Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

23 Nisan’ın en çok konuşulan fotoğrafının hikayesi: Koğuştaki çocuklar

Sekiz çocuğun hapishane koğuşunda çekilmiş fotoğrafı 23 Nisan’ın en çok konuşulan karesiydi. O çocuklardan Bahar’ın yaşadıklarıyla 13 çocuklu koğuşun hikayesi…

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Cezaevlerindeki hak ihlallerini sık sık dile getiren HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı hapisteki çocuklar fotoğrafı birkaç gündür sosyal medyanın gündeminde. Fotoğrafta yaşları 1 ile 5 arasında değişen 8 çocuk var. Hepsi en güzel kıyafetlerini giymiş, ellerinde, üflenerek oynanan kaynana dili adlı oyuncakla oynuyorlar.

ANNESİ TUTUKLANINCA HASTALIĞI ORTAYA ÇIKTI

Fotoğraftaki çocuklardan biri de annesi tutuklandığında alerjik astım hastalığı ortaya çıkan Bahar Güler. Bahar, 2 yıldır anneannesi Halime Teyze ile Adana’dan İzmir’e gide gele yollarda hastalanmış, perişan olmuş bir çocuk. 12-13 saat süren otobüsle yolculuklarında 3-4 vasıta değiştiriyorlar. Sürekli in bin yaptıkları için her yolculuktan sonra rahatsızlanıyor. Öksürük, nefes darlığı baş gösteriyor. Annesi Pınar Güler bu yüzden bir buhar makinesi satın almış. Bahar ne zaman tıkansa bu makineyi kullanıyor.

3 AYDIR ANNESİNDEN AYRILMAK İSTEMİYOR

5 yaşındaki Bahar son 3 aydır ise annesinin yanından hiç ayrılmıyor. Ayrılmak istemiyor daha doğrusu. Nedenini Halime Teyze şöyle anlatıyor:

“8 Mayıs’ta Bahar 6 yaşına girecek. Annesinden ayrılmak zorunda kalacak. En son yanımıza aldığımızda, yaklaşık 3 ay önceydi, ona söyledik, yavaş yavaş alışması için. Çok ağladı, üzüldü. Cezaevine tekrar gidince oradaki koğuş arkadaşlarına da ben 6 yaşına girince annemden ayrılacağım, siz de büyünce annenizden ayrılacaksınız demiş. Bütün çocuklar bunun üzerine hep beraber ağlamışlar.”

ALAMAZLARSA SOSYAL HİZMETLERE VERİLEBİLİR?

Koronavirüs salgını nedeniyle bir sorunla daha karşı karşıya olduklarını belirten Halime Teyze, “Şehirler arası yolculuk yasak. 8 Mayıs’ta izin alabilirsek Bahar’ı almaya gideceğiz ama eğer gidemezsek çocuğumuzu sosyal hizmetlere verme ihtimalleri var. Bahar gibi bu durumda olan başka çocuklar da bulunuyor. Arabası, imkanı olmayanlar var. Yaşlılar var.” diyor.

Bahar, sağdan üçüncü sırada. Bahar’ın anneannesi bu fotoğrafın bir doğum günü sırasında çekilmiş olabileceğini belirtiyor.

Şakran Cezaevinde çekilen başka bir çocuk fotoğrafı. Bahar ortada 3. sırada.

ANNESİ MATEMATİK ÖĞRETMENİ

Matematik öğretmeni Pınar Güler (36) 28 Ekim 2016’da Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklandı. Bir mesai arkadaşı “Bu da onlardan” diye ihbar ettiği için 3,5 yıldır tutuklu. Azra (9) ve Bahar (5) olmak üzere iki kızı bulunan Pınar Güler, OHAL döneminde, 1 yıl çocuklarını hiç göremedi. İzmir Şakran Cezaevine geçince Bahar yanına gidip gelmeye başladı. Azra ise anneannesiyle birlikte yaşıyor.

Pınar Güler, kızları Bahar ile Azra (çizgili tişörtlüler) ve yeğenleri Esra ve Yavuz Selim ile birlikte, bir görüş gününde. Bahar sağ başta.

GERGERLİOĞLU FOTOĞRAFIN HİKAYESİNİ ANLATTI

Yeni infaz yasasına imza atan ve bu çocukların cezaevinde kalmasını onaylayan iktidara “Mahpus çocuklar. İçinize siniyor mu? Herkese soruyorum.!? Ciddi yemek sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. 13 çocuğu bir koğuşta tutsak edip bir de yemek sıkntısı yaşatmak nasıl bir vicdan..!?” diye soran Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu fotoğrafa nasıl ulaştığını bugün Çağlar Cilara’nın programında anlattı.

8 AYLIKKEN HAPSE GİREN BİR BEBEK

Fotoğrafın çocuklardan birinin amcası tarafından gönderildiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Bu fotoğrafı bana oradaki çocuklardan birinin yakını gönderdi ve çocuğun hikayesini de anlattı. Bu çocuk 8 aylık bebekken annesiyle cezaevine girmiş. 3 yıldır cezaevinde. Babası da aynı cezaevinde mahpus. Anne ile baba bu üç yıl boyunca bir açık görüş bile yapamamış. Anne, baba, çocuk bir araya gelememişler. Çocuk 2,5 yaşında ilk defa akrabalarının yanına gidebilmiş.” dedi.

TOPRAK, AĞAÇ, KUM GÖRÜNCE KORKTU

2,5 yıl sonra ağaç, toprak, kum ve pek çok insan gören çocuğun dışarıdaki yaşadığı dramlara da dikkat çeken Gergerlioğlu, “Çocuk dışarıda ağaç, toprak, kum görünce korkmuş. Bir ay boyunca gece gündüz “anne anne” diye ağlamış. Bir çocuk ağaçtan korkar mı, kuştan korkar mı? Bunları hayatında hiç görmediği için korkuyor. Toprağa dokunamamış. Cezaevi ortamında çocuk beton ve demir dışında bir şey görmüyor. Ve sürekli cezaevi diliyle konuşmuş. Sayıma ne zaman çıkacağız, çikolata almak için memur amcaya yazdıracak mıyız, gibi hapishane jargonuyla konuşan bir çocuk var karşınızda. Annesi onu niye bıraktı diye günlerce ağlamış, sonunda ailesine biraz alışmış.” ifadelerini kullandı.

“ANNE SEN BENİ NİYE BIRAKTIN”

2 ay sonra annesine geri dönmek zorunda kalınca artık o özgürlüğü tadan çocuğun geri dönmek istemediğini vurgulayan Gergerlioğlu şöyle devam etti:

“Çocuk amcasının gömleğinin düğmelerini koparmış, cezaevine ağlayarak sızlayarak girmiş. Gerçekten çok dramatik görüntüler… Zorla anneye vermişler. İçeri girince de anneye sen niye beni bıraktın, ben seni çok özlemiştim, sana küstüm diye uzun süre annesine küsmüş. Çocuklar çok büyük travmalar yaşıyor. 16 kadın, 17 çocuğun kaldığı bir koğuş. Biraz daha sayı azaltılmış. 12 kadın, 13 çocuk kalıyor. Her bir çocuğun kendine göre sıkıntıları olduğunu söylediler, her bir çocuk psikolojik sorunlar yaşıyor. Anneler her gün ağlıyor. Çocuklar o cezaevlerini kaldıracak durumda değil.”

ADALET BAKANININ MAKAMINA GİTTİM, UMURLARINDA OLMADI

Kasım 2019’da açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye cezaevlerinde 800’den fazla 0-6 yaş arasında bebek ve çocuk olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, 2 yıldır defalarca soru önergeleri vererek anne-baba mahpuslukları Adalet Bakanlığına sorduğunu, bizzat Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün makamına giderek de konuştuğunu da ifade etti. 28 Şubat mağduru bir kadın ve başörtülü bir anne olarak AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’in de hapisteki bebeklere ne kadar duyarsız kaldığını vurgulayan Gergerlioğlu, muhalefetin ise bu çocukların dramına siyasi kaygılarla, ayrımcı politikalarla yaklaşmaması gerektiğini ifade etti.

“ÇOCUKLAR İŞKENCE ÇEKİYOR”

Gergerlioğlu, “Hamile kadınlar uzun süre bu süreçte cezaevlerinde yaşadı. O çocuklar, o bebekler cezaevinde büyüdü. Bunları anlattığımız zaman iktidarın umurunda olmadığını görüyoruz. Makamında da anlattım. Bunlara bir çözüm bulunmasını söyledim. Düşünün o çocuklar kekeme oluyorlar. Çok hırçın oluyorlar. Bu çocuklar yarın öbür gün toplumda tehlikeli mayın olabilirler dedim. Hep vicdani hatırlatmalar yapıyorum ama umurlarında değil. Muhalefetin umurunda olması lazım. Bu çocuklar işkence çekiyor. Bakın işkence, başka bir kelime değil! Muhalefet bu sorunlara birtakım siyasi kaygılarla yaklaşırsa ayrımcı yaklaşırsa olmaz. Ben o koğuşların büyüklüğünü de gördüm. Ufacık yerler. Bir de salgın hastalık var, sosyal mesafe kesinlikle yok. Doğru dürüst yemek yok. Kabalık, salgın, sağlıklı beslenememe sorunuyla karşı karşıyalar.” diye konuştu.

Cezaevi yollarındaki bir anneannenin Ramazan Bayramı

 

BOLD ÖZEL

Eğitimci Hakan Kanat cezaevinde kanser oldu, yoğun bakımda

24 Temmuz 2016’dan beri tutuklu olan eğitimci Hakan Kanat hapiste tiroid kanseri oldu. Acil olarak Kırşehir’den Ankara’ya sevk edilen Kanat, önceki gün ameliyat edildi. Durumu hakkında henüz ailesine bilgi verilmeyen Kanat, yoğun bakımda yatıyor.

SEVİNC ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Cezaevindeki kanser hastalarının sayısı artıyor. Beş yıldır Kırşehir E Tipi Cezaevinde tutuklu olan 40 yaşındaki Hakan Kanat’a 15 gün önce tiroid kanseri teşhisi konuldu. Kırşehir’den Ankara Sincan Cezaevine sevk edilen ve önceki gün ameliyat edilen Kanat, şu anda Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıd Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde yatıyor.

HAPİSTEYKEN İKİ AMELİYAT GEÇİRDİ

Üç yıl önce de uyku apnesi hastalığı nedeniyle de ameliyat edilen Hakan Kanat’ın ailesine her iki ameliyatta da haber verilmedi. Ne Ankara’ya sevk edilirken ne de ameliyat sırasında hiçbir bilgi alamadıklarını söyleyen Hakan Kanat’ın eşi, “29 Eylül’de Kırşehir’de eşime biyopsi yapıldı, kanser olduğunu öğrendik. Durumunu sormak için Kırşehir Cezaevini arıyoruz, ‘burada, iyi’ diyorlar. Dün de aradım, aynı şeyi söylediler. Aynı gün içinde öğreniyoruz ki Ankara’ya sevk edilmiş, hatta ameliyat edilmiş.” dedi.

Ölümcül hastalığa yakalanan bir insana ve kendilerine yapılan bu muamelenin insani ve hukuki olmadığını belirten eşi, “‘Neden doğru bilgi verilmediğini sorunca telefonu yüzümüze kapatıyorlar. Nerede olduğunu, başına ne geldiğini öğrenmek hakkımız değil mi?” ifadelerini kullandı.

GEÇEN  YIL BABASI BU YIL ANNESİ VEFAT ETTİ

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 24 Temmuz 2016’da tutuklanan Hakan Kanat, Bylock, Bank Asya hesabı, çocuğunu KHK ile kapatılan okullara gönderme ve Kırşehir’de kapatılan bir öğrenci yurdunda müdürlük yaptığı için 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Yargıtay, verilen cezayı fazla bulduğu için kararı bozdu. 2 Kasım 2121’de tekrar mahkemeye çıkacak olan Kanat evli ve iki çocuk babası. Üst üste üzüntüler yaşayan Kanat’ın geçen yıl babası, birkaç ay önce de annesi vefat etmişti.

CEZAEVİNDEKİ KANSERLİ HASTALAR

İnsan Hakları Derneği’nin 31 Mart 2020’de açıkladığı son rapora göre Türkiye cezaevlerinde 590’ı ağır hasta olmak üzere toplam 1564 hasta mahpus bulunuyor. Kanser gibi ölümcül bir hastalıkla mücadele eden birçok hasta mahpus da var. Bold Medya’nın araştırmasına göre Temmuz 2016’dan bu yana yaklaşık 50 kişi cezaevlerinde kanser olduktan sonra hayatını kaybetti.

