Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Rabia Naz Vatan’ın babası da gözaltında

Rabia Naz Vatan’ın ölümünü araştırmak için Eynesil’e giden gazetecilerin gözaltına alınmasından sonra bu sabah babası Şaban Vatan da gözaltına alındı.

BOLD- Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, bu sabah saatlerinde gözaltına alındı. Vatan gözaltına alınışını sosyal medya hesabından duyurarak “Polisler beni almaya geldi eve ifadem alınacakmış” dedi. Şaban Vatan’ın hangi suçlamayla gözaltına alındığı henüz bilinmiyor. Vatan geçen yıl da gözaltına alınıp bırakılmıştı.

Atike Naz ise eşinin gözaltına alınmasının ardından akademisyen Metin Cihan’a mesaj göndererek “Herkese haber ver ne olur” diye seslendi. Öte yandan Vatan ailesinin, Rabia Naz’ın ölümünden sorumlu tuttuğu kişilerin HTS kayıtlarının aradan geçen yaklaşık 20 aya rağmen incelenmediği ortaya çıktı. HTS kayıtları 24 aylık süre sonunda siliniyor.

KIZININ OTOPSİ FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞMIŞTI

Şaban Vatan, önceki gün Rabia Naz soruşturmasında gizlilik kararının kalkmasının ardından soruşturma dosyasındaki bazı bilgi, belge ve görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak, soruşturma savcılarına yönelik çeşitli suçlamalarda bulunmuştu.

GAZETECİLER DE HALA GÖZALTINDA

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için TBMM tarafından kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl da dün akşam Giresun da gözaltına alındı.

Gazeteci Metin Cihan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Canan Coşkun’un Rabia Naz Vatan cinayetine ilişkin soruşturmada ifade değiştiren tanık Mürsel Küçükal’a ulaştığını söylemişti. Kazım Kızıl ise Şaban Vatan ile birlikte olay yerinde çekim yaptığını belirten Cihan, “Anlaşılan emniyet ve savcılık bundan rahatsız olmuş.” demişti. Şaban Vatan, gazetecilerin gözaltına alınmasına sosyal medyadan tepki göstermişti.

NE OLMUŞTU?

Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde geçen yıl nisan ayında yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’a çarpan sürücünün Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni olduğunu öne sürülmüş; aile, çocuklarının ölümünün aydınlatılmasını AKP’li siyasetçilerin engellediğini iddia etmişti. Rabia Naz’ın ölüm nedeninin tespiti için Adli Tıp Kurumunca 2 rapor hazırlanmıştı.

Raporlarda ölümün, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi. Aile ise kızlarına otomobil çarptığını ve yaralı olarak evin önüne bırakıldığı belirtilmişti. Trabzon Adli Tıp’ın raporunda ise Rabia Naz’ın tırnaklarında erkek DNA’sı tespit edildiği ortaya çıkmıştı.

TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonunun 12 üyesi de 7 Kasım’da Eynesil’e gelerek incelemelerde bulunmuştu.

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun’da gözaltına alındı

Gündem

AİHS göre, düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde Türkiye birinci sırada!

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’ncu maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davalarda Türkiye hakkında 40 mahkûmiyet bulunuyor. Bu sıralamayla birinci olan Türkiye’yi 14 mahkûmiyetle Rusya takip ediyor.

BOLD-Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi maddeleri ihlal ettiği gerekçesiyle verilen mahkûmiyet AİHM Tarihinde zirveye ulaştı. Türkiye 2019’da 40 dava düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle mahkûm edildi.

AİHS’nin adil yargılama hakkıyla ilgili 6’ıncı maddesinin farklı fıkralarından ihlalde verilen kararlarda ise Rusya 68 mahkûmiyetle ilk sırada yer alırken, Türkiye 53 mahkûmiyetle ikinci sırada yer alıyor.

AİHM TARİHİNDE ZİRVEDE

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kurulduğu 1959 yılından bu yana en fazla hak ihlali kararının verildiği ülke. AİHM kurulduğu günden itibaren Türkiye 3 bin 128 hak ihlali ile zirvede. İkinci sırada Rusya, üçüncü sırada ise İtalya yer alıyor.

Tutuklu Harbiyelilerin anneleri, evlatları için yürüdükleri gerekçesiyle hakim karşısına çıkacak

Okumaya devam et

Gündem

AKP’de dolandırıcılık kavgası! Adem Yavuz Arslan yorumladı

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’ın hedefindeki Şehir Üniversitesi’nden açıklama: Kaygı duyuyoruz!

İstanbul Şehir Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Halkbank’ı dolandırdılar” suçlaması üzerine açıklama yaptı. Üniversite, bankadan alınan kredinin tamamının kampüs inşaatına harcandığını belirtti.

BOLD-AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hafta sonu AKP İstanbul İl Başkanları toplantısında konuşmada Şehir Üniversitesini hedef almış ve üniversitenin kuruluşunda yer alan eski yol arkadaşlarını dolandırıcılıkla suçlamıştı. Başta eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ile birlikte Mehmet Şimşek’i suçlayıcı ifadeler kullanmıştı.

Şehir Üniversitesinden yapılan açıklamada, “İstanbul Şehir Üniversitesi’ne Halkbank tarafından bankacılık mevzuatına uygun olarak kullandırılan yatırım kredisi, bütünüyle kampüs inşaatı için harcanmıştır” denildi.

Yapılan açıklama şöyle;

‘SİYASİ TARTIŞMALARA KURBAN EDİLMEMELİDİR’

“İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ilişkin gündeme getirilen ve Üniversite’yi zan altında bırakan asılsız iddiaları üzülerek takip etmekteyiz. Üniversite’nin tüzel kişiliği, mensupları (öğrencileri, öğretim elemanları ve çalışanları) ve paydaşlarının hakları ile kurumsal ve bilimsel birikimi siyasi tartışmalara kurban edilmemelidir.

‘DERİN BİR KAYGI DUYMAKTAYIZ’

Üniversitemize yönelik baskı, müdahale ve siyasi tartışmaların eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini kesintiye uğratmasından, devam eden hukuki süreçleri etkilemesinden derin bir kaygı duymaktayız. Bu bağlamda öne çıkan yanıltıcı beyanlara karşı açıklamamız belgeleri ile birlikte aşağıda sunulmuştur.

  1. Dragos kampüs arazisinin İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devri yürürlükteki yasalara uygun olarak yapılmıştır.
  2. İstanbul Şehir Üniversitesi’ne Halkbank tarafından bankacılık mevzuatına uygun olarak kullandırılan yatırım kredisi, bütünüyle kampüs inşaatı için harcanmıştır.
  3. İstanbul Şehir Üniversitesi, kredi borçlarını ödeyebilecek kapasiteye sahip olup bu süreçte borçlarının silinerek kamu tarafından yüklenilmesini asla talep etmemiştir. Üniversite’nin talebi mevcut yasalar çerçevesinde borçlarının yeniden yapılandırılmasından ibarettir.

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a hodri meydan: Akrabalar da dâhil tüm mal varlıklarımız soruşturulsun!

Okumaya devam et

Popular