Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Halkbank davası için baskı yapan Türk siyasetçilerin isimlerini tek tek açıklandı

Hakim Richard Berman, Halkbank davasıyla ilgili Türk hükumetinin ABD’de çeşitli lobi güçlerini de kullanarak Amerikan yargı sistemine baskı yapmakla suçladı. Baskı yapanların isimlerini de verdi.

BOLD – ABD’de New York Güney Bölgesi Federal Mahkemede devam eden Halkbank davasına bakan yargıç Richard Berman, Türk hükumetini ABD’de çeşitli lobi güçlerini de kullanarak ülkedeki yargı sistemine baskı yapmakla suçladı.

Yargıç Berman, Türkiye’nin hem Rıza Zarrab ve Hakan Atilla davasında hem de Halkbank davasında farklı şahısları ve lobi şirketlerini devreye sokarak dava sürecine etkide bulunmaya çalıştığını belirtti.

ZARRAB’I SERBEST BIRAKMA ÇABALARI

Yargıç Berman açıklamasında Rıza Zarrab ve Hakan Atilla’nın tutuklanmaları ve suçlama yöneltilmesi sonrasında Türkiye tarafından başlatılan bir görüşme trafiğinde “sıra dışı temaslar” yaşandığı ve mahkeme salonu dışında devlet yetkilileri, avukatlar ve lobiciler arasında görüşmeler yapıldığını kaydetti.

Berman bu görüşme trafiğinin amacının Rıza Zarrab’ın serbest bırakılması ve Türkiye’ye iade edilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

ERDOĞAN VE DAMADI İLE AKP’Lİ BAKANLAR

Çok sayıda üçüncü şahsın bu davalarla ilgili devreye sokulduğunu belirten Berman, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu davalarla ilgili ABD’de kampanyalar yürüttüğünü kaydetti.

ABD TARAFINDA TRUMP BAŞI ÇEKİYOR

Yargıç Berman Amerikan tarafında da Başkan Donald Trump, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, eski ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukassey’in dolaylı olarak bu davalara müdahil olduğunu belirtti.

DAVAYLA GİRİŞİMLER SONUÇSUZ KALDI

Görüşmelerdeki diğer bir hedefin de Atilla’nın mahkumiyeti sonrasında Halkbank hakkında iddianame hazırlanmasının ve yüksek meblağda bir ceza almasının engellenmesi olarak belirtildi. Ancak Yargıç Berman 15 Ekim’de açıklanan iddianame ile bu girişimlerin sonuçsuz kaldığını kaydetti.

HAKİM HALKBANK’IN TALEPLERİNİ REDDETTİ

ABD’de İran yaptırımlarını delmeye yardımla suçlanan Halkbank’ın avukatı aracılığıyla yaptığı sınırlı ve özel katılım talebini mahkeme dün reddetmişti. Mahkeme yargıcı Berman, Halkbank “New York’a gelsin ve suçlamalara cevabını versin” ifadelerini kullanmıştı.

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın, mahkemenin yetkisini sorgulamadan önce davaya resmi olarak müdahil olması gerektiğine karar verdi.

Yargıç Berman Halkbank’ın önünde iki mantıklı yol bulunduğunu, bunlardan birinin mahkemeye çıkarak yasal savunmasını yapmak diğerinin ise mahkemeye çıkmayarak bunun riskleriyle yüzleşmek olduğunu söyledi.

Berman “Eğer Halkbank bölge mahkemesinin yargı yetkisiyle ilgili talebine yönelik karar vermesini istiyorsa, bu ikilemi ortadan kaldırmak onun elinde. New York’a gelsin ve suçlamalara cevabını versin ya da onun yerine yasal temsilcisi cevaplasın” dedi.

MAHKEMENİN GEREKÇELERİ

Mahkemenin internet sitesinde yayınlanan detaylı açıklamada Yargıç Berman, Halkbank’ın ABD’deki hukuki temsilcisi King & Spalding firması aracılığıyla yaptığı talebin reddine temel teşkil eden nedenleri ayrıntılarıyla gerekçelendirdi.

Yargıç Berman, Halkbank’ın suçu kabul etmek ya da reddetmek için şimdiye kadar mahkemeye çıkmadığını ve bankanın kendisi ile ilgili suçlamalar hakkında bilgilendirildiği konusunda şüphe olmadığı belirtildi.

