Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin iadelerini başlattığı “yabancı terörist savaşçılar” Avrupa’nın gündeminde

Türkiye’nin Pazartesi günü iade işlemlerini başlattığı “yabancı terörist savaşçılar” Avrupa’nın gündemine oturdu. Fransa ve Almanya’daki sağ partiler AKP hükumetinin Avrupa’ya yönelik tehditlerine sert tepki gösterdi.

BOLD – Pazartesi gününden bu yana iki ülkenin de kabul etmemesi nedeniyle Yunanistan ve Türkiye sınırındaki tampon bölgede kalan ABD uyruklu bir IŞİD şüphelisinin durumuyla ilgili, vatandaşı olduğu ülke ABD ile görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

ABD İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

ABD vatandaşı kişinin, kendi isteği üzerine Yunanistan’a gönderildiği ancak Yunanistan kabul etmediği için tampon bölgede kaldığı belirtildi. ABD vatandaşının Yunanistan’a giriş yapabilmesini sağlayacak “geçerli bir seyahat belgesinin olduğu” ve kendi talebiyle Yunanistan’a gönderildiği ifade edildi.

Tampon bölgede kalan ABD’li IŞİD şüphelisinin durumuyla ilgili olarak, ülkesiyle görüşmelerin sürdüğü ifade edildi.

DANİMARKA’YA GÖNDERİLEN IŞİD’Lİ TUTUKLANDI

Türkiye’nin Pazartesi günü iade ettiği Danimarkalı IŞİD üyesi Kopenhag Havaalanı’na varmasının ardından Danimarka makamlarınca gözaltına alındı ve ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Danimarkalı yabancı savaşçının yargılama öncesi 27 gün gözaltında tutulacağı öğrenildi.

Danimarka Savcısı Sidsel Klixbull, Ahmed Salim El Hac adlı IŞİD üyesinin Danimarka terör yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltında tutulduğunu söyledi. Ahmed Salim El Hac ise hakkındaki suçlamaları reddediyor.

Kopenhag polisine göre Danimarka 2017 yılında El Hac’ın iadesini istedi ancak sonuç alamadı. Danimarkalı yetkililer, El Hac’ın Türkiye’de suçlu bulunduğunu ve IŞİD’e katılma suçundan dört yıl hapis cezasına mahkum edildiğini belirtti.

ALMAN BAKAN SOYLU İLE GÖRÜŞTÜ

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in meslektaşı Süleyman Soylu’yla IŞİD’li Almanlar’ın dönüş süreci konusunu telefonda konuştuğu açıklandı.

Bir bakanlık sözcüsü, Türk tarafının Türkiye’den sınır dışı edilen IŞİD’liler hakkındaki bilgileri önceden Almanya’ya ileteceğini söz verdiğini belirtti.

Bakan Seehofer ise, kamuoyunun tedirgin olmasına neden bulunmadığını, dönen zanlılarla ilgili soruşturmaların sürdüğünü ve dönenlerin Almanya için tehlike oluşturmaması için yetkililerin tüm hazırlıkları yaptığını kaydetti.

SERBEST KALMA İHTİMALİ KORKUTUYOR

Hukuk uzmanları, suçun farklı bir ülkede işlenmiş olması nedeniyle IŞİD’e katılmış Alman vatandaşlarının yargılama sürecinde delil yetersizliğinden serbest kalabilecekleri ve bazılarının iç güvenlik tehdidi oluşturacağına vurgu yapıyor.

Yurt dışına gidip terör olaylarına karışan çifte vatandaşların durumu ise daha da değişik. Almanya hükumeti geçen Nisan ayında bir yasa çıkararak, teröre karışan ve çifte vatandaş olanların Alman vatandaşlığının ellerinden alınmasının ve bir daha Almanya’ya gelmelerine izin verilmemesinin önünü açmıştı.

“TÜRKİYE, EKONOMİK AÇIDAN ALMANYA’YA MUHTAÇ”

Almanya’da iktidardaki koalisyonun büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) dış politika sözcüsü Norbert Röttgen, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD’lileri geri gönderme kararını “şantaj” olarak tanımladı.

“İkili ilişkilerde şantaj kabul edilemez” diyen Röttgen, “Orta ve Yakın Doğu’ya açılan kapı olarak Türkiye’ye stratejik ilgimiz bulunmakta. Bunu gizlemiyoruz da. Ama aynı zamanda Türkiye’nin de ekonomik olarak ayakta kalabilmek için Avrupa ve Almanya’ya muhtaç olduğu bir o kadar açıktır” diye konuştu.

Avrupalılar ve Almanlar olarak şantajı bir ilişki türü olarak kabul etmediklerini belirten Röttgen, “Bu düzeyde hiçbir şekilde muhatap olmayacağımızı Erdoğan’a açıkça göstermeliyiz” dedi.

FRANSA: DERHAL YARGIYA TESLİM EDİLECEKLER

Fransız Dışişleri Bakanlığı, “cihatçılar ve onların ailelerinin düzenli olarak Fransa’ya gönderildiğini, bu kişilerin uçaktan inip Fransa’ya ayak basar basmaz tutuklanacağını” dile getirdi.

Fransa ve Türkiye arasında imzalanan Cazeneuve Protokolünü hatırlatan Fransız Dışişleri, bu protokol çerçevesinde Türkiye ile cihatçı gönderme sürecinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü de dile getirdi.

Daha önce 250 civarında şüphelinin Fransa’ya iade edildiğini duyuran Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, bu kapsamda Türkiye’den 11 zanlının daha kabul edileceğini açıkladı. Şüphelilerin kimliklerine dair ayrıntı vermeyen Castaner, iadeler tamamlanır tamamlanmaz söz konusu kişilerin yargıya teslim edileceğini aktardı.

FRANSIZ AĞIRI SAĞINDAN TÜRKİYE’YE TEPKİ

Türkiye’nin cihatçıları Avrupa’ya göndereceği açıklaması, Fransa’da özellikle sağ ve aşırı sağ partiler içinde sert eleştirilere yol açtı.

Aşırı sağ parti Rassemblement National lideri Marine Le Pen, Türkiye’nin tutumu karşısında, Fransa’nın da sert yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

Le Pen, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Türkiye’nin NATO üyeliği askıya alınmalı, milyarlarca euroluk göçmen yardımı ve AB üyelik müzakereleri tümüyle kesilmeli ve AB’ye girişi kesin bir dille reddedilmeli. AB vatandaşlarının vergisi, Erdoğan rejimini finanse edemez” mesajını paylaştı.

Erdoğan ABD yolunda: “Sisli ve sancılı bir dönem”

Dünya

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın talebini reddetti

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında, kurumun ABD’de danışmanlığını yapan hukuk firmasının talep ettiği özel statüde yargılanma talebi reddedildi.

BOLD-New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, hâkim Richard Berman, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firmasından Halkbank’ın sınırlı ve özel katılım mahkeme talebinin ayrıntılarının yer aldığı bir başvuru dilekçesini 19 Kasım tarihine kadar kendisine sunmasını istemişti.

King & Spalding firması adına avukat Andrew C. Hruska, 21 Kasım’da mahkemeye sunduğu 20 sayfalık başvuru dilekçesinde bir kez daha bankanın sınırlı ve özel yargılanma talebini iletmişti.

HALKBANK’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NEDİR?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, 15 Ekim’de Halkbank hakkında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları paravan şirketler aracılığıyla delmek, banka dolandırmak için komplo kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak gibi altı ayrı suçlamanın yer aldığı iddianame hazırlamıştı. İddianamede Halkbank’ın yaklaşık 20 milyar dolarlık usulsüz para transferi ve finansal işlem gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Oy oranları düşen AKP’de 3’üncü ortak arayışı!

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Popular