Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Uzun süre oturanlarda bağırsak kanseri riski artıyor

Oturmak, insan sağlığı için tahmin edilenden çok daha büyük risk faktörü taşıyor.

Kronik hastalıkların risk faktörleri üzerine yapılan çalışmalar sonucunda uzun süre oturmanın bağırsak kanseri vakalarında çok ciddi bir etken olduğu belirlendi.

ABD’de 1989 yılından itibaren yapılan araştırmalarda bazı hastalıklara sebep olan risk faktörleri üzerine çalışmalar yapılıyordu. Araştırmanın ikinci aşamasından elde edilen sonuçlara göre, “oturmak” insan sağlığı için tahmin edilenden çok daha büyük risk faktörü taşıyor.

50 YAŞ ALTINDA OLANLARA DİKKAT

Bilim insanlarının yaptığı analizlerde, hastalık sahibi bazı insanların oturma alışkanlıkları dikkati çekti.

Özellikle 50 yaşın altında olup programa katılan kişiler üzerinde yapılan deneyler sonucunda, bağırsak kanserine en çok sebep olan etkenlerden birinin “uzun süre oturmak” olduğu belirlendi.

İncelenen 118 erken kalın bağırsak kanseri vakası, sadece 1 saatlik oturma süresinin bile kanser riskini yüzde 12 artırdığını ortaya çıkardı. Her gün en az iki saatini oturarak geçiren kişilerin ise bağırsak kanserine yakalanma oranlarının yüzde 70’lere kadar çıktığı açıklandı.

Deneylere katılan kişilerin genç kesim olarak nitelendirilebilecek 50 yaş altı gruba mensup olmaları, tablonun ne kadar vahim olduğunu da gözler önüne serdi.

Bilim insanları, elde edilen sonucun katılımcıların kilosu, fiziksel aktivitesi veya genetik yatkınlık faktörüyle ilintili olmadığını vurguladı.

Sağlıklı ve ucuz gıda için vatandaş tarlaya indi

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular