Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Jandarmanın işkence yaptığı Feride Kaya 18 yıl sonra hukuk mücadelesini kazandı

Çorum’da 2002 yılında gözaltına alınan Feride Kaya, karakolda uğradığı işkence ve kötü muamele yüzünden başlattığı hukuk savaşını 18 yıl sonra kazandı.

BOLD – Feride Kaya, terör örgütü DHKP-C’ye yardım ve yataklık iddiasıyla 27 Eylül 2002 tarihinde Çorum’da gözaltına alındı. 2 gün boyunca jandarma karakolunda ifadesi alınan Kaya, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Gözaltı sürecinde işkenceye maruz kaldığını söyleyen Feride Kaya, 12 Aralık 2002 tarihinde savcılığa şikayette bulundu. Kaya, ifadesini alan kolluk kuvvetleri ve kendisine rapor veren doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.

OĞLUNU ÖLDÜRÜRÜZ

Kaya savcılığa verdiği dilekçede şu ifadeleri kullandı, “Gözaltında olduğum sürede, sağ elim ile sağ ayak parmaklarıma elektrotlar bağlanarak, vücuduma elektrik verildi. Sağ kolum işkence nedeniyle tutmaz hale geldi. Gözaltında kaldığım süre boyunca gözlerimin bağlandı. Kimseyle görüştürülmedim. İç çamaşırlarımla kalacak şekilde kıyafetlerim çıkarıldı, uyutulmadım. Saçlarımdan çekilerek, sürüklendim. Damlayan suyun altında tutuldum. Botlarla çıplak ayaklarıma basıldı. Ağır hakaretlere maruz kaldım.”

Savcılığa gittiğinde olayı anlatmaması için kolluk tarafından “Oğlunu öldürürüz” tehdidi aldığını iddia eden Kaya’nın Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden aldığı raporda işkence bulgularına rastlandı.

KAMU GÖREVLİLERİ SİNDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Ankara’nın, yetkisizlik nedeniyle Çorum’a gönderdiği dosyayla Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 jandarma ve 2 doktor hakkında iddianame düzenledi. Doktorlar ifadelerinde söz konusu darbın kendileri rapor düzenledikten sonra yaşanmış olabileceğini ve kendilerinin muayenesi sırasında işkenceye dair bir fiziki durumun olmadığını savunurken, jandarmalar Kaya’nın ya yardım ettiği örgüt ya da cezaevinde darp edilmiş olabileceğini savundu.  Sanık askerlerden biri Kaya’ya işkence yapmadıklarını öne sürerek, “Örgüt bu şekilde kamu görevlilerini sindirmeye çalışıyor” diyerek kendini savundu.

YEREL MAHKEME BERAT VERDİ

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi 2 jandarma ve 2 doktor hakkında 24 Kasım 2011 tarihinde karar verdi. 2 jandarmanın işkence yaptığına dair somut delil olmadığı değerlendirmesini yapan mahkeme, “Şüpheden sanık yararlanır” diyerek beraatlarına, 2 doktor hakkında da görevi kötüye kullanma suçunun zamana aşımına uğradığından davanın düşmesine karar verdi.

18 YIL SONRA GELEN ADALET

Beraat kararı sonrası Kaya, hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu. Başvuruyu inceleyen AYM 18 yıl sonra Feride Kaya’nın “2 jandarma tarafından işkence gördüğüne” hükmetti. 2002 yılında 2 jandarmanın “kendisine elektrik verdiğini, çıplak bıraktığını” söyleyen Kaya’ya 90 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi. AYM kararında Anayasa’nın 17’nci Maddesi’ndeki “Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz” hükmünün ihlal edildiğini belirtti. AYM, kararın bir örneğini de Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Çete lideri Serkan Kurtuluş: Rahip Brunson’u öldürmem istendi suçu Gülen Cemaatine yükleyeceklerdi

Gündem

Vaka sayısını açıklayan Bakan Koca: Bu verilerden hiçbiri garanti sunmuyor

Türkiye’deki korona salgınında vaka sayısının yeniden artması endişelere neden oldu. 14 kişi hayatını kaybederken 1153 kişi virüse yakalandı.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Türkiye’nin güncel korona virüs tablosunu kamuoyu ile paylaştı. Tabloya göre, son 24 saatte 14 kişi korona virüsten hayatını kaybetti, toplam can kaybı ise 5 bin 798’e yükseldi. Bugün toplam 54 bin 494 test yapılırken, bin 153 yeni vaka tanısı konuldu.  

Toplam vaka sayısı 237 bin 265 oldu. Bugün iyileşen bin 40 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı da 220 bin 546’ya yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranı yüzde 8,3, toplam ağır hasta sayısının ise 580 olduğu açıklandı. 

Bakan Koca paylaşımında “Yeni hasta, vefat ve ağır hasta sayılarımız, zatürreli hasta oranımız; bazı farklarla dünkünden daha az. Fakat bu verilerden hiçbiri yarınki ya da bir hafta sonraki sonuçlar konusunda garanti sunmuyor. İYİ HABERLERE SADECE SIKI TEDBİRLER DAYANAK OLABİLİR.” dedi.  

“250 bine yakın virüs taşıyan, bulaştıran var; şikâyetleri de yok!”

Okumaya devam et

Gündem

Melek İpek hastaneye kaldırıldı!

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in annesi Melek İpek’in akşamüstü hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.  

BOLD – TMSF görevlileri tarafından yaşadığı evden zorla çıkartılan Melek İpek’in yaşan süreçte rahatsızlandığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi. 15 Temmuz öncesi ve sonrası yaklaşık 10 milyar dolarlık mal varlıklarına el konulan İpek ailesinin annesi Melek İpek’in rahatsızlandığını oğlu Akın İpek, sosyal medya hesabından duyurdu.  

Akın İpek yaptığı paylaşımda “Annem daha fazla dayanamadı, hastaneye kaldırıyorlar. Allah CC bu zalimlerin belasını versin.” dedi.  

AKP’li siyasetçilerin “Melek Anne” diye hitap ettiği Melek İpek, TMSF görevlileri tarafından yaşadığı evden yaklaşık bir ay önce zorla çıkarıldı.  

Ekim 2015’te 22 şirketine kayyım atanan Koza İpek Holding’e ait 10 milyar dolarlık mal varlığına el konulmuştu. Melek İpek’in Ankara’da yaşadığı evin sahibi de holding görünüyordu. 

Okumaya devam et

Gündem

“250 bine yakın virüs taşıyan, bulaştıran var; şikâyetleri de yok!”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den Türkiye’de etkisini artıran pandemiye dair ürküten sözler: “Şu an 250 bine yakın virüs taşıyan ve bulaştıran var. Bunların çoğunun hiçbir şikâyeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişi var. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin kişi.”

BOLD – Uzmanlar, salgınla ilgili ardı ardına endişe veren açıklamalar yapıyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, vaka sayısının artacağından kaygılandığını belirtti. Türkiye’de hâlihazırda 250 bine yakın virüs taşıyan ve bulaştıran kişi bulunduğu bilgisini vererek “Bunların çoğunun hiçbir şikâyeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişi. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin” ifadelerini kullandı.

BAYRAMIN ETKİLERİ MUHTEMELEN EKLENECEK

CNN Türk yayınına katılan Prof. Dr. Özlü, İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı salgın denetiminde cezai yaptırımların mutlaka uygulanması gerektiği kaydetti. “Maalesef artış trendi görünüyor. Hem bizde hem dünyada. Maalesef hız kesmediği gibi artıyor. Önümüzdeki günlerde bayrama ait bulaş zincirinin etkileri muhtemelen eklenecek. Artışın devam edeceği konusunda endişeliyim” diye konuştu.

SONBAHARDA O NOKTAYA ULAŞILABİLİR

Normalleşme süreci sonrası vaka sayısının ciddi oranda arttığına işaretle hastane kapasitelerinin aşılmasına dair “Sağlık kapasitesinin aşılması olabilir. Şu an böyle bir duruma gelmiş sayılmayız. Bizim gözlemlerimiz o yönde. Hastanelerimizde yoğun bakımda boş yataklarımız var ama böyle devam etmeyebilir. Özellikle güz mevsiminde diğer solunum yolu hastalıkları da başlar ve vaka sayısı artarsa elbette o noktaya ulaşılabilir. Şimdiden öyleymiş gibi kabul edip dikkatli olmakta fayda var” değerlendirmesini yaptı.

Reuters Ankara’daki korona belgesine ulaştı: Yoğun bakımdaki yatakları boşaltın!

Okumaya devam et

Popular