Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türkiye Soçi mutabakatından çok şey kazanmadı

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de varılan mutabakatla ilgili konuştu. Soçi Mutabakatı’nın “boşluklarla dolu” olduğunu söyledi.

BOLD – Özel Temsilci James Jeffrey, Senato Dış İlişkiler Komitesi üyelerinin sorularını yanıtladı. Soçi Mutabakatı’nı değerlendiren Jeffrey, “Türkiye bundan çok fazla şey kazanmadı. Rusya’dan ABD’den aldığından daha azını aldı. YPG oyun dışı kalmadı” dedi.

Jeffrey, ABD Senatosu’nın Dış İlişkiler Komitesi’nde senatörlerden gelen soruları yanıtladı. Türkiye’nin Suriye harekatı için “Üst üste yapılan uyarılara ve Trump yönetimi tarafından üst üste teklif edilen teşviklere rağmen ne yazık ki Türkiye akıllıca hareket etmedi” dedi.

RUSYA’DAN DAHA AZINI ALDI

Rusya ve Türkiye arasındaki Soçi Mutabakatı’nı değerlendiren Jeffrey, “Rusya bizim Türkiye ile yaptığımız anlaşmadan kopya çekerek pek çok açıdan bizimkine benzeyen bir anlaşma yaptı. Ama Türkiye bundan çok fazla şey kazanmadı. Türkiye Rusya’dan ABD’den aldığından daha azını aldı. Ama bu süreçte Suriye’nin kuzeydoğusunu karıştırdı, IŞİD mücadelesinin altını oydu, Rusları ve rejimi herkes için trajik olacak şekilde dahil etti” ifadelerini kullandı.

SOÇİ İLE YPG OYUN DIŞI KALMADI

James Jeffrey, Soçi mutabakatını Türkiye’nin Suriye’deki hedefleri açısından değerlendirirken “YPG geri çekildi ama tam anlamıyla yenilgiye uğratılmadı ya da oyun dışı kalmadı. Yani Türkiye’nin amaçlarından biri gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

BOŞLUKLARLA DOLU

Jeffrey, soru cevap kısmında Soçi Mutabakatı için, “Bence boşluklarla dolu. Türklerin yol almasını durduracaktır” ifadelerini kullandı. “Bildiğim tek şey bu mutabakatın Türklerin daha da ilerlemesini durduracak olması. Ruslar YPG’yi, kontrol ettikleri alanların dışında tutacaklarını söylüyor. Bu çok muğlak bir taahhüt. Yerine getirecekler mi, bilmiyorum” dedi.

MUHALİFLER EN AZ BİR KEZ SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ

Suriye’de Türkiye’nin operasyonu sırasında savaş suçu işlenip işlenmediği sorusuna karşılık Jeffrey, “Türkiye destekli ve Türkiye komutasında bulunan muhalif güçlerin en az bir kere savaş suçu işlediklerini söyleyebiliriz. Türkiye’den bu konuda açıklama talep ettik” dedi.

ŞAHSEN BANA DANIŞILMADI

Suriye Özel Temsilcisi, Başkan Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı öncesinde kendisine danışılmadığını belirtti. Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı konusunda kendisine önceden şahsen danışılmadığını, Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında 6 Ekim’de gerçekleşen telefon görüşmesinde odada olmadığını ancak görüşmenin içeriğine ilişkin kapsamlı bir şekilde bilgilendirildiğini söyledi.

IŞİD MİLİTANLARI SERBEST KALDI

James Jeffrey, Türkiye’nin Suriye’de Barış Pınarı Operasyonu’nu başlatmasında bu yana ‘düzinelerce’ IŞİD militanın serbest kaldığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da geçen hafta yaptığı bir açıklamada operasyon nedeniyle yakalanan IŞİD militanlarının kaçtığını ifade etmişti.

Soçi sonrası Rusya Şam’a bilgi verdi: Esad’dan Putin’e teşekkür

Dünya

Rus medyası: İdlib’de Türk zırhlı araçlarını Rus savaş uçakları vurdu

İdlib’de dün 2 Türk askeri şehit oldu 5 asker yaralandı. Ancak hava saldırısını kimin gerçekleştirdiğine ilişkin bir bilgi verilmedi. Rusya Savunma Bakanlığının açıklamasına yansıyan ifadeler ve Rus medyası ise saldırıyı Rus savaş uçaklarının düzenlediğini ortaya koydu.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığı, dün İdlib’de çatışmalarda 2 askerin şehit olduğunu, 5 askerin de yaralandığını açıkladı. Ancak açıklamada hava saldırısını kimin yaptığına bir açıklık getirilmedi.

