Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Altan’a Almanya’dan prestijli ödül: Ahmet Altan o kadar kolay susturulamaz

Gazeteci ve yazar Ahmet Altan’a Almanya’da Scholl Kardeşler Edebiyat Ödülü verilecek. Ödülü veren kuruluşun başkanı Michael Then, “Ahmet Altan gibi biri o kadar kolay susturulamaz” dedi.

BOLD – Serbest bırakıldıktan sonra yeniden tutuklanan gazeteci ve yazar Ahmet Altan’a Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği Bavyera Eyalet Örgütü tarafından Scholl Kardeşler Edebiyat Ödülü verilecek.

Bavyera eyaletinin başkenti Münih’te 1980’den beri dağıtılan 10 bin euro değerindeki ödül, entelektüel bağımsızlığa, medeni özgürlüğe, ahlaki, entelektüel ve estetik cesareti teşvik etmeye yönelik sorumluluk duygusuna ivme kazandırmayı amaç edinenlere veriliyor.

Ödül, Nazilere karşı direndikleri için idama mahkûm edilen Hans ve Sophie Scholl adlı kardeşlerin adını taşıyor.

Altan’a ödülü gıyabında Münih’te bugün düzenlenecek Edebiyat Festivali kapsamında Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde verilecek. Altan tutuklu olduğu için ödülü şahsen alamayacak.

“AĞZINI AÇAN HERKES SUSTURULUYOR”

Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği Bavyera Eyaleti Başkanı Michael Then, Altan’ın cezaevinde kaleme aldığı ve Almancaya da çevrilen “Dünyayı bir daha hiç görmeyeceğim” adlı deneme kitabından dolayı ödüle değer bulunduğunu söyledi.

Düşünce özgürlüğünün önemine vurgu yapmak üzere Altan’a ödül verileceğini belirten Then, Altan’ı cezaevine koyanların bu eylemlerine her ne kadar yasal kılıflar da uydursalar onu susturamayacaklarını belirtti.

Then, “Ağzını açan herkes susturuluyor. Ancak Ahmet Altan gibi biri o kadar kolay susturulamaz, zira yazılarındaki ve kitaplarındaki cümleler çok yüce” diye konuştu. Then, çeşitli baskılarla susturulmak istenmesine rağmen Altan’ın yazılarında nefret dili ve intikam eylemi görmenin mümkün olmadığını vurguladı.

4 Kasım’da tahliyesine karar verilen ve aynı gece cezaevinden serbest bırakılan 69 yaşındaki Ahmet Altan, 13 Kasım’da aynı dava kapsamında ikinci kez tutuklanarak cezaevine konuldu.

Türkiye, Rusya’dan yolcu uçağı alacak

Dünya

Libya’da Hafter güçleri: Silah ve mühimmat taşıyan bir Türk kargo gemisini vurduk

Libya’nın doğusunda kontrolü elinde tutan General Halife Hafter güçlerinin silah ve mühimmat taşıdığını iddia ettiği bir Türk kargo gemisini Trablus limanında bombaladığı ileri sürüldü.

BOLD – Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Türkiye’den Trablus’a silah ve mühimmat taşıyan bir kargo gemiyi hedef aldıklarını açıkladı.

Libya Ulusal Ordusu tarafından yapılan açıklamada “Trablus limanında demirli silah ve mühimmat dolu Türk gemisi bu sabah vuruldu” denildi.

Anadolu Ajansı da Halife Hafter’e bağlı güçlerin Trablus Limanı’na roketli saldırı düzenlediğini duyurdu ancak haberde Türk gemisine dair bir bilgi yer almadı.

Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ise saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

AB, Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için hava ve deniz görev gücü kuruyor

Okumaya devam et

Dünya

AB Türkiye’yi vergi cenneti kara listesine almadı

Avrupa Birliği (AB) vergi cenneti kara listesine Panama, Palau, Seyşeller ve Cayman Adaları’nı ekledi. Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için ek süre tanıdı.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları vergi cenneti kara listesine Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau’yu ekledi. Bu listeye Türkiye’nin de eklenmesinin gündeme gelmesine rağmen, bakanlar Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için süre verdi.

