Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Huawei, Samsung’un tahtını devraldı

Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung’u sollayarak “dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi” unvanını aldı. Huawei söz konusu dönemde 55.8 milyon, Samsung da 53.7 milyon telefon sattı.

BOLD – ABD’nin uyguladığı ambargoyla da gündeme gelen Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung’u geride bırakarak en çok telefon satan şirket oldu.

İÇ PAZARA YÖNELEREK BÜYÜDÜ

Analiz kuruluşu Canalys, Huawei’nin küresel akıllı telefon pazarında ikinci çeyrekte Samsung’u sollayarak “dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi” unvanını aldığını belirtti. Huawei söz konusu dönemde 55.8 milyon telefon satarken, Samsung’da bu sayı 53.7 milyonda kaldı. Araştırmaya göre ABD yaptırımları Huawei’nin Çin dışındaki işlerini tıkadı ancak firma azımsanmayacak büyüklükteki iç pazarına yönelerek büyüdü. Üretilen telefonların yüzde 70’ten fazlası iç pazarda satıldı.

ABD’DEN “İSTİHBARATA HİZMET EDİYOR” SUÇLAMASI

ABD, Huawei’yi ‘Çin istihbaratıyla aynı yatağa’ girmekle suçluyor ve şirketin ekipmanlarının ‘casusluk’ faaliyetlerinde kullanıldığını iddia ediyor. Bu iddialar, şirket kurucusu Ren’in asker geçmişi ve Komünist Parti üyeliğiyle birlikte düşünüldüğünde, ABD cephesinde endişeye yol açıyor. Huawei ise, ABD’nin iddialarını kesin bir dille reddediyor.

AKP salgından beter: Bekçiler, barolar, mafya, sosyal medya…

Teknoloji

Sosyal medyaya düzenlemesi sonrası VPN’e talep arttı

AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen sosyal medyaya düzenleme getiren yasanın ardından erişim engellerinin aşılmasını sağlayan VPN gibi hizmetlere talep arttı.  

BOLD – İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında 10 madde yürürlüğe girdi. Sanal özel ağ hizmeti sunan NordVPN Şirketin Kurumsal İletişim Yöneticisi Laura Tyrell, Türkiye’den taleplerin bir gecede yüzde 20 arttığını belirterek “Türkler kendini VPN ile donatıyor” diye konuştu. 

Muhalefetin sansür eleştirisinde bulunduğu ve Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini duyurduğu 9 maddelik sosyal medya yasası yürürlüğe girdikten sonra internette erişim engellerinin aşılmasını sağlayan VPN talebi bir gecede yüzde 20 arttı.  

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre NordVPN şirketin açıklamasında “Türkler VPN hizmetlerine akın ediyor” ifadelerine yer verildi. NordVPN, hizmetlerine Türkiye’den gösterilen ilginin sadece bir gecede yüzde 20 oranında arttığına dikkat çektiği açıklamasında “Türkler kendilerini VPN ile donatıyor” ifadelerine yer verdi. Şirketin Kurumsal İletişim Yöneticisi Laura Tyrell “İnternet özgürlüğü, ifade özgürlüğü kadar önemli” dedi ve internete getirilen kısıtlamaların sadece ekonomiye değil, demokrasiye de zarar verdiğini, bilgi edinme hakkının korunmasını sağlayan gazetecilerin görevlerini yapmalarını da tehlikeye attığını savundu.  

A’dan Z’ye internete sansür yasası… AKP ne yapmaya çalışıyor?

Okumaya devam et

Teknoloji

Alman şirketten Kabe’ye 3 boyutlu sanal ziyaret fırsatı

Pandemi yüzünden kısıtlanan Hac ibadetine 3D’yle teknolojik bir çözüm bulunan Alman teknoloji şirketi, Müslümanlar için sanal ortamda Kabe ziyaretini mümkün hale getirdi.

BOLD – Suudi Arabistan’ın aldığı kararla hac mevsiminde dünya genelinden yaklaşık 2,5 milyon Müslümanın ziyaret ettiği Mekke’de koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl sadece 10 bin hacı adayı ağırlanacak. Hac ziyareti iptal olan veya farklı sebeplerden dolayı seyahat edemeyen kişiler için Almanya merkezli bir firma alternatif çözüm üretti. “3 Boyutlu Müslüman (Muslim 3D)” adlı program, sanal ortamda Kabe ziyareti yapma imkanı sağlıyor. Tanıtımı geçen yıl ocak ayında yapılan programa Suudi Arabistan’ın hac ziyaretini kısıtlayacağı duyurusundan sonra rağbet arttı. Şu ana kadar programı indirenlerin sayısı 1 milyonu aştı.

GERÇEĞİNİN YERİNİ TUTMAZ

Programın fikir babası, bilgisayar programcısı Bilal Chbib Euronews’e yaptığı açıklamada , “Savaş oyunlarında Müslümanlar öldürülmesi gereken kötü karakterler olarak lanse ediliyor. Neden kendi kültürümüzü ve tarihimizi tanıtan bir program yok diye düşünürken bu fikir ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. Chbib, sanal ortamda ziyaretin gerçek ibadetin yerini tutmayacağını da belirterek programı için “Kabe’yi kitaplardan okumak yerine en azından bölgeyi ziyaret edebilmek için farklı bir araç” değerlendirmesi yaptı.

Akbilli Abdülhamit sosyal medyaya damga vurdu

Okumaya devam et

Teknoloji

A’dan Z’ye internete sansür yasası… AKP ne yapmaya çalışıyor?

AKP’nin sosyal medyayı kontrol etmek amacıyla Meclis’e getirdiği yasa teklifine ilişkin tartışmalar devam ediyor.  

BOLD – İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda iki gün önce kabul edildi. 

AKP-MHP koalisyonu Meclis kapanmadan 9 maddeden oluşan ve 5 aşamalı yaptırım içeren değişikliği yasalaştırmak istiyor. Muhalefete göre yasa bu haliyle geçerse Türkiye Çin ve Kuzey Kore’yle aynı lige düşecek.  Gazeteci Fatih Akalan, BOLD Medya YouTube kanalında AKP’nin intere sansür yasasını ele aldı.

“Nereden çıktı bu yasa?” sorusuyla hazırlanan video haberde, Z Kuşağı’nın AKP’ye olan mesafesi, yerel seçimlerde özellikle büyükşehirlerde alınan ağır mağlubiyet, son anketlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı’na olan desteğin dip yapması, Erdoğan’ın dünya dislike rekoru kırması, dalga dalga büyüyen ekonomik kriz, Ali Babacan başta olmak üzere muhalif liderlerin videolarının sosyal medyada milyonlarca izlenmesi gibi konular ele alındı.

Bu gelişmeler Erdoğan ve ortaklarının canını yakan mesele olmasına rağmen AKP, sadece geleceğini kurtarmaya çalışmıyor geçmişi de silmek istiyor. 

 

Okumaya devam et

Popular