4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan (Antalya L Tipi), Gülden Aşık (Bandırma), Fatımatüzzehra Babacan (Afyon), HDP eski milletvekili Hatice Kocaman (Diyarbakır), Ahmet Polat Önel (Kandıra), Yusuf Özmen (Erzurum), Abdülaziz Örpek (Diyarbakır), Ahmet Karakuş (Manisa), Rıdvan Yıldız (Silivri), Yasin Akaslan (Kırıkkale), Veysel Alıcı (Konya) bilinen tutuklu kanser hastalarından bazıları.

Hakan Kanat’ın kızı.

4 yılda tam 41 insan Türkiye cezaevlerinde kanser olup öldü

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Oya Baydar: Türkiye’ye döneceğim, o yüzden dikkatli konuşacağım

Sürgün yıllarını geçirdiği Frankfurt’a 40 yıl sonra bu kez Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na katılımcı olarak gelen Oya Baydar, “Türkiye’ye döneceğim için dikkatli konuşacağım. Çünkü Türkiye’de yazıyorum” kaydını düşerek Bold’un sorularını cevapladı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Üç darbe gördü, defalarca tutuklandı, işkenceye uğradı… 1980 darbesinden sonra 12 yıl Almanya’da yaşamak zorunda kalan Türkiye’nin en önemli edebiyatçılarından Oya Baydar, tüm yaşadıklarıyla bugünü karşılaştırınca, “Bunu söylemek çok acı bir şey ama Türkiye’nin koşulları bütün o dönemlerden daha kötü.” diyor.

KulturForum-Turkei Deutschland derneğinin davetlisi olarak Almanya’ya gelen Oya Baydar, 20 Ekim’de başlayan 73. Frankfurt Kitap Fuarı’ndaki ilk konuşmasını dün yaptı. Bugün (22 Ekim 2021) 3. salonda saat 16.45’te “Türkiye’de Basın Özgürlüğü” başlıklı ikinci konuşmasını yapacak.

KENDİMİZİ AÇIK HAVA HAPİSHANESİNDE HİSSEDİYORUZ

Kültür Bakanlığı’nın 15 gün önce katılmaktan vazgeçtiği Frankfurt Kitap Fuarı‘na gelebilen birkaç yazardan biri olan Baydar, ülkenin geldiği durumu, gergin atmosferi ve aydınların, yazarların üzerindeki baskıyı anlattı. Otosansür uyguladığını ifade eden Baydar, “Kendimizi açık hava hapishanesinde gibi hissediyoruz. Boğuluyoruz” dedi.

Fuar alanında yaptığı konuşmasına başlarken Türkiye’ye dönecek bir yazar olarak dikkatli konuşacağını söyleyen Baydar, “Türkiye’ye döneceğim. O yüzden dikkatli konuşacağım. Siz satır aralarını anlayacaksınız. Çünkü Türkiye’de yazıyorum. Bu bile size Türkiye’deki durumun nasıl olduğunu anlatsın.” dedi. Avrupa ülkelerinden özellikle Almanya’dan yeterince dayanışma göremediklerini de belirtti.

EMİNE ERDOĞAN İÇİN DUVARLARA AYIP ŞEYLER YAZILMIŞTI, OSMAN HEPSİNİ SİLDİRTTİ

Köşe yazılarında AKP’li kadın siyasetçilere ve Emine Erdoğan’a seslenen yazılar yazan Baydar, ülkede hukukun değil, keyfiliğin hüküm sürdüğünü vurguladı. Yakın arkadaşı Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak’ın iktidarın rehineleri olarak hapiste olduklarını belirten Bayar, “Osman çok yakın arkadaşım. Onun hakkındaki davada hiçbir şey yok. Gezi diye tutturuyorlar. Osman Gezi’de bütün aşırı olayları bastırmaya çalıştı. Hatta şu var. Emine Hanım (Erdoğan) için çok ayıp şeyler yazılmıştı duvarlara. Osman, adam tuttu, o duvarlardaki yazıları sildirtti.” dedi.

Baydar, Türkiye’nin geleceğinden pek umutlu değil ama gençlere ümitlerini kesmemelerini tavsiye ediyor, “Türkiye’ye giremeyen arkadaşlarımızın dönebileceği, bizlerin de meramını daha rahat anlatabileceği günler gelebilir.” diyor.

