Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türk yargısının fotoğrafını çeken rapor: Yargı bağımsızlığının yok edilişi

İnsan hakları örgütü Human Rights Defenders, somut olaylar üzerinden son yıllarda yargı bağımsızlığı ve yok edilişi üzerine kapsamlı bir rapor yayınladı.

BOLD – Human Rights Defenders (HRD), Türkiye’de hakim olan Erdoğan Rejiminde ceza yargılamalarında görev yapan birinci, ikinci ve üçüncü derece mahkemelerin ‘kanunla önceden kurulmuş, bağımsız ve tarafsız olma’ niteliklerinden yoksun oluşuna dair, somut olay ve olgulara dayalı rapor hazırladı.

Raporda ilk derece mahkemeleri olan asliye ve ağır ceza mahkemeleri ile bölge adliye mahkemeleri ceza daireleri ve Yargıtayın, tek bir merkezden kontrol edildiği, somut olay ve olgulara dayalı olarak detaylı şekilde anlatıyor.

Raporda, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarının dışında kararlar verdikleri için görev yeri değiştirilen, görev süreleri dolmadan yerleri değiştirilen hakimlere detaylı şekilde yer veriliyor.

Ayrıca, ‘Yargının Yürütmeden Bağımsız Olmadığına İlişkin olaylar ve olgular’ tek tek sıralanıyor.

TEK TEK OLAYLAR

Yargı bağımsızlığının yok edilişinin kronolojik olarak ve adım adım nasıl yok edildiği yasal düzenlemeler ve fiili uygulamalar üzerinden raporda anlatılırken, çok sayıda somut örneğe yer veriliyor.

Aldıkları kararlar nedeniyle, görev yeri değiştirilenler, baktıkları davalar elinden alınan hakim ve savcılar olay ve dava ve açık isimlerle tek tek sıralanıyor.

YARGI SKANDALLARI

Raporun önemli başlıklarından biri de ‘15 Temmuz 2016 tarihli Darbe Girişimi Sonrası Yaşanan Yargı Skandallarına dair Somut Olaylar’

Son bölümde ise ‘Yargının Bağımsızlık Ve Tarafsızlığını Kaybettiğini Gösteren Diğer Somut Bulgular’ sıralanıyor.

Raporun sonuç paragrafında da şu görüş dile getiriliyor:

“Sıralanan tüm olaylar ve olgulardan anlaşılacağı üzere, ceza davalarında HSYK/HSK otoritesi altında işlev yapan ilk ve ikinci derece yargı organları ile Yargıtay, AİHS’nin 6. maddesinin gerektirdiği asgari ‘kanunla önceden kurulmuş, bağımsız ve tarafsızlık’ güvencelerinden yoksundur. Bu durum, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, Venedik Komisyonu ve AB Komisyonu gibi kuruluşlar dahil, 2014 yılı başından bu yana yayınlanmış onlarca uluslararası kuruluş raporuna da yansımıştır. 20 Haziran 2015 tarihli Venedik Komisyonu Bildirgesi’nde -Türkiye’de yargının bağımsızlığı açısından artık yeterli güvencelerin bulunmadığı- şeklinde başlayan açıklamalar daha sonraki raporlarda -yargının bağımsız olmadığı- şekline dönüşmüştür.”

Raporu indirmek için linki tıklayabilirsiniz.

1990’dan bugüne Kürt siyasi hareketine 4. sivil darbe

Gündem

Özür fayda etmedi, İstanbul’da vaka sayısı artıyor

Kadir Topbaş’ın sosyal mesafeye uyulmadan yapılan cenaze törenine katılıp özür dileyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da hasta sayısında artış olduğu açıklamasında bulundu. Koca’nın açıklaması ayrıca son günlerde İstanbul’da yapılan kalabalık AKP etkinliklerini akıllara getirdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da vaka sayılarında artış olduğu konusunda uyardı. Bakan Koca, polikliniklerde hasta artışı olduğunun görüldüğünü söyledi.

POLİKLİNİKLERDE HASTA ARTIŞI VAR

Koca, İstanbul’da sağlık yöneticileriyle bir araya gelerek Kovid-19 salgınında son durumu değerlendirdi. Twitter hesabından toplantıya ilişkin paylaşım yapan Koca, “İstanbul’da sağlık yöneticilerimizle bir araya gelerek salgının seyrini değerlendirdik. Polikliniklerimizde hasta artışı olduğu görülüyor. İstanbul normalleşmenin örnek şehri olmalı. Bunu başaracak kararlılıktayız” dedi.

AKP GEÇEN HAFTALARDA KALABALIK ETKİNLİKLER YAPTI

Bakan Koca’nın açıklamaları AKP’nin son iki haftada İstanbul’da yaptığı kabalık etkinlikleri akıllara getirdi. Şubat ayı sonunda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla AKP İstanbul 7. Olağan İl Kongresi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. AKP İstanbul İl Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi de AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katılımıyla yapıldı.

KADİR TOPBAŞ’IN CENAZE NAMAZINDA SOSYAL MESAFEYE UYULMADI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu’nda Atlas 1948 İstanbul Sinema Müzesi’nin açılış programına katıldı. AKP’li Sancaktepe Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kadın Aile Merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’in de katılımıyla açıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Bakan Koca daha sonra sosyal mesafeye uymadığı için özür diledi.

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Bir öğrenci daha serbest, Boğaziçi eylemlerinde tutuklu sayısı 8’e düştü

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden Murat Can Demirci, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Demirci’nin tahliyesi ile Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan öğrenci sayısı 8’e indi.

BOLD – Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto ettikleri için tutuklanan öğrencilerden Murat Can Demirci tahliye edildi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin ve öğrencilerinin, rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasını protesto etmek amacıyla düzenledikleri eylemlere katılan Murat Can Demirci de tutuklanmıştı. Murat Can Demirci, avukatlarının tutukluğa yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Halen Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan 8 üniversite öğrencisi daha bulunuyor.

 

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Meriç 9 yaşındaki Nurefşan’a da mezar oldu

neslihan nurefsan teke

Annesi Neslihan Teke ile Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçmek isterken akıntıya kapılan 9 yaşındaki Nurefşan boğularak hayatını kaybetti. Küçük kız bugün cuma namazında son yolculuğuna uğurlandı.

BOLD – 4 Mart’ta günün ilk saatlerinde bir grup Meriç Nehri’nin Edirne’ye yakın bölümünden Yunanistan’a geçmek istedi. 9 yaşındaki Nurefşan ve annesi Neslihan Teke de grupla birlikte Meriç Nehri’nin kenarına geldi. Küçük kız suya düşerek akıntıya kapıldı. Olay üzerine nehri geçmek isteyen mülteciler de geriye döndü. Nurefşan Teke’nin cansız bedeni öğleden sonra acı olayın yaşandığı yere yakın bir noktada bulundu.

Küçük Nurefşan, bugün cuma namazından sonra toprağa verildi. Nurefşan, Türkiye’deki hukuksuzluklar nedeniyle Afrika’ya gitmek zorunda kalan ve 5 yıldır görmediği babasına kavuşmak için annesiyle birlikte Yunanistan’a geçmek istiyordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0