Bizimle iletişime geçiniz

Politika

MHP’li vekilden, AKP’lilere ince hesap sitemi: Biz talep etmesek de onların düşünmesi lazım

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) birlikte kurduğu Cumhur İttifakı’nda 31 Mart sonrası ince hesaplar gün yüzüne çıkmaya başladı.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un Deniz Postası’nda yayınlanan açıklamasına göre, MHP’nin Cumhur İttifakı’na katkısının AKP’liler tarafından tam anlamıyla onore edilmediğini ifade ediyor.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamasında 31 Mart Yerel Seçimlerinde Kayseri’de Cumhur İttifakı adaylarının belirlenmesinde 2014 yılı verilerinin baz alındığını ifade etti.

Kayseri’deki tablodan memnun olmadığını ifade eden MHP’li Ersoy, 2014 yılındaki seçimlerde Sarıoğlan, Pınarbaşı ve Özvatan’ının zaten kendilerinde olduğu vurguladı. Sarız ilçesinin CHP’de olduğu için, AKP’nin “MHP’ye verelim de MHP kazanabilir, biz kazanamayız” mantığı ile hareket ettiğini belirtti.

“TALAS’I İSTEDİK VERMEDİLER”

Kayseri’nin merkez ilçesi olan Talas’ı istediklerini belirten Baki Ersoy, “Sayın Özhaseki’ye dedim ki, Talas’ı bize verin, Cumhur ittifakında MHP aday çıkarsın, inanın bu Ankara’da sizin seçiminizi dahi etkiler. Kayseri’deki bu psikoloji sizin Ankara’daki seçiminizi dahi etkiler dedim. Bunu yapmayın, merkezde bize mutlaka bir yer vermenizi ben size ısrarla tavsiye ediyorum” dediğini anlattı.

Fakat Mehmet Özhaseki’nin “Bunlara takılmamak lazım” dediğini aktaran Ersoy, “Biz takılıyoruz Sayın Bakanım bu dediğimi dikkate alırsanız seviniriz dedim. Olmadı maalesef.” şeklinde konuştu.

“Sizin yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı insanlar biliyor ve görüyor. Ne ekersen onu biçersin artık bu devirde var. İstekli değilseniz hevesli değilseniz yapmayın” diyen Ersoy, Kayseri Büyükşehir’de kendilerine encümen verilmediğini anlattı.

“NEZAKETEN MHP’LİLER ÇALIŞTI DEMEDİLER”

İstanbul’da daha önce MHP’li belediye olmadığını ifade eden Baki Ersoy, “ MHP’ye Silivri, Maltepe ve Beşiktaş’ı verdiler. Biz burada omuz omuza mücadele etmişiz. Sende gel deki şuraya bir adam ver şunu şöyle yap. Denetim kurulu üyelikleri yüzlerce daire başkanlıkları var. Biz demiyoruz ki eşimiz dostumuz, liyakat sahibi olmayan biri gitsin bu işi yapsın. Biz gidip de şu olmazsa diye bir tavrımız yok. Hiçbir şey vermeseler dahi, biz bunu talep etmekten ziyade onların düşünüp nezaketen MHP’liler, ülküdaşlarımız da çalıştılar demeliler.” ifadesini kullandı.

“CUMHUR İTTİFAKI’NIN TAVANINDA SORUN VAR”

AKP’lilerin MHP’nin desteğine karşılıksız kaldığından şikâyet eden Ersoy, “İl bazında bahsedersem bunun altından kalkamazlar. Encümene girdiler, daire başkanı oldular. Cumhur İttifakı’nın tabanında bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama tavana geldiğiniz bu öyle değil” diyor.

Devlet Bahçeli’nin talimatı gereği ölçülü davrandıklarını anlatan Baki Ersoy, “Boynumuz kıldan ince lider ne diyorsa o. Sizin de iyi niyetinizi görmediğimiz zaman AK Parti’nin Kayseri’deki yöneticileri için söylüyorum bu bizi üzüyor.” şeklinde konuştu.

Kızılcahamam’da MHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’a yaşadığı sıkıntıları anlattığını belirten Ersoy, “Biz diyoruz ki yarım elma gönül alma. Biz ülküdaşlarımıza tabanımıza diyelim ki bir ağabeyimiz daire başkanı oldu. Ne var bunda. Liyakat sahibi olmayan eşimizi dostumuzu getirelim demiyoruz. Liyakat sahibi olmayanlar zamanı gelince kendilerini kapı önünde bulurlar zaten.” dedi.

Özhaseki: MHP ile bizim birlikteliğimiz zoraki evliliğe benziyor

Politika

Berat Albayrak’ın istifası Efkan Ala’ya da yer açtı

Berat Albayrak’ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TBMM Bütçe Plan Komisyonu Başkanlığına yapılan atamalar yüzünden Efkan Ala’ya partide yer açıldı.

BOLD – Berat Albayrak’ın istifası AKP’de domino etkisi yaptı. Berat Albayrak’ın yerine TBMM Bütçe Plan Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmasıyla boşalan bu göreve, AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz getirildi.

Yılmaz’ın yerine de AKP Bursa Milletvekili Efkan Ala, AKP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkanlığı görevine atandı. 26. ve 27. dönem Bursa Milletvekili olarak seçilen Ala, 61, 62. ve 64. AKP hükumetlerinde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

EFKAN ALA KİMDİR?

