Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Tesla CEO’su: Yeni Roadster şimdiye kadarki en hızlı otomobil olacak

İkinci nesil Roadster’ı yakın zaman önce tanıtan Tesla, lansmandaki aracın sadece bir başlangıç olduğunu, üretim başladığında performansın çok daha iyi olacağını aktardı.

BOLD – Tesla’nın yeni çalışmaları arasında tamamen elektrikli bir kamyonet ve Model 3’ün yeni versiyonu, yeni Model Y gibi otomobiller var. Yeni nesil Roadster ya da diğer adı ile Tesla Roadster 2 ise şirketin CEO’su Elon Musk’a göre “şimdiye kadar yapılmış en hızlı otomobil” olacak.

İlk olarak 2017 yılının sonlarında gerçekleşen bir etkinlikte Tesla Semi ile birlikte tanıtılan Tesla Roadster 2’nin teknik özellikleri şaşırtıyor.

Tanıtım etkinliğinde Tesla Roadster 2’nin 0-60 m/h (0-100 km/s) hıza 1.9 saniyede, 100 m/h’ye (160 km/s) ise 4.2 saniyede ulaştığı belirtilmişti. Dahası, araç 250 m/h (402 km/s) hıza çıkabiliyor ve yaklaşık 1.000 kilometreye kadar menzili var.

Tesla, otomobilin ilk görüntüsünü nisan ayında paylaşmıştı

Tesla, 1.9 saniyede 100 km hıza ulaşabilen Roadster için 4 saniyelik tanıtım videosu yayınladı

Yeni Tesla Roadster’ın performansı her ne kadar dudak uçuklatsa da üretilen model, tanıtılandan daha iyi olabilir. Tesla’nın baş tasarımcısı Franz von Holzhausen, “Gelişiyor, daha fazlasını hak ediyor ve zamana ihtiyacı var. Her açıdan açıkladığımızdan daha iyi olacak” diyerek otomobile duyduğu güveni dile getirdi.

İlk başta Tesla’nın ortaya koyduğu bazı performans rakamlarıyla ilgili biraz şüpheler oluşmuştu. Ancak Emile Bouret adlı bir otomobil test sürücüsü birkaç ay önce yeni nesil Roadster’ı kullandı ve ilk izlenimleri büyük oranda olumlu geçti.

Emile Bouret, “Rakamların teorik olmadığını, hepsine erişildiğini ancak net bir açıklama yapamayacağını” belirtti.

Her şey plana uygun olarak ilerlerse yeni nesil Roadster 2020 yılında üretime girecek ve giriş seviyesi modeli yaklaşık 200.000 dolar olarak fiyatlandırılacak.

Eski ve yeni tüm araç tiplerine uyumlu elektrikli motor kiti üretildi

Dünya

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

İngiliz basını, Başbakan Boris Johnson hükumetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülke ile seyahat koridorlarının oluşturulması için görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

BOLD – İngiltere hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında, ülkeye gelen herkesin 14 gün boyunca evde kendini karantinaya alması öngörülüyor. Kişilerin kendilerini karantinada tutup tutmadıkları yapılacak ziyaretlerle denetlenecek ve uyulmadığının tespiti halinde de 1000 sterline kadar ceza kesilebilecek.

Ancak İngiltere’nin seyahat koridoru için anlaşma sağladığı ülkelerden gelenler karantina şartından muaf tutulacak.

UÇUŞLAR 15 TEMMUZ’DA BAŞLAYABİLİR

Financial Times gazetesi, İngiltere ile Türkiye’nin seyahat koridoru oluşturma konusunda görüştüklerini ve anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi.

Habere göre, iki ülke karşılıklı uçuşların başlaması için 15 Temmuz tarihi üzerinde görüş birliğine vardı ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

Gazeteye konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “İki ülke, yakın temas halinde. İngiltere bizim için çok önemli bir ülke” dedi. Aynı yetkili, nihai kararın İngiltere’de salgının yayılma hızına ve yeni vakalardaki artışa bağlı olacağını da vurguladı.

İngiltere’de şu ana kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası 283 binin üzerinde. İngiltere, 40 bine yaklaşan toplam can kaybıyla dünyada ABD’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2,9 milyon ziyaretçi gitti.

Hollanda Türkiye’den gelenlere karantina zorunluluğu getiriyor, Almanya AB’nin kararını bekliyor

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan: Türk Sahil Güvenliği Ege’de göçmen teknelerine geçiş sırasında eşlik ediyor

Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botların Ege’de Yunanistan’a geçmek isteyen göçmenlerin teknelerine eşlik ettiğini iddia etti. Yunan tarafı buna ilişkin bir videoyu da Youtube hesabından yayınladı.

BOLD – Yunan Sahil Güvenliği, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botların Ege’de Yunanistan’a geçmek isteyen göçmen teknelerine eşlik ettiğini iddia etti.

Yunan Sahil Güvenliği buna ilişkin bir videoyu da Youtube hesabından yayınladı. Yayınlanan videoda 2 ayrı geçişten görüntüler yer alıyor.

Görüntülerde, Yunan kara sularına yaklaşan göçmen teknelerinin yakınında Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait botlar görülüyor.

Yunan Sahil Güvenliği, görüntülerin Midilli adası yakınlarında geçtiğimiz günlerde çekildiğini açıkladı.

Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığı, daha önce buna benzer görüntüler yayınlamıştı.

Görüntüler öncesi, 32 göçmeni taşıyan bir botun Midilli adasının kuzeydoğusundaki Madamados yakınlarındaki Palios kumsalına ulaştığı açıklanmıştı. Botun Midilli adasına bu ay ulaşan ilk göçmen botu olduğu belirtildi.

Adaya ulaşan Afrika ve Afgan asıllı göçmenlerin karantinaya alınacağı bildirildi.

Midilli adasına Mayıs ayı içerisinde 125 göçmen ulaştı.

Diğer Ege adalarına Mart ayından beri ulaşan göçmen teknesi olmadı.

Yunanistan Ankara’yı AB’ye şikayet etti: Türkiye ile askeri çatışmaya hazırız

Okumaya devam et

Dünya

BM: Libya’daki ateşkes görüşmeleri dolaylı yoldan başladı

Birleşmiş Milletler, Libya’daki ateşkes görüşmelerinin General Halife Hafter heyetiyle 3 Haziran’da başladığını duyurdu. Görüşmeler dolaylı şekilde yürütülüyor.

BOLD – BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, BM Libya Destek Misyonu’nun (UNSMIL) ateşkes görüşmelerine 3 Haziran’da başladığını açıkladı.

Velluci, görüşmelerin ilk etapta UNSMIL ile General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu heyeti arasında yapıldığını belirtti.

Görüşmelerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle video konferans yoluyla yapıldığı bilgisini paylaşan Vellucci, UNSMIL’in görüşmelerin gidişatına ilişkin bilgilendirme yapacağını kaydetti.

UNSMIL’den 2 Haziran’da yapılan açıklamada, Libya hükümeti ile Hafter’in ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini duyurulmuştu.

Açıklamada, ateşkes görüşmeleri ve ilgili güvenlik düzenlemelerinin, BM misyonunun 23 Şubat’ta 5+5 formatındaki ortak askeri komite görüşmelerinde sunduğu anlaşmaya binaen gerçekleştirileceği ifade edilmişti.

BM’nin belirlediği format kapsamında Libya görüşmeleri taraflarla ayrı ayrı (dolaylı) yürütülüyor.

Ankara’da bir araya gelen Erdoğan ve Serrac, Hafter’le müzakerelere kapıları kapattı

Okumaya devam et

Popular