Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Korona testi pozitif çıkan kanser hastası için “Vicdan, ne olur vicdan…” çağrısı

Tutuklu kanser hastası Deniz Yıldırım’ın korona testi pozitif çıktı. Eşinin durumunu kapı kapı dolaşarak öğrenebildiğini söyleyen Birsen Yıldırım yetkililere seslendi: “Ne olur vicdan…”

BOLD – 25 Aralık 2015’ten bu yana Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hozat İlçesi eski Eşbaşkanı Deniz Yıldırım (48) cezaevinde virüs kaptı.

65 KİLOYA DÜŞTÜ

23 Haziran’da Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Yıldırım, Şubat 2020’de bağırsak ve kolon kanseri teşhisi nedeniyle ameliyat olmuştu. 85 kilondan 65’e düşen eşinin acilen tahliye edilmesini isteyen Birsen Yıldırım, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na seslendi: “Vicdan… Ne olur vicdan. Eşim tahliye edilsin.”

“BİR ŞEYLERİN TERS GİTTİĞİNİ ANLADIM”

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre kapı kapı dolaşarak eşi hakkında bilgi alabildiğini anlatan Yıldırım, “Pazartesi günü görüşe gittim. O zaman herhangi bir hastalığı yoktu. Çarşamba günü telefonla görüş hakkımız vardı ancak o gün aramadı. Bir şeylerin ters gittiğini anlayarak cezaevini aradım. Cezaevi yönetimi ‘öğleden sonra arayın’ dedi. Eşim hastaneye kaldırılmış ama bize bilgi verilmemiş. Avukatımız savcılığa gitti, cezaeviyle görüştü. Daha sonra eşimin test sonucunun pozitif çıktığını öğrendik.” dedi.

“İNCE BAĞIRSAĞI DIŞARIDA”

Eşinin kemoterapi tedavisinin yeni bittiğini ifade eden Yıldırım, “Artık serbest bıraksınlar. Eşim kanser hastası. İnce bağırsağı dışarıda. Şimdi de virüse yakalandı. Bu bile bile ölüme terk etmektir. Bu şartlara rağmen eşimi içeride tutmamaları gerekiyor. Cezaevlerinde binlerce hasta var. Onların da sesini duyun. İnsanlar ölümle burun buruna şu an.” ifadelerini kullandı.

“15 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUĞUN İFADESİYLE TUTUKLANDI”

Daha önce de açıklama yapan Birsen Yıldırım eşinin 15 yaşındaki bir çocuğa zorla imzalatılan ifade gerekçesiyle tutuklandığını dile getirmiş ve tutukluluk gerekçesini şöyle açıklamıştı:

“Kamu davasına dönüşmüş bir durumdan dolayı açık cezaevine girdi. Açık cezaevinde süresinin bitmesine bir aya kala kapalı cezaevine alıyorlar. 29 Mart 2016’da kapalı cezaevine götürülüyor. Sadece bir kişinin ifadeleriyle. 2,5 sene dosya açılmadı. Dosya açılmadığı için duruşma olmadı. Dosya açıldıktan sonra ise sürekli erteleme oldu. Ortada bir delil veya kanıt yok. Sadece bir kişinin beyanları var. Ama o kişi ifadelerini sonra geri çekiyor. İşkence altında verdiğini ve yazılı bir kâğıdın zorla imzalattırıldığını söylüyor.”

Deniz Yıldırım için bir imza kampanyası da başlatıldı.

“Türköne’nin cezaevinden çıkması için bir imkan doğacak”

Gündem

“Rabia Naz için kurulan Meclis komisyonu delilleri karartan Nurettin Canikli’yi korudu”

Rabia Naz’ın ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun gerçekleri kararttığını vurgulayan baba Şaban Vatan, savcılara güvenmediğini söyledi. Adaleti uluslararası hukukta arayacağını açıkladı.

BOLD – Giresun Eynesil’de 13 Nisan 2018’de evlerinin önünde yaralı bulunan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, kaldırıldığı hastanede öldü. Şüpheli ölümün ardından baba Şaban Vatan hukuk mücadelesi başlattı.

Baba Vatan’ın verdiği hukuk mücadelesi sonucunda TBMM, “Rabia Naz Vatan’ın Ölümü Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerini Araştırma Komisyonu” kuruldu. Komisyon hazırladığı raporu bugün TBMM Başkanlığına sundu.

Rabiza Naz’ın ailesinin 10 aydır beklediği gün geldi. Ancak Şaban Vatan, oluşturulan komisyonun işlevsiz davrandığını ve faillerin ortaya çıkması için gayret sarf etmediğini savundu.

Cumhuriyet’ten Bilal Çelik’in haberine göre Şaban Vatan, konuya ilişkin TBMM’de oluşturulan komisyonun olay sürecinde belirlenen olasılıkları ortadan kaldırdığını kaydetti. “Kurulan komisyon daha önceki süreçlerde delilleri karartan AKP’li Nurettin Canikli’yi korudu” diyen Şaban Vatan, şu ifadeleri kullandı:

“Olay sürecine dahil olan iki savcıya soruşturma başlatıldı. Olayın delillerini karartan 4 polis de görevinden uzaklaştırılarak soruşturma başlatıldı. Fakat bunlar komisyon gündeminde yer almadı. Giresun Başsavcısı Abdurrahim Alan, basını yanıltan açıklamalarda bulunuyor. Kendisi hakkında da dava açtım.”

Söz konusu savcılara güvenmediğini ifade eden baba Vatan, olayın objektif araştırılması için uluslararası yollara başvuracağını aktardı.

Okumaya devam et

Gündem

Doğu Perinçek Ulusal Kanal canlı yayınında yangına yakalandı

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in canlı yayında olduğu sırada Ulusal Kanal’ın İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki binasında yangın çıktı. Yangın büyümeden söndürüldü.

BOLD – Doğu Perinçek, akşam saatlerinde Ulusal Kanal’da canlı yayına katıldı. Tam bu sırada kanalın İstiklal Caddesi’ndeki binasında yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken kanal, yayına ara verdi. ANKA’nın aktardığına göre Ulusal Kanal’dan yapılan açıklamada, “7 Temmuz Salı akşamı saat 20:35’te Ulusal Kanal İstanbul merkezinde elektrik kesintisi kaynaklı küçük bir yangın meydana gelmiştir. İtfaiye anında olaya müdahale etmiş, durumu kontrol altına almıştır. Sadece bir odada ufak çaplı maddi hasar meydana gelmiştir. Olay esnasında bina içinde bulunanlar hızla tahliye edilmiştir. Hiçbir çalışanımız zarar görmemiştir” denildi.

Okumaya devam et

Gündem

Yaşar Coşkun’dan itiraf: “Facia sonrası patrona moral yemeğinin talimatını Erdoğan verdi”

Sakarya’da havai fişek patlamasının yaşandığı fabrikanın sahibi Yaşar Coşkun, facianın hemen ardından MÜSİAD’ın düzenlediği moral yemeğinin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla organize edildiğini açıkladı. Açıklamadan sonra da gözaltına alındı.

BOLD – Sakarya’nın Hendek ilçesinde 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 122 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasıyla ilgili fabrika sahibi ve MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun yerel basına konuştu. Coşkun, patlamanın hemen ardından düzenlenen ve tartışmalara yol açan yemekli toplantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yemek organizasyonunda kendisinin yer almadığını söyleyen Yaşar Coşkun, toplantıyı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın organize ettiğini belirtti. Sözcü’den Erhan Kaytanbay’ın haberine göre, “Hendek’te gerçekleşen olay moral yemeği değildi, herkes bunu çok yanlış anladı” diyen Coşkun, şunları kaydetti:

“O yemekte ben yoktum zaten. Ben gelmişim gibi konuşuluyor, ama yoktum. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan’ı görevlendirdi ve patlamadan bir saat sonra yanıma geldi. Patlamadan sonra destek için 30’un üzerinde MÜSİAD şube başkanımız geldi. Şube başkanlarımız içeri yanıma alınmadı. Genel Başkanımız, gelen şube başkanlarımızla toplantı yapmak istedi. Toplantıyı MÜSİAD’ta yapacaktık, ama uzak olduğu için Hendek Bayraktepe’yi ayarladı belediye başkanımız. Bayraktepe’de toplantı yapıldı, yemek değil.”

Toplantının detayları hakkında konuşan Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplantının amacı görev dağılımı yapmaktı. ‘Yaralar nasıl sarılır, ailelere nasıl destek olunur, vefat edenlerin cenazesine kimler katılacak?’ Bunun için toplantı yapıldı. Ama maalesef farklı zihniyetteki kişiler ‘Yemek’ dediler. Bizim Bursa şubemiz, sosyal medyada Sakarya’ya destek amaçlı Hendek’teyiz diye bir paylaşımda bulunmuş. Paylaşılan fotoğraf çarpıtılmış. Burada tek amaç, şube başkanlarımız ile birlikte toplanarak ‘neler yapabiliriz’i konuşmaktı.”

Fabrika sahibi ve MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar Coşkun’un açıklamalarına Hendek Belediyesinden yalanlama geldi. “O yemekle ilgili hiçbir alakamız ve bilgimiz yok” başlıklı açıklamada Yaşar Coşkun’un kullandığı ifadelere ilişkin ‘Külliyen yalandır’ denildi. Belediyenin açıklamasında yemekle ilgili, “Başkanımızın hiçbir alakası ve bilgisi yokken heyetin tesiste ağırlandığı ve toplantı için Bayraktepe’ye yönlendirildikleri iddiası gündem saptırmak, eleştirilere bizleri de ortak etmek amacıyla kurgulanmış oyundur” ifadeleri kullanıldı.

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasının sahipleri Ali Rıza Coşkun ve oğlu Yaşar Coşkun, patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Jandarma ekiplerince gözaltına alınan şüpheliler, İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Okumaya devam et

Popular