2017 yılında şirketlerin ve varlıklı kişilerin vergi giderlerini düşürmek için kullandıkları çeşitli yöntemlerin ortaya çıkarılmasının akabinde oluşturulan listede şu anda toplamda 12 bölge bulunuyor. Listede Fiji, Umman, Samoa, Trinidad ve Tobago, Vanuatu’nun yanı sıra üç ABD bölgesi Amerikan Samoa, Guam ve ABD Virjin Adaları yer alıyor.

Listede olanlar itibar kaybına uğrama, finansal işlemlerde daha fazla incelemeye tabi olma ve AB fonlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalacak.

Konuyla ilgili AB belgesine göre Türkiye, tüm AB ülkelerine vergi bilgilerinin otomatik olarak aktarımını gerçekleştiremedi, ancak veri paylaşımına izin verecek yasal değişiklikleri kabul etmesi nedeniyle taahhütlerini yerine getirmesi için daha fazla zaman verildi.

SİYASİ NEDENLERLE TÜRKİYE LİSTEYE ALINMADI

Diplomatlar, Türkiye’nin en büyük Türk nüfusuna sahip olan AB ülkeleri Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya ile de vergi bilgilerini paylaşmadığını söyledi.

Türkiye, söz konusu gereklilikleri yerine getirmesi için kendisine bir yıllık süre verilmesine rağmen, bu yasaları parlamentodan geçirmeyi başaramadı.

İki yetkili, kararın AB’nin liste oluşturma sürecine zarar verebilme riski bulunmasına rağmen siyasi nedenlerle alındığını söyledi. Bir diplomat, “Türkiye’nin bizim için önemli olan birçok siyasi alanında rol oynadığını unutmamalıyız” ifadesini kullandı.

AB vergi şeffaflığı konusunda Türkiye’yi kara listeye almayı erteledi

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın en büyük yolcu uçağı fırtınada Heathrow Havalimanı’na yengeç gibi indi

Dennis Fırtınası yüzünden uçakların pas geçtiği ve uçuşların iptal edildiği Londra’nın Heathrow Havalimanı’na dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’in acil iniş yaptı.

BOLD – Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den kalkan Etihad Havayolları’na ait 525 yolcu kapasiteli yaklaşık 400 ton ağırlığındaki uçak, İngiltere’nin başkenti Heathrow’a yaklaştıkça fırtına yüzünden zor anlar yaşadı. Normal şartlarda belirli bir hız limitiyle alçalan ve asfalta tekerlek indirdikten sonra pistte ilerlemeye devam eden uçak, bu kez tıpkı bir helikopter gibi bir iniş gerçekleştirdi.

PİLOTA TEBRİK YAĞDI

Saatte 68 kilometre hızla esen rüzgara karşı zorlanan pilotlar zor anlar yaşasa da, yaptıkları manevrayla piste yatay şekilde inmeyi başardı. Uçak, piste tekerlek dokunduktan sonra neredeyse hiç ilerlemedi. Bazı uzmanlar bu zorlu inişi, yengeçlerin sahilde yaptıkları yürüyüşüne benzetti. Sosyal medyada viral olan görüntüler sonrası, birçok kişi uçağın pilotlarını tebrik etti.

BİRLEŞİK KRALLIĞI DENNİS FIRTINASI VURDU

Dennis Fırtınası yüzünden Saatteki hızı 163 kilometreye rüzgar, Birleşik Krallık ülkelerinde hayatı felce uğrattı. Ülkede cumartesi gününden beri yaklaşık 300’e yakın uçuşsa iptal edildi. Sağanak yağış sonrası İngiltere’de birçok evi ve iş yerini su basarken, 198 farklı sel uyarısı yapıldı.

Yunan basını, BM’nin Türkiye-Libya deniz anlaşmasını onaylamaya hazırlandığını iddia etti

Okumaya devam et

Popular