Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Küresel salgın 2019’da başladı

Yapılan yeni bilimsel çalışmalar Kovid-19 salgınının 2019’da başladığına ilişkin savı güçlendiriyor. Fransa’da ilk vakanın bilinenden bir ay önce görüldüğünün ortaya çıkması sonrası DSÖ 2019’daki zatürre vakalarının yeniden incelenmesini istedi.

BOLD – İngiltere’de bilim insanları, küresel salgına yol açan yeni korona virüsünün dünya çapındaki hastalardan elde edilen 7 bin 600 alt türünü inceledi. Araştırma, virüsün 2019 yılının sonlarında, küresel ölçekte dolaşımda olduğunu ortaya koydu.

İngiltere’de yapılan araştırma, virüsün Avrupa ve ABD’de zannedildiği gibi ilk olarak 2020’nin ocak ve şubat aylarından itibaren değil, geçen yılın sonlarından bu yana dolaşımda olduğunu ve çok hızlı yayıldığını ortaya koydu.

KÜRESEL VERİ TABANI İNCELENDİ

İngiltere’nin prestijli üniversitelerinden University College London’a (UCL) bağlı Genetik Enstitüsü’nün araştırması, virüsün farklı ülkelerdeki alt türlerini (mutasyonlarını) inceledi. Araştırmada, dünya çapından bilim insanlarının birbirleriyle veri paylaşımı için kullandığı veritabanındaki virüs sekansları üzerinde genetik analiz yapıldı.

7 bin 600’den fazla hastadan alınmış virüs örneklerini mutasyonları üzerinden inceleyen araştırmacılar, virüsün farklı alt türlerinin 2019 sonlarından bu yana farklı ülkelerde görülmekte olduğu sonucuna vardı. Bu sonuç, virüsün ve yol açtığı Kovid-19 hastalığının ilk kez tespit edilmesinden daha önce insanlar arasında dolaşımda olduğunu gösterdi.

Araştırma ekibinden genetik uzmanı Francois Balloux, inceledikleri örneklerin 2019 sonunda ‘ortak bir ata’dan gelen farklı alt türler olduğunu söyledi. CNN’e konuşan Balloux, virüsün yarasalardan insanlara sıçramasının ‘geçtiğimiz yılın sonlarında gerçekleştiği konusunda çok, çok emin’ olduklarını söyledi.

“HAFTALAR, BELKİ AYLAR ÖNCE VARDI”

Araştırma, virüsün Avrupa, ABD ve diğer ülkelerde insanları ilk resmi vakaların tespit edildiği ocak ve şubat aylarından haftalar, belki aylar önce enfekte ettiğine dair şüpheler konusunda genetik kanıtlar da tespit edildi.

“KÜRESEL SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINDAN ÇOK UZAĞIZ”

İngiltere’de yapılan araştırma, virüsün belirlenen tarihten çok daha önce dolaşımda olduğu ve dünya nüfusunun büyük bir kısmının aslında bağışıklık kazandığı teorisini de çürütmüş oldu. Balloux, “Herkes bunu umuyordu. Ben de dahil” derken, şu anda küresel nüfusun en fazla yüzde 10’unun enfekte olduğu öngörüsünde bulundu.

FRANSA’DA İLK VAKANIN TARİHİ DEĞİŞTİ

Fransa’da, başkent Paris’in banliyölerinden Bobigny’deki İbn Sina Hastanesi Acil Servisi Şefi Yves Cohen, 3 Mayıs’ta BFMTV kanalına yaptığı açıklamada, 27 Aralık 2019’da solunum rahatsızlığı nedeniyle tedavi edilen kişinin aslında Kovid-19’a yakalandığını açıkladı. Cohen, bu durumun bu kişiye tekrar test yapılmasıyla ortaya çıktı. Hastanın Kovid-19 pozitif olduğu saptandı. Söz konusu kişinin virüsü iki çocuğuna bulaştırdığını belirten Cohen, eşinin hasta olmadığını fakat belirti göstermeden Kovid-19’a yakalanmış olabileceğini söylemişti. Fransa Sağlık Bakanlığına göre ise ülkede ilk Kovid-19 vakaları 24 Ocak’ta görüldü. Doktor Cohen’in açıklamasıyla Fransa’da ilk vakanın tarihi bir ay öncesine 2019 yılına gitmiş oldu.

“İSVEÇ’TE İLK VAKA KASIM 2019’DA GÖRÜLDÜ”

Fransa’da ilk Kovid-19 vakasının resmi tarihten yaklaşık bir ay önce görüldüğünün ortaya çıkmasının ardından İsveç’te de benzer bir durum tespit edildi. Buna göre ülkede ilk koronavirüs vakalarının Kasım 2019’da görüldüğü düşünülüyor. İsveç Kamu Sağlık Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre ilk potansiyel vakaların hiçbir belirti göstermeden ülkeye aylar önce giriş yapmış olma ihtimali var. Ne var ki, İsveç hükumeti şimdilik ilk vakaları tespit etmek için bir çaba içine girmeyeceklerini duyurdu.

DSÖ: ŞÜPHELİ ZATÜRRE VAKALARINA YENİDEN TEST YAPIN

DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Fransa’da ilk Kovid-19 vakasının 27 Aralık 2019’da görülmesinin şaşırtıcı olmadığını belirterek, geçen yılın kasım ve aralık aylarından itibaren “şüpheli zatürre vakalarına” Kovid-19 testi yapmaları için ülkelere çağrıda bulundu.

31 Aralık 2019’da Çin’de ilk Kovid-19 vakasının bildirildiğini anımsatan DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, bu bilgiye rağmen çok büyük bir ihtimalle Çin’de Kovid-19 semptomlarının geçen yılın aralık ayı başlarında görüldüğüne dikkati çekti.

İlk Kovid-19 taşıyıcılarının ülkeler arası seyahat etmesiyle virüsün bilinenden daha önce yayılmaya başlamış olabileceğine işaret eden Lindmaier, Kovid-19’a ilişkin daha erken tarihli vakaların da ortaya çıkabileceğine işaret etti.

Lindmeier, kasım ve aralık aylarından itibaren “nedeni belirtilmemiş şüpheli zatürre vakalarının” Kovid-19 olup olmadığına dair yeni testler yapmaları için ülkelere çağrıda bulundu.

ABD Başkanı Trump: Virüsün kaynağını bir süre sonra açıklayacağız

Dünya

Yoğun bakımlar doldu: Hollanda koronavirüs hastalarını Almanya’ya naklediyor

Koronavirüs vakalarının hastanelerin kapasitelerini zorlaması üzerine Hollanda, yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları helikopterlerle Almanya’ya nakletmeye başladı.

BOLD – Hollanda’da koronavirüs vakalarındaki artışın hastane kapasitelerini aşması üzerine yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları Almanya’daki hastanelere naklediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almere kentindeki Flevo Hastanesi yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının, cuma günü, ambulans helikopterle Almanya’nın Münster kentine götürülmesi kararlaştırıldı.

Sis yüzünden kalkışı geciken ambulans helikopterin, Almanya’dan döndükten sonra yakıt ikmali yaparak, yeni bir hasta daha nakledeceği kaydedildi. Hollandalı yetkililer, helikopterle günde 10 yoğun bakım hastasını Almanya’ya göndermeyi planlıyor.

Hollanda Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını belirtti. Hastaları Almanya’ya nakletmek dışında çok az seçenekleri bulunduğunu söyleyen Hollandalı yetkili, aksi halde hastanelerin kapısını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

LCPS’ye göre, perşembe günü itibariyle hastanelerde 2003 koronavirüs hastası bulunuyor. Bunlardan 463’ü yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken, Hollandalı yetkililer, sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 12-18 Ekim arasında ülke genelinde 3200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CBS’ye göre, geçen hafta yaşanan ölümler normalden 400 kişi daha fazla.

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular