Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin iadelerini başlattığı “yabancı terörist savaşçılar” Avrupa’nın gündeminde

Türkiye’nin Pazartesi günü iade işlemlerini başlattığı “yabancı terörist savaşçılar” Avrupa’nın gündemine oturdu. Fransa ve Almanya’daki sağ partiler AKP hükumetinin Avrupa’ya yönelik tehditlerine sert tepki gösterdi.

BOLD – Pazartesi gününden bu yana iki ülkenin de kabul etmemesi nedeniyle Yunanistan ve Türkiye sınırındaki tampon bölgede kalan ABD uyruklu bir IŞİD şüphelisinin durumuyla ilgili, vatandaşı olduğu ülke ABD ile görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

ABD İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

ABD vatandaşı kişinin, kendi isteği üzerine Yunanistan’a gönderildiği ancak Yunanistan kabul etmediği için tampon bölgede kaldığı belirtildi. ABD vatandaşının Yunanistan’a giriş yapabilmesini sağlayacak “geçerli bir seyahat belgesinin olduğu” ve kendi talebiyle Yunanistan’a gönderildiği ifade edildi.

Tampon bölgede kalan ABD’li IŞİD şüphelisinin durumuyla ilgili olarak, ülkesiyle görüşmelerin sürdüğü ifade edildi.

DANİMARKA’YA GÖNDERİLEN IŞİD’Lİ TUTUKLANDI

Türkiye’nin Pazartesi günü iade ettiği Danimarkalı IŞİD üyesi Kopenhag Havaalanı’na varmasının ardından Danimarka makamlarınca gözaltına alındı ve ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Danimarkalı yabancı savaşçının yargılama öncesi 27 gün gözaltında tutulacağı öğrenildi.

Danimarka Savcısı Sidsel Klixbull, Ahmed Salim El Hac adlı IŞİD üyesinin Danimarka terör yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltında tutulduğunu söyledi. Ahmed Salim El Hac ise hakkındaki suçlamaları reddediyor.

Kopenhag polisine göre Danimarka 2017 yılında El Hac’ın iadesini istedi ancak sonuç alamadı. Danimarkalı yetkililer, El Hac’ın Türkiye’de suçlu bulunduğunu ve IŞİD’e katılma suçundan dört yıl hapis cezasına mahkum edildiğini belirtti.

ALMAN BAKAN SOYLU İLE GÖRÜŞTÜ

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in meslektaşı Süleyman Soylu’yla IŞİD’li Almanlar’ın dönüş süreci konusunu telefonda konuştuğu açıklandı.

Bir bakanlık sözcüsü, Türk tarafının Türkiye’den sınır dışı edilen IŞİD’liler hakkındaki bilgileri önceden Almanya’ya ileteceğini söz verdiğini belirtti.

Bakan Seehofer ise, kamuoyunun tedirgin olmasına neden bulunmadığını, dönen zanlılarla ilgili soruşturmaların sürdüğünü ve dönenlerin Almanya için tehlike oluşturmaması için yetkililerin tüm hazırlıkları yaptığını kaydetti.

SERBEST KALMA İHTİMALİ KORKUTUYOR

Hukuk uzmanları, suçun farklı bir ülkede işlenmiş olması nedeniyle IŞİD’e katılmış Alman vatandaşlarının yargılama sürecinde delil yetersizliğinden serbest kalabilecekleri ve bazılarının iç güvenlik tehdidi oluşturacağına vurgu yapıyor.

Yurt dışına gidip terör olaylarına karışan çifte vatandaşların durumu ise daha da değişik. Almanya hükumeti geçen Nisan ayında bir yasa çıkararak, teröre karışan ve çifte vatandaş olanların Alman vatandaşlığının ellerinden alınmasının ve bir daha Almanya’ya gelmelerine izin verilmemesinin önünü açmıştı.

“TÜRKİYE, EKONOMİK AÇIDAN ALMANYA’YA MUHTAÇ”

Almanya’da iktidardaki koalisyonun büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) dış politika sözcüsü Norbert Röttgen, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD’lileri geri gönderme kararını “şantaj” olarak tanımladı.

“İkili ilişkilerde şantaj kabul edilemez” diyen Röttgen, “Orta ve Yakın Doğu’ya açılan kapı olarak Türkiye’ye stratejik ilgimiz bulunmakta. Bunu gizlemiyoruz da. Ama aynı zamanda Türkiye’nin de ekonomik olarak ayakta kalabilmek için Avrupa ve Almanya’ya muhtaç olduğu bir o kadar açıktır” diye konuştu.

Avrupalılar ve Almanlar olarak şantajı bir ilişki türü olarak kabul etmediklerini belirten Röttgen, “Bu düzeyde hiçbir şekilde muhatap olmayacağımızı Erdoğan’a açıkça göstermeliyiz” dedi.

FRANSA: DERHAL YARGIYA TESLİM EDİLECEKLER

Fransız Dışişleri Bakanlığı, “cihatçılar ve onların ailelerinin düzenli olarak Fransa’ya gönderildiğini, bu kişilerin uçaktan inip Fransa’ya ayak basar basmaz tutuklanacağını” dile getirdi.

Fransa ve Türkiye arasında imzalanan Cazeneuve Protokolünü hatırlatan Fransız Dışişleri, bu protokol çerçevesinde Türkiye ile cihatçı gönderme sürecinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü de dile getirdi.

Daha önce 250 civarında şüphelinin Fransa’ya iade edildiğini duyuran Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, bu kapsamda Türkiye’den 11 zanlının daha kabul edileceğini açıkladı. Şüphelilerin kimliklerine dair ayrıntı vermeyen Castaner, iadeler tamamlanır tamamlanmaz söz konusu kişilerin yargıya teslim edileceğini aktardı.

FRANSIZ AĞIRI SAĞINDAN TÜRKİYE’YE TEPKİ

Türkiye’nin cihatçıları Avrupa’ya göndereceği açıklaması, Fransa’da özellikle sağ ve aşırı sağ partiler içinde sert eleştirilere yol açtı.

Aşırı sağ parti Rassemblement National lideri Marine Le Pen, Türkiye’nin tutumu karşısında, Fransa’nın da sert yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

Le Pen, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Türkiye’nin NATO üyeliği askıya alınmalı, milyarlarca euroluk göçmen yardımı ve AB üyelik müzakereleri tümüyle kesilmeli ve AB’ye girişi kesin bir dille reddedilmeli. AB vatandaşlarının vergisi, Erdoğan rejimini finanse edemez” mesajını paylaştı.

Erdoğan ABD yolunda: “Sisli ve sancılı bir dönem”

Dünya

Oxford, Kovid-19 aşısını Kenya’da deneyecek

İngiltere’de yeni tip koronavirüse karşı aşı denemelerini sürdüren Oxford Üniversitesi, geliştirmeye çalıştığı Kovid-19 aşısını Kenya’da da gönüllü denekler üzerinde uygulayacak. Aşı programına, sadece doktor, hemşire ve eczacı gibi sağlık çalışanları katılabilecek.

BOLD – Oxford Üniversitesi’nin Kovid-19’a karşı geliştirmeye çalıştığı aşı Kenya’da da denenecek. Aşının İngiltere’de insanlar üzerindeki denemeleri sürüyor.

400 GÖNÜLLÜ ÜZERİNDE DENENECEK

Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası klinik deneyleri kayıt altında tuttuğu platformda detaylarını paylaştığı çalışmaya göre, Kenya’da 18 yaşından büyük 400 kişide yeni aşının koruma sağlayıp sağlamadığı test edilecek. Yaklaşık 2 yıl sürmesi planlanan aşı programına, gönüllü doktor, hemşire ve eczacı gibi sağlık çalışanları katılabilecek. Gönüllülerin, virüsün yayıldığı Kilifi ve Mombasa şehirlerinden seçileceği belirtiliyor.

 

27 Mayıs koronavirüs bilançosu: Ölenlerin sayısı 4.431’e yükseldi

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere’de ilk kez başörtülü bir Müslüman hakim olarak atandı

İngiltere’de 17 yıldan fazla süredir avukat olarak çalışan Raffia Arshad, hakim olarak atandı. Arshad “Bu sadece kişisel bir başarı değil, farklı bir kökene sahip herkes için büyük bir başarı” dedi.

BOLD – İngiltere’de ilk kez başörtülü bir Müslüman hakim olarak görevlendirildi. BBC’nin haberine göre başörtülü Raffia Arshad, geçen hafta Midlands bölgesine hakim olarak atandığına ilişkin mektubu aldı. 17 yılı aşkın süredir Ada’da avukatlık yapan Arshad, atamayla çoğu insanın kafasındaki “hakim görüntüsü” klişesini kırdığını belirtti. Ailesinde üniversite okuyan ilk kişi olan 40 yaşındaki Arshad, herkesin daha yükseği hedeflemesi gerektiğini vurguladı. “Neye benzediğiniz konusunda endişe etmeyin, kalıba sığma konusunda endişe etmeyin, o kalıbı kırın ve ihtiyacınız olanı elde edin” ifadelerini kullandı.

Arshad, elde ettiği başarının başkalarına ilham vermesini ve öncü olmayı umduğunu belirterek, “Bu noktaya gelmek biraz zaman aldı ama çok memnunum. Bu sadece kişisel bir başarı değil, farklı bir kökene sahip herkes için büyük bir başarı” değerlendirmesinde bulundu. 17 yılı aşkın bir süredir aile hukuku alanında avukat olarak görev yapan Arshad, “Hem kadınlardan hem de erkeklerden çok fazla e-posta aldım. Aralarında başörtülü oldukları için bırakın hakim olmayı avukat olmayacağını düşündüklerini söyleyen kadınlardan gelenler de vardı” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

İdlib’de TSK konvoyunun geçişi sırasında patlama

Suriye’nin İdlib kentindeki M4 karayolunda TSK konvoyunun geçişi sırasında yola önceden döşenen el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Patlamada yaralananlar var.

BOLD – İdlib’deki M4 karayolunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait konvoyun geçişi sırasında, yola döşenmiş el yapımı patlayıcı patlatıldı.

 

Patlamada yaralananlar olduğu ve bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi.

Yeni mülteci akını bekleyen Atina, sınıra ördüğü duvarı büyütüyor ve takviye güç yığıyor

Okumaya devam et

Popular