MSB, SALDIRIYI KİMİN YAPTIĞINI BELİRTMEDİ

Açıklamada, “Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza yapılan hava saldırısı sonucu” ifadesi yer aldı.

Milli Savunma Bakanlığı, daha önce 8 TSK personelinin hayatını kaybettiği 3 Şubat’taki saldırı ve yine 5 askerin şehit olduğu ikici saldırı sonrası yaptığı açıklamalarda açık bir şekilde saldırıyı Suriye Ordusu’nun gerçekleştirdiğini ifade etmişti.

Rusya uzmanı Kerim Has da, attığı bir tweette bu noktaya dikkati çekti.

Kerim Has, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: ” İdlib’de bugün Türk askerine saldırıyı kimin yaptığını Ankara belirtmekten çekinmiş sanki. Rus Savunma Bakanlığı ise aynı yerde Su-24 uçaklarıyla, haberdeki açıklamaya göre, Türkiye destekli “teröristlere” hava saldırısı düzenlediğini söylüyor. Son 3 haftada İdlib’de Türk askerine karşı yapılan 3 saldırıya dair Milli Savunma Bakanlığının 3 açıklaması bir şeyi net olarak ortaya koyuyor: Önceki 2 saldırıyı yapanın Rejim olduğu açıkça belirtilirken, bugünkü hava saldırısını kimin yaptığı sorusunun yanıtı yok.”

RUSYA: SAVAŞ UÇAKLARI MİLİTANLARA ATEŞ AÇTI

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin dün yaptığı açıklamada saldırıyı Rus uçaklarının yaptığını ortaya koyuyor.

Neyrab bölgesindeki çatışmalar sırasında Türk askerlerinin desteğiyle muhalif güçlerin Suriye savunma hatlarını yardığı belirtiliyor ve Merkez, Rus Su-24 savaş uçaklarının Suriye’nin talebi üzerine militanlara ateş açtığını ve bunun sahadaki çatışmanın seyrini tersine çevirerek Suriye ordusunun saldırıları püskürtmesini sağladığını ifade ediyor.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere bölgedeki çatışmalar sırasında bombardıman yapan Rus savaş uçakları. Bölgede Suriye savaş uçaklarının bulunduğuna dair bir ifade bulunmuyor.

Rusya uzmanı Kerim Has da bu açıklamaya dikkat çekiyor. Has, “Tuhaf. İdlib’de bugün Türk askerine saldırıyı kimin yaptığını Ankara belirtmekten çekinmiş sanki. Rus Savunma Bakanlığı ise aynı yerde Su-24 uçaklarıyla, haberdeki açıklamaya göre, Türkiye destekli “teröristlere” hava saldırısı düzenlediğini söylüyor.” ifadelerini kullandı.

RUS MEDYASI: RUS UÇAKLARI TÜRK ZIRHLI ARAÇLARINA SALDIRDI

Rus medyasında çıkan haberler de saldırıyı Rus savaş uçaklarının gerçekleştirdiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Rusya uzmanı Kerim Has, Rusya’nın en çok satan gazetelerinden Moskovsky Komsomolets’te çıkan bir yazıda açıkça saldırının Rus savaş uçakları tarafından gerçekleştirildiğinin belirtildiğini yazdı.

Has, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Rusya’nın en çok satan gazetelerinden Moskovsky Komsomolets’te @mkomsomolets İdlib’deki son saldırıyı konu kalan bir yazı. Başlık: “Rusya Hava-Uzay Kuvvetlerine Ait Uçaklar Suriye’de Türk Zırhlı Araçlarına Saldırdı” Alt Başlık: “Teröristler Yok Edildi”.”

BİLD MUHABİRİ: RUSYA, TÜRK ASKERLERİ ÖLDÜRDÜ

Alman Bild gazetesi muhabiri Julian Röpcke de Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin yaptığı açıklamaya dikkat çekerek, “İşte başlıyoruz. Rusya, kendisine ait Sukhoi-24’ün Neyrab’ın kuzeyindeki bölgeyi  bombaladığını doğruladı. Daha fazla tartışma yok, tahmin ediyorum.Rusya, Türk askerleri öldürdü.” diye yazdı.

İdlib’den acı haber; iki asker şehit, beş asker yaralı

Okumaya devam et

Dünya

Londra’da Camii’de silahlı saldırı; din görevlisi bıçaklandı

İngiltere’nin başkenti Londra’da camiye giren bir kişi, namaz kılan bir din görevlisini bıçakladı. Saldırgan, ekipler tarafından etkisiz hale getirildi.

BOLD-Londra’da, camiye giren bir kişi namaz kılan din görevlisine bıçakla saldırdı. İngiliz basınında yer alan haberlerde, saldırganın camiye koşarak girdiği ve namaz kılan din görevlisini boynundan bıçakladığı belirtildi.

Olay yerinde çekilen görüntülerde, kırmızı kıyafetli bir kişinin polis ekipleri tarafından yere yatırıldığı görülüyor. Londra Emniyet Müdürlüğü, saldırganı gözaltına aldığını açıkladı. Ayrıca yapılan açıklamada, saldırıya uğrayan din görevlisinin 70’li yaşlarda olduğu kaydedildi.

Almanya’daki saldırıda hayatını kaybedenlerin 5’i Türk vatandaşı

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’daki saldırıda hayatını kaybedenlerin 5’i Türk vatandaşı

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’nın Hanau kentinde iki nargile kafeye düzenlenen saldırıda 5 Türkün yaşamını yitirdiğini açıkladı. Saldırıya tepkiler de devam ediyor.

BOLD – Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Hanau’dan gerçekleştirilen saldırıda 5 Türk vatandaşının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Almanya’nın Hanau kentinde iki nargile bara düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Saldırı şüphelisi olay sonrasında 72 yaşındaki annesiyle birlikte ikamet ettikleri evde ölü olarak bulundu. Böylece yaşanan olayda toplam ölü sayısı 11 olarak kayıtlara geçti.

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth, 43 yaşındaki Alman vatandaşı şüphelinin, annesiyle birlikte Hanau’da ikamet ettiğini belirtti. Her ikisinin de ateşli silahla vurulmuş halde bulunduğunu belirten Beuth soruşturma makamlarının evde bir de silah bulduğunu söyledi.

Peter Beuth, zanlının silahları yasal yollarla aldığını ve spor amaçlı nişancılık yaptığını açıkladı.

Beuth, şimdiye kadar yürütülen soruşturmanın saldırının arkasında “yabancı düşmanı bir motivasyon” olduğuna işaret ettiğini belirtti. Saldırı nedeniyle Hessen eyalet parlamentosunda bugün planlanan oturumlar da iptal edildi.

MERKEL: IRKÇILIK ZEHİRDİR

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Saldırganın ırkçı bir motivasyonla hareket ettiğini gösteren çok fazla işaret var” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel “Saldırının perde arkasını netleştirmek için her şey yapılıyor. Vatandaşlarımızı kökenlerine ve dinlerine göre ayırt etmiyoruz. Irkçılık zehirdir, nefret zehirdir ve toplumda bu zehir var, birçok suçun sorumlusu da bu zehirdir” diye konuştu.

Sabahın erken saatlerinden beri olayla ilgili bilgi aldığını söyleyen Merkel, Brüksel’deki Avrupa Birliği zirvesi esnasında da sürekli olarak bilgilendirildiğini ifade etti.

STEİNMEİER: YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de “Hanau’daki terörist eylemi kınadığını” açıkladı ve “Irkçı nefret tehdidi altında olan herkesin yanındayım. Yalnız değilsiniz” dedi.

TERÖR İNSANLIĞIN ORTAK PROBLEMİDİR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, saldırı ile ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Irkçılık ve terör tüm insanlığın ortak problemidir.” dedi:

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Kütüphane’nin açılışı sırasında yaptığı konuşmada Almanya’daki saldırıya değindi. Berlin Büyükelçiliği’nin süreci takip ettiğini söyledi. “Alman makamlarının saldırıyı tüm boyutlarıyla aydınlatmak için gereken her türlü çabayı göstereceğine inanıyorum.” dedi.

“SALDIRILARA DUR DEME ZAMANI GELMİŞTİR”

Dışişleri Bakanlığı da saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Avrupa’da giderek artan yabancı düşmanlığıyla mücadelede gösterilen duyarsızlık, bu tür saldırılara her geçen gün bir yenisinin eklenmesine sebep olmaktadır. Artık bu saldırılara dur deme zamanı gelmiştir. Aksi takdirde, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı çok daha vahim boyutlara ulaşabilecek ve tehlikeli yerlere gidebilecektir… Artık tüm Avrupa ülkelerinin, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı birleşmesinin ve tek sesle konuşmasının zamanı gelmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Almanya’nın Hanau kentinde saldırı: 9 kişiyi öldürdü, evinde annesiyle ölü bulundu

Okumaya devam et

Popular