Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yargıtay cezayı bozdu, beraat verdi: Gizli tanık ifadesi, sendika ve dernek üyeliği suç oluşturmaz!

Yargıtay, Hizmet Hareketi’ne mensup binlerce kişiye beraat getirecek içtihat kararı verdi. Sendika, dernek üyeliği, sosyal medya beğenisi, kitap bulundurma ve protesto gösterilerine katılmanın suç oluşturmayacağı belirtildi.

BOLD İçtihat niteliğindeki karara konu Isparta’daki davada tutuklu sanığın beraatine ve tahliyesine karar verildi. Yargıtay 16. Ceza Dairesinin binlerce kişiyi ilgilendiren beraat kararında, silahlı terör örgütü üyeliğinden mahkumiyet için somut deliller gerektiği vurgulandı. Kararda, bu suçtan mahkumiyet için kişinin örgütün nihai amacını bilerek, organik bir bağla hiyerarşiye dahil olduğunun gösteren somut delillerin bulunması gerektiği kaydedildi.

KHK ile ihraç edilen Eski Sulh Ceza Hakimi Kemal Karanfil’in paylaştığı Yargıtay 16. Ceza Dairesinin 9 Temmuz 2019 tarihli karar içtihat niteliği taşıyor. Kararda, Isparta 3. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararı onayan Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinin kararı bozuldu.

SEMPATİ, ÜYELİK, KİTAP BULUNDURMAK SUÇ DEĞİL

Kararda, silahlı terör örgütü üyeliğinin şartları sıralandı. “Örgüte sempati duymak ya da örgütün amaçlarını, değerlerini ideolojisini benimsemek, buna ilişkin yayınları okumak, bulundurmak, örgüt liderine saygı duymak gibi eylemler örgüt üyeliği için yeterli değildir denildi.”

AMACINI BİLME, ORGANİK BAĞ ŞARTI

Kararda, silahlı terör örgütü üyeliği suçunun oluşabilmesi için ‘örgütün nihai amacını bilmek, örgütle organik bir bağ kurarak hiyerarşisine dahil olmak’ gibi delillerin olması gerektiği vurgulandı. Sanık hakkında bu delillerin bulunmadığı kaydedilen kararda, Kitap adlı gizli tanığın ifadesinin başka delillerle desteklenmediğinden hükme esas alınamayacağı, örgüte müzahir derneğe üye olmak, sosyal medya hesabında takip ve beğenilerde bulunmak, protesto gösterilerine katılmaktan ibaret eylemlerinin sempati ve iltisak boyutunu aşar nitelikte silahlı terör örgütü üyesi olduğu ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler olarak değerlendirilmeyeceği vurgulandı. Sanığın beraatine karar veren Yargıtay, tahliyesine hükmetti.

DARBEYLE ALAKASI OLMAYAN ON BİNLERCE İNSAN TUTUKLANDI

 

 

 

Tutsak 864 bebek ve 11 bin kadın için UNICEF’e imza kampanyası

Gündem

AİHS göre, düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde Türkiye birinci sırada!

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’ncu maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davalarda Türkiye hakkında 40 mahkûmiyet bulunuyor. Bu sıralamayla birinci olan Türkiye’yi 14 mahkûmiyetle Rusya takip ediyor.

BOLD-Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi maddeleri ihlal ettiği gerekçesiyle verilen mahkûmiyet AİHM Tarihinde zirveye ulaştı. Türkiye 2019’da 40 dava düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle mahkûm edildi.

AİHS’nin adil yargılama hakkıyla ilgili 6’ıncı maddesinin farklı fıkralarından ihlalde verilen kararlarda ise Rusya 68 mahkûmiyetle ilk sırada yer alırken, Türkiye 53 mahkûmiyetle ikinci sırada yer alıyor.

AİHM TARİHİNDE ZİRVEDE

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kurulduğu 1959 yılından bu yana en fazla hak ihlali kararının verildiği ülke. AİHM kurulduğu günden itibaren Türkiye 3 bin 128 hak ihlali ile zirvede. İkinci sırada Rusya, üçüncü sırada ise İtalya yer alıyor.

Tutuklu Harbiyelilerin anneleri, evlatları için yürüdükleri gerekçesiyle hakim karşısına çıkacak

Okumaya devam et

Gündem

AKP’de dolandırıcılık kavgası! Adem Yavuz Arslan yorumladı

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’ın hedefindeki Şehir Üniversitesi’nden açıklama: Kaygı duyuyoruz!

İstanbul Şehir Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Halkbank’ı dolandırdılar” suçlaması üzerine açıklama yaptı. Üniversite, bankadan alınan kredinin tamamının kampüs inşaatına harcandığını belirtti.

BOLD-AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hafta sonu AKP İstanbul İl Başkanları toplantısında konuşmada Şehir Üniversitesini hedef almış ve üniversitenin kuruluşunda yer alan eski yol arkadaşlarını dolandırıcılıkla suçlamıştı. Başta eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ile birlikte Mehmet Şimşek’i suçlayıcı ifadeler kullanmıştı.

Şehir Üniversitesinden yapılan açıklamada, “İstanbul Şehir Üniversitesi’ne Halkbank tarafından bankacılık mevzuatına uygun olarak kullandırılan yatırım kredisi, bütünüyle kampüs inşaatı için harcanmıştır” denildi.

Yapılan açıklama şöyle;

‘SİYASİ TARTIŞMALARA KURBAN EDİLMEMELİDİR’

“İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ilişkin gündeme getirilen ve Üniversite’yi zan altında bırakan asılsız iddiaları üzülerek takip etmekteyiz. Üniversite’nin tüzel kişiliği, mensupları (öğrencileri, öğretim elemanları ve çalışanları) ve paydaşlarının hakları ile kurumsal ve bilimsel birikimi siyasi tartışmalara kurban edilmemelidir.

‘DERİN BİR KAYGI DUYMAKTAYIZ’

Üniversitemize yönelik baskı, müdahale ve siyasi tartışmaların eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini kesintiye uğratmasından, devam eden hukuki süreçleri etkilemesinden derin bir kaygı duymaktayız. Bu bağlamda öne çıkan yanıltıcı beyanlara karşı açıklamamız belgeleri ile birlikte aşağıda sunulmuştur.

  1. Dragos kampüs arazisinin İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devri yürürlükteki yasalara uygun olarak yapılmıştır.
  2. İstanbul Şehir Üniversitesi’ne Halkbank tarafından bankacılık mevzuatına uygun olarak kullandırılan yatırım kredisi, bütünüyle kampüs inşaatı için harcanmıştır.
  3. İstanbul Şehir Üniversitesi, kredi borçlarını ödeyebilecek kapasiteye sahip olup bu süreçte borçlarının silinerek kamu tarafından yüklenilmesini asla talep etmemiştir. Üniversite’nin talebi mevcut yasalar çerçevesinde borçlarının yeniden yapılandırılmasından ibarettir.

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a hodri meydan: Akrabalar da dâhil tüm mal varlıklarımız soruşturulsun!

Okumaya devam et

Popular