80 darbesinden sonra Frankfurt’ta yaşamak zorunda kaldınız. O dönemde olaylar nasıl gelişti?

Bir konferans, bir toplantı için 3-4 günlüğüne yurt dışına çıkmıştım. O sırada 9 aylık olan çocuğumu anneme bırakmıştım. Bir otel odasında, sabah birden telefon çaldı. Sabah çok erken çalan telefonları hiç sevmem. Saat 6’ydı. Bir arkadaşım arıyordu. “Ne zaman dönüyorsun?” diye sordu. İki gün sonra dönecektim. “Türkiye’de darbe oldu, nah dönersin” dedi. Otelin yeşil, uzun bir bahçesi vardı. Şöyle bir baktım oraya. Oya kaldın burada, dedim.

Eşiniz de burada mıydı?

O zaten benden önce yurt dışına çıkmıştı. Frankfurt’taydı. O zaman Politika gazetesinin genel yayın yönetmeniydi. 70’lerde, 80’lerde yayınlanan Politika gazetesi vardı. Daha sonra kapatıldı. Aydın (Engin) tutuklandı. Tahliye edildiğinde yurt dışına çıkmıştı. O zaman, şimdiki gibi bu kadar sıkı değildi Türkiye. Böyle bir macerayla başladı ve 11,5 yıl sürdü. 1992’de dönebildik.

Almanya’da çalıştınız mı, oğlunuzu getirtebildiniz mi?

Kasımda annem getirdi. Yeşil pasaportu vardı. Tabi ben de çalıştım. Önce evde örgü ördüm. Üniversite mezunu Almanlardan ve akademisyenlerde oluşan iyi bir çevremiz vardı. Sonra Türkçeye yapılan çevirileri redakte etmeye başladım. Almancayı biraz daha öğrenince SPD’nin Türklere danışmanlık veren bir firması vardı. Oraya girdim. Aydın da şoförlük yaptı. Bir bakıma en çok paramız olan bir dönemdi. Şimdikinden daha iyiydi.

Yabancı bir ülkede yaşamak zorunda kalmak, o mecburiyet, bu duyguları nasıl aşabildiniz?

Şöyle oluyor: Hep bavullarınızın üzerinde oturur gibi bir dönem yaşıyorsunuz. Sonra yavaş yavaş, istemediğiniz halde alışıyorsunuz. Kedi aldım, çiçekler, saksılar aldım. Kedi yerleşik hayvandır. Kedi alınca “Oya yerleştiğini kabul ediyorsun galiba.” dedim. Ama geri dönebilmek için hep bir gelişme bekledik.

Nasıl döndünüz?

1991’de kısmi af oldu. Özal dönemi. Hem eşimin hem benim 30 yıla varan davalarımız vardı ve bir kısmı da mahkumiyetle sonuçlanmıştı. Af gelince bazı maddeler değişti. 1991’de önce eşim döndü. Birkaç ay sonra biz de döndük. Aradan 40 sene geçmiş. Yeniden Frankfurt’tayım. Türkiye’de hiçbir şey tarih olmuyor. Hep yeniden kısır bir döngü yaşıyoruz.

Türkiye’ye dönerken bir düzelme olacağını düşünüyor muydunuz?

Türkiye bütün sorunlarıyla ortadaydı. Yine sömürünün olduğu kapitalist bir ülkeydi ama ümidimiz de vardı. Demokratikleşme adına kısmi de olsa bir değişiklik olabilir diye düşünüyorduk. AKP iktidara geçeceği sırada o AKP, bu AKP asla değildi. Aslı buymuş galiba. Hata yaptığımı, bu aslı görmediğimi düşünüyorum.

AKP’yi desteklediğiniz için sizi de çok eleştirdiler değil mi.

Ben AKP’yi değil ama Anayasa, referandum gibi konularda getirdiği açılımları destekledim. Askeri, laikçi Kemalist vesayeti sona ereceğini ve ikinci sınıf vatandaşların ortadan kalkacağını düşündük. Ben laik bir kadınım, ayrıca da cumhuriyete inan biriyim o ayrı. Vesayet, baskı bunlar ayrı. Şimdi Kürtler ikinci sınıf vatandaş, o zaman da hem Türkler hem Müslüman muhafazakar kesim ikinci sınıf vatandaştı. Bunlar benim kabul edebileceğim şeyler değil. Üstelik ben de o mahalleden geliyorum. Bir toplumsal uzlaşma olabilir, aramızda yaratılmış olan büyük uçurumlar belki kapanabilir diye umut ettik.