Berman Halkbank’ın gönderilen iki celp, Sarraf ve Atilla dava süreçleri ile iki yıl boyunca bağlantılı olması sebebiyle mahkemeye çıkmayarak kaçak konumuna düşebileceğini belirtti. Halkbank’ın ABD’de yerleşik olmadığı ve yargıdan kaçmadığı” sebebiyle “kaçak duruma düşme salahiyeti olmadığı” savının geçerli olmadığını kaydetti.

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın talebini reddetti

Dünya

Putin’den Elazığ için taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Elazığ’da yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti.

BOLD – Kremlin basın servisi tarafından yayınlanan taziye telgrafında “Rusya, bu felakette yakınlarını kaybeden ailelerin acı ve üzüntülerini paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyor” ifadeleri kullanıldı.

Enkaz altında kurtarma görevlisi ile konuşan Azize kurtarıldı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan: “Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır”

Elazığ Sivrice merkezli depremin ardından Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, geçmiş olsun mesajı yayınladı. Yunan arama kurtarma ekiplerinin yardıma hazır olduğunu belirtti.

BOLD – Yunan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Elazığ Sivrice’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası taziye mesajı yayınladı.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi, “Türkiye’yi vuran yıkıcı depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına en içten duygularımı iletirim. Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır.”

Abdullah Gül’den AKP’ye deprem mesajı

Okumaya devam et

Dünya

Azil yargılamasında ‘diktatör olarak tanımlandı, dış ilişkileri kendi çıkarları için kullanmakla suçlandı

ABD Başkanı Trump, azledilmesiyle ilgili yargılamada ‘diktatör’ olarak tanımlandı. Trump’ın dış ilişkileri kendi çıkarlarına göre organize ettiği vurgulandı. Ancak azil yöneticileri, Cumhuriyetçi senatörleri etkileyemedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden azli istemiyle başlatılan soruşturmanın yargı sürecinde ilk hafta geride kaldı. Yargılamada savcı olarak görev yapan azil yöneticileri, üç günlük sunumum kapanışında Trump’ı ‘diktatör’ olarak tanımladı.

HASSAS İTTİFAKLARI BOZDU

Azil yöneticileri, Trump’ın gücünü kötüye kullanması sonucunda ABD’nin hassas ittifaklarının bozulmaya başladığını ve başkanın dış ilişkileri kendi çıkarlarına göre organize ettiğini söyledi.

Baş azil yöneticisi olan Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Schiff, ABD liderinin 2016 kampanya sloganına göndermede bulunarak, “Trump ABD’yi her şeyden öne koymuyor, kendini koyuyor. Bunun sonuçları şu ana kadar ülkemiz için çok kötü oldu ve bu odadakiler buna dur demezse kötü olmaya da devam edecek” dedi.

Schiff, açıklamalar için ayrılan sürenin sonunda yargı için ek kanıt ve tanık sunulmasını engelleyen Cumhuriyetçi senatörlere çağrıda bulunarak, “Size yalvarıyorum. ABD’ye adil bir dava verin. O bunu hak ediyor” diye konuştu.

YETERİNCE KONUŞTUNUZ!

Senato’daki en yetkili üçüncü Cumhuriyetçi John Barrasso bu çağrıya, “Yeterince konuştunuz” diyerek karşılık verdi.

ABD basınında yer alan “Senatörlere ‘Trump’ın görevden alınması için oy kullanırsanız kafanızı kazığa geçiririz’ denildi” iddialarına değinen Schiff, “Umarım bu gerçek değildir” dedi. Senatörler ifadeleri duruşma sırasında yalanladı.

BU DURUM DEVAM EDEMEZ

Bir başka azil yöneticisi olan Jerrold Nadler de, “Trump bir diktatör. Bu durum devam edemez” dedi.

Yöneticiler ortak olarak Trump’ın “Ukrayna’ya uyguladığı baskıdan sonra Kongre soruşturmasını engellemesinin daha önce eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğunu” vurguladı.

Trump’ın görevden alınması için yargı sürecinin sonunda en az 67 senatörün Başkanın suçlu olduğu yönünde oy kullanması gerekiyor. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da bu olasılık çok düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Okumaya devam et

Popular