Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tenkil davasında yargılanan hakim Anayasa Mahkemesine gitti: 27 bin 500 lira tazminat kazandı

KHK’lı hakim Mustafa Özterzi, 15 Temmuz sonrası hakkında açılan davayı Anayasa Mahkemesine taşıdı. Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmeden yüksek mahkeme, Özterzi’ye 27 bin 500 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

BOLD – Türkiye’de yüz binlerce insan 15 Temmuz sonrası başlatılan tenkil davalarına maruz kaldı. Bu isimlerden birisi de tutuklanıp adli kontrol şartı ile tahliye edilen eski hakim Mustafa Özterzi…

Özterzi, hakkında açılan davayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. Yüksek Mahkeme Özterzi’nin bireysel başvurusunu kabul edip inceledi. Eski hakime, ‘tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle 27 bin 500 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

17 TEMMUZ 2016’DA GÖZALTINA ALINDI

Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz ve Asuman Aranca’nın ortak imzalı haberine göre Bursa’da hakimlik görevini yürüten Mustafa Özterzi, 17 Temmuz 2016’da tenkil soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

İki gün sonra ‘silahlı terör örgütüne üye olma ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçlamasıyla tutuklandı. Özterzi, tutuklama kararı sonrası haklarının ihlal edildiğini belirterek AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

TUTUKLANDIKTAN 7 AY SONRA TAHLİYE EDİLDİ

Anayasa Mahkemesi başvuruyu incelerken Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararıyla görevden uzaklaştırılan eski hakim, ‘Bylock programını bu aşamada kullanmadığının anlaşıldığı, sabit ikametgah sahibi olduğu, soruşturmanın geldiği aşama ve mevcut delil durumu itibariyle tutuklama tedbiri yerine adli kontrol tedbirinin uygulanmasının daha uygun olduğu’ gerekçesiyle 20 Şubat 2017’de tahliye edildi.

GEÇEN SENE EYLÜL’DE BERAAT KARARI VERİLDİ

Bursa 11. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Mustafa Özterzi hakkında, suçu işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle 2 Eylül 2019’da beraat kararı verildi. Beraat kararının ardından dosyaya bakan cumhuriyet savcısı, hakimin KHK ile kapatılan YAR-SAV derneğine üye olduğu gerekçesiyle İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu.

KİŞİ HÜRRİYETİ VE GÜVENLİĞİ İHLALİ SÖZ KONUSU

İstinaf incelemesi sürerken AYM, ‘tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna’ karar verdi. Heyet, Özterzi’ye 27 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

TELEFON GÖRÜŞME KAYDI KUVVETLİ SUÇ BELİRTİSİ SAYILMAZ

Kararda, eski hakimin tenkil soruşturma veya davalarında adı geçen kişilerle telefon görüşmelerinin de suçlama konusu yapıldığı anımsatıldı ve ‘Görüşmelerin içeriğine ilişkin herhangi veri mevcut değildir. Bu durumda telefon görüşme kayıtları, örgütsel ilişki bakımından kuvvetli suç belirtisi sayılamaz’ denildi.

“AKP’li Fatma Betül Sayan, günlük 70 TL’ye mahkemelere adam getirtti”

Gündem

Polisin kestiği sokağa çıkma yasağı cezasını yargı iptal etti

Adana’da polisin sokağa çıkma yasağını deldiği için ceza kestiği vatandaş, konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme, Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceğini vurguladı.

BOLD – Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, koronavirüs salgını sürecinde ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara kesilen idari para cezasına ilişkin emsal niteliğinde bir karar verdi. Sözcü’de yer alan habere göre, mahkeme, bir vatandaşa polis tarafından kesilen 789 liralık para cezasını, “idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği, polis tarafından yalnızca ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceği” gerekçesiyle iptal etti.

Adana’da bir vatandaş, koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mayıs günü ülke genelinde akşam saat 17.00’den sonra uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı öncesi markete giderek alışveriş yapmak istedi. Ancak polis tarafından çevrilen vatandaş, 789 lira idari para cezası kesilerek, evine gönderildi. Bunun üzerine vatandaş, avukatı Mahmut Akgül aracılığıyla söz konusu idari para cezasına itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği de emsal niteliğinde bir karar vererek, idari para cezasının iptaline hükmetti. Mahkemenin kararında, Umum Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının mülki amir tarafından verileceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.İllerde vali, ilçelerde ise kaymakam devleti temsil eden en yüksek kamu görevlileri olarak görev yapıyor. Yani mahkeme kararına göre; polis, “sokağa çıkma ya da maske takmama yasağı gibi salgın sürecinde toplum sağlığını tehlikeye atan bir vatandaşın” yasaya aykırı eylemini tutanakla tespit edecek, ceza ise valilik ya da kaymakamlık tarafından kesilecek.

Kararda, “Bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.Kararı değerlendiren Avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olup sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme yerinde bir kararla salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Fahrettin Koca’dan ‘tehlike’ uyarısı: Son vakalarla tedirginliğimiz arttı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede tehlikenin geçmediğini hatırlattı. Son günlerde koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle tedirginliğinin arttığını söyledi.

BOLD – İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son vakaya kadar ülkemiz de vatandaşlarımız da bu riskin altında. Son günlerde göstergelerimiz tedirginliğimizi artırmaktadır” dedi. Salgınla mücadelede tehlikenin henüz geçmediğinin altını çizdi.

Koca şöyle konuştu: “Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede ülkemiz tüm dünyaya örnek bir başarı sağladı. Ancak tehlike henüz geçmiş değil. Vatandaşlarımızdan beklentimiz, normalleşme döneminde tedbirlere daha bir hassasiyetle uymalarıdır. Tehdidin karşısına tedbiri koyalım. Kısaca Temizlik-Maske-Mesafe diye özetlediğimiz tedbirlere ısrarla ve sebatla uyalım.”

Okumaya devam et

Gündem

Havai fişek faciasında 3 kişi gözaltına alındı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin yürüttüğü soruşturmada sorumlu müdür ile 2 ustabaşı gözaltına alındı.

BOLD – Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlamaya ilişkin 3 kişi gözaltına alındı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sorumlu müdür ile 2 ustabaşı olduğu bildirildi.

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alan üzerine kurulu havai fişek fabrikasında dün saat 11.15’te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 4 kişi hayatını kaybetti, 114 kişi yaralandı. 3 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Okumaya devam et

Popular