ÇOK UMUDUM YOK

Herkes aynı şekilde umut etmişti. Epey de yol alındı ama sonra geriye dönüldü. Bundan sonrası için umut var mı? 

Çok umudum yok. Eskiden daha umutluydum. Ama yeniden bir hayal kırıklığı yaşadık. Şunu söyleyebilirim, yaşadığımız bu günlerde, askeri vesayet değil ama başka vesayetler başladı. Bu vesayet dediğimiz şey, bu otokratik rejim gerçekten de Türkiye’de demokrasinin kolay kolay gelemeyeceğini bize gösteriyor. Halkımız da demokrasi mücadelesini, demokrasiyi çok hazmetmiş değil. Mevcut iktidar kendi bekası için aramıza soktuğu kanlarla bizi iyice güçsüzleştirdi. Demokratik yöntemlerle Türkiye’yi idare etmeleri mümkün değil. Halbuki Türkiye’nin önemli bir kesimi hak diyor, adalet diyor, demokrasi diyor ama bu mücadeleyi veremiyor. Muhalefet ise herkesi kendi çevresinde toplayamıyor, her şeyi içselleştiremiyor. Yani Kürtler şurada, Müslümanlar burada çabalanıyor ama çok zor.

Son kitabınız “80 Yaş Zor Zaman Günlükleri” pek çok insana sizinle aynı duyguları hissettirmişti.

Yaşınız arttıkça daha umutsuz oluyorsunuz ama siz çok gençsiniz. Sizler göreceksiniz muhtemelen. Benim gibi hissetmeyin. Sizin daha zamanınız var. Yani bir cennet olmayacak ama mesela Türkiye’ye giremeyen arkadaşlarımızın dönebileceği, bizlerin meramını daha rahat anlatabileceği günler gelebilir. Türkiye’de tarih bir türlü geçmiş olamıyor, evet maalesef tarih tekerrür ediyor ama umudumuzu kesmeyelim.

AKP’li kadınlara Emine Erdoğan’a, Özlem Zengin’e seslenen yazılar yazdınız son dönemde. Bir geri dönüş oldu mu? Nasıl karşıladılar? 

Hayır, hiç olmuyor. Bazen bir küçük davayla karşılaşabiliyorsunuz. Ama başım şu anda çok fazla dertte değil. Eşimin yasağı var. Hala devam eden Cumhuriyet davası nedeniyle yurt dışına çıkamıyor. Her kelimemizi düşünerek yazmak zorundayız. Ben sert yazılar yazıyorum ama her sözcüğünü çok düşünerek yazıyorum. Bu başlı başına zaten sanatın, düşüncenin, yazının düşmanıdır. Özgürlükler olmadan, sanatçılar, yazarlar kendilerini özgür ve güvende hissetmeden tabi ki istedikleri gibi bir üretim yapmaları mümkün değil.

AYDINLAR BOĞULUYORUZ DİYOR

Yazılarınız makul ve yerinde eleştirilerdi, size de mi dava açacaklar? 

Kimin hakkında açmıyorlar ki. Mesela şu fotoğraflardaki (Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak) insanlar bunu hiç hak etmediler. Osman çok yakın arkadaşım. Onun hakkındaki davada hiçbir şey yok. Gezi diye tutturuyorlar. Osman Gezi’de bütün aşırı olayları bastırmaya çalıştı. Hatta şu var. Emine Hanım (Erdoğan) için çok ayıp şeyler yazılmıştı duvarlara. Osman, adam tuttu, o duvarlardaki yazıları sildirtti. Olaylar başka taraflara yönlendirilmesin diye.

Osman Kavala’dan intikam mı alınıyor? 

