Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Google’ın bir günlük karı 92 milyon dolar

Nisan-Haziran 2019 dönemi finansal sonuçlarına göre Google bir günde 418 milyon dolar gelir elde ederken, bu rakamın 92 milyon doları "net kar" olarak gerçekleşti.

ABD’li teknoloji devi Google’ın yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçları açıklandı. Şirketin bir günlük geliri 418, karı ise 92 milyon dolar olarak hesaplandı.

BOLD – Google, bu yılın Nisan-Haziran döneminde gelirlerini %19 artırdı. Firmanın karı ise 3 kattan fazla artış gösterdi. Google’ın hisselerinin 25 milyar dolarlık kısmını geri almaya karar vermesiyle birlikte hisseler %8’in üzerinde değer kazandı.

Amerikan borsası NASDAQ’da işlem gören Google hisseleri 1.132 dolardan 1.226 dolara tırmandı. Firmanın piyasa değeri de 852 milyar dolara yükseldi.

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’ten gelen açıklamalara göre, şirketin gelirleri söz konusu dönemde 38.9 milyar dolara ulaştı. Net karı da 9.9 milyar doları buldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 3.2 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Yılın ilk yarısına bakıldığındaysa Google, gelirlerini geçen yıla kıyasla 11.5 milyar dolar artırarak 75.3 milyar dolara yükseldi. Net kar da 15.6 milyar dolar oldu.

BİR GÜNLÜK GELİRİ 418 MİLYON DOLAR

Google, bu rakamlara göre günlük 418 milyon dolar civarında bir gelir elde ederken, firmanın günlük net karı 92 milyon dolar oldu.

Sonuçları değerlendiren Google CEO’su Sundar Pichai, kendi temel hizmetleri yanında yapay zeka ve bulut gibi alanlarda da ürün ve yenilikleri olmasının bu büyüme rakamlarını körüklediğini söyledi.

Türkiye “zeka”yı da ithal etmeye başladı

Dünya

Biden yönetiminden Kaşıkçı cinayetine ilişkin detaylı rapor yayımlama vaadi

Joe Biden’ın Ulusal İstihbarat Direktörlüğüne aday gösterdiği Haines, görevinin Senato tarafından onaylanması durumunda, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin detaylı bir rapor yayımlayacağını açıkladı. Bu arada CIA Başkanı Gina Haspel, Başkan Trump’ın son gününde görevinden ayrıldı.

BOLD – ABD’nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın Ulusal İstihbarat Direktörlüğüne aday gösterdiği Aril Haines, görevinin Senato tarafından onaylanması durumunda, Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin detaylı bir rapor yayımlayacağını açıkladı.

Joe Biden’ın çeşitli görevlere aday gösterdiği isimlerin Senatodaki onay oturumları da devam ediyor. Biden’ın Ulusal İstihbarat Direktörü adayı Avril Haines, Senato İstihbarat Komitesinde senatörlerin sorularını yanıtladı.

Demokrat Senatör Ron Wyden, Haines’e “Sayın Haines, bildiğiniz üzere, Kongre, Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün Kaşıkçı cinayetinin sorumlularına yönelik kapsamlı bir rapor hazırlamasını istemişti. Senato sizin görevinizi onaylarsa, bu kanun çerçevesinde bir rapor sunacak mısınız?” sorusunu yöneltti.

Haines da “Kesinlikle sunacağım, kanunlara uyacağım.” yanıtını verdi.

Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsoluğunda cinayete kurban gitmişti.

ABD istihbaratı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın cinayetin arkasında olduğuna dair raporlar yayınlamış ancak Suudi Arabistan yönetimi bu suçlamaları reddetmişti.

CIA BAŞKANI HASPEL GÖREVİ BIRAKTI

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Gina Haspel, Donald Trump’ın başkanlığının son gününde görevinden ayrıldığını duyurdu.

CIA’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Haspel’e Amerikan halkına 36 yıllık hizmetinden dolayı teşekkür edilerek, “Engelleri aştınız ve yeni nesil CIA görevlilerini güçlendirdiniz.” ifadeleri kullanıldı.

Paylaşıma eklenen açıklamasında da Haspel, teşkilattan gururlu bir şekilde ayrıldığını belirterek, birlikte başarılı işler gerçekleştirdiklerini, tehditlerin üstesinden geldiklerini ve geleceğe yatırım yaptıklarını kaydetti.

Haspel, ayrılması hakkında belli bir neden göstermezken, 16 Ocak’ta Axios haber portalı, Haspel’in aralık ayı başında Trump’ın kendine bağlı Kash Patel’i teşkilata ikinci adam olarak atamasına karşı çıkarak istifa ile tehdit ettiğini yazmıştı.

ABD’de başkan seçilen Joe Biden, 11 Ocak’ta yaptığı açıklamada, 21 Mayıs 2018’den bu yana CIA Başkanlığı görevini yürüten Haspel’in yerine teşkilatın başına 64 yaşındaki eski Rusya Büyükelçisi William J. Burns’ü aday gösterdiğini duyurmuştu.

Biden’ın yemin töreninde görevli 12 muhafız şüphe üzerine görevden alındı

Okumaya devam et

Dünya

Trump yeni yönetime başarı diledi: Hareketimiz daha yeni başlıyor

Görev süresi bugün dolan ABD Başkanı Donald Trump, hazırladığı videoyla görevine veda etti. Yeni yönetime başarı dileyen Trump, “Hareketimizin daha yeni başlayacağını bilmenizi istiyorum” dedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın görev süresi bugün doluyor. Yerel saatle 12.00’de yemin edecek olan seçilmiş başkan Joe Biden göreve başlayacak. Trump, görev süresinin bitmesine saatler kala hazırladığı yaklaşık 20 dakikalık videoyla ABD halkına veda etti.

Donald Trump, veda konuşmasında halefi Joe Biden’ın adını anmadan yeni Beyaz Saray yönetimine başarı diledi.

Trump, “Bu hafta yeni bir yönetim göreve gelecek. Amerika’yı güvenli ve refahta tutma konusunda kendilerine başarılar diliyorum. Kendilerine en iyi dileklerimizi sunuyoruz ve şans diliyoruz” dedi.

“KONGRE BASKINI DEHŞETE DÜŞÜRDÜ”

Trump, destekçilerinin 6 Ocak’ta düzenlediği Kongre baskınına ilişkin değerlendirmede de bulundu.

Trump, Kongre binasına düzenlenen saldırının tüm halkı “dehşete düşürdüğünü” söyledi ve bu olayın hiçbir şekilde hoş görülemeyeceğini aktardı.

ABD Kongresi’nin seçim sonuçlarını tescil etmek için toplandığı sırada yaşanan olaylarda, biri polis memuru beş kişi hayatını kaybetmişti. Baskın, Trump’ın Biden’ın zaferini seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla aylarca tanımayan Trump’ın, gösteri düzenleyen destekçilerine Kongre binasına yürüme çağrısı yapmasının ardından gelmişti.

YENİ BİR PARTİ SİNYALİ

Trump, “Çarşamba günü öğlen saatlerinde görevi yeni yönetime devretmeye hazırlanırken, hareketimizin daha yeni başlayacağını bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

Trump’ın bu sözleri yeni bir parti mi geliyor şeklinde değerlendirildi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de Başkan Trump’ın danışmanları ve yakın çevresiyle Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra yeni bir parti kurma konusunu değerlendirdiğini bildirdi. Trump’ın yeni partiye ‘Vatansever Parti’ adını vermek istediği belirtildi.

PENCE, TRUMP’IN VEDASINA KATILMIYOR

Joe Biden’ın yemin törenine katılmayarak çok uzun süre sonra bir geleneği bozmaya hazırlanan Trump’ın sabah saatlerinde Andrews Üssü’nde düzenlenecek etkinliğin ardından Washington’dan ayrılması bekleniyor.

Daha önce Biden’ın yemin törenine katılacağını açıklayan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, öncesinde Trump’ın etkinliğine katılmayacağı bildirildi.

Pence de Twitter üzerinden attığı mesajda, ABD halkına veda etti.

Pence, dört yıllık başkan yardımcılığı dönemini, hayatının en büyük onuru, olarak tanımladı.

Trump siyasetten vazgeçemiyor: ‘Vatansever Parti’yi kuracak!

Okumaya devam et

Dünya

Trump siyasetten vazgeçemiyor: ‘Vatansever Parti’yi kuracak!

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Başkan Trump’ın danışmanları ve yakın çevresiyle Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra yeni bir parti kurma konusunu değerlendirdiğini bildirdi. Bu arada Senato’daki Cumhuriyetçilerin lideri, Trump yanlılarını sert sözlerle eleştirdi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın son dönemde yakın çevresiyle yeni bir siyasi parti kurma konusunu konuştuğu iddia edildi.

Wall Street Journal gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Trump, danışmanları ve yakın çevresiyle Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra yeni bir parti kurma konusunu değerlendirdi.

Trump’ın yeni partiye ‘Vatansever Parti’ adını vermek istediği belirtildi. Beyaz Saray konuyla ilgili yorum yapmadı.

WSJ, yeni bir siyasi parti kurmanın çok ciddi miktarda zaman ve kaynak gerektirdiğini belirterek, Trump’ın bu konuda ne kadar ciddi olduğunun henüz netleşmediği yorumunu yaptı.

ABD’de Trump yanlısı bazı protestocuların ABD Kongresini basmasının ardından, Donald Trump Cumhuriyetçi Partideki bazı isimlerle ters düşmüştü.

CUMHURİYETÇİ LİDERDEN TRUMP YANLILARINA “ÇETE” BENZETMESİ

Senato’daki Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, Salı günü Senato’nun açılış oturumunda yaptığı konuşmada Kongre binasına saldıran Trump yanlısı çetenin Başkan Donald Trump ve diğerleri tarafından ‘‘yalanlarla beslendiğini’’ söyledi.

McConnell’ın sözleri şimdiye kadar Başkan Donald Trump’a karşı kamuoyu önünde sarf ettiği en sert sözler olarak değerlendirildi.

‘‘Çete yalanlarla beslendi’’ diyen McConnell, ‘‘Başkan ve diğer güçlü kişiler tarafından kışkırtıldılar ve federal hükümetin yasama organı olan Kongre’de yapılan beğenmedikleri oturumu durdurmak için korkuyu, şiddeti kullandılar’’ diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı adayı Blinken’dan Türkiye’ye daha fazla yaptırım sinyali

Okumaya devam et

Popular