Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Bu görüntüden sonra istifa emek zorunda kalmıştı: Daha güçlü bir konumda karşımıza çıkacak

Sosyal medya yayınlanan fotoğrafta bir şoföre tuvalet önünde oturma ve kendisini gördükçe ayağa kalkma cezası verdiği belirtilen Güngören Belediye Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi için,  Gazeteci Deniz Zeyrek “Çok yakında başka bir güçlü konumda karşımıza çıkacak” dedi.

BOLD-Belediye çalışanına uyguladığı mobbing  nedeniyle kamuoyunun tepkisini toplayan AKP’li Güngören Belediyesi Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi, parti içinden de gelen baskılar üzerine istifa etmek zorunda kaldı. “Yeni Türkiye’nin en temel sorunu” başlığıyla bir yazı kaleme alan Deniz Zeyrek, AKP’li İpekçi’nin nasıl yükseleceğini anlattı.

Sözlerine inanmayanlar için ise İpekçi’nin biyografisini işaret eden Zeyrek, “İki maddesi çok dikkatinizi çekecek ve ‘o gücün kaynağı anlaşıldı’ diyeceksiniz” diye yazdı.

“Veysel İpekçi o gücü nereden buluyor?” diye soran Zeyrek, “Bazı konuları ne kadar ustalıkla anlatırsanız anlatın, somut bir örnek kadar etkili olamazsınız. Güngören Belediyesi’nde yaşanan olay, sayfalarca anlatabileceğiniz bir durumun özetidir aslında. Veysel İpekçi isimli Başkan Yardımcısı, emrinde çalışan bir şoföre, kendisini görünce ayağa kalkmadı diye ‘saygılı olmayı’ öğretmek istemiş ve ‘tuvalet kapısında oturma’ cezası vermiş.” dedi.

“Olayda ne ararsanız var” diye sorgulayan Zeyrek, “Nepotizm, güç sarhoşluğu, hazımsızlık, kural tanımazlık, yetkiyi suiistimal ve her şeyden önemlisi insaniyet yoksunluğu… Ne ilk ne de son olacak bu olayı, benzer birçok olay gibi kısa sürede unutacağız ve olayın kahramanı Veysel İpekçi çok yakında başka bir güçlü konumda karşımıza çıkacak. İnanmıyorsanız muhteşem biyografisine bakın. İki maddesi çok dikkatinizi çekecek ve ‘o gücün kaynağı anlaşıldı’ diyeceksiniz.” uyarısında bulundu.

Güngören Belediye Başkanı Yardımcısı Veysel İpekçi’nin kendisini göreve getiren Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir ile geçmişte ortak olduğu, birlikte 2011’de Esenler’de 100 bin lira sermayeli BD Mimarlık adlı şirket kuran ikilinin yollarının 2017’de ayrıldığı ve 2019 yılında Güngören Belediyesi’nde yeniden kesiştiği öğrenilmişti.

VEYSEL İPEKÇİ KİMDİR?

1982 ‘de Trabzon’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Güngören Anadolu İmam Hatip Lisesinde yaptı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümünü bitirdikten sonra AÜ Kamu Yönetimi Bölümünde lisans, Marmara Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Güngören Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezun Mensup Kültür ve Eğitim Derneği Başkanlığı yaptı. Sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevler yaptı. 2019 yerel seçimlerinde Güngören Belediyesi’ni kazanan AK Parti’nin ilçe belediye başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Soylu artan şiddet olaylarının faturasını dizilere kesti

Politika

AKP’li eski Bakan Günay: ‘açım’ diyen insana ‘geber’ diyenler hangi dinden!

Ertuğrul Günay, “Biz, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye öğrendiğimiz dinden isek, ‘açım’ diyen insana ‘geber!’ diyenler hangi dinden” diye sordu.

BOLD – Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın ‘Bugün çocuklara kahvaltı ettiremedim. Çocuklarım aç kalmasın diye dilenmekten geliyorum. Nasıl evde kalayım’ diyen kadının görüntüsünü alıntılayarak ‘Geber’ notuyla paylaşması her kesimden büyük tepki topladı. Müdürlüğün bağlı olduğu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Noğay’ın görevden alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

‘SIKI BİR ERDOĞANCI’

Sosyal medya paylaşımlarıyla sıkı bir Erdoğan hayranı olduğu anlaşılan Noğay, tepkilerin ardında mesajı silerek hesabını kapattı.

‘AÇIM DİYENE GEBER DİYENLER’

Gün boyu sosyal medyada da gündem olan olaya AKP’li eski bakan Ertuğrul Günay da tepki gösterdi. 17/25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası AKP ile yollarını ayıran Günay, “Biz, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye öğrendiğimiz dinden isek, ‘açım’ diyen insana ‘geber!’ diyenler hangi dinden?” diye sordu.

Çocukları için dilendiğini söyleyen kadına “Geber” diyen bürokrat görevden alındı

Okumaya devam et

Politika

HDP infaz yasasının adını koydu: Yandaş Affı

HDP’li Oruç, infaz düzenlemesinin özel af olduğunu AKP’nin bunu topluma açılmayamadığını belirtti ve “Yandaş afı sözü Türk siyasi hayatını girdi” dedi.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, infaz düzenlemesine ilişkin Meclis’te basın açıklaması yaptı. Açıklamada HDP’li milletvekilleri, tutuklu siyasetçi, gazeteci, avukat ve hasta tutukluların fotoğrafları ve “İnfazda eşitlik istiyoruz” dövizlerini taşıdı.