Türkiye’ye dönecek biri olarak, aşırı bir şey söylemeyeyim ama Türkiye’de yasalar ve hukuk değil keyfilik hüküm sürüyor. Bu keyfilik nerelerden kaynaklanıyorsa Osman’da bu çok belirgin bir şekilde var. Osman bir çeşit rehine olarak tutuluyor. Neyin rehinesi o da belli değil. Arkamdaki fotoğraflar aslında benim söyleyeceklerimi çok iyi anlatıyor. Hepsi için şunu söyleyebilirim üçü de tamamen keyfi bir şekilde tutuklu. Bir suçları bir günahları yok. Onlar için iktidarın rehineleri diyebiliriz. Bu üç isim sadece sembol, binlerce insan cezaevinde. Türkiye’de kendimizi bir açık hava hapishanesinde gibi hissediyoruz. Gerçekten de Türkiye’nin havası son derece gergin. Özellikle aydınlar, demokratlar, gazeteciler, sanatçılar, düşünen insanlar bir çeşit boğulma hissiyle karşı karşıya. Boğuluyoruz diyorlar. Abarttığımı sanmayın. Yani bazen yurt dışına çıkınca ülkedeki durum abartılır. Abartmıyorum.

TÜRKİYE’NİN KOŞULLARI DARBE DÖNEMLERİNDEN DAHA KÖTÜ

Siz Türkiye’de pek çok dönem yaşadınız, 1970’li yıllarda işkence gördünüz. O günleri yaşamış bir yazar olarak bugünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye gibi bir ülkede 81 yaşına kadar gelmişseniz ve aydınsanız, siyasetle de ilgiliyseniz, çok şey görür çok şey yaşarsınız. Bende 3 darbe hatta 3 buçuk darbe bir de post modern darbemiz oldu. 3,5 darbe atlattım. Bunların hepsinde ya tutuklandım ya yurt dışına çıkmak zorunda kaldım. Hepsinin acısını yaşadım. Ve şunu söyleyeyim. Bugün Türkiye’nin koşulları bütün o dönemlerden daha kötü. Çok acı bir şey bunu söylemek. Demokrasi, özgürlük, hak ve özgürlükler, o dönemlerden çok daha geriye gitmiş durumda. Şimdi ben Türkiye’ye döneceğim. O yüzden konuşurken dikkatli konuşacağım. Siz satır aralarını anlayacaksınız. Çünkü Türkiye’de yazıyorum. Ama bu bile size Türkiye’deki durumun nasıl olduğunu anlatsın.

Frankfurt Kitap Fuarı açıldı: Sürgündeki gazeteciler tutsak meslektaşlarını anlatacak

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Türkiye, dünyanın en büyük kitap fuarında yok

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bugün başlayan Frankfurt Kitap Fuarı’na 2 hafta önce katılmaktan vazgeçti. 110 ülkeden 7 bin 140 yayıncının yer aldığı fuarda Türkiye’den sadece Birgün Yayıncılık katıldı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Kültür Bakanlığı ve Türkiye Yayıncılar Birliği, tüm dünyadan yazar ve yayıncıların yer aldığı Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na (Frankfurt Buch Messe) katılmaktan iki hafta önce vazgeçti.

Kanada’nın konuk ülke olduğu fuarda yabancı ülkelerin stantları 4. salonda bulunuyor. Ağırlıklı olarak İtalya, Fransa, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yayıncıların yer aldığı fuarda Türkiye sadece Birgün Yayıncılık ile temsil ediliyor. Edinilen bilgiye göre Kültür Bakanlığı, iki hafta önce fuar yönetimini arayarak rezervasyon yapılan stantları iptal etti.

Fuarda özellikle Arap ülkelerinden gelen yayıncıları devasa stantları dikkat çekiyor. 22-28 Mayıs 2022’de gerçekleştirilecek Abu Dhabi Kitap Fuarı için ayrı bir stant açılarak, kitap fuarının içinden fuar tanıtımı yapılıyor.

Yayıncılık trendlerinin belirlendiği, dünyanın en büyük fuarı olarak görülen Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı, geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmiş, oturumlar online gerçekleştirilmişti.

20-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen bu yılki fuar da kısmen korona kısıtlamalarının gölgesinde geçiyor. Ancak yazar-yayıncı ve okur buluşmaları gerçekleştiriliyor. Bu nedenle bu yılki fuarın sloganı “Frankfurt’a tekrar hoş geldiniz” olarak belirlendi. www.frankfurtbuchmesse.com

Fuarın bu yılki konuk ülkesi Kanada.

Frankfurt Kitap Fuarı açıldı: Sürgündeki gazeteciler tutsak meslektaşlarını anlatacak

Okumaya devam et

Popular

Shares