Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Katar, Suudi Arabistan’la ilişkileri düzeltmek istiyor: Katarlı bakanın sır Riyad ziyareti

Reuters haber ajansı, iki kaynağına dayandırdığı haberinde Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a geçen ay beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdiğini yazdı.

BOLD – Bu ziyaretin 2,5 yıldır Körfez ülkeleri tarafından Katar’a uygulanan ablukanın hafifletilmesi anlamına gelebileceği belirtiliyor.

Konuyu ilk defa dile getiren ABD merkezli Wall Street Journal gazetesi oldu.

Gazete, Amerikalı ve Arap yetkililere dayandırdığı haberinde el Sani’nin Suudi Arabistan’da üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdiğini kaleme aldı.

Reuters haber ajansı, bu ziyaretin, Mayıs ayında Katar başbakanının Mekke’de düzenlenen Arap zirvesine katılımının ardından gerçekleşen en üst düzey ziyaret olduğunu belirtti. Ancak Katar Dışişleri Bakanı el Sani’nin, Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman ile görüşüp görüşmediği bilinmiyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu hafta başında Katar’a gerçekleştirdiği ziyareti sırasında Katar ile Körfez ülkeleri arasındaki krizin bir an önce sona ermesini umut ettiğini söylemişti.

KATAR’A 2017’DEN BERİ ABLUKA UYGULANIYOR

2017 yılının Haziran ayında Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen, Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı. Karara gerekçe olarak “Katar’ın terörizme destek vermesi” gösterildi.

5 Arap ülkesi Katar’ı; Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Kaide dahil çeşitli militan grupları destekleyerek “bölgeyi istikrarsızlaştırmakla” suçladı. Katar’ın ayrıca Müslüman Kardeşler’e verdiği desteğe de dikkat çekildi.
Doha yönetimi ise suçlamaları reddetti.

Bu ülkeler Katar’a 13 talep sıralayarak ancak bu isteklerinin gerçekleştirilmesi halinde ablukanın kaldırılacağını belirtti.

Bu talepler arasında Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılması da var.

İran’a karşı körfez ülkelerini bir araya getirmeye çalışan ABD ve bölge ülkelerinden Kuveyt, bu krizin çözülmesi için çalışmalar yürütüyor.

Türkiye ve Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Akdeniz’de yetki alanı anlaşması imzaladı

Dünya

Altı haftalık bebek koronavirüsten öldü

ABD’de Connecticut Valisi Ned Lamont, eyalette altı haftalık bir bebeğin koronavirüsten öldüğünü açıkladı.

BOLD – ABD’de Connecticut Valisi Ned Lamont, Twitter’dan yaptığı paylaşımda koronavirüs testi pozitif çıkan bebeğin bu hastalığa bağlı komplikasyonlardan yaşamını yitirdiğini belirterek “Bu, en korumasızlarımıza bile merhamet göstermeyen bir virüs” dedi.

Ned Lamont, “Bu aynı zamanda evde kalmanın ve diğer insanlardan uzak durmanın önemini hatırlatıyor. Hayatınız ve diğer insanların hayatı buna bağlı olabilir” diye devam etti.

Yetkililere göre Hartford bölgesinde yaşayan bebek geçen hafta bilinci kapalı olarak hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Adı açıklanmayan bebeğin dünya genelinde de koronavirüsten hayatını kaybeden en genç insan olabileceği tahmin ediliyor.

Hartford Belediye Başkanı Luke Bronin de bebeğin ölümünden büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Connecticut’ta koronavirüs salgınında vaka sayısı 3.500’ü aşarken, ölü sayısı 85’e çıktı.

Hindistan’da binlerce işçi köylerine dönmek için kilometrelerce yürüyor, ölü taklidi yapan bile var

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’nin İdlib için yardım talebine ABD’den cevap: Ankara’nın ortasından S-400’leri çıkart

Türkiye’nin İdlib için yardım talebini değerlendiren ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, kapsamlı bir yardım için Rus yapımı S-400’lerin “Ankara’nın ortasından çıkartılmasının” şart olduğunu söyledi.

BOLD – ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kay Bailey Hutchison, ABD olarak Türkiye’ye İdlib’de tam çapta destek sağlayabilmeleri için Ankara’nın Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini topraklarına kurmaması gerektiğini söyledi.

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Perşembe günü yapılacak NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesinde video-konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında uluslararası medya kuruluşlarından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

NATO’DA İLK SANAL TOPLANTI

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, koronavirüs salgını nedeniyle yarın ilk kez Brüksel’deki ittifak karargahı dışında, sanal ortamda gerçekleşecek. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ilk kez sanal ortamda yapılacak toplantının güvenliği için gerekli önlemlerin alındığını açıkladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle NATO’nun 70 yıllık tarihinde ilk kez bakanlar düzeyinde bir toplantının sanal ortamda yapılacağına dikkat çeken Hutchison da, “Bu salgın NATO için bir ilk. NATO’nun kurulduğu 1949 yılından bu yana küresel çapta bu denli büyük bir salgın, kriz ile karşı karşıya kalmamıştık” diye konuştu.

Hutchison, İttifakın salgın nedeniyle üye ülkelerde oluşan ihtiyaçların karşılanması için “müthiş bir işbirliği ve koordinasyon” sergilediğini aktardı.

TÜRKİYE’YE YARDIMA ENGEL ‘RUS SAVUNMA SİSTEMİ’

Hutchison, “İdlib’de Türkiye ile Esad rejimi arasında yeni bir askeri çatışma yaşanabileceği konusunda endişeler var. Türkiye, hem NATO’dan hem ABD’den askeri destek talep etmişti. Bu talebe nasıl yanıt verildi?” sorusunu yanıtlarken, ilginç mesajlar verdi.

“Hedef oldukları saldırılar karşısında Türkiye’nin yanındayız. Rusların Esad rejimine arka çıktığını biliyoruz ve bu Türkiye için ağır bir durum. Türkiye’nin, çok sayıda Türk askerinin ölmesine yol açan Rusya destekli Suriye saldırılarını geri püskürtebilmesini umut ediyoruz” diyen ABD’li büyükelçi, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizler Türkiye’ye yardım edecek bir paketi oluşturmayı umut ediyoruz. Suriye’nin saldırganlığına karşı koymasına destek amacıyla bazı yetkinlikleri Türkiye’ye vermemize mani olan şey Rus savunma sistemi. Bunun faaliyete geçirilmeyeceğini umut ediyoruz. Rusya ve Suriye saldırganlığının kurbanı oldukları için Türklerin, Ankara’nın ortasındaki Rus savunma sistemini buradan çıkartmalarını, bu sayede de bize Suriye’deki sivilleri koruyabilmelerine tümüyle yardımcı olabilme özgürlüğünü temin etmelerini umuyoruz.”

Akdeniz’de gerilim: Türk Fırkateyni 1 milyon dolarlık füzeyle İHA düşürdü iddiası

Okumaya devam et

Dünya

Avrupalı 1 milyon avukattan Tayyip Erdoğan’a ‘tahliye’ mektubu

Avrupa Barolar ve Hukuk Dernekleri Konseyi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazarak koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki avukatların tahliye edilmelerini istedi.

BOLD – Avrupa’daki 45 ülkenin barolarını bir araya getiren ve yaklaşık bir milyon Avrupalı ​​avukatı temsil eden Avrupa Barolar ve Hukuk Dernekleri Konseyi (CCBE), Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderdi. Konsey, koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki avukatların salınması talebinde bulundu.

Yazdıkları mektubu twitter adresinden yayınlayan Konsey, Türk yetkilileri cezaevlerindeki tüm avukatların sağlığını ve güvenliğini sağlamaya çağırdı. Özgürlüklerini kazanmaları için elinden geleni yapmaya çağırdı.

Konsey, yazdıkları mektup konusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı da Twitter hesabı aracılığıyla bilgilendirdi.

Avrupa Barolar ve Hukuk Dernekleri Konseyi Başkanı Ranko Pelicaric tarafından imzalanan mektupta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de cezaevlerinde bulunan avukat ve insan hakları savunucularının karşı karşıya oldukları tehlike nedeniyle endişeli olduklarını belirttiler.

AVRUPA KONSEYİ’NİN ALDIĞI KARARLARI HATIRLATTI

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19’u 11 Mart’ta “pandemi” olarak sınıflandırdığını belirten Konsey, Avrupa İşkence’yi Önleme Komitesi’nin (ECPT) 20 Mart’ta bir dizi prensipler yayınlayarak Avrupa Konseyi bölgesinde özgürlüklerinden mahrum olan kişilere bu prensiplerin uygulanmasını istediğini belirtti.

Konsey, bu prensiplerden birisinin de Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin “özgürlüklerinden mahrum kişilerin sağlığını ve güvenliğini korumak için gerekli bütün önlemlerin alınması olduğunu, bu önlemlerin buralardaki personelin sağlığının ve güvenliğine de katkı yapacağını” vurguladı.

“ÖZGÜRLÜĞÜN KISITLANMASINA ALTERNATİF ÇÖZÜMLER BULUNMALI”

Kararlaştırılan önlemlerin bütün ilgili birimlerce yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden CCBE, bu kapsamda “özgürlüğün kısıtlanmasına alternatif çözümler” bulunmasını de içerdiğini kaydetti. CCBE, “Bu tür bir yaklaşım, özellikle, aşırı kalabalığın bulunduğu durumlarda zorunludur” dedi.

Türkiye’de Kovid-19 vakaları ve can kayıplarının arttığına dikkat çeken CCBE, Türkiye’de cezaevlerindeki aşırı yoğunluğu azaltmak için yasal çalışmalar yapıldığını ve bu yasal düzenlemelerden terörle ilgili suçlardan cezaevlerinde bulunanların yararlanamayacağının duyurulduğunu ifade etti.

CCBE’nin Türkiye’deki avukatların endişe verici durumuna ilişkin birçok defa mektup gönderdiğini hatırlatan Konsey, Türkiye’de 300’den fazla avukatın terörle ilgili suçlamalar ve siyasi davalardan cezaevlerinde bulunduğunu belirtti.

“DEVLET İÇİN BÜYÜK BİR SORUMLULUK OLUŞTURACAKTIR”

Bu avukatların çoğuna yöneltilen suçlamaların yerine getirdikleri görevlerle ilgili olduğunu ve terörist olarak görülmemeleri gerektiğini ifade eden CCBE, bu avukatları serbest bırakmaya çağırdı.

CCBE, “Bu mahkumları rahatlatmak devlet için büyük bir sorumluluk oluşturacaktır, Zira cezaevlerinde Kovid-19’a karşı koruyacak koşulları sağlamak neredeyse imkansız” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin avukatların görevleri ile ilgili yayınladığı temel prensiplere dikkati çeken CCBE, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı cezaevlerinde özgürlükleri bulunmayan tüm avukatların sağlığını ve güvenliğini sağlamaya çağırdı. Özgürlüklerini kazanmaları için elinden geleni yapmaya çağırdı.

CCBE, Erdoğan’ı Türkiye’deki tüm avukatların mesleki görevlerini karşılık verilme, engelleme, tehdit ve taciz korkusu olmadan  yerine getirmelerini sağlayacak bütün gerekli önlemleri almaya çağırdı. Böylece yargının bağımsızlığı, bütünlüğü ve hukukun üstünlüğünün sağlanacağını vurguladı.

ABD ve Fransa’da koronavirüs salgını nedeniyle binlerce mahkum tahliye ediliyor

Okumaya devam et

Popular