Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Ders olarak okutulacak bir restorasyon felaketi daha: Alacami gitti teneke cami geldi

Yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi bulunan Yavuz Sultan Selim’in de dedesinin adını taşıyan Osmaniye’deki Alacami, restorasyon çalışmaları sonrası tanınmaz hale geldi.

BOLD – Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bulunan ve kentin simgelerinden biri olan Alacami’de 2014 yılında başlatılan restorasyon çalışmasında sona gelindi. Geç Roma döneminde bazilika olarak kullanıldığı belirtilen yapının içerisine Bizans döneminde bir kilise eklendi. 15. Yüzyılda bölgeye hakim olan Dulkadiroğulları Beyliği Hükümdarı Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Kasım Bey, tarihi yapıya babası adına bir mihrap ve minare eklettirerek camiye dönüştürdü. ‘Alaüddevle Mescidi’ olarak adlandırılan yapının bu adının söylenişinin zor olmasından dolayı halk arasında ‘Alacami’ olarak anılmaya başlandığı belirtiliyor.

ÜZERİ SAÇLA KAPATILDI

Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Tuba İnşaat Taahhüt Tic. San. Ltd. Şti. Adlı özel bir firmaya ihale edilen restorasyon çalışması kapsamında tarihi yapının üzeri minarenin görünümünü de etkileyecek şekilde metal malzeme ile kaplandı.

“MAHVETTİLER CAMİYİ”

Osmaniye Kadirlili olan Tarihçi Cemil Yurtsever, restorasyondaki yanlışlardan Hatay’daki Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerini suçladı. Yurtsever bölge müdürlüğü yetkililerinin “Kendi düşüncelerine uygun, dayatmacı bir mantıkla buradaki onarıma müdahale ettikleri haberi geldi bize. Ben Kadirlili’yim, son bir kaç aydır gelip gidiyorum. Baktığım zaman inanın yüreğim burkuldu, rahatsız oldum. Çünkü adeta üzerine çelik bir manto giydirmişler. Minare şerefesine kadar çelik manto içine alınmış. Bu görüntü bir felaket, facia. Arkeoloji ya da restorasyon tarihinde okutulacak kadar kötü bir felaket bu. Mahvettiler camiyi” diye konuştu.

ÇOCUKLUĞUMUZDAKİ ALACAMİ YOK

Alacami’nin 10 yıl önce Diyanet tarafından imam atanarak ibadete açıldığını anlatan Kadirlili gazeteci Selçuk Savran, 5 yıl süren restorasyonda son aşamaya gelindiğini belirterek, “Şu anda Alacami’nin orjinal yapısı kaybolmuş durumda. Sanki Alacami değil, tenekeyle kaplanmış yayla evini andıran ucube bir görüntü ortaya çıkmış. Bizim çocukluğumuzdaki Alacami yok artık. Başlangıçta Alacami’nin aslına uygun şekilde restore edilmesi için bir proje hazırlandı. Daha sonra yapının üzerine ahşaptan bir çatı yapılması planlandığı ancak bunun yüklenici firmanın maliyetini karşılamayacağı düşünüldüğü için ahşap yerine çeliğe dönüştürüldüğü iddia edildi” dedi.

Alacami adını 2. Bayezıd’ın dördüncü eşi ve Yavuz Sultan Selim’in annesi olan I. Ayşe Hatun’un babası , Alaüddevle Bozkurt Bey’den alıyor. Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Kasım Bey’in Alaüddevle Mescidi adını verdiği cami zamanla Alacami olarak anılmaya başlanmış. Alacami’nin metal kaplı son görüntüsü ise sosyal medyada tepki çekti

MHP, af teklifini geri çekti; Erdoğan’ın ‘6 suça indirim yapmayın’ talimatı hatırlatıldı

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Ferhunde Hanımlar’ın Şükufesi Meral Niron vefat etti

Birçok tiyatro oyununda rol alan ve Ferhunde Hanımlar dizisinde canlandırdığı Şükufe karakteriyle televizyon izleyicisi tarafından çok sevilen Meral Niron tedavi gördüğü hastanede 83 yaşında vefat etti.

BOLD– Meral Niron’un vefat haberi Oyuncular Sendikası Twitter hesabından “Meslektaşımız Meral Niron hayatını kaybetti. Çok üzgünüz. Tüm sevenlerine sabır dileriz. Başımız sağ olsun.” açıklamasıyla duyuruldu.

