte emniyetimiz, sağlık müdürlüğümüz ve valiliğimiz ile birlikte güvenlik ve sağlık önlemlerini en üst seviyede almaktayız” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular