Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

TMMOB’dan kıdem tazminatı düzenlemesine tepki

Kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeye tepki gösteren TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılmasına, çalışanların emeklerine el koyulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

BOLD – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeye tepki gösterdi. Emekçilerin güvencesini ellerinden almak istemenin emek düşmanlı olduğunu belirten Koramaz, bu düzenlemenin işsizliği artıracağının altını çizdi.

ÇALIŞANLARIN ÜCRETLERİNE ÇEŞİTLİ İSİMLERLE EL KONULUYOR

TMMOB Başkanı Koramaz, yazılı açıklama ile kıdem tazminatının yerine “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” uygulamasının getirilmesine yönelik düzenlemeye tepki gösterdi. Türkiye’de her ekonomik kriz yaşandığında hükumetin aklına ilk gelen çözümün emekçilerin birikimlerine göz dikmek olduğunu belirten Koramaz, “Üretime değil, yurtdışı kaynaklı sıcak paraya dayanan ekonomimizin ihtiyacı olan sıcak para sağlanmadığında, çalışanların ücretlerine çeşitli isimler altında el koyuluyor. ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ de emekçilerin kıdem tazminatına el koymaya yönelik girişimlerinden birisidir” dedi.

EMEKÇİLERİN GÜVENCELERİNİ ALMAK İSTEMEK EMEK DÜŞMANLIĞIDIR

Emekçilerin uzun yıllar içinde kazandığı ve hukuki güvenç altında aldığı bir hak olan kıdem tazminatının uzun süredir hedef gösterildiğine dikkat çeken Koramaz, “Hayatlarımızı kâbusa çeviren neo-liberal politikaların en önemli adımlarından birisi ‘Kıdem Tazminatının Fona Dönüştürülmesi’ projesidir. Neo-liberal politikaların toplumu ne denli savunmasız bıraktığını, neo-liberal politikalar uyarınca sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerini özelleştiren ülkelerin salgın döneminde yaşadıkları çaresizliği hepimiz artık daha yakından biliyoruz. Bütün bunları bile bile, emekçilerin güvencesini ellerinden almak istemek kelimenin gerçek anlamıyla emek düşmanlığıdır” dedi.

İŞSİZLİĞİ ARTIRIR, ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜR

Koramaz, ne ad altında olursa olsun emekçilerin alın terini gasp edecek, çalışanları güvensizleştirecek, esnek istihdam biçimlerini yaygınlaştıracak, işsizliği artıracak, ücretlerin düşmesine neden olacak uygulamalara sessiz kalmayacaklarını ve kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılmasına, çalışanların emeklerine el koyulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

TBMM’de geçerek yasalaştı: Yassıada kararları yok sayıldı

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Ekonomi

Görevden alınan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a 39 bin liralık kıyak

Kabine değişikliğinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevinden alınan eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Kardemir A.Ş. yönetimine atandı. Selçuk’un 39 bin lira huzur hakkı alacağı belirtildi.

BOLD – Kardemir A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna(KAP) yapılan açıklamada, şirketin boş durumda bulunan yönetim kurulu üyeliğine, eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un seçildiği belirtildi.

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin münhal durumda bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine, Şirketimiz Yönetim Kurulunca Sn. Zehra Zümrüt Selçuk’un seçilmesine oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kabine değişikliğinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölünerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmuştu. 10 Temmuz 2018’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına getirilen Zehra Zümrüt Selçuk, 21 Nisan 2021’de görevden alınmıştı.

Kardemir A.Ş. yönetim kuruluna atanan Zehra Zümrüt Selçuk’un 39 bin 423 TL huzur hakkı alacağı kaydedildi.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Okumaya devam et

Ekonomi

Bu da Türk Lirası’nın 20’li yaşları!

Sosyal medyada başlayan #20yearschallenge furyasına Türk Lirası’nı da eklediler. 20 yıl önce 1 dolar 1,06 lira ediyordu. Şu anda 1 dolar, 8,30 liraya denk geliyor.

BOLD – 2001 krizine rağmen Türk Lirası dolarla başa baş değerdeydi. AKP döneminde yaşanan kur şoklarıyla dolar 8,30 TL’ye kadar yükseldi.

TL’deki değer kaybı AKP’nin demokrasi ve insan haklarından uzaklaşmasıyla hızlandı. Uzun süre 2 TL seviyesinde seyreden dolar kuru, 17-25 Aralık 2013 Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonları sonrası tırmanışa geçti. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal şartlarında 5 liranın üzerine çıkan dolar, ilerleyen yıllarda hep rekor kırdı.

128 MİLYAR DOLAR BİTTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ekonominin başına gelmesiyle devam eden kur şokları sonucu dolar2018 yılında 7 lira seviyesini test etti. Bu süreçte Saray Hükumeti ve damat Berat Albayrak’ın kararlarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervleri satılmaya başladı. Yerel seçimler öncesi doları 6,95 lirada tutmak için ucuza satılan rezervler sonucu TCMB’nin 128 milyar doları bitti. 6 Kasım 2020 tarihinde 8,50 lira seviyesine çıkarak tarihi rekor kıran dolar/TL kuru Damat Berat Albayrak’ın istifa etmesi sonucu düşüşe geçti.

20 AYDA 4 BAŞKAN DEĞİŞTİ

Ancak Erdoğan 20 ay gibi kısa süre içinde TCMB’nin 3 başkanını görevden aldı. Bağımsızlığı sona eren Merkez Bankası’nın kararlarına güvenmeyen piyasalar yüzünden dolar yeniden 8,30 lira seviyesine ulaştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0