MERAL NİRON KİMDİR

1937’de İzmir’de doğan sanatçı tiyatro yaşamına İzmir Radyo Tiyatrosunda başladı. Dostlar Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu gibi topluluklarda görev alan Niron, 1987 yılında devlet tiyatrosuna kadrolu çalışan olarak katıldı.

Türkiye’de Rus yazar Maksim Gorki’nin “Ana” oyununda, ana karakterini ilk canlandıran kadın oldu. Sarper Özsan’ın bestelediği “1 Mayıs Marşı” da ilk olarak bu oyunda seslendirildi.

Bertolt Brecht’in “Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti”, “Komün Günleri” ve “Tak-Tik” oyunları, Nâzım Hikmet’in “Ferhat ile Şirin”i, Vasıf Öngören’in “Asiye Nasıl Kurtulur?” adlı oyunu başta olmak üzere çok sayıda tiyatro oyununda rol aldı.

Zeki Ökten’in yönettiği 1978 yapımı “Sürü” ve 1986 yılında senaryosu ve yönetmenliği Ülkü Erakalın’ın üstlendiği, şarkıcı Bergen’in hayatını anlatan “Acıların Kadını” adlı filmlerde rol aldı.

1993 – 1999 yılları arasında yayınlanan “Ferhunde Hanımlar” ile 2000 – 2008 yılları arasında ekrana gelen “Bizim Evin Halleri” adlı dizilerde oynadı.

6 Şubat 2012 tarihinde tiyatro ve sinema oyuncusu Sadri Alışık anısına verilen Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri’nde onur ödülüne değer görüldü.

Ödülleri:
2012 – İkinci Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri – Onur Ödülü

Tiyatro oyunları:

2010 – “Yaban” – Berkun Oya – Ankara Devlet Tiyatrosu

2009 – “Kahramanlar Öldü mü?” – Refik Erduran – Ankara Devlet Tiyatrosu

2004 – “Nafile Dünya” – Oktay Arayıcı – Ankara Devlet Tiyatrosu

2003 – “Çiçekleri Sarı Kıza Yedirdim” – Nihat Genç – Ankara Devlet Tiyatrosu

2003 – “Gerçek Kurbanın Acısı” – Erhan Gökgücü – Ankara Ekin Tiyatrosu

1997 – “Kanlı Düğün” – Federico Garcia Lorca – Ankara Devlet Tiyatrosu

1994 – “Savaş Baba” – Yakovos Kambanellis – Ankara Devlet Tiyatrosu

1992 – “Hüzün Coşkusu Altındağ” – Yaşar SeymenAdem Atar – Ankara Devlet Tiyatrosu

1988 – “Çil Horoz” – Oktay Arayıcı – Trabzon Devlet Tiyatrosu

1987 – “Kısmet” – Erhan Gökgücü – Trabzon Devlet Tiyatrosu

1987 – “Boş Beşik” – Necati Cumalı – Trabzon Devlet Tiyatrosu

1986 – “Rummuz Göncagül” – Oktay Arayıcı – Ankara Sanat Tiyatrosu

1985 – “Asiye Nasıl Kurtulur?” – Vasıf Öngören – Dostlar Tiyatrosu

1983 – “Taziye” – Murathan Mungan – Ankara Sanat Tiyatrosu

1983 – “Galile’nin Yaşamı” – Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu

1982 – “Yaz Misafirleri”- Maksim Gorki – Ankara Sanat Tiyatrosu

1981 – “Küçük Adam Ne Oldu Sana?” – Hans Fallada – Ankara Sanat Tiyatrosu

1981 – “Rumuz Goncagül” – Oktay Arayıcı – Ankara Sanat Tiyatrosu

1980 – “Hikaye-i Mahmut Bedrettin” – Mehmet Akan – Ankara Sanat Tiyatrosu

1979 – “Ferhat ile Şirin” – Nâzım Hikmet – Ankara Sanat Tiyatrosu

1979 – “Oyun Nasıl Oynanmalı?” – Vasıf Öngören – Ankara Sanat Tiyatrosu

1978 – “Tak-Tik” – Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu

1977 – “Akıllı Hayvanlar” – Ahmet Tünel – Ankara Sanat Tiyatrosu

1976 – “Komün Günleri” – Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu – Ankara Sanat Tiyatrosu

1976 – “İşçi” – Ömer Polat – Ankara Sanat Tiyatrosu

1975 – “Nereye Payidar” – Bilgesu Erenus – Ankara Sanat Tiyatrosu

1974 – “Dimitrof” – Hedda Zinner – Ankara Sanat Tiyatrosu

1974 – “Ana” – Maksim Gorki – Ankara Sanat Tiyatrosu

1972 – “El Kapısı”- Bilgesu Erenus – Ankara Sanat Tiyatrosu

1972 – “403.Kilometre” – İsmet Küntay – Ankara Sanat Tiyatrosu

1972 – “Evler Evler” – İsmet Küntay – Ankara Sanat Tiyatrosu

1971 – “Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti” – Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu

Film ve dizileri:

2011 – “Firar” (Nine) (TV dizisi)

2011 – “Dürüye’nin Güğümleri” (Nine) (TV dizisi)

2009 – 2013 – “Deniz Yıldızı” (Zarife Teyze) (TV dizisi)

2000 – 2008 – “Bizim Evin Halleri” (Sakız) (TV dizisi)

1993 – “Yukarı Karakısık” (TV dizisi)

1993 – 1999 – “Ferhunde Hanımlar” (Şükufe) (TV dizisi)

1990 – “Baharda Hüzün” (Neşe’nin annesi) (sinema filmi)

1989 – “Ayaşlı ve Kiracıları” (TV dizisi)

1986 – “Hayroş” (sinema filmi)

1986 – “Guguk Kuşu / Aşka Zaman Yok” (sinema filmi)

1986 – “Düğüm” (sinema filmi)

1986 – “Acıların Kadını” (Yalçın’ın eşi) (sinema filmi)

1985 – “Altın Kızlar” (Estelle Getty seslendirmesi) (TV dizisi)

1983 – “Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe” (sinema filmi)

1983 – “Açık Denizlere Aganta” (TV filmi)

1978 – “Sürü (Sülo’nun karısı) (sinema filmi)

Okumaya devam et

Kültür

4 Eylül’de vizyona girecek Mulan’dan yeni fragman

Koronavirüs salgını sebebiyle vizyon tarihi defalarca değişen Mulan’dan yeni bir fragman yayınlandı. 1998 tarihli sevilen animasyonun live-action uyarlaması bazı ülkelerde vizyona girmeden Disney+’ta yayınlanacak.

BOLD– Nisan 2020’de gösterime girmesi beklenirken kovid-19 salgını sebebiyle gösterim tarihi ertelenen Mulan, Türkiye’de 4 Eylül’de vizyona girecek. Disney+’ın yayın yaptığı ülkelerde ise film vizyona sokulmadan platformda yayınlanacak.

DISNEY PLUS’IN İLK BÜYÜK FİLMİ

Mulan karakterini Yifei Liu‘nun canlandırdığı filmin oyuncu kadrosu Gong Li, Jet Li, Donnie Yen, Jason Scott Lee, Yoson An, Utkarsh Ambudkar, Ron Yuan ve Tzi Ma gibi isimlerden oluşuyor. Babasını kurtarmak için erkek kılığına girerek savaşa katılan genç bir kadının hikâyesinin anlatıldığı filmin kamera arkasında Niki Caro oturuyor.

Platformdaki izlenme oranı Disney+’ın gelecekteki yayın stratejisinin belirlenmesi açısından önemli olan Mulan’ın yeni fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Eski Türkçe ilk kadın dergisi Şükûfezar erişime açıldı

Türkçe yayınlanan ilk kadın dergisi olarak bilinen ve bütün yazarları kadın olan Şükûfezar artık online olarak okunabilecek. Derginin ilk sayısı 1886’da çıkmıştı.

BOLD – Kadın Eserleri Kütüphanesi Süreli Yayın Koleksiyonu’nda yer alan eski harfli Türkçe dergi Şükûfezâr dijital ortama aktarıldı. Kimi kaynaklara göre 1886 kimine göre de 1884’te ilk sayısı yayınlanan dergi toplamda 5 sayı çıktı. Şükûfezâr’ı kendisinden önce ve sonra yayımlanan birçok dergiden ayıran en önemli özellik kadının rolünün ev içinde tanımlanmamasıydı.

Derginin şekillenmesinde okur mektuplarının büyük rol oynadığı Şükufezar, okurları da tıpkı derginin yazarları gibi dönemin öğretmen okulu olan Daru’l Muallimat’tan mezun olan kadınlardan oluşuyordu.

15 günde bir yayınlanan dergiye bu linkten ulaşılabilir.

Farsça kökenli Şükûfezâr, çiçek bahçesi anlamına geliyor.

Garo Paylan sordu “Aram Tigran neden Diyarbakır’a gömülmedi?”

Okumaya devam et

Popular