Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yeni Türkiye: İşkenceciye değil mağdura dava

Van’da yapılan ev baskının ardından, gözaltında polis tarafından 4 gün boyunca işkence uygulanan Şahin ailesinin işkence başvuruları “takipsizlik” ile sonuçlanırken, aile hakkında iddianame hazırlandı.

BOLD – Van İpekyolu ilçesine bağlı Yalımelez Mahallesinde 14 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ev baskınında Ayfer Şahin, Abdulbaki Şahin, Ayhan Şahin, F. Şahin, Şehriban Mamuk, Abdullah Şahin ve Dilan Görür gözaltına alınmış ve 4 gün boyunca Van TEM ile Çocuk Şube’de tutulmuştu.

BİR YIL SONRA AİLE HAKKINDA DAVA AÇILDI

Ev baskınında ve gözaltında sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz kalan Şahin ailesinden 5 kişi ise tutuklanmıştı. Tutuklanan aile bireyleri götürüldükleri cezaevinde de işkenceye maruz kalmıştı.

Aile bireylerinin işkenceyle ilgili yaptıkları başvuru takipsizlikle sonuçlanırken, olaydan bir yıl sonra aile bireylerinin tamamı hakkında “örgüt üyesi olmak”, “kamu görevlisine hakaret etmek” ve “görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı.

İŞKENCENİN TARİFİ ZOR KULLANMA

MA’nın haberine göre, savcı iddianamede işkence ve kötü muameleyi şahısların saldırgan tavırlarının def edilmesi ve etkisiz hale getirilmesi için kademeli olarak zor kullanma olarak tanımladı. Ayhan Şahin ve Abdulbaki Şahin’in ikamet ettiği eve giren polislere hakaret içerikli sözler söylediği, Ayfer Şahin ve Şehriban Mamuk’un ise ellerinde bulunan sert bir cisimle görevlilere saldırdıkları, yargı görevini yapan polis memurlarının görevlerini yapmalarını engellemek amacıyla birden fazla kişiyle silahtan sayılan sert bir cisimle cebir kullandıkları iddia edildi.

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEYE TAKİPSİZLİK

İddianamede son olarak alt sınırdan uzaklaşılarak her birinin ayrı ayrı cezalandırılmalarına, ailenin tüm bireylerine örgüt üyeliğinden 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istenirken, ayrıca Abdulbaki Şahin ve Ayhan Şahin’e “görevli memura hakaret” suçundan 1 yıldan 2’şer yıla, Şehriban Mamuk ve Ayfer Şahin’e ise “görevli memura direnme”den 6 aydan 3’er yıla kadar hapis cezası istendi. Aile bireylerinin kendilerine yapılan işkence ve kötü muamele başvuruları ise “takipsizlikle” sonuçlanmıştı.

VAN BAROSU İŞKENCEYİ RAPORLAŞTIRMIŞTI

Van Barosu ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) aile bireyleriyle görüşerek işkenceyi raporlaştırmıştı. Baronun hazırladığı raporda, “Abdulbaki Şahin kaburgasının kırıldığını, kalça kemiğinde çatlak, kafa tasında ise kırıklar oluştuğunu ifade etmiştir. Görüşmede kendisine ve ailesine sinkaflı küfür edildiğini, ailenin tüm bireylerine yönelik şiddet uygulandığını anlatmıştır” denildi.

ANNE ŞAHİN: DEFALARCA KAFAMA TEKME ATTILAR

ÖHD’nin raporunda Anne Ayfer Şahin’in (46) ölümle tehdit edildiği, ev araması ve emniyette defalarca kafasının tekmelendiği, saçlarından tutulup kafasının defalarca yere vurulduğu, bütün vücudunda tekme ve yumruklar sebebiyle morluk ve eziklerin oluştuğu belirtildi. Aile fertlerinden 16 yaşındaki F. Şahin’in de kafasının kırıldığı, 15 polisin kendisini dövdüğünü, çocuk şubede gözaltında kalmasına rağmen, Çocuk Şube dışından bazı kişilerin sürekli gelerek kendisini sorgulayıp darp ettiğini aktardı. Aile bireyleri cezaevine konulurken ise çıplak aramaya maruz bırakıldı.

