Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Van’da koronavirüs şüphesi: 3 kişi yoğun bakımda

İran’dan Türkiye’ye gelen üç Türk vatandaşının koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alındığı öğrenildi. Resmi açıklama henüz yok ancak yüksek ateş sebebiyle tedbir alındığı belirtiliyor.

BOLD – Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İran’da kendini göstermesi sonrası Türkiye sınır bölgesinde ölemlerini artırdı. Bu çerçevede İran’dan Türkiye’ye giriş yapan 3 Türk vatandaşının virüs şüphesiyle tedavi altına alındığı öğrenildi.

Yetkililer henüz resmi açıklama yapmadı. Ancak söz konusu kararın vatandaşlarda yüksek ateş görülmesi sebebiyle alındığı ifade ediliyor.

VAN BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE GETİRİLDİLER İDDİASI

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Van Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube eş Başkanı Sezer Öğrenç, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dört kişi getirildiğini 3’ünün yoğun bakımda tutulduğunu söyledi.

FİZİKİ ŞARTLARIN YETERSİZLİĞİ SEBEBİYLE KESİN TANI YOK

Kesin tanının henüz yapılmadığını kaydeden Öğrenç, “Çünkü araştırma hastanesinin fiziki koşulları böyle bir tanıyı kesinleştirmek için uygun değil. Önce hastalardan alınacak balgam kültürleri Ankara’ya gönderilecek ve durum netlik kazanacak” dedi.

Hastanenin karantinaya alındığını belirterek yetkililerden vakalara ve boyutlarına ilişkin açıklama beklediklerini vurguladı.

SARISAÇ VAN’DA Kİ ÖNLEMLERE DAİR SORU ÖNERGESİ VERDİ

HDP Milletvekili Murat Sarısaç da, İran ile sınırdaş şehir Van’da şu ana kadar hangi önlemlerin alındığına dair Meclis’e soru önergesi verdi. Ayrıca Van’da koronavirüs şüphesiyle teşhis konulan hasta olup olmadığını sordu.

İRAN’DA BELEDİYE BAŞKANI’NA VİRÜS TEŞHİSİ

Öte yandan İran’da koronavirüse bağlı  2 can kaybı yaşandı. Devlet televizyonu Tahran 13. bölgenin belediye başkanlığını yapan Murtaza Rahmanzade’ye de virüs teşhisi konulduğunu duyurdu.

VALİLİK, BATMAN’DA DAİR İDDİALARI REDDETTİ

Batman Valiliği ise şehirde İran uyruklu bir kişinin koronavirüs şüphesiyle hastaneye yatırıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilik açıklamasında, bazı sosyal medya hesaplarında, İran uyruklu bir vatandaşın Kovid-19 şüphesiyle Batman Bölge Devlet Hastanesinde karantinaya alındığının iddia edildiği belirtildi.

RESMİ AÇIKLAMALARA GÖRE DÜNYA GENELİNDE 79 BİNE ULAŞTI

Çin Hubey eyaleti Wuhan şehrinde Aralık’ta ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 79 bine yaklaştı.

Resmi açıklamalara göre cumartesi günü itibarıyla salgında Çin ana karasında 2 bin 442, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 2 kişi hayatını kaybetti. Virüs bulaşan kişi sayısı dünya genelinde 79 bine ulaştı.

EN YÜKSEK SAYI JAPONYA’DA ONU GÜNEY KORE İZLİYOR

Virüsün görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumları ve yerel basınından derlenen verilere göre, vaka sayıları şu şekilde sıralanıyor:

Japonya: 769 Güney Kore: 556 Singapur: 89 Tayland: 35 Malezya: 22 Avustralya: 23 Vietnam, Almanya: 16 ABD: 35 Fransa 12 İngiltere, Kanada: 9 Birleşik Arap Emirlikleri: 11 İran: 28 İtalya: 79 Hindistan, Filipinler: 3 Rusya, İspanya: 2 Nepal, Sri Lanka, Kamboçya, Belçika, İsveç, Finlandiya, Mısır, Lübnan, İsrail: 1

İtalya’da 11 kasabaya koronavirüs karantinası

Gündem

Vatandaşa yasak Erdoğanlara serbest: İftar yasağını yine deldiler

Kendi açıkladığı yasağa rağmen ilk iftarı şehit aileleriyle toplu yapan Erdoğan, bugün eşi Emine Erdoğan ile birlikte de bir ailenin evine konuk oldu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı sonrası toplu iftar davetlerinin yasak olduğunu ilan etti. Basın toplantısının ardından Erdoğan, Saray’da buluştuğu şehit aileleriyle iftar yaptı.

Erdoğan’ın bu tavrı büyük tepki topladı. Erdoğan çifti, bugün de iftarda bir ailenin evine konuk oldu. Bu davetin fotoğrafları da basına servis edildi. Ramazan’ın 2. günü de toplu iftar yasağını delen Erdoğan’a sosyal medyada tepki var.

KORONAVİRÜS HIZ KESMİYOR

Artan vaka sayıları yüzünden Bilim Kurulunun tavsiye kararlarını görüşen Bakanlar Kurulu’nun ardından dün bir dizi yeni önlemler açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yeni alınan tedbirler duyuruldu. Genelgede “Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek” denildi.

Öte yandan, koronavirüs salgını hız kesmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de son 24 saatte yapılan testler sonucu 62 bin 797 kişinin koronavirüse yakalandığı belirlendi. Son 24 saatte 279 kişi ise koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Toplu iftar yasağını ilk delen Erdoğan oldu

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Altan hakkında tahliye kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararları bozdu.

BOLD – Darbe çağrışımı olarak bilinen davada ‘Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan Ahmet Altan’a 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Bu davalara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Altan ve Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Daire, tutuklu sanık Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

YARGITAY DAHA ÖNCE MÜEBBETİ BOZDU

Ilıcak ve Altan daha önce ‘darbe çağrışımı’ davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. İki gazeteci “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozdu.

Yeniden başlayan yargılamada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’a geldi. Yargıtay son olarak bu kararı da bozdu ve Altan’ı tahliyesine hükmetti.

AİHM’den Ahmet Altan kararı: Hükumeti devirmek istediğine dair hiçbir kanıt yok

Okumaya devam et

Gündem

Skandal işçi alımı: AKP’li çıkana kadar kuraya devam

Trabzon CHP Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Erdi Çakır, sosyal medyada çok tartışılacak bir görüntü paylaştı. Çaykur’a işçi alımı için yapılan kurada hep AKP’liler çıktı. Çıkmayınca yeniden çekim yapıldı.

BOLD – Çaykur’a 210 işçi alımı için 22 bin 956 kişi başvurmuştu. Eleman alımı kura çekimiyle yapıldı. İşçi alımıyla ilgili iddia ise şok etti.

Görüntüleri Karadeniz şivesiyle anlatan bir vatandaş, “Çaykur’a eleman alıniy arkadaşlar. Haburdaki rezilliği az izleyin ya. Çekti markayi, yanındaki listeye baktı. Bakti tutmayi attı bir daha içeri. Şimdi çekti bakayi listeye var. Okuyor şimdi numarayi. Al sana Çaykur yönetimi.” diye anlattı.

Görüntüleri sosyal medyadan paylaşan CHP’li Çakır ise “Çaykur’da işe alımlar öncesi parti il, ilçe başkanlarından gelen listelerin insanların gözüne baka baka kuradan nasıl çıktığına iyi bakın. Yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0