Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Elektronik sigaralar yasaklanıyor

“Zararsız” diye düşünüldüğü için normal sigaraya tercih edilen ancak normalinden çok daha hızlı öldürdüğü anlaşılan elektronik sigara yakında ABD’de yasaklanacak.

BOLD – Piyasaya ilk sürüldüğünde zararsız sigara diye pazarlanan fakat şu ana kadar 450’den fazla vakaya neden olup en az 6 ölümün sebebi haline gelen elektronik sigaranın hiç masum olmadığı ortaya çıktı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de bu bağlamda elektronik sigarayı yasaklamak için adımlar atıyor.

Duyuru, Sağlık ve İnsan Hizmetleri (Health and Human Services – HHS) Sekreteri Alex Azar tarafından yapıldı. Azar, bu cihazların yeni nesil nikotin bağımlılığının önünü açtığını belirtti.

HHS’ye göre FDA, şu anda tütün aromalı olmayan ve izinsiz satılan elektronik sigaraları hedefleyen bir politika hazırlama aşamasında. 8 Ağustos’ta ise bu ürünleri satan şirketlerin, gelecek 2 yıl içerisinde FDA’ya tütün ürünü satma başvurusu yapmalarını gerektiren bir kural yürürlüğe girmişti.

YASAL OLARAK PAZARLANMIYOR

HHS, şu anda piyasada bulunan elektronik sigara sistemlerinin yasal olarak pazarlanmadığını, bunun devlet tarafından düzenlenmesi gerektiğini açıkladı.

FDA, gelecek haftalarda açıklanması beklenen yeni politikalarıyla birlikte pazarlama öncesi izni olmayan aromalı elektronik sigara ürünlerine bir çeşit düzenleme getirecek. FDA’dan Ned Sharpless, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Hazırlanmasının ardından bu uyumluluk politikası, FDA’nın gençler arasında yaygınlaşan elektronik sigara kullanımına karşı kullanabileceği güçlü bir araç haline gelecek. Özellikle çocuklara son derece çekici gelen aromalı elektronik sigara ürünlerine karşı hızlı bir şekilde harekete geçmemiz gerekiyor. Dahası, çocuklar arasında tütün aromalı ürünlere karşı bir eğilim görmemiz durumunda ek önlemler de alabiliriz.”

“GEÇ KALINDI”

ABD, geçtiğimiz aylarda elektronik sigaraları odak noktası haline getirdi ancak FDA, yavaş hareket etmesi sebebiyle birçok eleştirinin odak noktası oldu. FDA’nın düzenlemeye yönelik aldığı önlemlerin az olması, kişilerin eleştirilerindeki birinci noktalardan oldu.

GİZEMLİ AKCİĞER HASTALIĞI YAYGINLAŞIYOR

Ağustos ayının başından bu yana elektronik sigara kullanıcıları arasında yaygın görülen isimsiz bir akciğer hastalığı gündeme geldi. Son derece ciddi sonuçları olan bu hastalığın sebebi, şu an için kesin olarak açıklanmadı.

Resmi bir açıklama yapılmamasına karşın elektronik sigara kullanıcıları arasında görülen hastalığın sebebinin elektronik sigaralar olduğu düşünülüyor.

Elektronik sigara ağzında patlayınca çenesi kırıldı

Dünya

Koronavirüsü aşısı bulundu mu?

Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, koronavirüs için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini duyurdu.

BOLD-Dünyayı tehdit eden Koronavirüsü (Kovid-19) hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Çin’in Rusya Federasyonu Büyükelçisi Zhang Hanhui, “Çin’deki bilim adamlarımızın bulduğu ilaç etkisini kanıtladı ve testler başarılı şekilde devam ediyor. İlaca yönelik çalışmaların son kısmının kısa süre zarfında bitirilmesi hedefleniyor ve Şubat sonuna kadar Çin’deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek. Virüsün yayılma merkezinde ise hayatın Mart sonuna kadar düzelmesi planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’yle çalışıyoruz. Ekibimizin içinde 2 Rus bilim adamı da var. Rusya’ya ve halkına destekleri için teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

İlk olarak Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 2 bin 600’e yakın kişi hayatını kaybetti. Virüs, son olarak İran ve Irak’ta görüldü.

Altın fiyatları ‘kovid-19’ endişesiyle 7 yılın zirvesinde

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da bir araç karnaval alayına hızla girdi, çok sayıda yaralı olduğu bildiriliyor

Almanya’da Hessen eyaletindeki Volkmarsen’de karnaval kutlamaları sırasında bir aracın karnaval alayına daldığı ve çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

BOLD – Hessen eyaletindeki Volkmarsen’deki karnaval kutlamalarında bir aracın karnaval geçit törenine daldığı ve birçok kişinin yaralandığı bildirildi.

Rosenmontag (Güller Pazartesisi) kutlamaları sırasında karnaval kutlaması yapanların arasına bir aracın hızla girdiği bildirildi. Kassel polisi, olayda çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Aracın sürücüsünün gözaltına alındığı bildirildi. Yaralıların durumu veya olayın nasıl meydana geldiği ile ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Almanya Hanau’da binlerce kişi ırkçılığa karşı yürüdü

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’nın Hanau’daki ırkçı saldırıda gergin anma; Gözyaşı ve öfke!

Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı cinayet sonrası protesto gösterisi düzenlendi.

FATİH AKALAN-ÖZEL

BOLD-Dördü Türk 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası Hanau’da toplanan binlerce kişi, “Naziler dışarı” sloganları attı. Hanau Meydanı’ndaki anma programına 3 dinin temsilcileri de katıldı. Alana gelen Hana Belediye Baskani Klaus Kaminski de eylem yapan vatandaşlara destek verdi. Mitingde konuşan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın “İslam Karşıtlığıyla Mücadele Özel Temsilcisinin de atanması lazım” dedi.

Okumaya devam et

Popular