Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Bahçeli’nin Seçim Kanunu değişikliği çağrısına AKP soğuk: Bu konularda bir hazırlığımız yok

AKP, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Seçim Kanunu değiştirilerek, “Vekil transferi yasaklansın” çağrısına kapıları kapadı. AKP’li Bülent Turan, “Bu konularda bir hazırlığımız yok” dedi.

BOLD – Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Bizim bu konuda bir hazırlığımız yok” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası bir seçime katılmaları için Gelecek ve DEVA partilerine milletvekili desteği vereceklerini söylemesi sonrası sert açıklamalarda bulunan ve vekil transferinin engellenmesi için Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanununda değişiklik isteyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklaması karşılık bulmadı.

SİYASİ AHLAK KANUNLA OLMAZ

Sarıkaya, AKP kanadının Bahçeli’nin çağrısına olumsuz yaklaştığını yazdı. Sarıkaya, AKP içinden adının yazılmasını istemeyen diğer bir yöneticinin “Sayın Bahçeli’nin yaklaşımına kişisel olarak katılıyorum ama bunun için yasaya gerek yok. Siyasi ahlak kanunla olmaz. Siyasi ahlak dediğiniz insanın içinde, ruhunda olması gereken bir şeydir. Onu kanunla nasıl düzenleyebilirsiniz ki? Bunun da tartışmadan çıkarılması gerekir. Siyasi Partiler ve Seçim kanunları ile ilgili de geçmişten gelen hazırlıklarımız düşüncelerimiz var; ama şu aşamada söz konusu değil” dediğini belirtti.

CHP, infaz değişikliğinin iptali için AYM’ye başvuruyor: Eşitlik ilkesine aykırı

Politika

48 gün sonra çalışmalara başlayacak TBMM’nin ilk gündemi bekçilere yetki ve zam

Pandemi yüzünden çalışmalarına 16 Nisan’da ara veren TBMM, 48 gün aradan sonra ‘yeni normal’ düzende, bekçilerin yetki, çalışma saatleri ve maaş zamları gündemiyle toplanacak.

BOLD – Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Nisan’da çalışmalarına ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi 48 gün aradan sonra yasama çalışmalara yarın yeniden başlayacak. Meclisin ilk gündemleri arasında, çarşı ve mahalle bekçileri düzenlemesine ilişkin kanun teklifi yer alıyor. Meclis, bekçilere zam, yetki arttırımı ve çalışma saatlerinde düzenlemeyi içeren yasa tasarısını görüşecek.

BEKÇİLERE ZAM GELİYOR

Çarşı ve mahalle bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre artırılabilecek. Bununla birlikte bekçilerin maaşlarında da artış sağlanacak.

TARTIŞMALI YETKİLERİ DAHA DA GENİŞLETİLECEK

Bekçilerin göreve başladığı günden bu yana yetkileri tartışma konusuydu. Düzenleme ile bu soruna da el atılıyor. Düzenlemeye göre; çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgelerinde ve çalışma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek, şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek. Bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleyecek; sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıtları ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlayacak.

SİLAH KULLANMA YETKİSİ YASALAŞIYOR

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek.

48 GÜN ARADAN SONRA ‘YENİ NORMAL’

16 Nisan’da çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu, 48 gün aradan sonra 2 Haziran 2020 salı günü ‘yeni normal’ düzende çerçevesinde yeniden toplanacak. Meclis’teki çalışmalar sırasında milletvekilleri sosyal mesafe, maske ve hijyen konularına gerekli hassasiyet gösterecek.

Ankaralı öğretmenden Kürtçe müzik cinayetiyle ilgili çirkin paylaşım: İyi yapmışlar

Okumaya devam et

Politika

Demirtaş’tan Gezi mesajı: Direniş bitmedi, sonunda bizler kazanacağız

Edirne Cezaevinde tutuklu HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gezi Parkı eylemlerinin 7. yılı için gönderdiği mesajda, “Gezi Direnişi bitmedi, sürüyor ve sonunda bizler, mutlaka kazanacağız” dedi.

BOLD – Selahattin Demirtaş’ın mesajını eşi Başak Demirtaş paylaştı.

Taksim Dayanışması’nın YouTube kanalı yayınında eşi Selahattin Demirtaş’ın mesajını okuyan Başak Demirtaş, şunları aktardı:

“Gezi Direnişi, farklı toplumsal kesimlerin bir arada mücadele ederek başarabildiğinin en net göstergesidir. İşte tam da bu nedenle iktidar, Gezi ruhundan, Gezi enerjisinden çok korkuyor. Korkmakta da haklıdır. Evet, direniş belki sürmüyor gibi görünebilir ama asla bitmemiştir. İktidarın korkusu tam da bundandır. Yıl dönümünde, Gezi Direnişine katılan, yüreği Gezi’de atan herkesi selamlıyor, yaşamını yitirenleri saygıyla anıyorum. Gezi Direnişi bitmedi, sürüyor ve sonunda bizler, mutlaka kazanacağız.”

Kılıçdaroğlu: Yeni partiler engellenirse kumpası bozmak boynumuzun borcu

Okumaya devam et

Politika

Soylu şehit polis üzerinden polis şiddetini böyle savundu: ‘Zihni çürümüşlere rağmen…’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa’daki kavgada şehit olan polis memuru üzerinden, günlerdir gündemi meşgul eden polis şiddeti haberlerinin yer aldığı medyayı hedef aldı.

BOLD- Bursa’nın Yıldırım ilçesinde, dün iki grup arasında başlayan kavga, silahlı çatışmaya döndü. Çıkan silahlı çatışmada kurşunların hedefi olan bir çocuk babası polis memuru Erman Özcan şehit olurken 5 kişi de yaralandı.

Şehadet haberini sosyal medya hesabından duyuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, günlerdir gündemi meşgul eden polis şiddetini haberleştiren medyayı hedef aldı.

‘MUTLU MUSUNUZ’

Polisin en başarılı dönemini yaşadığını söyleyen Soylu, ”Bursa’da bir kavgayı ayırmak için çaba sarf eden bir polisimiz daha Şehit oldu.. En başarılı dönemini geçiren polisimizi bir haftadır hedef gösterenler, mutlu musunuz…Zihniyeti çürümüşlere rağmen kamu güvenliği, kamu düzeni sağlanmaya devam edilecektir. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

SAPLA SAMANI AYIRALIM BAKANIM

Soylu’nun paylaşımına takipçilerinden tepki geldi. Halka şiddet uygulayan polislerin eleştirilmesinin doğal olduğunu belirten bir sosyal medya kullanıcısı, ”Allah rahmet eylesin de sapla samanı ayıralım sayın bakan.
Kimse polisi hedef gostermiyor sadece kapısında oynayan çocuklara silah sıkılmasına, bahçesinde oturan insanların linç edilmesine, ekmeğinin peşinde olan kuryenin tokatlanmasına tepki gösteriliyor. Buda en doğal hakkımız” dedi.

Okumaya devam et

Popular