Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Jandarmanın işkence yaptığı Feride Kaya 18 yıl sonra hukuk mücadelesini kazandı

Çorum’da 2002 yılında gözaltına alınan Feride Kaya, karakolda uğradığı işkence ve kötü muamele yüzünden başlattığı hukuk savaşını 18 yıl sonra kazandı.

BOLD – Feride Kaya, terör örgütü DHKP-C’ye yardım ve yataklık iddiasıyla 27 Eylül 2002 tarihinde Çorum’da gözaltına alındı. 2 gün boyunca jandarma karakolunda ifadesi alınan Kaya, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Gözaltı sürecinde işkenceye maruz kaldığını söyleyen Feride Kaya, 12 Aralık 2002 tarihinde savcılığa şikayette bulundu. Kaya, ifadesini alan kolluk kuvvetleri ve kendisine rapor veren doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.

OĞLUNU ÖLDÜRÜRÜZ

Kaya savcılığa verdiği dilekçede şu ifadeleri kullandı, “Gözaltında olduğum sürede, sağ elim ile sağ ayak parmaklarıma elektrotlar bağlanarak, vücuduma elektrik verildi. Sağ kolum işkence nedeniyle tutmaz hale geldi. Gözaltında kaldığım süre boyunca gözlerimin bağlandı. Kimseyle görüştürülmedim. İç çamaşırlarımla kalacak şekilde kıyafetlerim çıkarıldı, uyutulmadım. Saçlarımdan çekilerek, sürüklendim. Damlayan suyun altında tutuldum. Botlarla çıplak ayaklarıma basıldı. Ağır hakaretlere maruz kaldım.”

Savcılığa gittiğinde olayı anlatmaması için kolluk tarafından “Oğlunu öldürürüz” tehdidi aldığını iddia eden Kaya’nın Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden aldığı raporda işkence bulgularına rastlandı.

KAMU GÖREVLİLERİ SİNDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Ankara’nın, yetkisizlik nedeniyle Çorum’a gönderdiği dosyayla Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 jandarma ve 2 doktor hakkında iddianame düzenledi. Doktorlar ifadelerinde söz konusu darbın kendileri rapor düzenledikten sonra yaşanmış olabileceğini ve kendilerinin muayenesi sırasında işkenceye dair bir fiziki durumun olmadığını savunurken, jandarmalar Kaya’nın ya yardım ettiği örgüt ya da cezaevinde darp edilmiş olabileceğini savundu.  Sanık askerlerden biri Kaya’ya işkence yapmadıklarını öne sürerek, “Örgüt bu şekilde kamu görevlilerini sindirmeye çalışıyor” diyerek kendini savundu.

YEREL MAHKEME BERAT VERDİ

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi 2 jandarma ve 2 doktor hakkında 24 Kasım 2011 tarihinde karar verdi. 2 jandarmanın işkence yaptığına dair somut delil olmadığı değerlendirmesini yapan mahkeme, “Şüpheden sanık yararlanır” diyerek beraatlarına, 2 doktor hakkında da görevi kötüye kullanma suçunun zamana aşımına uğradığından davanın düşmesine karar verdi.

18 YIL SONRA GELEN ADALET

Beraat kararı sonrası Kaya, hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu. Başvuruyu inceleyen AYM 18 yıl sonra Feride Kaya’nın “2 jandarma tarafından işkence gördüğüne” hükmetti. 2002 yılında 2 jandarmanın “kendisine elektrik verdiğini, çıplak bıraktığını” söyleyen Kaya’ya 90 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi. AYM kararında Anayasa’nın 17’nci Maddesi’ndeki “Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz” hükmünün ihlal edildiğini belirtti. AYM, kararın bir örneğini de Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Çete lideri Serkan Kurtuluş: Rahip Brunson’u öldürmem istendi suçu Gülen Cemaatine yükleyeceklerdi

Gündem

Alaattin Çakıcı’dan Sedat Peker’e ‘Cici Süleyman’ çıkışı: En İçişleri Bakanı Soylu’dur

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, bugün kaleme aldığı bir mektupta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yüklenen Sedat Peker’e ‘sus’ mesajı verdi.

BOLD – Sedat Peker’in Karadağ’a gidişinin Alaattin Çakıcı’nın tahliyesiyle ilişkilendirilmesi üzerine geçen sene bir video paylaşan Peker, Çakıcı ile anlaşmaları olduğunu belirterek iddiaları yalanladı.

Aynı videoda, Çakıcı’nın dostluğu da düşmanlığı da iyi bildiğini belirten Peker, hakkında yayılan ‘korktu’ iddialarının Çakıcı tarafından ortaya atıldığına ihtimal vermediğini söyledi.

Alaattin Çakıcı, sosyal medya hesabından bugün Peker’i hedef alan bir mektup paylaştı.

Mektubunda sabıkası yüzünden kendisinden muhtar dahi olamayacağını belirten Çakıcı, “Ama devletin bir bireyi olarak herkes kadar ülkemizde ve dünyada ki olayları yorumlama hakkına sahibim. Hep demişim imanımın kıblesi kabedir, mensup olduğum milletimizin yönü devletin bekası ve devamlılığıdır.

DEVLET BAĞIRSAKLARINI TEMİZLEYECEKTİR

Son günlerde Türkiye’nin geçmişine yönelik bazı oluşumlar deşifre edilmektedir. Bunların hepsi devlet arşivinde mevcuttur. Bugün gündeme getirmek Fetö’ye, HDP’ye, CHP’ye Davutoğlu ve Babacan ‘a ve bazı iyi partililerin eline geçmişten kaynaklanan bazı oluşumlarla ilgili silah vermektedir. Devletimiz zamanı geldiği zaman her türlü yasadışı pisliğe bulaşmış olan olanları layık olduğu yere kapatıp, devlet kurumları içerisinde bu tip insanlarla iş birliği yapanlardan dolayı bağırsaklarını temizleyecektir” dedi.

PEKER’E GÖNDERME

Peker’in hedefe koyduğu Soylu’ya övgüler düzen Çakıcı konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Aziz Türk milleti bundan emin olsun. Cumhuriyet tarihi terörle mücadele etmiş en İçişleri Bakanı sayın Soylu ile ilgili bir şeyler söylenmektedir. Sayın Soylu’yu Türkiye tanıyor. Terörle ile ilgili bedenini 5 bin derecedeki ateşin içine atmıştır. İnsan bir şeylerin ortaya dökülmesini istiyorsa lütfen sapla sapanı bir birinden ayırmasını bilmeli.

Yurt içi ve yurtdışında Türküm, Türkmen’im devlet benim için her şeydir diyenlere şunu hatırlatmak isterim, birileri yanlışın içindeyse Türkiye ‘nin bekası söz konusu olduğu bu dönemde görevini ifa edenlere söz söylememesi gerekir. Kişilerin bir birileri ile özel ilişkileri bile olsa mahremde kalmalı kamuoyuna saygılarımla arz ederken muhalefete devlet düşmanlarına şunu hatırlatmak isterim, temcit pilavı gibi sürekli sayın Bahçeli’yi , sayın devlet başkasını mafyayı özel afla çıkardı diye ibare kullanmayın.

AF OLMASA DA ÇIKACAKTIM

Af çıkmasa bile 8 ay sonra tahliye olacaktım. Ama size yolu gösteriyorum. Aftan evvel devam eden mahkemelerim var. Hızlandırın. Onursuz dışarıda özgür kalacaksam, adam gibi hapishaneye dönmeyi tercih ederim. Aziz Türk milletine, sayın devlet başkanımıza , benden dolayı sürekli suçlanan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı değerli ağabeyim Devlet Bahçeli’ye saygılarımla arz ederim.”

Sedat Peker, dün yayınladığı son videosunda, kendisi için ‘pislik mafya’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya  yönelik ‘Cici Süleyman, Tertemiz Süleyman, Temiz Sülü’ gibi ifadeler kullanmıştı.

Erdoğan’a ‘helallik’ teklifi

Okumaya devam et

Gündem

AKP İl Başkanı bayramlaşacak diye acil servis esas duruşta

AKP Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir’in bayram ziyareti için gittiği devlet hastanenin acil servisinde sağlıkçıların hazır kıta bekletildiği ortaya çıktı.

BOLD – AKP Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, bayramın ikinci günü sağlıkçılarla bayramlaşmak için Tokat Devlet Hastanesi Acil Servisine gitti.

Sağlıkçılarla bayramlaşan İl Başkanı Aldemir, bayramlaşma fotoğraflarını sosyal medya hesabında, “İl Gençlik Kolları Başkanımız Mesut Aktürk ve yönetim kurulu üyelerimizle beraber salgın sürecinde büyük emek ve gayretle çalışan sağlık ordumuzun nezdinde acil serviste görev yapan arkadaşlarımızla bayramlaştık. Rabbim kolaylıklar versin bayramınız mübarek olsun” notuyla paylaştı.

Aldemir’in paylaştığı fotoğrafta sağlık çalışanlarının hastane dışında tek sıra hazır kıta beklemesi dikkat çekti. Hastane dışında kendisini tek sıra hazır katı bekleyen acil servis çalışanlarıyla bayramlaşan Aldemir daha sonra servisin içine girdi.

Öte yandan, Aldemir’in bayramlaşma için gittiği emniyet ve jandarma görevlilerinin de hazır kıta bekletildiği öğrenildi.

Ama kısa süre sosyal medyada yayılan fotoğraflara vatandaşlar tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in oltasına gelen bakan kim?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Pelikan grubuyla çarpışırken aniden hedefini değiştirdi ve son videosunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya döndü. Soylu, tabiri caizse Peker’in oltasına gelen ilk kişi oldu. Gazeteci Cevheri Güven, ilk kez duyacağınız bilgiler ışığında Peker’in dördüncü videosunu analiz etti. BOLD

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0