Connect with us

BOLD ÖZEL

Sevan Nişanyan: Bu pislik Türkiye’den temizleninceye kadar dönmeyeceğim

Türkiye’ye geri dönmek için zemin yoklayan yazar Sevan Nişanyan, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın sanatçı Sezen Aksu’ nun ‘dilini koparmak’ tehdidinden sonra bu düşüncesinden vazgeçti. Nişanyan, “Terbiyesizce herifin çıkıp ‘dilini koparırız’ diyebildiği ülkeye benim dönmem söz konusu olamaz. Bu pisliğin Türkiye sathından temizlenmesini beklemekten başka çare yok.” dedi.

BOLD ÖZEL – Yazar, dilbilimci Sevan Nişanyan, İzmir Şirince’de SİT alanına ev yaptığı gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmış, 3,5 yıl hapis yattıktan sonra 2017 yılında izinli olarak çıktığı Foça Cezaevi’nden arkadaşının gemisiyle kaçarak Yunanistan’a sığınmıştı.

“Kuş uçtu. Darısı geride kalan 80 milyonun başına” diyen Nişanyan ilk olarak Yunanistan’a sığınma başvurusu yaptı. Ermenistan konsolosluğu da sadece Türkiye Cumhuriye vatandaşı olan Nişanyan’a, Ermenistan vatandaşlığı ve pasaportu verdi.

Nişanyan, daha sonra Yunanistan vatandaşı İra Tzourou ile evlenerek iltica başvurusunu geri çekti ve oturma iznine başvurdu. Samos Adası’nda 4 tane tarihi evi 320 bin euro ödeyerek satın aldı ve restore etti. Nişanyan, adaya mini bir tatil köyü yapma düşüncesinde.

KOMŞULARIYLA SORUN YAŞADI

Nişanyan’ın ev alması “adayı Türkler ele geçiriyor” şeklinde panik havası oluşmasına neden oldu. Nişanyan “ben Ermeyimim ve Hristiyanım” dese de komşuları, çeşitli bahanelerle Nişanyan’ı polise şikayet etti. Nişanyan ile komşuları arasında kavgalar yaşandı.

Yaşanan bu huzursuzlukların ardından Nişanyan, 25 Ekim 2021’de bir yurtdışı gezisinden dönerken havaalanından Yunanistan’a alınmadı ve ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğini öğrendi. Bir süre Belgrad’da kaldıktan sonra Samos Adası’na geri dönen Nişanyan, bu kez de polis tarafından gözaltına alındı ve ülkeyi terk etmesi için 15 gün süre tanındı.

BÜROKRASİ BIKTIRDI, TÜRKİYE’YE GÖZ KIRPTI

Nişanyan, Yunanistan’da yaşadığı zorluklardan sonra kendi Youtube kanalında bir açıklama yaparak “Hızlıca yaşlanıyorum. Benim evim Şirince. Kendi evim var Şirince’de kendi ellerimle inşa ettiğim. Üç çocuğumun üçü de oradalar. Oraya dönmek istiyorum. İmar affı çıktı. İmar affından faydalanabilirsem 6 aylık firar cezası kalıyor, onu da yatar çıkarım. Türk hükümetiyle aramdaki köprüleri yıkmak için ben de elimden geleni yaptım ve bu konuda bir talepte bulunacak yüzüm yok” diyerek Türkiye’ye dönme isteğini dile getirdi.

Habertürk yazarı Nagehan Aşçı da Nişanyan’ın geri dönüşü için Ankara’nın bakışını araştırdı ve “Türk devleti Nişanyan hakkında bir kırmızı bülten çıkarmamış, yani onu yurtdışında yakalamak vs ile uğraşmamış. Şahsi izlenimim Nişanyan’ın Yunan polisi ve bürokrasisi ile bir Türk vatandaşı olarak inatçı kavgasının Türk devletinin kimi yetkililerinde bir sempati uyandırdığı yönünde. Dönüşü ile ilgili ulusalcı çevrelerde “Tutuklansın, tutuklansın” diye bir baskı olabilir belki ama devletin içindeki muhafazakar-milliyetçi ve İslami çevrelerde böyle bir hava yok.” diye yazdı.

SEZEN AKSU OLAYI TEKRAR VAZGEÇİRDİ

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın bir şarkı sözünden dolayı ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun ‘dilini koparmakla’ tehdit ermesi Niaşnyan’ı Türkiye’ye dönme isteğinden vazgeçirdi.

“PİSLİĞİN TÜRKİYE SATHINDAN TEMİZLENMESİNİ BEKLEMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK”

Nişanyan, kendi Youtube yayınında, “Cumhurbaşkanı seni affetsin. Türkiye ile konuş, hükümetle konuş diye bir akım başladı. Doğrusunu isterseniz Türkiye’ye dönmek istediğimi belirtmiştim. Sonra düşündüm, olacak iş değil. Özellikle bu Sezen Aksu olayından sonra terbiyesizce herifin çıkıp ‘dilini koparırız’ diyebildiği ülkeye benim dönmem söz konusu olamaz. Bu pisliğin Türkiye sathından temizlenmesini beklemekten başka çare yok. Bugün sözüne güvenilir kişiler tarafından güvence verilse de yarın neyle karşılaşacağım belli olmaz. Tavizler isterler insandan. Vazgeçtik aradaki anlaşmayı bozdun derler. Esir olursun, ellerine düşersin. Gangster yönetimi var Türkiye’de. Ülkenin kurumsal alt yapısı, dayanakları öylesine yok edildi ki hiçbir şeye güvenemezsin.” dedi.

Saray kimseyi konuşturmamaya kararlı: Muhalif medyaya topyekün saldırı

BOLD ÖZEL

4 aylık hamile Ayşe Karaduran tutuklandı

17 haftalık hamile olan Ayşe Karaduran bugün tutuklanıp Şanlıurfa Cezaevine gönderildi. Eşinin sağlık durumunun iyi olmadığını Twitter hesabından duyuran Akif Karaduran, “Eşimin düzenli beslenmesi ve iyi bakılması gerekiyor” dedi.

BOLD ÖZEL – Şanlıurfa’da bu sabah tutuklanan 7 kadın arasında 4 aylık hamile Ayşe Karaduran’ın olduğu ortaya çıktı. Eşi Akif Karaduran’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre 17 haftalık hamile olan anne Karaduran Şanlıurfa Cezaevine gönderildi.

4 GÜN ÖNCE GÖZALTINA ALINDI

Akif Karaduran “Eşimin düzenli beslenmesi iyi bakılması gerekiyor. Eşim, 17 haftalık hamile. Şu an Şanlıurfa da cezaevinde yatıyor. Sık sık midesi bulanıyor. Tansiyonu düşüyor” dedi. Akif Karaduran, 16 Mayıs sabahı evlerine baskın düzenlendiğini ve dört gün önce gözaltına alındığını belirtti.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan 29 yaşındaki İlahiyat mezunu olan Ayşe Karaduran ev hanımıydı. 16 Mayıs’ta gözaltına alınan Ayşe Karaduran,

Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başlattığı operasyonlarda aralarında öğretmen, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin olduğu 11 kadından 7’si tutuklandı.

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Adli Tıp Başkanlığı, dört aydır Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini ikinci kez reddetti.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onaylandığı için 9 Şubat’ta tutuklanan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’a yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi.

Eşiyle dün telefon görüşü yapan Yasemin Özkan “Eşimin morali bayağı bozuktu. Çok üzülmüştü. Geçen hafta açık görüşte gördüm, elleri, ayakları çok kötü. Kafasında da yaralar çıkmış. Her gün kür gibi etkisi olan hap içiyor. Onlar da vücudunda yaralara sebep oluyor. Ayakta gördükleri için cezaevinde kalabilir diyorlar. Dördüncü evre kanser bu adam.” dedi.

ALMANYA’DA MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ OKUDU

1980’li yıllarda Almanya’da makine mühendisliği okuyan Ahmet Zeki Özkan, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Aksaray’daki Mercedes fabrikasında yüksek mühendis olarak göreve başladı. 2014 yılında emekli olduktan sonra ailesiyle birlikte Antalya’ya yerleşen Özkan, Şubat 2017’de Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Kırşehir Cezaevine gönderildi.

10 ay Kırşehir’de hapis yatan Özkan’ı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bank Asya hesabı, gazete aboneliği, çocuklarını okuttuğu Aksaray Koleji’nin müdürüne 2 kez kurban parası verdiği ve Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp tahliye etti.

YERDE YATMAK ZORUNDA KALDI

Tutuksuz yargılanan Özkan’a Ekim 2020’de 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. Geçen yıl şubat ayında cezası onaylanan Özkan’ın ilk infaz erteleme talebi kabul edildi ve cezası 6 ay ertelendi. İkinci talebi 14 Aralık 2021’de reddedildi.

Durumu kritik olmasına rağmen 9 Şubat’ta tutuklanıp hapse gönderilen 65 yaşındaki Ahmet Zeki Özkan’ın infaz erteleme için yaptığı başvuru dün ikinci kez reddedildi. Doktorların en fazla bir yıl yaşar dediği Özkan, ilk tutuklandığında karantina hücresinde yer olmadığı için yerde yatmak zorunda kalmıştı.

4. evre akciğer kanseri Ahmet Zeki Özkan’ı tutukladılar

 

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenciden 5’i tutuklandı

Karabük’te dün serbest bırakıp savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan 6 öğrenciden 5’i, savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınıp tutuklandı.

BOLD ÖZEL – 12 Mayıs’tan itibaren Karabük Emniyeti’nde gözaltında olan 14 öğrenciden 9’u bu akşam üzeri bırakıldı. Üçü tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine gönderildi.

Karabük Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılan 9 öğrenci savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alındı. Dün akşam gözaltına alınan 6 öğrenci Karabük Emniyeti’ne götürüldü. Öğrencilerden 5’i bugün tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine gönderildi.

Karabük Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, öğrencilerin üzerinden ve evlerinden çıkan telefon, bilgisayar, sim kartı, 125 dolar ve 25 euro’yu delil diye böyle sergiledi.

Karabük’te gözaltında tutulan 14 kız öğrenciden 3’ü tutuklandı: Cezaevine gitarımı ve flütümü gönderin

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar