Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Geçen ay tarım ürünlerine tarlada yüzde 18.22 zam geldi

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım – ÜFE) ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.70, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.22 arttı.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2019 dönemine ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre Tarım – ÜFE, bir önceki aya göre yüzde 1.70, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11.64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.22 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 22.64 artış gösterdi.

Bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 1.88 artış, ormancılık ürünlerinde yüzde 0.90, balıkçılıkta yüzde 2.57 azalış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 7.67, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 0.98 artış, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0.34 azalış gerçekleşti.

Alt tarım gruplarından; yumuşak çekirdekli ve sert çekirdekli meyveler yüzde 9.61, diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler yüzde 2.05 ve tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar yüzde 0.15 artış, çeltik yüzde 2.01, turunçgiller yüzde 0.91 azalış gösterdi.

Ekim 2019’da endekste kapsanan 92 maddeden 41’inin fiyatlarında artış, 36’sının fiyatlarında azalış oldu, 5 maddenin fiyatlarında ise değişim yaşanmadı. 10 madde endekse bu ay girdi.

Her 1 dakikada 7 kişi işsiz kaldı

Ekonomi

Faiz kararı saat 14’te açıklanacak, değişiklik beklenmiyor

Merkez Bankası faiz kararını bugün saat 14.00’te açıklayacak. Artan döviz kurlarını dizginlemek adına faiz artırımı konusunda hemfikir olan ekonomistler, Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’ndan faiz artırımı beklemiyor. 

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak. Ekonomistlerin büyük bölümü faizlerde değişikliğe gidilmesini beklemiyor.

9 KEZ ART ARDA FAİZ İNDİRMİŞTİ

Reuters anketine katılan 17 ekonomistten 14’ü bankanın faizi sabit tutmasını beklerken, 3’ü faizlerde artışa gidileceğini öngörüyor. Merkez Bankası Haziran ayına kadar 9 kez art arda faiz indirmiş ve faizi yüzde 24’ten yüzde 8,25’e getirmişti. Geçtiğimiz üç ayki toplantısında ise değişiklik yapmamıştı. Karar saat 14’te açıklanacak. Merkez Bankası Haziran ayına kadar 9 kez art arda faiz indirmiş ve faizi yüzde 24’ten yüzde 8,25’e getirmişti. Geçtiğimiz üç ayki toplantısında ise değişiklik yapmamıştı. Karar saat 14.00’te açıklanacak.

“Kardeşim suçsuz! Türkiye’ye iade edilirse işkence görecek”

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP’li belediyenin vekile kıyağına İyi Parti “dur” dedi

AKP’li Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, belediyeye ait iş yerlerinin kiralarına zam yaparken AKP Milletvekili Hamdi Uçar’ın iş yerine indirim yaptı. İyi Parti’nin bu indirim yargıya taşıması sonrası ihale iptal edildi.

BOLD – Zonguldak’ın Kozlu ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Ali Bektaş, belediyeye ait iş yerlerinin kiralarına zam yaparken AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’ın iş yerine ise indirim yaptı. Bu durumun yargıya taşınması sonrası Başkan Bektaş, ihaleyi iptal etti.

2012’DEKİ KİRASININ BİLE GERİSİNE ÇEKİLDİ

AKP’li Kozlu Belediyesi, belediyeye ait işyerlerini geçtiğimiz Ağustos ayında 10 yıllığına ihaleye çıkardı. İhaleye çıkarılan dükkanların kirasına yüzde 10 zam yaparken, AKP’li Milletvekili Hamdi Uçar’ın iş yerine yaklaşık yüzde 65 indirim yaptı. Belediyenin dükkanında kafeterya işletmeciliği yapan vekilin 14.500 lira olan kirasının, 5 bin liraya düşürülmesine İyi Partililer tepki gösterdi. Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, 1268 metre kare kapalı alanı, 480 metre kare açık alana sahip kafeterya Milletvekili Hamdi Uçar tarafından 2012 yılında 7 bin 560 liraya kiralanmıştı.

YARGIYA TAŞINAN İHALE İPTAL EDİLDİ

İyi Parti Kozlu İlçe Başkanı Ender Adıbaş, kafeteryanın bulunduğu yerin kira bedeli konusunda ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulununca Başkan Ali Bektaş ihaleyi iptal zorunda kaldı. İyi Parti olarak halkın yanında olduklarını ifade eden İlçe Başkanı Adıbaş, “Her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı olduğumuzu, Zonguldak için faydalı ve doğru işlerde kim yaparsa yapsın yanında olacağımızı her zaman ifade ettik. Yanlış kararlarda ise karşı çıkacağımızı herkesin bilmesini isteriz. Nitekim Kozlu Belediye Başkanlığının yaptığı ihalenin yanlış olduğunu, milletvekili de olsa asla ayrımcılık yapılmasına müsaade edilmemesi düşüncesiyle mücadelemizi gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Bu açıdan ihalenin iptal edilmesini olumlu buluyoruz” diye konuştu.

Panama’ya çağrı: Kardeşim Türkiye’ye iade edilirse işkence görecek

Okumaya devam et

Ekonomi

7 bakan eskiten Çukurova Havaalanı hala bitirilemedi: 8 milyon metrekare tarım alanı heba edildi

İnşaatına 2013’te başlanan Çukurova Havaalanı projesinde 7 yılda 3 kez temel atıldı, 7 bakan değişti ama hâlâ proje bitirilemedi. Havaalanı için büyük kısmı tarım arazisi olan 8 milyon metrekare alan kamulaştırılmıştı.

BOLD – 2011 yılından beri Mersin’in gündeminde olan Çukurova Havaalanı projesi hala bitirilemedi. İnşaatına 2013’te başlanan havaalanı, en çok temel atma, en çok bakan değiştirme, en çok seçim görme rekorlarını kırarak tarihe geçti.

İLK TEMELİ 2013’TE ATILMIŞTI

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre havaalanı 7 yılda 3 kez temel atma törenine sahne oldu. Bu sürede 7 Ulaştırma Bakanı değişti. Çukurova Havaalanı’nın ilk temel atma töreni tarihi olan Mayıs 2013’te Mersin Valiliği koltuğunda Hasan Basri Güzeloğlu oturuyordu. 2017 mart ayında yapılan ikinci temel atma töreninde Mersin Valiliği koltuğunda Özdemir Çakacak oturuyordu.

8 MİLYON METREKARE ALAN KAMULAŞTIRILMIŞTI

Çukurova Havaalanı’nın üstyapı işleri temeli ise 10 Haziran 2018’de atıldı. O tarihte Mersin Valiliği koltuğunda Ali İhsan Su oturuyordu. Çukurova Havalanı’nın temel atma törenine katılmak 3 valiye de nasip oldu. Çukurova Havaalanı’nın 2013 yılındaki değerlerle 357 milyon TL’ye mal olacağı açıklanmıştı. Havaalanı için büyük kısmı tarım arazisi olan 8 milyon metrekare alan kamulaştırılmıştı.

Tutuklanan avukatlara yöneltilen suçlama: İşkence nedeniyle şikayetçi olmak

 

Okumaya devam et

Popular