HDP yöneticisine gözaltı işkencesi

Gündem

5 bin 856 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Sağlık Bakanlığı, güncel koronavirüs tablosunu açıkladı. 5 bin 856 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıkarken, 723 kişiye hasta tanısı kondu. Son 24 saatte koronavirüsten ölen 144 kişi ile birlikte Kovid-19’da hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bin 933’e çıktı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel koronavirüs tablosuna göre bugün 152 bin 758 test yapıldı. Tabloya göre, 5 bin 856 pozitif vaka tespit edilirken, hasta sayısı 723 oldu.

144 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bakanlığın açıkladığı verilere göre bugün koronavirüs nedeniyle 144 kişi yaşamını yitirdi. Son 24 saatte 152 bin 758 Kovid-19 testi yapılırken 5 bin 856 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı. Hasta sayısı 723 olarak açıklanırken, 144 kişi de hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 1962 oldu.

TOPLAM ÖLEN KİŞİ SAYISI 24 BİN 933

Son 24 saatte 5 bin 811 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 301 bin 861’e yükseldi. Bugünkü testlerle birlikte toplam test sayısı 28 milyon 348 bin 659’a ulaştı. Toplam vaka sayısı 2 milyon 424 bin 328, vefat sayısı ise 24 bin 933 olarak açıklandı.

ERİŞKİN YOĞUN BAKIMLAR HALA DOLU

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 5,1, yatak doluluk oranı yüzde 45,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 59,8 olarak açıklandı. Verilere göre ventilatör doluluk oranı yüzde 31,2, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,9 olarak gerçekleşti.

 

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

Okumaya devam et

Gündem

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, son günlerde artan bebekli annelerin cezaevine girmesi olayına tepki gösterdi. 800’den fazla bebek ve çocuğun cezaevlerinde olduğunu belirten Gergerlioğlu “Bu çocuklar bizim neslimiz, bizim geleceğimiz ve bu çocukları biz kendi elimizde mahvediyoruz” dedi.

BOLD – HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerindeki bebek ve çocukları Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla bir kez daha gündeme getirdi. Son günlerde bebekli annelerin cezaevine girme olaylarının artmasına tepki gösteren Gergerlioğlu  “Biz kendi elimizde bu çocukları mahvediyoruz” dedi.

Kronos’ta yer alan habere göre Gergerlioğlu, geçtiğimiz günlerde Ankara’da tutuklanan Yasemin ve Kasım Melizci çiftinin 9 aylık bebeğinin fotoğrafını göstererek, şunları kaydetti:

“Bakın her gün cezaevlerine bebekler giriyor, işte biz bunun için bu yasa tekliflerini veriyoruz. Bakın şu fotoğrafta gördüğünüz anne ve bebeği bir görün! Maalesef cezaevine girdi, gözaltına alınmadan önce çekilen bir fotoğrafı bu ve bu çocuk şu haliyle cezaevine girdi. Hangi vicdan bunu kaldırabilir? Düşünün bu bebek cezaevine girmiş.”

Yaşananları “zulüm” olarak tanımlayan Gergerlioğlu “Biz 800’den fazla bebek ve çocuğun cezaevinde olduğunu söylerken; kulak asmayanlar bunu görsünler! Bu nasıl bir zulümdür? Bu anne tutuklu olarak cezaevine giriyor, hükümlü olsa 18 aya kadar olan bebeğinin cezaevine girmemesi ve hüküm ertelenmesi gerekiyor ama tutuklu olduğu için bu bebek şu anda cezaevine girdi. Ankara’da 9 aylık bebekleri ile gözaltına alındı Yasemin-Kasım Melizci çifti ve şu anda bu anne ve bebeği, babası cezaevinde” ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLARIN PERİŞAN EDİLDİĞİ BİR TÜRKİYE’

Gergerlioğlu, İstanbul’da tutuklanan İlayda Tekgöz’ün adliye koridorlarında sürünen iki küçük çocuğunun fotoğrafını da göstererek, “Bakın size bir başka fotoğraf daha göstereyim. Burada da adliye koridorlarında annesi mahkemedeyken dışarıda oturmuş, perişan bir halde duran iki tane çocuğun halini görüyorsunuz. Birisi 1.5 yaşında bir bebek, diğeri de 4 yaşında bir çocuk” dedi.