Oluç, düzenlemenin koronavirüs nedeniyle getirilmediğini ve iktidarın fırsatçılık yaptığını belirtti. İktidarın düzenlemeyi bir yıldan fazladır hazırladığını itiraf ettiğini de dile getiren Oluç, “Bizde zaten bunu söylüyoruz. Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam koşullarının dikkate alınmaları sonucunda salınmaları gerektiğini söylüyorduk ve düzenlemenin koronavirüs salgınıyla alakalı olmadığı çok net olarak görülmüş oldu. Aslında 3-5 maddede halledilecek ve bir günde çıkarılabilecek, infaz yasasında eşitliği ve adaleti öngören bir teklif ile bu işin çoktan halledilmesi mümkünken, iktidar fırsatçılık yapıyor” dedi.

PAKETİN İÇİ ACİLİYETİ OLMAYAN MADDELERLE DOLU

İktidarın, 70 maddelik infaz düzenlemesi paketini cezaevlerinin boşalmasını zorlaştırmak için getirdiğini ve cezaevlerinin boşaltılmasını geciktirdiğini ifade eden Oluç, şöyle konuştu: “Bu 70 maddenin içinde bir sürü konu var. Bunlardan bir tanesi infaz mahkemeleri düzenlemesi; ne aciliyeti vardı, yoktu. Ama işte fırsatçılık yapalım bunu da halledelim dedikleri için. Ya da bazı maddeler var ki cezaları ağırlaştırıyor ya korona virüs salgını nedeniyle cezaevinde tehdit altında olan tutuklu ve hükümlülerin salınması meselesinin ceza artırımı maddeleriyle ne alakası var. Hiçbir alakası yok ama uzun zamandır hazırladıkları bir paketi fırsat bu fırsat diye 70 maddelik bir paketi getirdiler ve şimdi Meclis’i bununla meşgul ediyorlar. Ama esas önemli olan cezaevlerinde ağır sağlık ve yaşam tehdidiyle karşı karşıya bulunan 10, 20, 30, 40, 100 kişiye varan koğuşlarda bulunan tutuklu ve hükümlülerin durumudur. Esas bunun müsebbibi AKP iktidarıdır.”

YANDAŞ AFFI TEKLİFİ

Oluç, infaz düzenlemesi ile iktidarın “yandaşa” af çıkardığına dikkati çekerek, “Bu bir yandaşa af teklifidir. Yani ‘Rahşan affı’ sözünden sonra Türkiye siyasi hayatına ‘Yandaş affı’ sözü de yazılmış ve kazılmış olacaktır. Bunun af olduğunu, teklifi getirenler de biliyor. Ama neden söylemekten çekiniyorlar çünkü toplumun tepkisinden korkuyorlar. İkincisi neden söylemiyorlar? Bir af olursa Meclis’te nitelikli çoğunlukla geçmesi gerekir. Yani muhalefet partilerinin önerilerine ve oylarına da ihtiyaç vardır. İşte bunu baypas etmek için, muhalefet partilerini dışlamak için de bunun af olmadığını iddia ediyorlar” dedi.

Cezaevindeki ilk korona ölümü resmi kayıtlara geçti

Okumaya devam et

Politika

Ali Babacan: Koronavirüse Merkez Bankasındaki eksi bakiyeyle yakalandık

Pandemiye ‘Ekonomik zayıf bir noktada yakalandık’ diyen Ali Babacan, hazine mevduatı ve SWAP anlaşmaları düşüldüğünde Merkez Bankasında neredeyse eksiye düşen bir bakiye olduğunu belirtti.

BOLD – Deva Partisi Lideri Ali Babacan FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Babacan koronavirüsün dünya ve Türkiye’ye ekonomik etkilerini anlattı. İkinci Dünya Savaşından sonra dünyanın ilk kez ekonomik olarak sert bir şok yaşadığını belirten Babacan, ‘2008-2009 küresel krizinden daha ciddi etkisi daha derin ve yaygın bir krizden bahsediyoruz. Özellikle Türkiye için. Tüm dünyada ekonomi eş zamanlı olarak durmuş durumda. Biz Türkiye olarak ekonomik bünyemizin zayıf olduğu noktada yakalandık” diye konuştu.

KRİZDEN ÖNCE YEDEK AKÇELER BİLE TÜKETİLMİŞTİ

Hazine mevduatı ve SWAP anlaşmaları düşüldüğünde Merkez Bankasında neredeyse eksiye düşen bir bakiye olduğunu belirten Babacan, ”Türkiyenin bütçe açığı zaten yükselmişti. Bankaların bilanço açığı zaten yükselmişti. Merkez Banksının yedek akçeleri bile tüketilmişti kriz öncesinde. Maalesef zayıf bir noktada yakalandık ama bu her şeyin sonu değil. Dünyadaki bütün ekonomik krizleri gelir geçer. Önemli olan krizi en az zararla atlatabilmek” dedi.

Kefen parasını tüketen Türkiye astronomik faizle borçlanmaya başladı

 

Okumaya devam et

Popular