1965 Erzurum doğumlu Efkan Ala ilköğrenimini Oltu İlçesine bağlı Çanakpınar Köyünde, ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesinde tamamladı.1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde lisans eğitimine başladı ve buradan 1987 yılında mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesinde İktisat alanında yüksek lisans yaptı.

1988 yılında Sakarya Valiliğinde kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bolu’nun Gölyaka ve Isparta’nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere’de eğitim gördü.

1991 yılında Trabzon’un Dernekpazarı İlçesi’ne Kaymakam olarak atandı. Daha sonra, ikişer yıl süre ile Ordu’nun Kabataş İlçesi Kaymakamlığı ve Tunceli Vali Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

1999 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı.

2001-2003 yılları arasında Turizm Bakanlığında Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu.

30 Ocak 2003 tarihinde Batman Valisi olarak atandı.

14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valisi olarak atandı.

8 Eylül 2007 tarihinde atandığı Başbakanlık Müsteşarlığı görevini 25 Aralık 2013 tarihine kadar yürüttü.

26 Aralık 2013 tarihinde 61. Hükümetin İçişleri Bakanı olarak atandı. 62 ve 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

25.Dönemde Erzurum Milletvekili seçildi.

26. Dönem Bursa Milletvekili seçildi.

65. Hükümet’in içişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Erdoğan’dan Biden’a tebrik ve Trump’a teşekkür

Okumaya devam et

Politika

Lütfü Elvan yanlış yemin ile başladı

Berat Albayrak’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Lütfü Elvan, TBMM’de gerçekleştirilen törende yemin metnini yanlış okuduğu için tekrar etmek zorunda kaldı.

BOLD – Geçen Pazar akşamı kişisel Instagram hesabından paylaştığı açıklama ile görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın istifası dün AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi.

Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfü Elvan’ı bugün damadının yerine atadı. Devir teslim töreninin yapılmadığı görev değişikliği, Elvan’ın TBMM’de yemin etmesiyle tamamlanmış oldu.

Öte yandan TBMM’deki törende Elvan yemin metnini yanlış okudu. Elvan, yemin metninin sonundaki “and içerim” yerine “söz veririm” dedi. Meclis Başkanvekili Haydar Akar, yemin metninin sonundaki “and içerim” bölümünün eksik okunduğu gerekçesiyle yeminin tekrar edilmesini istedi. Bunun üzerine Elvan ikinci kez yemin etti.

Erdoğan’ın adamı: Naci Ağbal

Okumaya devam et

Politika

Cezaevlerinden TBMM’ye 5 bin hak ihlali başvurusu yapıldı

Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri rekor sayıda arttı. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna cezaevlerinden 2 yılda 5 bin hak ihlali başvurusu yapıldı. Koronavirüs pandemisi sürecinde cezaevlerinde yaşanan sağlık sorunları ile ilgili başvuruların artması dikkat çekti.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, cezaevlerinden yapılan başvurularla ilgili Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna soru önergesi verdi.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin sağlık riski daha da artarken şu ana kadar Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na yapılan 5 bin 985 hak ihlali başvurusundan 4 bin beşi tutukluların haklarıyla ilgili yapıldı.

Tanrıkulu’nun 2018-2020 tarihleri arasında komisyona yapılan başvuruların sayısı ve içeriğine dair soruları yanıtlayan komisyon, başvuru sayısının toplamda 6 bin 149 olduğu belirtildi. Milletvekilleri tarafından yapılan başvuru sayısının ise bin 905 olduğu kaydedildi.

Milletvekillerinin tutukluların hakları ile ilgili yaptığı başvuruların başında en fazla sağlık sorunları geldi. Sağlık sorunları 466 başvuruyla birinci sırada olurken, ikinci sırada ise 409 keyfi tutum ve işlemlerle ilgili şikayetler oldu. Nakil sorunları (254), kötü muamele (210), fiziki koşulların iyileştirilmesi (174), cezaevindeki diğer sorunlar (159), yargı kararından memnuniyetsizlik (153), yerinde inceleme talebi (84), işkence (38) ve yargı (29) başlıkları yer aldı.

ADİL YARGILANMA HAKKI İHLALİ

Komisyona hak ihlaliyle ilgili yapılan toplam başvuru 5 bin 985 oldu. Bu ihlaller arasında; 4 bin 5 başvuru tutukluların hakları konusunda, 800’ü adil yargılanma hakkı, 525 sağlık ve hasta hakkı, 300 kötü muamele, 250 hak ihlali içermeyenler, 174 aile kurma ve ailenin korunması, 123 çalışma ve sözleşme özgürlüğü, 118 işkence yasağı, 86 sosyal güvenlik hakkı, 83 ayrımcılık yasağı, 71 yaşama hakkı, 53 çalışma hakkı, 20 çocuk hakları, 17 hak arama hürriyeti, 12 iletişim ve basın özgürlüğü, 9 düşünce ve ifade özgürlüğü, 7 ihraç, sınır dışı ve iade etme yasağı ve 5 sığınma hakkı öne çıkan başvuru sayıları oldu.

Komisyona sağlık sorunları ile ilgili bin 179 başvuru yapıldı. Bu sayıdan 540’ı sadece cezaevlerinden yapılan başvurular olarak kayıtlara geçti.

Adalet Bakanı Gül yargıda kıyımın rakamlarını açıkladı

Okumaya devam et

Popular