Bebeklerin ve çocukların anneleriyle birlikte cezaevine gönderilmesine tepki gösteren Gergerlioğlu “Adil bir yargı olması gerekiyor, bu çocuklar bizim neslimiz, bizim geleceğimiz ve bu çocukları biz kendi elimizde mahvediyoruz. Olacak iş değil. Bu çocuklar mahvoluyor, aileler parçalanıyor bu hal devam ediyor ve bizim yasa teklifi ile sunduğumuz hususlar da maalesef şu ana kadar göz ardı edilmiş durumda” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Kaçırılan Gökhan Güneş’i arayan 12 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da gündüz gözüyle polis oldukları ileri sürülen kişilerce kaçırılan Gökhan Güneş’in akıbetini soran 12 kişi yaptıkları eylemde gözaltına alındı.

BOLD – 20 Ocak’ta kaçırılan ve o günden bu yana haber alınamayan Gökhan Güneş için protesto düzenleyen 12 kişi gözaltına alındı.

GÖKHAN GÜNEŞ İÇİN PROTESTO

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre polis oldukları ileri sürülen kişilerce 20 Ocak’ta kaçırılan ve kendisinden hala haber alınamayan Gökhan Güneş’in ailesi ve arkadaşları İkitelli semtinde bulunan Cemevi önünde toplanarak, “Gökhan Güneş’i bulacağız”, “Gökhan Güneş nerede” sloganlarıyla İkitelli Şehit Zeki Kaya Polis Karakolu’na yürüyüş düzenledi.

KAMERA KAYITLARINI VERENE SORUŞTURMA

Karakol önünde açıklama yapan Gökhan Güneş’in ablası Nurhayat Güneş, kardeşinin 4 gün önce kaçırıldığını, girişmelerine hiçbir yanıt verilmediğini söyledi. Kardeşinin polis tarafından kaçırıldığını kaydeden Güneş, polislerin kamera kayıtlarını incelemediğine dikkati çekti.

“SOKAK SOKAK ARAYACAĞIZ”

“Kardeşimi kaybetmelerine izin vermeyeceğiz” diyen Güneş, her gün bir yerde seslerini yükselteceklerine ifade etti. Abla Güneş, “Kardeşimi bize vermedikleri sürece İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde olacağız” diye konuştu. Gökhan’ı aramaları gerektiği yerde kendilerine kamera görüntülerini veren belediye çalışanlarına soruşturma başlatıldığını belirten abla Güneş, “Gökhan Güneş’i alacağız, onu sokak sokak aramaya devam edeceğiz” dedi.

Eyleme katılan ESP’liler de, “Gökhan Güneş’i bulana kadar bulunduğumuz her sokakta Gökhan’ı sormaya devam edeceğiz” diye belirtti.

12 GÖZALTI

Açıklama devem ederken polis kitleye müdahale etti ve Gökhan Güneş’in kardeşleri Nurhayat Güneş, Gülhayat Güneş, Sinem Güneş, halası Zübeyde Güneş, kuzeni Nazlıcan Güneş, HDP PM üyesi Helin Yılmaz, Ezgi Gökçay, Ferhat Harun Pehlivan, Bedran Çoğaltay, Tanya Kara, Ela Deniz Albayrak ile Özge Doğan’ı darp ederek gözaltına aldı.

Öte yandan Gökhan Güneş’in avukatı Sezin Uçar da Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na kaçırılmayla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Okumaya devam et

Popular