Connect with us

Dünya

Türkiye’deki insan hakları ihlalleri Avusturya’da sergileniyor

Avusturya Graz Üniversitesi’nde “Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri” başlıklı bir sergi açıldı. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Sedef Kabaş, Hidayet Karaca, Melek Çetinkaya ve daha birçok insanın fotoğrafının yer aldığı sergide Türkiye’deki hak ihlalleri anlatılıyor.

BOLD – Avusturya’nın Graz şehrindeki Graz Üniversitesi Sosyal Bilimler Akademisi’nde 12 Mart cumartesi günü “Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri” başlıklı bir sergi açıldı. Avusturyalıların ve sürgüne zorlanan pek çok insanın ziyaret ettiği sergide Türkiye’de adaletsizliğe uğrayan mağdurlar anıldı.

Graz Mur Freunde Gemeinschaft Derneği ve Grüß Gott Österreich Platformu’nun işbirliğiyle hazırlanan sergide Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Sedef Kabaş, Gültekin Avcı, Hidayet Karaca, Mehmet Baransu, hasta tutuklular Ahmet Zeki Özkan, yüzde 98 engelli gazi polis Bilal Konakçı, bebeğiyle hapiste bulunan Yasemin Melizci, İlayda Tekgöz, müebbet verilen askeri öğrenciler için adalet isteyen Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya ve daha birçok hak ihlaline uğrayan insanların fotoğraflarına yer verildi.

“CAYDIRICI BİR ADIM ATILMADI”

Arhan Kardaş

19 Mart’a kadar devam edecek olan serginin açıldığı ilk gün Postdam Üniversitesi’nde insan ve kadın hakları üzerine doktora yapan Doç. Dr. Arhan Kardaş ile teolog Durmuş Gamsız bir konuşma yaptı.

Türkiye’de 15 yılda 17 binden fazla kadınının eşleri ya da sevgilileri tarafından öldürüldüğünü, 135 kadının hala kayıp olduğunu söyleyen Arhan Kardaş, bugüne kadar bu konuda caydırıcı bir adım atılmadığını ifade etti.

Özellikle 15 Temmuz 2016 sonrasında Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında öğretmen, doktor, hemşire, avukat, hakim hatta üniversite öğrencilerinin dahi sistematik insan hakları ihlaline uğradığını belirten Kardaş, “Hamile kadınlar tutuklandı. Yeni doğum yapan kadınlar bebekleri ile hapishaneye atıldı. Bunlar kanunen yasal olmayan uygulamalar olmasına rağmen yapıldı. Şu an 548 kadın bebekleriyle birlikte hapiste.” dedi.

“HER ŞEYE RAĞMEN KİMSE SEVGİ VE HOŞGÖRÜDEN AYRILMADI”

Durmuş Gamsız

Uğradıkları sistematik işkence ve kötü muameleye rağmen insanların sevgiden ve hoşgörüden ayrılmadığını belirten teolog Durmuş Gamsız ise “Yapılan tüm insan hakları ihlallerine rağmen asla şiddete meyil etmeyen Hizmet Hareketi gönüllülerinin bu duruşları ile insanlığa örnek olmaktadır. Hamuru sevgi ile yoğrulmuş ve sevgi soluklayan hizmet insanı hakkını sadece yasal mercilerde aramıştır ve aramaya devam etmektedir.” diye konuştu.

Dükkanı devredip bisikletine bindi, 11 ülke gezip Türkiye’deki mağdurları anlatacak

Dünya

KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE 2 yaşında

Ankara Emniyetinde, 2 sene önce işkence gören meslektaşlarının sesini duyurabilmek için uğraşan KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE yeni yaşını kutluyor.

BOLD – Meslektaşları Ankara Emniyeti’nde işkence görürken işkencelerin durması için konuyu dünya gündemine taşıyan eski diplomatlar, 2020 yılının Mayıs ayında Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü’nü (instituDE) kurdu.

instituDE’un, ikinci yıldönümü vesilesiyle yayınlanan mesajda, aradan geçen iki yılda gerçekleştirilen faaliyetler anlatıldı.

Mesajda 200’den fazla yazılı ve görsel yayına imza atıldığı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini iç ve dış kamuoyuna duyurmaya çalışıldığı, İngilizce, Fransızca ve Almanca basında haberlere konu olunduğu belirtildi.

instituDE yöneticilerinden Hüseyin Konuş, ikinci yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Sorumluluk duygusu ve amatör ruhla başladığımız yolculukta instituDE 200’ün üzerinde yayınla 2. yılını doldurdu. Emeği geçen özverili arkadaşlarıma içten teşekkürler ediyorum; iyi ki varsınız.”

SAVAŞI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

instituDE, Türkiye için çok önemli olan Ukrayna-Rusya savaşını da yakından takip ediyor. Gelişmeleri takipçilerine aktaran instituDE, savaşı takip etmek isteyenler için günün gelişmelerini özetleyip aynı gün akşam Tweet serisiyle takipçilerine duyuruyor.

Günün öne çıkan tüm gelişmelerini içeren Tweet serisiyle okuyucular iki dakika içerisinde savaşın gidişatı hakkında bilgi edinebiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Dünya

Yunanistan’daki kaderdaşlarını unutmadılar

Time To Help derneği, Almanya’nın Köln ve çevre illerinde Yunanistan’daki mülteciler için yardım kampanyası düzenledi. Dernek gönüllülerinin topladığı yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Atina’ya ulaştırmak üzere yola çıktı.

BOLD – Türkiye’de Erdoğan rejimini baskı ve zulümleri aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz sonrası akademisyen, öğretmen, işçi, memur, ev hanımı, çocuk ve yaşlı yüzbinlerce insan yargı eliyle cezaevlerine atılırken, bir o kadar insan da çareyi ölümü göze alarak yurtdışına çıkmakta buldu.

Time to Help ve Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren Forum Colonia für kulturelle Vielfalt derneğinin ortaklaşa düzenlediği kampanya ile Yunanistan’daki Türk mültecilere yardım malzemeleri toplandı.

Atina’da yaşayan aileler için hazırlanan yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Köln‘den yola çıktı.

Yetkililer, Yunanistan‘da zor şartlar altında yaşayan aileler için kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar