Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Sanayi rakamları açıklandı: “Bunun adı çökerek dengeleme”

Yıllık yüzde 0.3 gerilemesi beklenen sanayi üretimi haziranda bir önceki aya göre yüzde 3.7, Haziran 2018'e göre ise yüzde 3.9 azaldı.

İşsizlik rakamlarından sonra sanayi üretimine ilişkin rakamlar da çakıldı. Ekonomistler rakamların “toparlanma” değil “çöküş” işareti olduğunu belirttiler. İşte rakamlar, yorumlar..

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.9 gerilerken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 3.7 azaldı. Beklenti, yıllık yüzde 0.3 gerileme şeklindeydi.

“TOPARLANMA YOK”

Ekonomist Emre Alkın, rakamlara ilişkin sosyal medyada yaptığı yorumda “Sanayi üretim rakamları bize gösteriyor ki ‘dipten toparlanma’ yok ‘dipte sürüklenme’ var.” dedi.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses’in yorumu ise daha sertti:

CHP’li ekonomist Faik Öztrak, sanayi rakamlarındaki gerilemenin uzun süredir devam ettiğini belirtti ve rakamları verdi.

Ekonomist Mustafa Sönmez’e göre açıklanan sanayi verileri, 2 Eylül’de açıklanacak Gayrisafi yurt içi hasıla rakamlarında yüzde 3’ten az olmayan bir gerilemeye neden olacak.

Sanayi üretimi beklentilerin üzerinde düştü: Gidişat iyi değil

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 0.3 düşmesi bekleniyordu.

GERÇEK DÜŞÜŞ YÜZDE 9.6

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 düşüş gösterdi. Bu dönemde 96.9 olarak hesaplanan endeks, geçen yıl Haziran’da 107.2 seviyesinde bulunuyordu.

TÜİK verilerine göre, sanayi üretim endekslerinin takvim etkisinden arındırılmış yıllık değişim oranları ve revizyonlar şöyle:

Yıl Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Yıllık Ortalama
2014 12 8,2 9,3 6,7 5,3 4,1 7,5 5,4 3,2 2 2,5 4,5 5,7
2015 -0,3 1 5,4 6,8 7,8 6,1 2,6 12,1 6,9 5,5 6,6 7,9 5,8
2016 8,2 10 3,8 3,7 5,6 2,8 -2,1 2,3 -1,7 6,3 3 1,4 3,4
2017 3,6 4 6,5 8,8 5,3 6,8 15 9,6 14,6 8,9 9,9 13,8 9
2018 11,6 9,5 7,4 5,6 5,9 2,2 5,3 0,9 -3,4 -6,2 -7 -9,9 1,3
2019 -7,4 -5 -1,9 -3,8 -1,3 -3,9

ABD yaptırımlarına uyan Ziraat, Venezüela’ya desteğini çekti

Ekonomi

IBAN in Koronavirüs out! Erdoğan’dan ‘dilenci’ açıklaması…

Türkiye’nin koronavirüs salgını nedeniyle merakla beklediği ekonomik destek paketi yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz Bize Yeteriz” sloganıyla bütün vatandaşları bağış yapmaya davet etti.

BOLD-Canlı yayında IBAN numarası veren Erdoğan, Ramazan ayında toplanan zekatların bu bağış kampanyasına verilmesini istedi. Muhalefetin sert bir şekilde eleştirdiği bu kampanya sonrası koronavirüs krizi nedeniyle tarihinin en ağır ekonomik bunalımını yaşayan Türkiye bu süreçten nasıl çıkacak?

Gazeteci Fatih Akalan ve ekonomi yazarı Turhan Bozkurt ekonomideki son gelişmeleri ve Koronavirüs krizi sonrası Türkiye ve dünya ekonomisindeki son durumu Bold Medya Youtube kanalında canlı yayınında değerlendiriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Korona krizinde de vatandaşı borçlandıracaklar

Koronavirüs salgını karşısında birçok ülke vatandaşlarına karşılıksız para verirken AKP, krediyle borçlandırma yolunu seçti. Koronavirüsten etkilenenlere yardımcı olmak için kamu bankalarının vereceği kredilerin başvuruları bugün başladı.

BOLD – Koronavirüsün etkilerini azaltmak için alınan kararlar doğrultusunda sosyal yardımdan faydalanan ailelere verilen yardımların ödemesi ve kredi başvuruları bugün başlıyor. Kamu bankaları, geliri 5 bin TL’nin altında olan vatandaşlara 10 bin TL’ye kadar kredi verecek.

5 NİSAN’A KADAR ÖDEMELER SÜRECEK

Koronavirüsün etkilerini azaltma kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardımlardan faydalanan iki milyon haneye verilen desteğin bin liraya yükseltildiğini açıklamıştı. Söz konusu destekler bugün ödenmeye başladı. Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar ödemelerini 1 Nisan’da, 1 ve 6 olanlar 2 Nisan’da, 2 ve 7 olanlar 3 Nisan’da, 3 ve 8 olanlar 4 Nisan’da, 4 ve 9 olanlar 5 Nisan’da alacak.

KREDİ BAŞVURULARI BUGÜN BAŞLIYOR

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, hane halkı geliri aylık 5 bin TL ve altında olan yer alan müşterilerine kredi vereceğini açıklamıştı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, konu ile ilgili ortak açıklama yapmıştı. Kredi başvuruları da bugün başlıyor. Vatandaşlar 10 bin liraya kadar 6 ayı ödemesiz 36 aya kadar vadeli kredi çekebilecek. Müşteriler, kampanyaya katılan tüm kamu bankalarından veya kamu katılım finans kuruluşlarından yalnızca birine başvuru yapabilecek.

Biz Bize Yeteriz Kampanyası’na zorla bağış toplanmaya başlandı

Okumaya devam et

Ekonomi

Pazar yoğunluğuna yeni önlemler

İçişleri Bakanlığı pazar yerleri ile ilgili yeni koronavirüs genelgesi yayınladı. Genelgeye göre tezgah aralığı 3 metre olacak ve pazar alanında en fazla esnaf sayısının iki katı vatandaş olacak. Pazar yerlerinde yoğunluğunun öne geçilmesi için minare ve belediyelerden anons yapılması önerildi.

BOLD – İçişleri Bakanlığı pazar yerleri için koronavirüs salgınına karşı yeni genelge yayınlandı. Pazarlarda artık tezgah aralığı 3 metre olacak ve pazar alanında en fazla esnaf sayısının iki katı vatandaş olacak.

MİNARELERDEN ANONS YAPILACAK

Pazar yerleri için koronavirüs salgınına karşı yeni genelge yayınlandı. Pazar yeri alanına kontrollü giriş çıkış yapılacak, giriş çıkış dışındaki alanlar demir bariyerle kapatılacak. Pazar yerine giriş ve çıkışlar aynı yerden yapılmayacak. Tezgah araları en az 3 metre olacak. Pazar yerine esnaf sayısının en fazla 2 katı vatandaş alınacak. Pazar yerlerinde akşam saatlerinde yaşanan yoğunluğunun öne geçilmesi için camilerden ve kolluk kuvvetleri ile belediye sık sık anons yapması önerildi.

Biz Bize Yeteriz Kampanyası’na zorla bağış toplanmaya başlandı

Okumaya devam et

Popular